Doktor Atilla Kaya

Türkçede kıl dönmesi denilen pilonidal sinüs hastalığı en sık  15-25 yaş gurubunda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda görülme sıklığının on katı civarıdır, yani kabaca erkeklere özgü bir hastalıktır denilebilir. Kadınlarda az görülmesinin bir diğer sebebi bölge hijyenine daha çok dikkat etmeleridir.  18-22 yaş gurubunda görülme sıklığı % 10 lara kadar ulaşabilmektedir. Kuzey ırklarında çok daha seyrektir bunun en önemli sebebi erkeklerin de vücut kılı miktarlarının az olmasıdır.

Pilonidal Sinüs

Kıl Dönmesi Nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi en önemli sebep kıllı olmaktır, ikinci sırada bölge hijyenine daha az dikkat etmek vardır yani kalçaların arasını temizleme alışkanlığı olmayanlarda daha sık rastlanır. Bunların dışında anatomik olarak kişisel yatkınlık olabilir; bazı kişilerde kuyruk sokumu alanında doğuştan küçük çukurlar olur, gamze denilen bu çukurlarda delik oluşur ve buradan cisimler girer. Bir diğer anatomik sorun ise bu bölge derisinin zayıf olmasıdır. Zayıf olan deri daha çabuk delinir ve kılların girişi daha kolay olur.

Davranışsal neden olarak fazla oturmak ve kaykılarak oturmak hastalığın oluşmasında sebep olarak görülür.

Yaygın olarak kuyruk sokumundaki kılların neden olduğu düşünülmektedir ancak bu yanlış bir bilgidir. Sinüsten çıkan kılların ileri teknik incelemelerinde bunların % 98 kadarının enseden dökülenler olduğu görülmüştür. Yani asıl sorun enseden dökülenlerdir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle ciddi bir belirti vermez, bu konuda yapılan bir bilimsel çalışmada Amerika’da askeri kışlada yapılan taramada askerlerin % 12 sinde hastalık olduğu ancak bunların % 70 kadarında hiçbir şikayet olmadığı görülmüştür. Belirti verenlerde şu bulguların birine veya hepsine rastlanabilir

– Delik, bir veya birden fazla gözle zor görülecek kadar ince veya parmak girecek kadar geniş olabilir ama hastalığın olmazsa olmazıdır.

– Akıntı; vücudun deri altındaki yabancı maddelere karşı yaptığı bir salgıdır.

– Kanlı akıntı sinüsün ezilmesine bağlı olarak tahrişi ile ortaya çıkar, seyrektir.

– Şişlik, badem şeklinde ve büyüklüğündedir, mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar büyük te olabilir.

– Kötü koku, akıntıya ve iltihaba bağlıdır

– Kuyruk sokumunda tahriş, akıntının yaptığı doku hasarıdır.

– Ağrı sıklıkla hafif düzeydedir, apse gelişirse dayanılmaz düzeylere ulaşabilir.

– Açık yara, bazen delik değil 3-4 parmak genişliğinde yara olur

– Deliğe yarısı girmiş serbest kıllar

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Mutlak engellemek mümkün değildir ancak hastalığa yakalanma ihtimali çok düşürülebilir. Bunun için şu önlemlere dikkat edilmelidir;

– Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda basınçlı duşla yıkanmalı ve lifle silinmelidir

– Tuvalette ense ve sırttan dökülmüş kılları uzaklaştırmak için tuvalet kağıdı yukarıdan da geçirilmelidir.

– Kıyafet değişimlerinde bölge elle yada ıslak mendille temizlenmelidir

– Atlet gibi üst iç çamaşır külotun dışına sallandırılmalı içine konmamalıdır böylece yukardan dökülenler kalçaların arasında birikemez.

– Epilasyon, bölge kıllarının temizlenmesi yukarıdan dökülen kılların orada takılmasını engeller ve daha rahat hijyen sağlar.

Engelleyemedinizse en kısa sürede tedavi olmalısınız çünkü ertelediğiniz sürece hastalığınızın ilerlemesine sebep olursunuz.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Fenol, formik asit ve gümüş nitrat gibi çeşitli ameliyatsız yöntemler denense de bu yöntemler kısmi klinik düzelme sağlar ancak temel sorun olan sinüs alınmadığı gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok geçiştirme uygulamalarıdır.

İlaçla tedavi mümkün değildir. İlaç gibi lanse edilerek piyasada satılan pilonol adlı bir ürün rahatlatma bile sağlamayacak ve tedaviye asla kalitesi olmayacak piyasa ürünüdür.

