“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Bol saçlı günler dilerim 🙂

 Saç Ekimi için 3.520 yorum yapılmış


utku

Hocam merabalar saç ekiminin 14 günündeyim saçımda kabuklanma hiç bişey kalmadı sadece ekilen yerlerde beyaz renkte kepeğe benzeyen yapışkan deri soyulmaları var bu normalmidir hair forte kullanmaya başladım sizin öneriniz üzerine yan etki yapmış olabilirmi
Op Dr Atilla Kaya
ekimden sonra bu tür şeylerin olması normaldir.daha çok erken

aziz

Hocam merhabalar,
Saç ektireli 2,5 ay oldu. Hala dökülmelerim var, ancak çıkışlar da mevcut. Sağ ön bölgem ekimden önce seyrekti, ancak ekimden sonra daha da seyrek gözüküyor. bu bölgede ufak tefek çıkışlar da var. Bir de hocam bazen elime köklü görüntüde saçlar geliyor. yani bunlar ekilen saçlar. bu dökülen saçlar normal mi yerine yine saç çıkar mı
Op Dr Atilla Kaya
saç ekiminden sonra tam sonucu görebilmek için 8ay 1 yıl beklemek gerekir

Mustafa

Hocam ekimin 33. Günündeyim . Yaşım 21 ve hala şok dökülme gerçekleşmiyor . Acaba dökülmeyecek mi yaşım genç olduğu için
Op Dr Atilla Kaya
dökülmeyebilir

Fatih subaşı

Hocam 19. Günüm ekilen bölgedeki kabuklarım döküldükten sonra pembemsi kızarıklık canImı sıkıyor ne kullanmamı onerırsınız bepanthol kullansam yıkamadan önce sıkıntı olur mu
Op Dr Atilla Kaya
kızarıklığın nedeni travma nedeniyle o bölgeye olan kan akımının artmasıdır.doku ne zaman tam olarak iyileşirse kırmızılık o zaman geçecektir.

Emre

hocam benim alın ortasında yarım parmak şeklinde ufak bir yerde şak yok doğuştan yani dökülme değil bu sorun da saç şeklimi bozuyor orayı kapatmak zor oluyo oraya ekim gerçekleşir mi doğuştan çıkmadığı için tutar mı acaba kök olduğunu sanmıyorum
Op Dr Atilla Kaya
tutması beklenir

Tolga

Hocam manalar ben sac ekimi gerçekleştirdim 600 greft bu saçlar ne zaman tam tutar bize xpeciaya ekim günü başladım hairfote yakmadan sonra başlasam şok dökülmeye etkisi olurum son olarak istediğim şampuan kullanabilirmiyim greftlere zararı olurmu
Op Dr Atilla Kaya
hairforte a ilk yıkamadan sonra başlayabilirsiniz.içeriği nedeniyle sawpoo şampuan kullanabilirsin

Kemal

Hocam saç naklinde greft adı ile ekiyolar acaba bu greftden sadece 1 tane mi çıkar yoksa normal saç kökü gibi 2li 3’lü çıkar mı 1 greftden
Op Dr Atilla Kaya
ikili üçlü çıkar

Ahmet

Hocam iyi günler bi sorum olacaktı prp saça fayda gösterirmi birde prp yapıldığında ne kadar süre saçlar dökülmez ben 4 seans yaptıracamda lütfen bi yardımcı olursanız
Op Dr Atilla Kaya
PRP yerine düzenli saç dökülmesine etkili ilaç kullanabilirsiniz.PRP sadece yapıldığı sürece etklilidir

Kemal

Hocam ektikleri greft dedikleri şeyden 1 tane mi saç çıkıyor yoksa bu greft saç kökü olduğu için 2-3 tane çıkıyor mu?
Kısaca 2000greft ekiyolar ya 2000den fazla çıkma ihtimali var mı?
Op Dr Atilla Kaya
2000 greftte ortalama 4000 kıl kökü vardır

Koray

Hocam ekim yapılalı 18 gün oldu.Ekim yapılan bölge odun gibi .dokununca uyuşuk olduğunu görüyorum.bu ekim yapılan bölgenin uyuşukluğu kaç güne geçer
Op Dr Atilla Kaya
giderek azalır.kanal açılarak ekim yapıldıysa 8 aya kadar uzayabilir

Ahmet

Hocam ben saç ekimi yaptırmalı 4 ay oldu şok dökülme ilk 1 ay içinde gerçekleşti % 80 döküldü sag ekilen ön bölgemde iyi çıkış var ama sol bölgemde nasıl döküldüyse sabit duruyor acaba çıkış süresi erkenmidir birde 4. Ay içinde çok seyrek duruyor ekilen saçlar daha sonra sıklaşırmı ne kadar beklemem gerekir yani saçımdaki değişikliği ne zaman fark ederim bir yardımcı olursanız çok sevinirim hocam
Op Dr Atilla Kaya
6-8 ayda çıkar.çıkış 1 yılda tamamlanır.çıkan saçlar 2 yıla kadarda kalınlaşmaya devam eder

Tolga

Hocam iyi günler ben 1 hafta sonra sakaklara bi 700 greftlik bir ekim yaptiricam işaret parmağı kalınlığında seyrelme war xpecia ve hairforte aldım bu ürünleri ekimden kaç gün sonra kullanmaya baslayabiliriz erken başlasam saçlarım şok dökülmeye ugrarmi Son olarak saçlarım siyah ve kalın telli ekimi etkilermi bu
Op Dr Atilla Kaya
Xpecia nın içinde ginkgo biloba var ve yenilikleri izleyen ekim merkezleri artık her ekime ginkgo biloba içeren ilaç veriyor yani almanızın faydası olur hairforte u ilk banyodan sonra kullanabilirsiniz.

Mustafa

Hocam kolay gelsin ben saç ektirdim saça vitamşn olarak hoca milk thisle vitamin verdi bu vitamin ne işe yarar.
Op Dr Atilla Kaya
Milk thisleyi bilmiyorum ama bilinen tek saç vitamini B7 vitaminidir.

sinan

sn hocam benim şaçlar dökülmeye başladı sanırım yaşım 19 yıkarken elime şaç geliyor gelen saç telleri kalın ve ince karma oluyor yaz kış sürekli saçımı yıkarken elime geliyor saçlarımda henüz seyrelme olmadı ama böyle giderse başlıyacak hocambu bir işaretmidir birde hep merak etigim bir şey vardı sizce kellige çare bulunacakmı hhocam
Op Dr Atilla kaya
Günde 70 tel dökülmesi normal kabul edilir

ibrahim

merhaba hocam ben başımın ön bölgesine 31 kasımda saç ektirdim.tepe bölgesine ekim yapılması için ne kadar süre geçmeli. iyi çalışmalar.
Op Dr Atilla kaya
Ekim alanı farklı olduğu için istediğiniz zaman ekilri tabiki donör alanın durumuna göre ayarlanır

mustafa

hocam saç dökülemem var babam kel tıpkı onun gibimi kel olurum olanlama ona göremi yapılmalı
Op Dr Atilla Kaya
olabilir.çünkü benzerlik gösterir

kuda