“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim. Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonularının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısi önemli olan ekimlere devam ediyorum.

    Paylaş

Saç Ekimi için 3.300 yorum yapılmış


Mete

Merhaba hocam saç ektireli 4 gün oldu sorunum şu saç alım bölgesinin kulakların üstüne gelen kısımlar saç alımı esnasında çok fazla deformaya uğradı ve ilk gece kanama meydana geldi ve devamındada kalın bir kabuklanma meydana geldi bu bölge için antibiyotikten başka birşey kullanmıyorum , bu bölgedeki saçlarım zarar görürmü , öneriniz nedir herhangi birşey kullanmam gerekirmi saygılarımı sunar teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
iyileşmesini beklemekten başka yapacak birşey yok.travmatize etmekten sakınmalısın

Mustafa

Hocam saygılar. Saç ekimimin 7. ayındayım.Saçlarım fena değil ancak tararken ya da banyo yaparken elime saç kılları geliyor. Bunlar ekilen saçlar olabilir mi? Ekilen saçlar dökülse bile geri çıkar mı?
Op Dr Atilla Kaya
olabilir.geri çıkması beklenir

cem

merhaba hocam ” Ben saç ekeli 10 ya oldu pek memnun kalmadım sıklaştırmak amavıyla tekrar en kısa sürede nezaman ekebilirim ? ayrıca ekilin saçlarım cılız.. oysa ense ve yan saçlarım güçlü ve kalın, bunun için ne yapmalıyız teşekürler.
Op Dr Atilla Kaya
1 yılın dolmasını bekleyin.biotin yada xpecia tablet kullanabilirsin

Murat

Hocam şok dökulmeyi önlemek için hangi ilaçları önerirsiniz benim ekimimde kökler en fazla 45 dk içerisinde ekildi 3.günden sonrada ilaç kullansam mesela minoxil sprey ile xpecia şok dökulmeyi yüzde kaç oranında engellerim
Op Dr Atilla Kaya
kişisel özellikler önemli bu nedenle oran vermek zor

ayaz

hocam ektirdiğim saçların kaliteli çıkması ve saç dökülmesini durdurmak için bana ilaç önerirmisiniz.ben öğrenciyim sürekli kullanım gerektirmeyen bi ilaç varmı. minoksil kullanmayı bırakınca saçlar geri gidiyor diyorlar. saç ekimi yaptırdğım yer ise 3 aylığına minoxil kullan dedi. ama kendilerine pek güvenmiyorum sizden bilgi almak istiyorum.
Op Dr Atilla Kaya
genetik dökülmelerde ilacı bırakınca saç dökülür.çünkü DHT hergün salgılanır

Arda

Hocam ekimin üçüncü gününden sonra minoxil sprey kullanmanın bir zararı olurmu bazı doktorlar hemen önermiyor acaba neden
Op Dr Atilla Kaya
zararı olmaz.kanlanmayı arttırdığı için şok dökülmeyi azaltır

monyet