Doktor Atilla Kaya

Makat bölgesinin en sık görülen hastalıklarından biridir. Hastaların büyük çoğunluğu hemoroid olduğu düşüncesiyle başvurur ancak hemoroidle ilişkisi olmayan bir hastalıktır.Anal dermatit bir tür kurdeşendir. Makat bölgesininin en ağır, en inatçı kaşıntı sebebidir.Kaşıntı dışında bir çok bulgu vardır.Çeşitli sebepler gösterilse de genellikle hastalığın nedeni kesin olarak ortaya konamaz.

Anüs bölgesinde egzema yapan sebepler ;
anal dermatit-Tititzlik; bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder
-Çeşitli gıdalar;Patlıcan ve domates,çikolata,baharat tüketimi(özellikle karabiber)

-Sentetik iç çamaşırı giymek.

-Pudra kullanımı (pudra allerjisi olanlarda)

-Dar kıyafet giymek

Anal dermetit klinik bulgu ve belirtileri

anal dermatit neden olur-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşıntı.
-Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
-Zaman zaman hafif kanama(kaşıntıyla olan tahrişten)
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
-Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
-Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
-Yapısal değişiklik, tahrişe bağlı hafif ağrı.
-Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
-Eşlik eden hastalıklar;fissür(çatlak),enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,d
sedef ve egzema.

egzama bitkisel çözümAnüs bölgesi egzemaları teşhisi
Teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik, teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, koktuğu, çatlaklar olduğu tespit edilir.
Anal dermatit tedavisi

Öncelikle neden ortadan kaldırılmaya çalışılır.Pruzon merhem anal dermatit tedavisi için üretilen tek üründür.Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı, ıslaklık azalmaya başlar, ertesi gün şikayetler düzelmiş olur ama cildin düzelmesi 3-10 günü bulabilir.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.

egzama nasıl geçerSebep engellenmediği sürece anal dermatit tekrarlar,tekrarlaması durumunda aynı tedavi uygulanabilir.Özellikle sıcak yaz aylarında terleme arttığı için ciltteki sorun ve şikayetler artabilir bu durumlarda merhem kullanmaya ek olarak bir parça tuvalet kağıdı kalçaların arasına konulmalıdır.Kalçaların arasına konan peçete bölgenin nemini alır,cildin sürtünmesini engeller ve havalanmayı artırır.

Yine yaz aylarında havuz, deniden çıkınca ıslak şortla oturmak yerine şort değiştirmek doğru bir davranış olur.

https://www.ideaklinik.com/mayasil-tedavisi.htmlAnal Dermatit için 224 yorum yapılmış


Mrat

Merhaba benim makat bölgemde bir koku oluşuyor(dışkı kokusu gibi ağır bir koku) fakat terleme akıntı kaşıntı dışkı kaçırma yok arada sırada sadece makatta küçük yanma olusuyor duş aldıktan 1 2 saat sonra ve koku sürekli oluşuyor yeniden oluşuyor. bölge temizliğine dikkat ediyorum proktoloji doktoru b6ir hastalığımın olmadıgını söyledi fakat koku hala oluşuyor ve bir krem vb bir öneriniz varmı?
Op.Dr.Atilla Kaya
kuru ve temiz tutmalıınız

MEHMETT

hocam 1 tyıldır bende makatda kasınma o bölgede kıl tüy dökülmesi var saç dökülmesi var ayrıyetten dermatit makata bulasmıs olabilirmi ve kafamda dökülen dermatit kaynaklı saçlar yeniden çıkarmı yaş 17 sebeb bu olabilirmi kan tahlillerim normal suan konazol kullanıyorm
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatit nedeni mantar ie bulaşmış olabilir.uzun süren tedavi edilmeyen dermatitler saç,kıl dökülmesine neden olabilir.destek tedavi gerekebilir

Esra

Hocam merhaba , bende bir kaç gündür anuste kaşıntı , ağrı ,acı dışkı yapmada zorlanma ve yeni çıktı bir kaç tane mercimek büyüklüğünde kızarıklık var bunlar ağrı yapıyor sizce hastalığım nedir ?
Op.Dr.Atilla Kaya
şikayetiniz anal fissüre benziyor.muayene ile değerlendirilip eğer akut dönemdeyse ilaçla tedavi edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

siput