“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.comSaç Ekimi için 2.832 yorum yapılmış


Furkan òz

Hicam saçlarım bjrden kurudu birbiri icine girmis şekilde lutfen yardım
Op.Dr.Atilla KAYA
bitkisel yağlarla bakım yapmalısınız

altay

hocam merhabalar genel ortalama olarak sac ekımıdınden sonra sacların hepsi ne zaman cıkmıs olur
Op.Dr.Atilla KAYA
1 yıl sonra tamamı çıkmış olur.

mustafa

hocam merhabalar . benım sacım ekımı yapılalı 2 ay 20 gün oldu ve sivilceler cıkmaya basladı dus alırken ya da kuruturken sıvılceler patlıyo ve ya cevresı hafif bi kanama oluyo bu bı sorun olur mu
Op.Dr.Atilla KAYA
kıl kökleri yolunu bulamıyor yada kıl dibi iltiihabı olabilir.ekimi yapan doktorunuzla görüşmelisiniz

Eren

Merhaba hocam
Hocam hair forte spray i sampuana karistirip, gunde bir kere yıkasak
Sizce dökulmeyi durdururmu?
Tesekkurler
Op.Dr.Atilla KAYA
spreylerin etkinliklerini tam anlamıyla göstermeleri için uygulandıkları alanda 4 saat kalmaları gerekir.söylediğiniz uygulamanın bir anlamı yoktur

yilmaz

Hocam alım yapılan bölgeyi ne zaman usturayla tras edebilirim?
Op.Dr.Atilla KAYA
yara iyileşmesi kişiden kişiye çok değişebiliyor.tam düzelme sağlandıktan sonra traş edebilirsiniz

suat

saçımda çok kepek var hocam konazol sampuan kullansam yan etki yaparmı saç ekimi yaptıralı 80 gun oldu
Op.Dr.Atilla KAYA
climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuanı deneyebilirsin

Furkan òz

Hocam babam evde saçımı kesti makineyle ama makineyi tam yağlamadığı için makine saç keserken az bisey çekme yaptı acımadı pek ama 2 kez az bişey çekti bisi olmadı o kadarcık çekmek saça zarar verir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
vermez

kerem

hocam merhabalar duydumkı vucudun dıger bolumlerınden(örneğin göğüs kıllarından) alıp kafaya ekebılıyolarmıs dogrumudur ?
Op.Dr.Atilla KAYA
evet ekilebilir

furkan

hocam saç kremini bir kere yanlışlıkla saça sürmek anında dökülme yapar mı geçen sene yanlışlıkla sürdüm bir şey olmadı ama gene de sormak istedim
Op.Dr.Atilla KAYA
yapmaz

Halil

Merhaba hocam. Ekim 45. Gun. 1 aydir hairforte xpecia kullaniyorum. Hairforte minoxil kullanici yorumlarinda spreyi biraktiktan sonra muthiş sac dokulmesi oldugu soyleniyor bu dogrumudur? Benim ekimden oncede saclarim vardi. Spreyi 4. Aydan sonra birakacagim. Ekimden once varolan saclar dahil asiri bi dokulme yasarmiyim ?? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinrim. Kolay gelsin hocamm
Op.Dr.Atilla KAYA
genetik dökülmeniz olduğu için sprey ve xpecia kullanmaya devam etmeniz halinde ekim olmayan saçlarınız korunmaya devam edecektir.fakat bıraktığınızda dökülme zamanı gelenler sırasıyla dökülecektir.ekilen saçlarınız herhangi bir şekilde etkilenmez.ama dökülme zamanı gelen ve spreyin canlandırdığı saçlar zaman içinde dökülür

kartan

hocam merhaba ekimin 123.günündeyim.şakaklara ektirmiştim.saçalr çıktı lakin seyreklik var.bu ay geçtikçe geçecekmidir sizce?nedüşüyonuz,,fikriniz nedir?
Op.Dr.Atilla KAYA
ekim sonrası saçlar bir yıla kadar çıkmaya,2 yıla kadarda kalınlıkları artmaya devam eder,bu nedenle gerçek sonucu görmeniz için çok erken