Tedavi ameliyatla yapılır, çok çeşitli ameliyat yöntemleri tarif edilmiştir, her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. İyi araştırıp doğru karar verilmeye çalışılmalıdır. Hastaneye gidildiğinden “men kıl dönmesi ameliyatı olmaya geldim” değil ne istediğiniz bilerek “ben şu yöntemle ameliyat olmak istiyorum” şeklinde yaklaşılmalıdır. Bunun için yeterli bilgi edinilmelidir. İnternet bilgi için vardır ve bu bilgi kullanılmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Zaman içinde çoğu terk edilen 40 tan fazla teknik tarif edilmiştir, günümüzde bir kısmı yaygın bazıları seyrek yapılan 14 civarı yöntem vardır. Hangi yöntemin size uygun olduğuna siz kendiniz karar vermelisiniz. Doktorunuz “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” sözünü inandırıcı bulmayın. Ameliyatı yapacak cerrah bunu başlamadan belirlemiş olur. Eğer size “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” diyorsa bilin ki o cerrah bir tek yöntem biliyor ve her hastasına aynı ameliyatı yapıyor, hastasını kaçırmamak için de böyle bir söylem ortaya koyuyor.

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

Klasik teknikler va çağdaş teknikler olarak iki sınıfa ayırabiliriz.

1-Klasik yöntemleri;

  • Açık bırakma
  • Yarı açık bırakma (marsupializasyon)
  • Doku kaydırma (genel adı flap yöntemidir 7-8 çeşidi vardır)
  • Primer kapatma
  • Karidakis ameliyatı

2-Çağdaş yöntemler

  • Mikro sinüsektomi
  • Pit picking
  • Bascom procedur
  • Sinüsotomi

Yukarıda bahsedildiği gibi bu yöntemlerin çeşitli olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Çağdaş ameliyatların en önemli avantajı yaralanmanın küçük olması sebebiyle daha az tekrarlaması ve hastanın aynı gün işine dönebilmesidir.

Tekniklerin ayrıntıları ilgili sayfalarda ayrıca ele alınacaktır. Benzer şekilde sıkıntılı bir dönem olan apse durumu da ayrı sayfada ele alınacaktır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse İlerler mi ?

Hastalığın ilerlemesi dışında sorun yaşanmaz. Şehir efsanesi olarak anlatılan kıllar omur iliğe dolanır, organları sarar gibi sözler gerçek dışıdır. Ancak yeni giriş delikleri ve yeni çıkış delikleri oluşarak daha ileri seviyelere taşınır. Özellikle orta hattan uzağa açılan delikler tedaviyi güçleştirir. Bu sebeplerle acil olmasa da çok vakit kaybetmeden sonuçlandırmak doğru yaklaşım olur

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukarıdan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar
https://www.ideaklinik.com/kil-donmesi-pilonidal-sinus.html
http://www.kildonmesiklinigi.comKıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hastalığı için 367 yorum yapılmış


Engin

Hocam askere gidicem orda ol dediler acayip korkuyorum korkulacak bişeyr varmı içim hiç rahat değil
Op.Dr.Atilla Kaya
askere gitmeden tedavini olmanı öneririm.şartlar zor olduğu için iltihap olabilir,iyileşme gecikebilir.gelirsen durumunu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermeden tedavini yapabiliriz

Muratt

20 gün önce ameliyat oldum kil dönmesinden dikisler açıldıktan 5 gün sonra ustune oturdum ve birden bi açılma hissettim açıp baktığımda baya sıvı çıkmıştı çok kötü de korkuyordu dikiş yerlerinde de bi açılma var bu normal mi hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
normal değil.enfeksiyon gelişmiş.doktrunua kontrole gidin

Tugba okur

Hocam 2 aydan beri kuyruk sokumunda acım vardi ama kıl donmesi aklıma gelmedi hiiç 3 gunden beri oturamıyorum üzerine ara ara zızı şeklinde ağrılarım oluyo internetten de cok arastırdım kıl donmesine benziyo intihap akıntım var ve cok lasınıyo biçak kesiği gibi bir kesik var hala süpheliyim kıl dönmesi deildir die umut ediyorum baktıgım fotolarda orası acık kalıyo ben açık kalmasını kesinlikle istemiyorum en az gasarla nasıl atlatabilirim lütfen yardım edin
Op.Dr.Atilla Kaya
gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip önce eğer varsa apse tedavisi ,apse tedavisinden sonra doku toparlayınca 1,5-2 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz

evren

Merhaba hocam

Ben 9 ay icinde 2 kez ameliyat oldum 2 ameliyatida flap yontemi ile yapti hocalarimiz fakat suanda ameliyat olmadan halimden daha cok agirim kanama ve iltihap oldu doktora gittim yine bir kez daha ameliyat olmam gerekicegini soyledi bu sefer acik birakma yontemiyle tabi bu 9 ay boyunca butun ozel hayatim alt ust oldu bu seferde acik birakma yontemiyle olmam gerekiyormus sizce nasil bir yol izlemem gerekiyor.
Op.Dr.Atilla Kaya
gelirsenz muayene ile durumunuzu değerlendirebilirim.uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Yusuf

