Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir.
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir.
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır (bu kökü öldürebilir)
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” denmemelidir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikne etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır.
 • Kişi daha fazla ekim yaptırmaya zorlanmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


1.982 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. meraklı diyor ki:

  folixirde uzun süren çalışmalar sonucu meralixir bulunmuş minoxidilden finasteridden etkiliymiş falan sizce inanabilirmiyiz buna uzun kullanımda ii gelicekmiş falan bunlar palavramı doğrumu sizce?revivogenin daha güçlüsü ama bloker losyon sizce saç çıkartırmı dedikleri gibi önce tüy çıkıp sonra saç oluyormuş bu tarz ürünler tüyde sabit kalmazmı genelde tüketiciyi kandırmaya yonelik değilmi sizce bu ürünün tanıtımı övüldü ürün ilk çıktında ama folixirle saç çıkartan yok galiba sizin bu ürüne bakısınız ne?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskisi kadar kullanana kalmamıştır sanırım memenun kalanla karşılaşmadım bu güne kadar

 2. caner diyor ki:

  merhaba benim 62. gunum sac ekiminde fakat hala sacimin ön bölgesinde hissizlik var bu normalmi? tesekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal sabırı olun düzelir

 3. ismail diyor ki:

  hocam merabalar ekimden ben bir havta sonra ense bolgemi makinayla almistim ekim bolgesini kesin likle dokunmadim, sorum sac mekinasinin titresimi ekili saclari etkilermi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır etkilemez

 4. kararsız diyor ki:

  hocam türkiyede saç ekimini kendi yapan 2 büyük doktordan 2. büyüğüne yaptırdım kim olduğunu anlamısıınızdır 5. aydayım ve saçalrım beklediğimden seyrek durumda şakaklara ektirmiştim ve şakağın ön taraflar çıktı arkaları boş hayal kırıklığına uğradım şu bir yazıda ismini sildiğniz doktorun hemşire ekimi yatırdığı için kafadan silmiştim ama face book adresine girince ekimelrinin muazzam olduğunu gördüm şuana kadar tr de hiç bir doktorun böyle ekimlerini görmedim ( ankaradaki 1 nuamralı 3.5 eurodan eken şahıs hariç) bildiklerim yanlısmı hemşirelerin ekmisine ragmen bu doktor bu başarıyı nasıl sağlıyor? sizce saçlarım düzelirimi düzelmezse sadece 2 seçenek kalıyor sizce şu bir yorumda ismini sildiğiniz doktora mı yoksa anakarada 3.5 euro ya eken doktoramı ektireyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  size ekim yapan kişi de resim koymuştur ama bunlardan biri siz değilsinizdir :) yani en iyiler siteye konur kötüler asla konmaz, yani o çok beğendiğiniz ekimleri eken size ekseydi onlar gibi olurdunuz demek kolay değil.
  Anladığım kadarıyla araştırmalarınız sayesinde siz benden daha bilgilisiniz eminim doğru karar verirsiniz. bu arada 3.5 euro da çok pahalıymış be :)

 5. caner diyor ki:

  Merhaba hocam. Bn sac ektireli 62 gun oldu. Ilk zamanlar alnimin ustunde sac ekilen bolgede hissizlik vardi normal dedi sac ekimi yapan doktor. Fakat o hissizlik bugun hala var. Sebebi nedir ? Bu normalmidir. Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanal açılarak yapılan ekimde hissilik olabilir ama kendiliğinden düzelir 8 aya kadar uzayabilir

 6. ismail diyor ki:

  merabalar hocam sac ekimi yaptirali 26 gun oldu, bir cok yerde arastirdim toppik kullanimini zararsiz diye bilgilendiriyorlar, ikim yapan firmayi aradim 2 ay yada 2.5 ay sonra kullanabilirsin dediler simdi neden 2 ay sonra siz toppik hakkinda ne derseniz…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekim bitiminde topik uylayıp çıkan vakalarım oldu bence aynı gün kullanılmasında hiçbir sakınca yok, zaten ne sakıncası var diye sorsanız size anlamlı bir cevap veremezler

 7. Musa Nizam diyor ki:

  Hocam soru cevaplarınızı okudum genellikle Xpecia Tablet ve Hairforte sprey tavsiye etmişsiniz. Bu ilaçlar saçlarda kalite artışı sağlamasının yanında yeni saç oluşumunu sağlar mı ? Bir de Minoxidil’in saç çıkardığı kanıtlanmış ancak bırakınca dökülüyor. Xpecia ve Hairforte için de aynı şey geçerli mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dünyadak hiçbir ilaç yeni saç çıkışı sağlamaz, tüyleşmişlerde kalite artıı sağlar.
  saç ilaçlarının tümü için geçerli durum aynıdır bırakılınca dökülme yeniden başlar tabi bu sadece genetik dökülme için geerli

 8. Recep diyor ki:

  Hocam mrblar saç ektireli 10 gün oldu susuz kalmış toprak gibi çatlaklıklar var
  Çok kuru ekim yapılan bölge bide ekimden sonra
  Ne kadar alkolden uzak durulmalı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yıkadıkça kuruluk azalır
  alkolle ekimin ilişkisi yok

 9. alf20022 diyor ki:

  hocam MERHABA..
  bioxcin şampuanın ekilen saçlara faydası olur mu …SAYGILARIMLA…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır hiçbir faydası olmaz

 10. ozan diyor ki:

  Merhabalar hocam iyi calismalar hocam ben sac ektireli 2 ay oldu usturaya vurmak istiyorm fakat bana verilen kagitta 6 ay ustura yasak yazio gercekten vursam zarar mi gorur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  12 günden sonra yapılacak hiçbir uygulama zarar vermez

