Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


2.606 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. metin diyor ki:

  Hocam iyi günler. Saç ektireli 1 ay oldu. Saçımı hergün yıkıyorum. Bir zararı olurmu. Yoksa iki günde bir mi yıkamalıyım.Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her yıkamada şampuan kullanmayabilirsin çok önemi yok

 2. Erkan diyor ki:

  Hocam merhabalar 1 haftadır sizi takip ediyorum ve her soruya özenli cevaplar veriyorsunuz öncelikle teşekkür ederim.
  Sorum şu ben internette bitkisel yağlarla ilgili bir kür buldum bugün aktardan onları aldım. Xpecia ile biotinde alcaktim fakat biotinin 10 mg olanı yoktu 5 ile 1000 mg olanları vardı. Acaba 5 ml alıp 2 tane mi kullanacağız? Bir de bitkisel yağlarla beraber kullancam bu ilaçları bir yan etki olmaz heralde dimi? Bu arada saç ektirmedim yanlar ve önler açıldı biraz 3 numaraya vurup denyecegim. Cevabınız için teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 mg lık alıp iki tane kullanabilirsin ama ekonomik olmaz.10 mg lık bulmaya çalış.biotin vitamindir.suda çözünür vücutta birikmez,fazlası atılır.bitkisel yağlardan çok bilimsel ilaçları araştırıp onları kullansan daha iyi olur.

 3. tolga diyor ki:

  Hocam merhaba .sormustum ama goruntulenmedi sanirim.37.gunundeyim ekimin sok dokulme devam ediyor.ekilen saclar dokulurken ucu çengel gibi.bazilarida kok gbi nokta seklinde. bazilarida normal kesik gibi dökülüyor sizce bu dokulmeler normalmi?degilse yapabilecegim birsey varmi??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal.biotin kullanırsan saçların daha erken dönemde geri gelir

 4. Tansu diyor ki:

  Peki darbe sonucunda kanama olmamissa zarar gorme ihtimali hala var mi normal kendi saclarimiz gibi ? Cunku kanama olmadiktan sonra zarar gelmez yaziyordu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet zarar görmemeiştir

 5. burak beylihan diyor ki:

  Hocam ben dünki sorumda dökülmeyle ilgili bisey sormustum sizde kullandıklarına procapil yada minoxidil içeren sprey eklemelisin dediniz bende minoxidil sprey kullanmayı düsündüm bunun tam ismine nerden teymin ede bililirim hocam Bide 2ci bi sorum hocamn Xpecia Tablet kullanımını önerirmisiniz sorunumu giderirmi tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanabilirsin.her ikisinide eczanelerden temin edebilirsin

 6. Ferhat diyor ki:

  Hocam 10 gün önce saç ekimi yaptirdim. Kanal açarak yaptilar. Kanal açip ekim yapmakla açmadan ekim yapma arasında ne gibi farklar vardir?
  Herhangi bir hap veya sprey kullanmiyorum. doktorum gerek duymadı herhalde. Sadece bir şampuan kullanıyorum. Saw palemetto ve biotin iceriyor. Yeterli midir hocam. ?
  donür bolgede ciddi bir gerilme.yanma , kabuklanma (kepeklenme) var. Normal midir hocam?
  Bir de kıl köklerinin oĺüp olmediğini anlamanin bir yolu var mı? Kil kökleri dişarı atar mi 10 gunden sonra.?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanal açarak yapılınca istenen açının verilmesi daha zor oluyor ve kökler açı değiştirebiliyor.xpecia yada biotin tablet ve minoxidil yada procapil içeren sprey kullanabilirsin.hem şok dökülmeyi azaltır hemde saçların daha çok beslenmesini daha canlı olmasını sağlar.var olan saçlarında dökülmesini önler