Hocam merhaba ben 15 yaşındayım 2 haftadır kuyruk sokumu bölgesinde sivilce sandığım bişey hissettim ve önce kıl dönmesi aklıma bile gelmedi 2 hafta geçti ve araştırdğımda hiçbir belirti yok bende ama baktığımda toplu iğne ucu kadar şişliğin üstünde siyah nokta var sizin teshişiniz nedir ? bana yardımcı olursanız sevinirim.
Op.Dr.Atilla Kaya
büyük olasılıkla kıl dönmesidir.kliniğimizde muayene ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip,sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

Mustafa

Ben 19 yaşında erkek 2 ay önce kıl dönmesi ameliyat oldu ve 1ay sonra geri açılma yaptı ve geri doktora gittim ve intap geliyordu ve doktor çok fazla açılmış dedi ve rif 250 mg ım ampul antibakteriyel diye ilaç verdi ve 15 gün sonra geri gel dedi ve gittim ve intapin gelmediğini söyle ve 2 şekilde iyleşir dedi ya amaliyat yada kendiliğinden iyileşecek dedi ve doktor ben kendiliğinden iyileşmesini önerdi dedi ve gene aynı ilaçi verdi ve iyileşiyor ama açıklık kapanması böyle kendiliğinden den iyleşirmi
Op.Dr.Atilla Kaya
sık sık yıkayıp,kuru tutarsanız kıl girişini önlerseniz iyileşir

kezi

Hocam merhaba, kıl dönmesi var bende de muayene oldum ameliyat dediler ve nasıl olamam gerektiği hakkında detaylı bilgi verilmedi ne yapmam gerekiyor.
Op.Dr.Atilla Kaya
mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamına ara vermene gerek kalmadan tedavi olmanı öneririm

ceren

Merhaba hocam 21 gun once pilonidal sinusten ameliyat oldum yara daha iyilesmedi ust tarafta beyazlik var bu apse midir ve universite sinavina hazirlandigim icin uzerine cok oturuyorum sakincali midir.
Op.Dr.Atilla Kaya
doktoruna kontrole gitmeni öneririm

Bulent

Mrb hocam ön kasık bölgemde traş sonrasi batik olustu apse yapip patliyo bunun icin hangi bölume gitmeliyim batik tedavisi kil donmesi ameliyati gbimidir hocam tşkler
Op.Dr.Atilla Kaya
genel cerrahiye görünebilirsiniz.

Burak

2 sefer kıl dönmesi den ameliyat oldum son olduğum ameliyat sonrası bir badem uzuluğun da açık yara kaldı ve çalışırken çok zorlanıyorum bunun tedavisi nedir?Çok Teşekkürler
Op.Dr.Atilla Kaya
son ameliyatınızın üzerinden ne kadar zaman geçti??

Ebru

Hocam merhaba
Ben kıl 3 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Aradan bir yıl geçti tekrar nuks etti, yine ameliyat olmak zorunda kaldım. Şimdi ameliyatimjn üstünden 5 ay geçti tekrar kıl dönmesi olmuşum, yani 3. Ameliyata gircem hocam. Hangi teknikle ameliyat olsam hastaligimi daha aza indirgemis olurum. Yardım edin hocam nolur. Kesin çözümü yok mu
Op.Dr.Atilla Kaya
gelin muayene ile değerlendirelim uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.kıl dönmesinden korunmak için asıl yapmanız gereken kişisel hijyeninize dikkat etmenizdir.günlük duş almak,günlük iççamaşırı değiştirmek imkanınız varsa laser epilasyonla tüm sırt bölgesi kıllarını yok etmek.sırt bölgesinden dökülen kıllar kuyruk sokumundaki kıllara tutunup cildi delip içeri giremesin.

defne

Hocam ben hafizlik yapiyorum bende de kil donmesi cikmis ben ameliyat olursam hafizligima sebep olabilir yani gecikir bitirmek icin, onun icin ben hafizliktan sonra yani geciktirsem ameliyati bir sey olurmu yani
Op.Dr.Atilla Kaya
tedavi geciktirilirse her an apse oluşabilir,apse hastalığın daha hızlı ilerlemesine neden olur,genellikle çok ağrılıdır.fakat mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız sosyal yaşamınıza ara vermezsiniz.

Bulent

Hocam penis cevresi kasik duvarinda kil donmesi olustu bunun ameliyatida zormu kesikler atiliyormu iz kalirmi yardimci olursaniz sevinirim
Op.Dr.Atilla Kaya
o bölgede sıklıkla batık görülür,kıl dönmesi olmayabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

penyu