hüseyin

merhaba atilla bey.saç ekimi yaptıralı 40 gün oldu.Donör bölgede 2 kısımda bozuk para şeklinde açılma oldu.Doktorum şok dökülme olduğunu söyledi.Hoçam Donör bölgesinde şok dökülme olabilir mi.Eğer olabilirse ne kadar süre sonra normale döner.
Op.Dr.Atilla KAYA
donor bölgede şok dökülme olmaz.yoğun alım yapıldıysa kökler zarar görmüş olabilir.6 ay kadar beklemeni öneririm.

Murat

Hocam merhaba, 40 yaşındayım. Henüz kel olmadım ama saçlarım çok seyreldi. Araları açıldı. Aralara saç ekimi yaptırsam, mevcut saçlarım dökülür mü? Yoksa beklemeli miyim? Shen min ve medobiyotin kullanıyorum ama çok faydasını görmedim. Amerikadan ithal lazer taraklar var önerir misiniz? Teşekkür ederim.
Op.Dr.Atilla KAYA
yeterli sonuç alamadıysanız kullandığınız ürünleri değiştirmenizi öneririm.hairforte ve xpeciaya geçebilirsiniz.her ikisininde içeriği zengin olduğu için daha etkili olacağını düşünüyorum

volkan

hocam yaklaşık üç ay once saç ektirdim orta kısımda cukurluk oluştu ..13. günde ortada kalan kabukları kaldırdım sanırım tam iyileşmemişti o bölgede cukurluk oluştu .diğer taraflarda saç normal uzuyor o bölgede saç cıkmıyor acaba o bölgedeki kökler öldü mü?
Op.Dr.Atilla KAYA
gerçek sonuç 6. ayda görülmeye başlar ama hiç değişim yoksa zarar görmüş olabilir.6 ay beklemenizi daha sonra değerlendirmenizi öneririm

aysun

Saclarm cok gurdu dokuldu seyreklesti neden kaynaklanyo ne ilaci kullnym
Op.Dr.Atilla KAYA
bayanlarda saç dökülmesinin sık karşılaşılan nedeni demir eksikliği anemisidr.bu nednele doktora görünmenizi ve kan tahlillleri yaptırmanızı öneririm

tolga

hocam ben 3 ay önce ekim yapmıstım kafamda bi tane sivilce cıktı acaba bu kendiliğinden gecermi yada patlatmamın bi sakıncası olrmu köke zarar verirmi
Op.Dr.Atilla KAYA
kendiliğinden geçer ama bu arada iltihap köke zarar verebilir, çok ezmeden sıkarak boşaltmanız daha doğru olur.

aysun

Hocam nolur yardm edn cok sertt seyrek ne onerrsnz
Op.Dr.Atilla Kaya
Serlik için yapacak çok şey yok seyrekliğin de neden olduğu önemli, doğuştan seyrekse ona da yapacak bir şey yok ama dökülme olduysa ilaç kullanmalısınız

Altay

Hocam saçımda kepek var deri kuruyor hair
Forte ile xpecia hap kullanıyorum ayrıca seboderm şampuan kullansam spreyin etkisi azalır mı ? Şampuan günlük kullanıma uygun mu
Op.Dr.Atilla KAYA
Zararı olmaz da seboderm yağlı saçlara önerilir size önerilmez

Frkn

Hocam kepek saça zarar verir mi
Op.Dr.Atilla KAYA
kepek bir belirtidir.kepeğin nedeni önemli.kimyasallar mesela şampuansa değiştirmelisniz,mantarsa tedavi etmelisiniz vb durumlar… sürekli saçlı deri bu tür durumlara maruz kalınca zaman içinde olumsuz etkilenir ve saç sağlığının bozulmasına neden olur

aysun

Hocm yas27 sacm cooook sert ve seyreklesti npcm nolur yardm
Op.Dr.Atilla KAYA
saçının seyrekleşmesine neden olan durumu saptayıp ona yönelik tedavi almalısın