Doktor Atilla Kaya

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Tavsiyem Op. Dr. Can İşler
Saç ekimi yaptırmak isteyenlere önerim estetik ve plastik cerrahi uzmanı olan Op. Dr. Can İşler olacaktır. İstanbul ve Avusturya’da bulunan klinikleri ile hizmet veren arkadaşımdan gönül rahatlığı ile hizmet alabilirsiniz. Kendisine ulaşmak için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.canisler.com/sac-ekimi/Saç Ekimi için 3.703 yorum yapılmış


Mahmut

Hocam iyi günler. Bir kac sorum vardı. Dün ekim oldu ve ekim olan yerde kırmızı kan vardı bugün ise bazı yerler siyah kan oldu acaba bu ekimle ilgili bir sorun oluştuğu anlaminamı geliyor ? Vede evde vantelator var onu kullanıyorum sıkıntı olur mu ? Son olarakda benim ekimim zor gerçekleşti saçları alırken saclari dolap gibi biryerde beklettiler sizce sıkıntı olmusmudur?
Op.Dr.Atilla Kaya
ekim alanında önce kırmızı sonra siyah yada kahverengiye dönüşmesi normal.graftleri bekletmek ekimin başarısını düşürür

Bekir

Mrb hocam saç ektireli 13 gün oldu daha önce kullandığım özel karışımlı şampuanımı (evigen, bepanten ve bemiks) ve bitkisel karışımlı yağları kullanmaya başlayabilirmiyim ? bi zararı yada yararı olur mu tşk.
Op.Dr.Atilla Kaya
kullanabilirsin

Emre

Hocam son sorumun cevabını vermişsiniz zaten. Dikkatimden kaçtığı için özür dilerim. Ayrıca cevaplarınız için teşekkür ederim.

Emre

Peki hocam bu takviyeleri günde kaç kere ve kaç ay yapmalıyım? Ayrıca bu ürünler cinsel gücü zayıflatır mı?
Op.Dr.Atilla Kaya
ekim sonrası 6-8 ay günde 2 defa kullanmanız yeterli olur.varolan ekim olmayan saçları korumak isterseniz devam etmeniz gerekir

Emre

Merhaba hocam.”Genetik olarak dökülen saçları korumak için xpecia tablet ve hairforte spreyi ömür boyu kullanmak gerekir “demişsiniz.Peki ekilen saçları korumak ve canlılığını artırmak için bu ürünleri yine ömür boyu kullanmak mı gerekir? Sözün özü “bu ürünler kullanıldığı zamanlarda fayda verir bırakıldığı zaman saçlar eski durumuna döner “diyebilir miyiz?
Op.Dr.Atilla Kaya
ekilen saçın takviyeye ihtiyacı olur,normal kalınlığına 2 yılda ulaşır,bu tür takviyeleri düzenli kullanırsanız bu süreci 6-8 aya indirisiniz,daha sonra kullanmanıza gerek kalmaz

Atik

Merhaba hocam. Saç ekimimin 5. günündeyim . Uykudayken ekilen bölgeye konan sineği kovmak için gayri ihtiyari elimi ekilen bölgeye hafif sürttüm.Bu sürtme ekilen saçlara zarar vermiş midir? Ayrıca güncel yaşamda yaşadığımız ani korkular,sinirlenmeler ve stresler bu dönemde ve ileriki dönemlerde ekilen saçlara zarar verir mi?
Op.Dr.Atilla Kaya
🙂 merak etme vermez

Ahmet

Mereba hocam hairforte sprey kullanmasam bu spreyi siz önermiştiniz onun yerine sadece xpecia kullansam yeterli olurmu ben şu an saç dökülmesine karşı yazan sebamed şambuanı kullanıyorum bu tapletle kullanırsam yeterlimidir hocam birde dermotologa göründüm xpecia cinselsel türü şeylere yat etkisi çok fazlaymış BN size güvenip bu tapleti almak istiyorum yani xpecia siz ne dersiniz hocm saygılar
Op.Dr.Atilla Kaya
kullanabilirsin.hekim arkadaş sanırım xpecianın içeriği hakkında yeterli bilgiye sahip değil

