Doktor Atilla Kaya   Klinik Adresi   Telefon“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Bol saçlı günler dilerim 🙂

 Saç Ekimi için 3.586 yorum yapılmış


Tolga

Hocam iyi günler ben 2 sene önce alın kısmına 1000 greftlik bir ekim yaptirmistm ama ekilen saclar orjinal saclarıma göre seyrek kaldı şimdi 600 greftlik ikinci seansı yaptım 37 gün önce ekimden hemen sonra hairforte ve xpecia kullanıyorum düzenli olarak ama ekilenlerin yüzde doksanı 25 gün içinde döküldü şimdi kafama baktığımda bir numara uzunluğunda ince ikili çıkan saçlar war acaba bunlar ekilen saclar mıdır yani bu kadar erken çıkma olasılığı varmı iyi günler
Op.Dr.Atilla Kaya
Evet erken çıkma ihtimali var

Enes

Hocam sacimin dokulmesinde fazla bir artis yok ama koparak elime cok geliyor. Az birsey cektigim cogu sac gemen geliyor. Hic direnci kalmamis sanki. Kellesme surecinde olabilirmiyim?
Op.Dr.Atilla Kaya
minyatürleşme başlamış olabilir.yakından takip etmelisin

ilyas

hocam saç ekimi yaptırmak istiyorum. fakat saçlarım sürekli dökülüyor ekim yaptırsam yine ekim yptırdığım yerlerde bir dökülme söz konusumudur
Op.Dr.Atilla Kaya
evet ekim yaptırdığınız alanda varolan saçlarınız dökülür ama ekim olan saçlarınız dökülmez.çünkü onların kökü DHT ye duyarlı değil

serdar

Hocam merhabalar.3 aydır günde iki doz xpecia ve haır forte sprey kullanıyorum.Her ikisinide günde tek doza düşücem fakat dökülme yine başlar diye tedirginim.Çünü daha önce 8 ay günde 2 doz kullanıp bir anda bıraktım ve çok çabuk epey döküldü.Yavaşta olsa tek doza düşünce dökülür diye korkuyorum.1.5 sene önce de saç ektirdim..Günde tek doza düşürdüğümde tekrar dökülürse eğer 2 doza çıkardığımda dökülme durur mu.? ya da haftanın 3 günü tek doz kalan 4 günü 2 doz kullansam nasıl olur.? Şimdi den çok teşekkürler hocam.
Op.Dr.Atilla Kaya
önce söylediğiniz gibi 1 gün tek doz bir gün 2 doz ,3 ay sonrada tek doza düşün dökülmede artış farkederseniz hemen 2 doza yükseltin

Basri

Hocam merhabalar 6 ay önce bir klinikte saç ektirdim tahmin ettiğiniz gibi sonuçtan memnun değilim normalde saçlarım kumraldır hatta sarı kaçar ama dönor bölgesindeki saçlar benimde tahmin etmediğim kadar koyu hatta bazıları siyah ve bu da başımın üst kısmının siyaha boyanmış gibi bir görüntü veriyor kulak üstü yanlar kumral başın üstü siyah çok saçma bir görüntü oluşuyor merak ettiğim ekilen saçları iz kalmıycak şekilde çıkarıp eski yerlerine ekmek mümkünmü.
Op.Dr.Atilla Kaya
büyük olasılıkla saçlarınız kanal açılarak ekildi.böyle bir olaydan sonra onları ordan çıkardığınız zaman daha kötü bir izle karşılaşacaksınız.bu nedenle eğer rahatsızsanız saçınızı boyatmanızı öneririm

kadir

Saç köklerini görüyorsak ama saç çıkmıyorsa korkmamız gerekir mi hocam çünkü2 3 tane kök görüyorum ama tel gözükmüyor
Op.Dr.Atilla Kaya
saç çıkışını kolaylaştıran,saç kalitesini arttıran ürünleri deneyin

Ersin A

Hocam kolay gelsin 70 gün önce sac ekim yaptım seboreik dermatit cikti dermotolaga gittim mart ayninin 6sinda konazal sampuan salgar ve betasalic losyon verdi faydası olurmu kullanıyorum tam geçmedi daha egzama ekilen zarar verirmi tsk hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
egzama uzun süreli tedavi edilmezse saç kalitesi düşürebiliyor ve dökülmeyede neden olabiliyor

mehmet

Hocam sac ekilen bolge kac gun sonra makina ile tras edilebilir ekilen saca zarar vermeden
Op. Dr. Atilla Kaya
15 gün sonra tıraş zarar vermez

Ahmet

Saclarim son 2 3 haftadir elime gelmeye basladi. Tuttugum her sac elimde kaliyor. Gundelik olarak elime gelen sactada artis var. Ancak dustan sonraki dokulen sac miktarinda da artis yok. Dokulmeden suphelenmem gerekir mi?
Op.Dr.Atilla Kaya
takip edin

Yiğit

hocam arka bölge ve tepeye saç ekimi dahami geç çıkar? biotin minoxidil kullanmak harici başka birşey yapmak gerekirmiş? saygilar
Op.Dr.Atilla Kaya
Bölgeler arası fark olabilir ama olmayabilir de. Bunlar dışında bir şeye gerek yok biotini 10 mg lık tabletlerden günde bir tane alın

123t

Hocam sac ekiminden kaç gün sonra saclar tam olarak tutunmus olur ben 22.ve23.günlerde ekilen saçları normal diğer saclarlari yıkar gibi yıkadım hafif sürtme şeklinde bide ucuna elimi atınca hemen kolay bir şekilde geliyo dökülen saçlar ise yamuk şekilde acaba köklere zarar gelmismidir
Op.Dr.Atilla Kaya
saç ekiminden 15 gün sonra zarar veremezsiniz, diğer saçlardan bu nlamda farkı kalmaz.