 7. One Piece diyor ki:

  Hocam ben 3 ağustosta saç ekimi operasyonuna girdim. Bu operasyonda fue tekniği ile 3500 greft ekildi. Operasyondan 2 gün sonra ilk yıkama için gittim. Yıkamadan sonra 1 hafta kadar yüzümde şişkinlik oluştu. Bu şişkinlik indikten 2-3 gün sonra başımın sağ tarafında zeytin çekirdeği büyüklüğünde bir şiş alan oluştu. Operasyonu gerçekleştiren doktora şişliği gösterdim zamanla şişliğin ineceğini söyledi…şişlik ile ilgili bir değişme olmadığını görünce tekrar gittim… Görüntü çok rahatsız ediyor ise parmağında bastırabilirsin dedi… Bu gün bir cildiye doktoruna görünüm apse yapmış antibiyotik yazabilirim dedi… Ben de operasyonu yapan doktorun önerisini göz önünde bulundurarak yazdıracağım istemedim…
  Sorularıma gelince hocam…
  1) Şişliğin oluştuğu bölgede damar vardı( nerden biliyorsun damarın olduğunu diye bir soru yönelteceksiniz… Şöyle söyleyeyim ben sinirlendiğim zaman başımda bulunan bu damarlar belirgin bir hal alırdı az çok yerlerini biliyorum ve şu anda o şiş alana dokunduğu zaman kanın pompalandığını hissediyorum) acaba bu şişlik damarla ilgili bir şişlik olabilir mi? Yani kalıcı bir şişlik olabilir mi?
  2) Cildiye doktorunun söylediği orada saç çıkmayabilir söylemi içime kurt düşürdü… Şok dökülme başlayalı yaklaşık 8-9 gün oldu bu süreden önce bu şişliğin üzerinde saç telleri sağlam bir şekilde duruyordu… Saç telleri tutmuş mudur yoksa orası açık mı kalacak…
  3) Doktorum xpecia tableti 8 ay boyunca kullanmamı söyledi… Bunun dışında bir ilaç vermedi… Ekimin yapıldığı ilk hafta ağrı kesici, antibiyotik ekim yapılan yer için krem ve şampuan vermişti… Bu şişlik kafamı kurcalıyor… Acaba başka tedavi gerekir mi?
  4) Ekilen bölgedeki bu pembemsi kızarıklık ne zaman geçer… Şu anda şok dökülme nedeniyle bu alandaki nahoş görüntü belirgin bir hal aldı… Bir de bu görüntünün normal bir hal almasını sağlamak için herhangi bir çözüm yolu yok mu?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çoooooook uzun yazmışsın. :( dermatolog eğer apse var dediyse bir an önce ekimi yapan hekiminize görünün apse daha fazla ilerlemeden boşaltılmalı.apsede zonklama tarzı ağrı olacağı için bunu damarsal bir sıkıntı gibi değerlendirebilirsiniz.apse ise uygun şekilde tedavi edilmezse saçköklerin etkilenebilir.evet günde iki doz alacağın xpecia hem saç kaliteni arttırır hemde şok dökülmeyi azaltır.pembemsi kızarıklığın geçişi travmanın miktarına ve sizin yara iyileşme hızınıza bağlıdır.beklemekten başka yapacak birşey yok.

 8. Kadir Erdogan diyor ki:

  Merhaba hocam. Benim saclarim dokuluyor. Saclari kumral sariya yakin ve ince ama biraz uzadiginda dalgali oldugu için sık durabiliyor. Ve sacimin ense bolgesi gayet sık ileride yaptirabilecegim sac ekiminde dogalligi yakalayabilir miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yakalayabilirsin ama varolan saçlarını korumanı öneririm

 9. muhammed diyor ki:

  hocam saç ekimi 1 ay oldu ekim bölgesinde hafif kepeklenme oluyor bu saça zarar verirmi? kepekleri kazıyamıyorum saça zarar veririm diye ne yapmam gerekli?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 ay sonra köklere zarar veremezsiniz.kepek şampuanı kullanabilirsiniz

 10. Ahmet diyor ki:

  Hocam mrb cevaplarınız bizi aydınlatıyor sağolun.elimde shenmin tablet ve biotin 5000 mg tablet var.ekimin 20. günündeyim. Bi kere para verip iki ilacı da aldım.acaba sabah shenmin akşam da biotin alsam nasıl olur? Bir zarar-ı olur mu? Bu iki ilaç aynı işlevi mi görüyor hocam.bir de kafamda biraz gerginlik var hocam normal mi bı? Çok soru sordum bağışlayın Cevabınız için şimdiden tşk ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alabilirsin.hala ödem varsa normal gerginlik olması.

