“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 hemşire bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini bıraktım.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.comSaç Ekimi için 3.202 yorum yapılmış


Hasan yilmaz

Hocam 10 gün önce saç ekimi yaptırdım. Kafamda çok kabuklanma var. Halen geçmedi. Biraz masaj yaparak yıkama yapayım diyorum. Bu seferde kabuklanma beraber saç tellerine dökülüyor. Sizce bu normal mi. Değilse ne yapmam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ler.
Op Dr Atilla Kaya
Postop diye bir ürün var o veya benzer bir ürünle iyice ıslatın sonra tırnaklayarak yıkayın. 12.günden sonra kıllar çıksa da kökler yerinde kalır

Manut

Hocam mrb. Ekim yaptirali 45 gün oldu son günlerde kafamda iri sivilce gibi şişlikler var anormal bi durum mudur bu ?
Op Dr Atilla Kaya
saç ekimi sonrası sivilce çıkması normal bir durum

Caner K.

Hocam merhaba.Ekimin 19. günündeyim.Sabah saçımı yıkadıktan sonra köklerden birinin dibinde kızıllık ve şişliğe rastladım.Ufak bir şişlik.Dokununca içinden katı şekilde apse çıkışı oldu.Şu anda kanlanmış halde duruyor ama kan akmadı.Kökü öldürmüşmüyüm dersiniz veya bundan daha kötü bir senaryo olabilir mi?
Op.Dr.Atilla Kaya
kıl dibinde iltihap olduğu için zaten ölmüş olabilir.

Recep

Hocam ben saç ektirdim. 3 ay oldu hocam sorum şu. Ekilen bölge değil, kafamın üst arka kısmında iğne gibi batmalar oluyor saçlarımda. Bu nedir acaba ne yapmalıyım kötü birşeymi. Şimdiden tşkler hocamm…
Op.Dr.Atilla Kaya
ekim kanal açılarak yapıldıysa 8 aya kadar devam edebilir.

Hüseyin angın

Hocam saç ektireli 21 gün oldu.. Doktor hairmd diye bir ürünün şampuan ve saç spreyini verdi.. Ayrıca alopecia diye bir tablet verdi..alopecia tablete bakıyorum içeriğindeki biotin 300 cmg.. Günde iki kez diyor..yani 600 cmg.. 1 mg diyen vat 5 mg diyen var .. En sağlıklısı hangisi ? Kendi doktorumu mu dinleyeyim.. Biotin miktarı daha çok bir ürün mü kullanayım
Op.Dr.Atilla Kaya
en az 5 mg kullanmalısınız

Muhammet

Iyi günler hocam
Ben sac ektireli tam iki ay oldu ve malesef dün Kafami carptim ve kanadi.
Hocam carptigim yerdeki ekilen kökler zarar görmüsmüdür?
Cevabiniz icin tesekür ederim Hocam.
Op.Dr.Atilla Kaya
zarar görmez

Erkan

Hocam saç ekiminin 25. Günündeyim…ekim alanında hafif tırnakladığmda kalın sarı kabuklar elime geliyo ve içinde de kancalı saç kılları geliyo yani bunlar tutmayan saç köklerimi hocam lütfen cvp yazarmsnz
Op.Dr.Atilla Kaya
25.günde şok dökülme başladığı için sorun olmaz,ayırt edilemez

Ersan

Hocam merhabalar, saç ekiminin üstünden 8 ay geçti. Sivilcelenme dönemlerinden kalma, bir tarafında siyah bir nokta olan ufak bir şişlik kalmıştı, önemsemiyordum. Fakat bugün duştayken elime bir şey geldi. İlk zamanlardaki dökülmeler gibi deri ve onla beraber 3-5 ekilmiş kısa saç geldi. Duştan çıktığımda farkettim o şişliğin bir kenarı kanıyor. Sanırım ordan döküldü bunlar. Sizden bu durumun sebebini öğrenmek istiyordum, şişlik geçicek midir yoksa extra bir şey mi yapmamız gerekir?
Op Dr Atilla Kaya
onlar cilt altında kalmış bir grup tutmamış kıl köküdür.o alanda yabancı cisim reaksiyonu oluşturmuştur.iltihabi sıvının ve kanamanın nedeni budur.şişlik geçer artık

Fatih YIlmazz

Hocam merhabalar
Biotin 5 mg kullanımı birakıldığı takdirde herhangi bir problem yaratırmı saçlarda ?
Op Dr Atilla Kaya
tedavi tamamlanmışsa sorun olmaz

