Doktor Atilla Kaya

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Tavsiyem Op. Dr. Can İşler
Saç ekimi yaptırmak isteyenlere önerim estetik ve plastik cerrahi uzmanı olan Op. Dr. Can İşler olacaktır. İstanbul ve Avusturya’da bulunan klinikleri ile hizmet veren arkadaşımdan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsiniz. Kendisine ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.canisler.com/sac-ekimi/Saç Ekimi için 3.754 yorum yapılmış


Mustafa

Merhaba hocam. Xpecia tablet ile hairforte spreyi yaklaşık 2 aydır günde 2 defa alıyorum . Spreyi sıkıp saç derime masaj yaptığımda elime tek tük saç kılı geliyor. Bu normal mi? Bu ürünler saç dökülmesini sıfırlamaz mı yoksa ne kadar uzun süre kullanırsak kullanalım az da olsa saçlar dökülmeye devam eder mi?
Op.Dr.Atilla Kaya
elinze saç gelmesi normal.tedavi alsanızda normalde anageni tamamlayıp katagene geçen kıllar mutlaka dökülecektir.

Furkan

Merhaba hocam. Hairforte spreyi sabah akşam kullanıyorum. Bununla beraber şaçlarımı şekillendirmek için saç şekillendirici de kullanmak istiyorum. Acaba ikisini beraber kullanabilir miyim? Eğer kullanabileceksem hangi koşullarda kullanmalıyım?
Op.Dr.Atilla Kaya
şekillendiriciyi sadece uşlarda kullanın ,saç diplerine uygulamayın,günlük yıkamaya özen gösterin

Şahin

Şok dökülme değil hocam ekim yaptığım yer 10.gün kabukların dökülmesi gerektiğini söylediler bende yıkadım kabuklari döküp alırken arada saçlarda geldi o gelen saçlar herhangi bir kök kaybına sebebiyet vermismidir.
Op.Dr.Atilla Kaya
büyük olasılıkla 10.gün dökülen kıllar kırık kıllardır.

Şahin

Hocam 10.günde kabuk dökme işleminden sonra saçlar ilk ekildiği gibi sık değil ve biraz döküldü ama kanama filan olmadı dökülen saçlar daha sonra cikarmi.
Op.Dr.Atilla Kaya
10.gün şok dökülme için erken aslında.inşallah çıkar

Şahin

Merhaba hocam ekimin 20.gunu bugün kök alınan bölgeler de saç dökülmesi var hatta bazı alanlar deri şeklinde kaldı hiç saç yok. ekim yapılan alanın yarısı döküldü. 2 gundur bere takmaya başladim sorun olurmu ve suana kadarki süre normalmidir.
Op.Dr.Atilla Kaya
aslında normal değil.donor alanda dökülme neden olsunki.yıllarca saç ekimi yaptım ,donor alanda dökülmeyi geç farkedilir bir iz bile kalmadı.bu ekimi yapan kliniğin travmatizan çalıştığını gösterir.yani kalan kökleride alım sırasında hasarlandırdığını.ekilen kıl kökleri şok dökülme ile dökülebilir onlar daha sonra ortalama 2-8 ay arasında geri çıkacaktır.saç ekimi hizmeti aldığınız klinikleri iyi sorgulamalısınız.

Mehmet

Hocam merhaba. 10.gün kabuklar döküldükten sonra yıkama yaparken parmak ucuyla ekim yapılan bölgeye masaj yaparak yıkıyorum yıkadıktan sonra hafif kızarıklık ve acı hissi oluyor acaba çok sert mi dokunuyorum zarar vermiş olabilirmiyim herhangi bi kanama olmadı ama. Cevap verirseniz sevinirim.
Op.Dr.Atilla Kaya
henüz hassasiyet devam ettiği için acı olabilir.daha yumuşak hareketlerle yıkayın.kanama olmadıysa zarar vermemişsinizdir

Mustafa

Merhaba hocam. 2 aydır xpecia tablet ve hairforte spreyi günde 2 kez alıyorum. Ne zamana kadar bu ürünleri günde 2 kez almaya devam etmeliyim?
Op.Dr.Atilla Kaya
3.ayın bitimine kadar günde 2 doz alın.3.aydan sonra her ikisini de tek doza düşün fakat dökülmede artma olursa tekrar iki doz almanız g
erekir

Savaş

Hocam ben saç ekimi yaptıralı 5 ay üç gün oldu saçlar kaç aya kadar çıkmaya devam eder şu anda istediğim seviyede değil. Teşekkürler kolay gelsin.
Op.Dr.Atilla Kaya
ekilen saçların çıkması 1 yılda tamamlanır.tam sonucu ancak 1 yılda görürsünüz

Ahmet

mereba hocam bi sorum olacaktı bn minoksil +sbamed +b12 vitamini alıyorum hocam bn minoksilden şübeliyim saçımın ön tarafı seyrek dahada seyrekleştirir diye teretütteyim aceba minoksilin saça zararı olurmu dahada seyrekleştirir diye korkuyorum sizin önereceniz bişey varmı minoksili kullanmaya devammı etmem gerekir hocam birde hocam bn saça minoksili sabah akşam sürüyorum yanlız çalıştığım yer sıcak biraz ütü yapıyorum o yüzden sabah akşam hergün yıkayıp tekrar minoksili kullanıyorum sizce dogrumu hocam yoksa başka türlümü uygun yardımcı olursanız sevinirim çok kafam karışık minoksilden dolayı iyi günler hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
minoxil tedaviye başlandığında kalite kaybetmiş,minyatürleşmiş kılların dökülmesine neden olur.dökülen kıllar daha sağlıklı ve kalıcı olarak 2-6 ay arasında geri gelir.

Muhammet

Merhaba! Benim saç ektireli 18 gün oldu dhı ile yaptırdım kabukları oksijen alsın diye tırnağımla kaldırdım sıkıntı olmuşumdur kok içindemidir
Op.Dr.Atilla Kaya
ilk 15 gün içinde kaldırdıysanız zarar görmüş olabilir

Mutlu

Merhaba hocam. Saç ektireli 40 gün oldu. Tişört giyerken ekilen bölgeye sert sürtünme oldu. Acaba ekilen saçlar zarar görmüş müdür? Ayrıca bu saatten sonra tişört, kazak gibi kafadan geçen giysiler giyebilir miyim?
Op.Dr.Atilla Kaya
15.günden sonra zarar görmez

ayam