Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir.
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir.
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır (bu kökü öldürebilir)
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” denmemelidir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikne etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır.
 • Kişi daha fazla ekim yaptırmaya zorlanmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


1.643 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. metin nihat diyor ki:

  hocam selamlar hocam ben saç ektireli 11 gün oldu günde 2 kez saçımı yıkma yapıyorum özel losyonu ve şampuanı kullanıyorum losyonu 1 saat bekletiyorum ama 11 gün olmasına rağmen kabukların %80-90 nu daha duruyor bu kabukların dökülmemesi normalmi elimle kabukları dökmeye çalışayımmı maximum kabukların en geç ne zaman dökülmesi lazım yani ne zamana kadar kabuklar dökülmesse saça zararı yoktur .eğer kabuklar dökülmesse ne olur.şanlıurfada ikamet ediyorum ekim yaptığım yere de gidemiyorum..cevabınız için şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kafadaki kabukların ekilen saça zararı olmaz banyoya girin aynı banyoda 2-3 defa yıkayın iyice yumuşasın sonra köpürtüp tırnakla temizleyin zararı olmaz

 2. meraklı diyor ki:

  Mrb.Şoyle deniliyor fayda gorülen tedavide minox markası değişirse o fayda gider ve bir daha geri gelmez deniliyor.etken madde yüzde 5 minox ama neden boyle deniliyor..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence yanlış bir söz, aynı madde olduktan sonra farketmez

 3. emre diyor ki:

  sayın hocam saç ekimi yaptırdım… 3 ( üçüncü ).haftamda ağır valiz kaldırdım sıkıntı olur mu..ekim bölgesinde herhangi kan pıhtısı falan görmedim yoktu yani…..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiçbir sorun olmaz

 4. tarık diyor ki:

  merhablar hocam önceki sorularımza verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.hocam saç ekimi olalı bir ayı doldurduk yatarken yüz üstü kafa sağa veya sola koyuyorum ekilen önler temas ediyor ,sabah kalktığımda yastıkta kıl şeklinde saçlar ve bide kırılmış gibi saçlar oluyor bunlar köklü ekilen sürtünmeden dolayı dökülmüş saçlarmıdır, yoksa ekilen normal süreçte olan dökülmesi gereken dökülmemidir.yatma şeklime dikkat etmek gerekirmi bir zarar görmüş olma ihtimali varmı teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şok dökülmede kaybedilenlerdir geri çıkar

 5. ünsal diyor ki:

  Merhabalar Atilla bey

  Ben 23 yaşındayım saclarımda 4 senedir baya yıprandı ve döküldü şuan tepe bölgem seyrek 1 sene önce kliniğe gittiğimde saçlarınıza şu an ekim yapamazsınız tamamen dökülmesini beklemelisiniz dediler saclarımın dökülmesinin durması için ne yapmam gerek tavsiye edebileceğiniz bişey varsa sevinirim.

  Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ekim yapılması için hepsinin dökülmesini beklemek gerekmez ekim yaptırabilirsiniz ama ekim yaptırsanızda yaptırmasanızda var olanları korumak için ilaç kullanmanız iyi olur. ben % 3 procapil içeren sprey yanı sıra 10 mg B7 vitamini veya xpecia tablet öneriyorum

 6. hakan diyor ki:

  hocam merhabalar youtube da vidyo izlerken yabancı hekimlerin ekimlerine denk geldim adamlar cm kareye 70 ila 100 greft ekiyorlar? bu nasıl oluyor bizim hocalar 50 liyi göremedi daha neden böyle yapmıyorsunuz diye soruncada ozaman beslenemezler tranva olusur vb diyorlar tr nin en iyi ekicilerinden(hemşireye degil kendi eken 3 doktordan 1 i olan bi doktora yaptırdım) ama y.dışındaki abd hindistan vb yerlerdeki ekimleri gördüğümde hayal kırıklığına uğruyorum :( htt ps://ww w.youtube.com/watch?v=90tGy_iK1Jw bu linki incelerseniz sevinirim cm2 ye 70 gref 2. verdiğim linkde cm2 ye 100 gref ht tps://ww w.youtube.com/watch?v=p-T9M7MAtN8
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Eeee ne demişler el elden üstündür :)

 7. İlker diyor ki:

  Hocam merhaba,

  Saç dökülmesinde son aşamadayım. Ensemde fazla saç olmamasına karşın vücut kıllarım ve sakalım gür. Vücut kıllarından ekim yaptığınızı okudum. İyi bir son almak için kaç seans ekim yapılması gerekmektedir.

  Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sakal ve vücuttan yapıyordum ama bu sene bıraktım ekim yaptıracağınız yere sormalısınız

 8. mehmet diyor ki:

  hocam öncellikle merhabalar…
  ben yaklaşık 4 aydır minoxil ve 2 aydır finansterid kullanıyorum…çok faydasını gördüm ,saçlarımın dökülmesi bayagı azaldı fakat bu finansterid kullanımında dolayı 2.aydan snra sabah uyandıgımda ereksiyon durumu olmamaya başladı…gögüslerde hafif büyüme ve unutkanlıkta oldu gibi…bu yüzden finansterid kullanmayı bıraktım ve yaklaşık 20 gündür kullanmıyorum ve vucudumda eski haline gelmeye başladı…hocam açıkçası ben finansteridi kullanmak istiyorum fakat ilacın prospektüsünü okudugumda ufak çaplı %2 lik kadar unutkanlık ve ereksiyon da sıkıntı olma durumu yazıyordu ve bırakıldıgında bu etkilerin geçicegi yazıyodu…..fakat internetten kullanıcı yorumlarını okudugumda ereksiyon,unutkanlık,depresiyon,meme büyümesi bunun gibi bir çok sorunun oluşacagını ve kalıcı etkilerde olacagı yazıyordu….sorum şu ben 1 yıl ve daha uzun süre finansterid kullanmak istiyorum fakat 2.aydan bu etkiler oluştuysa uzun kullanım sonucunda kalıcı ve geri dönüşümü imkansız problemler oluşur mu?….mesela cinsel dürtülerin bitmesi veya yarıyarıya düşmesi gibi…lütfen hocam bu konuda açık bir bilgi verin..teşekkür ederim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cinsel istek fizyolojik bir durumdur ve bunu azaltacak yada artıracak ilaç kısa sürede etki eder bu normal.yani 2 ayın sonunda cinsel istekte azalma olabilir ki kullanıcıların % 2 sinde görülen bir durum.
  jinekomasti anatomik bir durumdur yani dokunun büyümesi gerekir ve ilaç kullanmaya başladıktan en erken 2-3 yılda ortaya çıkar yani sizin jinekomastiniz takıntınızdan olabilir.dünyada hiçbir ilaç 2 ayda jinekomasti yapamaz.yorumu çok uzun yazdığınız için bir sonraki yorumunuz cevaplanmaz hakkınız doldu :)

 9. metin nihat diyor ki:

  sevgili hocam 40 yaşından sonra genetik ve ırsi saç dökülmesi duruyormu yani ben 43 yaşındayım genetik olarak 25 yaşından beridir saçlarım döküldü 3 yıldır dökülme durdu yeni saç ektirdim saç ekiminden sonra biotin,xpecia,veya hair forte sapry gibi ürünleri kullanmama gerek varmı yani 43 yaşından sonra saç dökülmesi devam edermi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  durabilir de devam edebilir de sizin 3 yıldır dökülmediğine göre artık durmuş kabul edilir ve dökülmeye yönelik tedavi önerilmez ama xpecia tablet kullanırsanız var olan tüyleşmişlerin kalitesini artırırsınız

 10. tarık diyor ki:

  hocam öncelikle bıkmadan usanmadan sorularımıza cevap verdiğiniz için teşekkür ederiz.saç ektireli 25 günü geçti kullandığım şampuan kafa derimde kepeklenme yapıp deriyi kurutuyor bunun ekilen saça zararı varmıdır.?diğer sorumda iş gereği bir iki gündür kısa aralıklarla 10 veya 15 aralıklarla güneşe maruz kaldım kullandığım şampuanla beraber iyice kafa derisi gerginleşti ve kepeklendi bunun ekilen saçlara zararı olurmu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır her ikisininde hiçbir zararı olmaz