 11. memed diyor ki:

  hocam 2 aydır hairforte kullanıyorum tavsiyeniz üzere dökülme kısmen durdu ve biotin hapıda kullanıyorum, bunların yanında xpecia tablet kullansam olurmu yoksa hairforte ve biotin hapı hangisini bırakayım şimdiden teşekkürler sabırlı insan..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinle değiştirirseniz daha iyi sonuç alırsınız

 12. mehmet diyor ki:

  Hocam merhaba 1.5 yil oldu sac ektireli.Sac yapim ince telli ve seyrek sonuc ise hic ekim yapilmamis gibi cevremdekiler oyle soyluyor.hocam sorun firmadami yoksa seyrek sac ekimi boyle sonucsuz kaliyor.tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sık ekimi daha önemli tabi

 13. Mert Emre diyor ki:

  Hocam merhaba yıllardır saç ektirmek için saçımın tamamen dökülmesini bekledim.. Fakat şimdi bunun yanlış olduğunu anladım. Öncelikle varolan saçı korumak için hangi ürünleri kullanmalıyım. Saç ekimi işini hemşire değil de kendisi yapan Zekeriya Kul ve Gökhan Gür isimlerini önerir misiniz? Bir de ekimin iğne ile olması avantajlı mıdır?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iğne ile ekimin çok avantajları var ama yavaş yapılabiliyor.
  ekim yaptırsanızda var olanları korumak iin ilaç kullanmalısınız hairforte sprey ve xopecia tableti araştırın

 14. deniz diyor ki:

  Hocam seberoik dermatit ekilen saçları dokermi saç ektireli bir yıl oldu ce çok sık çıktı saçlarım gayet guzel ama seboreik dermatit var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökebileceği yönünde bilgiler var

 15. serkan gunes diyor ki:

  Hocam merhaba. Sac ekiminde mikromotor alinan greftlere zarar verir mi manuel punch daha mantikli degil mi. Ekim yaptirmayi dusunuyorum bu konuda 1 numaranin …. ….. oldugunu duydum. Ancak o da cok yuksek bir ucret talep ediyor. Sizin onerebileceginiz bir doktor var midir.. tesekur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 numara dediğiniz kişi saç ekiyormu bilmiyorum o yüzden ismini sildim, bildiğim kadarıyla hastayı o ikna ediyor ama hemşireleri ekiyor. hemşire ekiyorsa nerede ektirdiğinizin önemi yok bence, sitelerine koydukları resimlere bakıp ta boş yere daha fazla para vermeyin.eğer doktor arıyorsanız kendi ekim yapan doktor araştırın, yardımcı personellere ekim yaptıracaksanız en uygun fiyata yapan yerde yaptırın.

 16. ismail diyor ki:

  hocam sizin tavsiyenizle 6 aydır minoxil ve xpecia tablet kullanıyorum ama yine sizden duyduğum hair forte spreyin dht’yi engellemesinden sebeb hair forte ye geçsemmi ne dersiniz..
  bize sizden başka yardımcı olan biri yok nasıl bu kadar insana menfaat beklemeden yardım ediyorsunuz anlayamıyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bazı üstünlükleri var ama ben genelde memnunsanız ürün değiştirmeden devam edin diyorum

 17. alf20022 diyor ki:

  saç ekimi yaptırdıktan ne zaman sonra saçlarımı tarayabilirim..hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  15 gün sonra boyayabilirsiniz.

 18. tolga diyor ki:

  Hocam merhabalar yaklaşık 40 gün önce ekim yaptirdim ve 1aydir sizi ve yorumlarinizi takip ediyorum öncelikle bizi usenmeden aydinlattiginiz için teşekkürler. Benim saclarim %60 döküldü dokulmeyenler uzamaya devam ediyor diğer dökülen saclarimin köklerini aynaya baktigimda görüyorum ya klasik olarak uzama sureci ne kadar surebilir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 yılı bulabilir

 19. orkun diyor ki:

  Değerli Hocam ,
  14 gün önce saçlarım seyreldiği için saç ekimi yaptırdım.
  tam olaraktan 3 gündür solgar marka 5mcg (günde 2 tablet ) kullanmaya başladım ve ayrıca Kerastase Densifique ile desteklemekteyim , bunun bir sakıncası var mıdır ?
  Ayrıca Şampuan olarak Hamadi Honey-Soymilk kullanmaya başladım (tavsiye üzerine)
  Saç tellerim ince telli ve seyrektir , şok dökülme olayını minimum düzeyde tutmak istiyorum bundan dolayı E Vitamini , Biotin ,B6 ve B12 kullanmayı düşünüyorum.
  Bu vitaminlerin hepsini aynı anda kullanmam karaciğerimi yorar mı sağlık açısından zararı olur mu , yukarıda belirtmiş olduğum gibi amacım şok dökülmeyi önleyebilmek ve mevcut saçlaırmla beraber ekilen saçlarımın daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde çıkması.Değerli görüşlerinizi rica eder , saygılarımı sunarım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iyide bu kullandıklarınızın hiçbirinin saçla ilişkisi yok ki

 20. Merakli diyor ki:

  hocam ben ekimden yapildigi gunden beri hic ilac kullanmadim 40 gun oldu ama var olan sacta dokulme yok bana tavsiye etceginjz ilac ne olur hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilenler için arık ilaç kullanmanıza gerek yok,önceki saçlarınız dökülüyorsa ilaç kullanın

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kecoa