Tolga

Hocam iyi günler ben 33 gün önce ön saç çizgisine 600 greftlik bir ekim yaptirmistm seyrek olduğu için aralara ekim yapıldı ekimden sonra hairforte ve xpecia kullanıyorum düzenli olarak ama ekilenlerin hepsi 25 gün içinde döküldü ve epey şekilde uzaďıda saçlarım bu saçların uzaması tuttuğu anlamına gelirmi ikinci olarak saçıma baktığımda aralarda ince uzun saçlar var bir kaç tane acaba bu ekilen saclar olabilirmi bu kısa sürede
Op.Dr.Atilla Kaya
Uzaması tuttuğunu düşündürür,fazla uzayanlar aradaki önceki kıllar olabilir

MURAT

hocam benim babamın saçları dökülmüş ama küçük beyazz tüyler var kafasında hemde çok fazla onlar tekrardan saç dönüşmezmi bir tedavisi yokmu
Op.Dr.Atilla Kaya
Eski haline dönmesi zor ama doğru tedaviyle ciddi kalite artışı sağlanabilir.

Alp Can

Merhaba Hocam. Sac ekimi yaptırdım. Yaklasik 2 ay oldu. Günde 250 mg Depakin ve 200 mg dozunda Tegretol kullaniyorum.
Ayrıca ekim merkezinin önerdiği sac spreyini ve günde 10 mg Biotin kullaniyorum. Kullandigim depakin ve tegretol ilaclari ekilen saclarimin cikmasini engeller mi ?
Op.Dr.Atilla Kaya
10 mg biotin aldığınız için etkilemez. Aslında saç ektirmeseniz de biotin almalısınız çünkü kullandığınız ilaçlar biotin eksikliği yapan ilaçalar.

Tolga

Hocam iyi günler ben bir ay önce alın kısmına 600 greftlik bir ekim yaptirmistm ilk yıkamadan sonra düzenli olarak xpecia ve hairforte kullanıyorum ama saclarımın yüzde 90 şok dökülmeye uğradı 10. günde kabuklar temizlendi ama kabuklarla beraber saçlarda geldi biraz bu normalmi 22. günde ekilen saçların ucundan tutunca çok kolay bir şekilde hemen elime geliyo sanki çürümüş gibi uçları yamuk bazende sac kesiği şeklinde acaba sac köklerine bir zarar gelmismidir doktorum o zamandan sonra ķökler çoktan tutmuştur artık köklere zarar verme ihtimali yok dedi doğrumu sizce hocam çok endişeliyim iyi günler
Op.dr.Atilla Kaya
şu şartlarda sorun olmaması beklenir.ürün kullandığınız için saçlarınız daha erken gelecektir

mustafa

beyaz sacı dibinden alırsak ne olur
Op.Dr.Atilla Kaya
dibinden almakla kasyınız köküyle çıkarmaksa bir daha çıkmaz ki bu da cerrahi işlem gerektirir

utku

Hocam saç ekimi yaptırdım bugun 40 gündeyim 1 aydır solgar biotin kullanıyorum 84 kilodan 1 ay içinde 91 kilo oldum aşırı kilo alıyorum ilaçla alakalı bi durum mu acaba bu
Op.Dr.Atilla Kaya
daha çok yemek durumunuzla ilgili 🙂

Nurullah

Hocam mrb. Geçen yıl saç ektirdim. Fakat 8 ay sonra kasımda saçlarım döküldü. Ekim yerine gittim mevsimden mi döküldü diye hayır dediler. Hocam size soruyorum her sonbaharda saç dökülürmü? Hocam yine saç çektirmek istiyorum ama kepek var saçımda sorun olurmu. Kepekli saça saç ekimi yaptırmak.
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülen saçlarınız geri çıktımı bu önemli??ayrıca kepekten bahsetmişsiniz,eğer kepeğin nedeni seboreik dermatit ise tedavi edilmeli.çünkü seboreik dermtit saç kalitesini bozar.dermatologa görünün

Harun

Hocam saclarim cat cat koparak elime geliyor hiçbir zorlama olmadan. Ust tarafta nerden tutarsam tutiyim zorlama olmadan elime geliyor. Bakimsizliktan midir yoksa dokulmeye mi başlamıştır. ?
Op Dr Atilla Kaya
Döklmede kılrılma olmaz. Kalite kaybı olabilir.

mehmet

iyi günler hocam bıyık ekimi yaptırdım fakat sadece sağ taraftaki ekilen kısmın altında önceden olan bıyıklarım döküldü ve kalitesi azalmış gibi bir görüntüsü var ama sol tarafta ekilen kısmın altında hiçbir dökülme yok sizce nedeni ne olabilir?
Op Dr Atilla Kaya
İzah etmek zor

tikus