 11. votre_mere diyor ki:

  hocam xpecıa vucuttakı dht yi mı azaltıyor?
  hocam ınternette arastırdım
  vucuttakı dht nın azalması yuz un kurumasına neden acıyor bu sayede saclar kotu bır duruma gelıp dokulmeye devam edıormus
  yanı hocam dht nın azalması vucutta guatra meydan acıyormus
  sizce bu dogrumu hocam tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hani derler ya “delinin biri çukura taş atarmış 40 akıllı çıkaramazmış”
  ikisi de yanlış bilgi

 12. tarık diyor ki:

  selamun aleykum hocam ben sac ektireli 25 gün oldu hocam dişlerimi fırçalarken kuvvetli bir şekilde mide bulantısı yasadım bu bulantı kafama baskı yaptı yani kafamda hissettim bunun ekilen saclara bir zararı olurmu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zararı olmaz

 13. Harun diyor ki:

  Iyi akşamlar hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın.4 ay önce saç ekimi yaptırdım.suan ekilen bölgeye baktığımda dokulmeyenler hariç yeni çıkan saç görmeye çalışıyorum ama emin degilim.kalan saçların arasına detaylı baktığımda çok ince tüy gibi minik saçlar görüyorum bunlar ekilen saclarmi acaba bu sekildemi çıkıyor yada direk kendi sacimin kalinligindamı simdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilenler de olabilir o alandaki tüyleşmiş saçlar da olabilir

 14. Yücel Karacalar diyor ki:

  Hocam merhaba
  Saç beyazlaması ile ilgili bir ürün tavsie edermisiniz ve bu tarz ürünleri kullandığımızda saça zarar verme ve dökülmeyi artırma gibi durumlar oluşablir mi ? İyi çalışmalar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  methionin adlı maddenin beyazlaşmayı geciktirdiği yönünde bilgiler var metionin içeren ilaç kullanabilirsiniz.

 15. omer diyor ki:

  hocam mrblar herkes gıbı bende merak edıyorum yanı ekım dogal gorunum verırmı dıye ornegın kafa derımızde 1cm karede kac sac telı bulunur ve 1cm kareye ekım yapıldıgında alana kac sac telı ekılır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğru açıyla ekilirse doğal görünür

 16. omer sertel diyor ki:

  hocam saw palmetto hapları satıorlar bunlar guvenılırmı? sac dokulmesını durdururmu?

  mesela saw palemetto formula var gnc nın bu hap dokulmeyı durdururmu?

  kolay gelsın
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tek başına yetersiz kalabilir ek maddeler de içeren tabletleri araştırın

 17. omer sertel diyor ki:

  hocam merhaba
  acaba saw palmetto cayı dokulmeye etkı edermı?

  hocam ıkıncı sorumda
  bepanthen,evigen ve bemiks ampul u corek otu yagıyla karıstırıp sacıma suruyorum 3 saat sonra da yıkıyorum
  sızce bu karısım sac dokmesını durdururmu? yada bır ısey yararmı sacta?

  tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dozunu ayarlayabilirseniz saw palmetto işe yarar
  karışımdan beklentiniz olmasın

 18. cevat diyor ki:

  Hocam iyi gunler 3 gündür minoxilForte sprey ve prominoxil şampuan kullanmaya basladi saclarinda dokulmeler artti. Bu normal mi bir de ense ve yandaki saclari makina ile kesmenin bir sakıncası olur mu simdiden tşkler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet normal
  tıraş olabilirsiniz.

 19. kasim diyor ki:

  Hocam saygilar sac ekiminin 55. Günü soyle dikkatli baktiim zaman ekilen bølgede beyaz túy gibi saclar var ve gün gectikce uzuyorlar onlar yeni saclarmidir berberde kestirsem daha kalin cikarmis siz ne diyonuz hocam saclar bu súrede cikarmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekilenlerdir zamanla kendi kalitesi artar tıraş etmeniz bunu değiştirmez

 20. metin nihat diyor ki:

  hocam öncelikle daha önceki soruma verdiğiniz cevap için çok teşekkürler..sizin gibi hocalarımızın bizleri aydınlatması süper bir şey
  hocam ben ekimden önce zaten biotin 10mg tablet almıştım aldığım tableti kullanmıyayımmı xpecia mı alayım ….saç ekiminden sonra biotinin faydası olmazmı ben 2 kutu biotin almıştım yoksa bu 2 kutu biotini bitirip sonra xpecia mı döneyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin kalite artışı salar kullanın ama dökülme varsa xpecia tercih edilebilir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kecoa