 11. burak beylihan diyor ki:

  hocam ben 1 a y önce bi soru sormustum saclarımda dökülmeler var yıkarken tararken gibi hatta elimle hafif cekmeyle bile baya dökülmeler oluyo yasım 18 siz bukadar dökülme normal demistiniz saclarımı uzatıyorum hp 10mg biyotin önermistiniz onu aldım 1aydır kullanıyorum bide sizin önerinizle saapo sampuanıda aldım kullanıyorum ama dökülmeler devam ediyor dökülen saclar dipten kısa kısa fark ediyorum yeniden cıkıyor ama neden dökülüyo bana ne önerirsiniz neyapmam lazım tesekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer minyatürleşme ve hacimde azalma varsa genetik dökülmedir.kullandıklarına procapil yada minoxidil içeren sprey eklemelisin

 12. zeki diyor ki:

  iyi günler hocam.saç ekiminin 25. günü oldu.şok dökülme başladı.ellerimle saçımla uğraşırken saçlarım dökülüyor.acaba saçlarıma dokunmamla zarar oluşur mu?yoksa kendiliğinden dökülmesini mi bekliyeyim 😕
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Dokunmanızın önemi yok

 13. burak diyor ki:

  hocam sac ekiminin birinci gunu kafami hafiften arabaya binerken carptim eve gittigimde kafam bir cm kadar alan kanamis zararim ne kadardi birde o vurdugum yer su an siyahlasmis acaba neden hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  travma nedeniyle siyahlaşmıştır.o alandaki kıl köklerini kaybetmiş olabilirsiniz

 14. özgür diyor ki:

  Merhaba hocam 15 gun once sac ektirdim kabuklarim henüz dökülmedi ne yapmam lazim kendi kendine mi dökülecek yoksa ben müdahale etmeli myim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendi kendine dökülmesinide bekleyebilirsin.yumuşatıp dökülmesinide sağlayabilirsin

 15. Hayrullah diyor ki:

  Hayırlı işler hocam ben dün fue ile 3000 greft kadar saç ektirdim ön bölgeye. kökler alındıktan sonra saat 14.00 gibi yemek yedirdiler sonra ekime geçldi. aksam 21.00 gibi bitti ekilmesi. Beni gönderirlerken şekerimin düşmüş olacağını ve mutlaka bişeyler yemem gerektiğini söylediler ama o yorgunlukla ben eve gider gitmez uzandım ve uyuya kalmışım sabaha kadar.sabah 8 gibi kahvaltı yaptım anca. şekerimin ekim akşamı düşmüş olması köklerin tutunmasını mı engeller hocam neden öyle denildi acaba bana
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Şeker düşüklüğü kökleri kesinlikle etkilemez ama köklerin vücut dışında 3 saatten uzun süre oksijensiz kalması sorun olabilir yani sabah alınan kökün 21:00 da ekilmesi sorun olabilir

 16. eyüp diyor ki:

  Hocam hayirli gunler sac ektireli 40 gun oldu.ben diyarbakirdayim ve hava asiri sicak sapka kullanmasam ekilen saclara zarari olur mu.ne zamandan sonra saclar yagmurdan ve asiri sicaktan etkilenmez.kolay gelsin hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  15 günden sonra normal saçlardan farkı kalmaz

 17. ahmet diyor ki:

  iyi akşamlar hocam.saç ekiminin 23.günü oldu.bende şok dökülme henüz tam olmadı gibi.ancak ekilen saçlara dokununca kafa derisi sanki uyuşuyor.bugünlerde saçlara dokunmadığım halde sanki karıncalanma uyuşma gibi bir his var ekim bölgesinde.bu normal mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Kanal açılarak yapılan ekimlerde bunların olması normal

 18. serkan diyor ki:

  hocam bu minoxil ve hairforte saçın en çok neresinde etki edip saç çıkarır ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Dökülen her yerde etkilidir sadece en ön kısımda etkileri yetersiz kalabilir

 19. Mehmet diyor ki:

  Meraba hocam..sac ektireli 104 gun oldu sağ şakağimda az bi sok dokulme oldu ve suan normal saclarim gbiler nerdeyse ama sol şakağimdaki saclar tamamen dokuldu suan minik minik ince ince gozukmeye basladilar.acaba iki sakagim arasinda goruntu farki olur mu süreç tamamlandiginda? Ikinci sorumda suan saclarimi firca ile tariyorum ekilen saclar zarar gorur mu fircadan? Cvplariniz icin smdiden tsk ediyorum iyi gunler diliyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 yılın sonunda algılanabilir fark olmaması beklenir
  Normal saçlardan farkı yok istediğiniz gibi tarayabilirsiniz.

 20. tolga diyor ki:

  hocam aynı zamanda ekimden 3.haftaya kadar yatma pozisyonumun sırtüstüydü yani ekime zarar gelmeyecek şekilde.3haftadan sonra yatma poziyonumu artık normale çevirdim.şimdi sabah kalkınca şok dökülme daha çok oluyor.bbnun yatma pozisyonuyla(sürtünme vs.)ilgisimi var yoksa normalmidir hocam?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şok dökülme normal.pozisyonla ilgisi yok.

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

babi