Afşin Yücel

Hocam merabalar.ekim yapılalı 13 gün oldu saçlarıma elle ufak temas edince dökülme oluyor fakat kanama olmadı hiç,kepeksi bir maddeyle dökülüyor acaba saç kaybımı yaşıyorum,teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
yaklaşık bugünlerde şok dökülme başlar normal

Nazan

Hocam ön sac cizgisine sac ektirdim, 9 ay oldu. Ekilmiş saclarim çok kalin, doğal gözükmüyor, öndeki sac tellerim ince ondan dolayi. Ekilmiş saclari cimbizla cikarirsam yerine daha ince saçlar gelebilirmi?
Op Dr Atilla Kaya
değişim beklenmez

Mehmet

Merhaba atila bey.. sac ekiminden 3hafta sonra ben uykudaykan saclarimi baya bi kasidim galiba,, bi zarari olurmu acaba?? Bide ekilen saclar 2 haftada hepsi cikiyurmu, yoksa sonra dahami cok cikiyor?? Tskür ederimmm.. saygilar..
Op.Dr.Atilla Kaya
3.haftada kaşıma zarar vermez, hepsi 1 yılda çıkar

Atilla

Hocam merhaba,
Ekim olalı 4 ay oldu.tepe bölgesinde sağ taraf baya yoğun oldu sol taraf biraz daha seyrek orada da saö çıkmaya devam edermi 4 ay oldu.
Op.Dr.Atilla Kaya
4 ay erken daha çıkabilir

Utku

Hocam iyi günler. Protez saç hakkinda ne dusunuyosunuz acaba
Op.Dr.Atilla Kaya
Valla bazıları o kadar iyi oluyorki ben bile anlayamıyorum 🙂

İSMAİL D

hocam saç ekimim çok önde olmuş demiştim ben başka yöntemler dediniz en sağlıklı yöntem hangisi olur sizce lazer ile yaktırmanın diğer köklere zarar vereceğini söylemişsiniz öneriniz nedir ben daha ekim yapalı bir ay oldu aşağı yukarı köklerin durumu belli alnımın içinde saç var yani…
Op Dr Atilla Kaya
saç dökülmesi sorunu yaşadığınız için bence doğru olan elle alım yapan bir merkezde o kılları aldırıp arkadaki açık alana ektirmeniz

Samet

Merhabalar hocam ben 20 gun once sac ekimi yaptirdim ve su an ki koklerin tamami tutmus mudur ? Son olarak su anki koklerin tamami sok dokulmeden sonra cikar mi?
Op Dr Atilla Kaya
yapılan tekniğe bağlı.kökler dışarda uzun süre beklemediyse tutmuştur

serkan

hocam 8.ayda sivilceler yeniden başladı normalmidir?
Op Dr Atilla Kaya
olmaması gerekir

gökhann

hocam ekilen saçlar deyil dökülen ben tekrardan ekim yaptıracak olsam enseden bi dea saç alın dı tekrardan aldırsam ense de açılacak ikinci ekimi nasıl yaptıra bilirim yine sıklaştırma olacak kafa kople cıplak deyil seyrek ikin ci ekim başarılı olurmu tekrardan dökülüp serekleşirmi bunu bilmek istiyorum yada biraz daha beklemelimiyim dökülecek olan saçlar hep döküldükden sonramı ikinci ekimi denemeliyim bunları merak ediyorum ilk yazdımda tam anlatamadım kusura bakmayın
Op Dr Atilla Kaya
beklesen daha iyi olur

Zaza

Bes gun once ekim yaptirdim bundan sonraki surecte negibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz saygilar
Op Dr Atilla Kaya
şok dökülmeyi önlemek ve varolan saçları korumak için sprey ve tabletleri araştırabilirsiniz

İSMAİL D

hocam ben saç ektirdim ön hat çizgisi çok aşağıya inmiş ve naturel değil ön hattaki bu yanlış nasıl düzeltilebilir. lazer ile naturel yapsam ön hattaki tekli kökler gidecek bu doğallığı bozar mı ve lazer başın ön hat kısmında zararlı olur mu öneriniz nedir.
Op Dr Atilla Kaya
laser etkilenmesini istemediğiniz köklerede zarar verebilir.bu nedenle başka yöntemleri araştrın

ikan