Tolga

Hocam merhaba,
Saç ektireli 7 ay oldu 6 aya kadar saçlarım çok dolgun ve güzel görüküyordu. Şu anda ise üst ve tepe bölgede seyrelmeler var. Bu durumun sebebi hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Bundan sonraki süreçte ne yapmamı önerirsiniz.
Op.Dr.Atilla Kaya
dökülme dönemlerinin olması normal.tekrar geri gelecektir.saça yönelik vitamin,mineral ve diğer bileşenleri içeren xpecia tablet kullanırsanız bu süreci kısaltırsınız

mahmut

Hocam iyi günler.Saç ekimi olacağım sizce güneşin çok büyük zararı olur mu ? yapacak kişi eve klima, vantilator tarzı bir şey alırsan iyi olur dedi ve yıkamaların çoğunu kendim yapacağım sizce yıkama yaparken bir şeyi yanlış yaparsam saç çıkaz mı veya bir sıkıntı olur mu ?
Op.Dr.Atilla Kaya
evet sıcak havalarda evde rahat etmek için klima ,vantilatör gerekir ama saç ekimi sonrası extra ihtiyaç duyacağını sanmıyorum.yıkamayı kendin yapabilirsin.ama 12-15. güne kadar dikkatli yıka.saç diplerini kazıma

Polat

Merhaba hocam. Xpecia tablet ve hairforte sprey saç ekiminden kaç gün sonra ve ne kadar süreyle kullanılmalıdır? Ayrıca bu ürünler cinsel gücü azaltır mı?
Op.Dr.Atilla Kaya
6-8 ay kullanılabilir.cinsel gücü azaltmaz

Atik

Merhaba hocam. Saç ektireli 1 gün oldu. Çok küçük ölçüde elektrik çarpmasına maruz kaldım.Acaba ekilen saçlarım zarar görmüş müdür?Ayrıca bir yazınızda kabukların dökülmesi için losyon kullanmayın demişsiniz ,kullanmakta sakınca var mı?
Op.Dr.Atilla Kaya
sorun olmaz

Ahmet

Mereba hocam bi sorum olacaktı hocam xpecia tablet ile yanında hairforte sprey +sawpoo şambuanı kullansam yanında ayriyeten biotin 10 mg kullanmama gerek varmı saçların çok dökülüyor seyrekleşme var hocam genetik olacagını düşümüyorum veya erkek tibi saç dükülmedide olabilir ancak tepe kısmında seyreklik ve yanlarda açıklık var ama üst taraftarlar sık bu ürünleri kullanırsam faydasını görürmüyüm hocam yardımcı olursanız çok iyi olur gerçkten ihtiyacım var teşekkürler
Op.Dr.Atilla Kaya
fayda görürsünüz.günde iki defa kullanın.2 tablet xpecia alırsanız biotin gerekmez

mahmut

Hocam iyi günler.2 sene önce saç ekimi ameliyatı oldum.Ama çıkmadı.Şimdi birdaha yaptırmak istiyorum ve bir kaç yıl sonra bir daha saç ekimi yaptırmalıyım.Sizce bu kadar çok ekim olduğum için vücuduma zarar verir mi kortizon vb ?
Op.Dr.Atilla Kaya
saç ekiminde kortizon tedvaisine gerek yoktur.bu defa ekim yaptıracağınız kurumu iyi seçin bari

Kenan

Hocam merhaba ben 11 ay önce saç ekimi yaptırdım yeni bir şampuan çıkmış bildiğim kadarıyla yada ben yeni duydum bold ixil diye bir bilginiz varmı kullanılmasını tavsiye ediyormusunuz bilgilendirirseniz sevinirim saygılar
Op.Dr.Atilla Kaya
saçlı deriye uygulanan ilaçların etkilerini gösterebilmesi için bir süre bekletilmesi gerekir.şampuanların saçlı deride kalış süresi 2-3 dakikayı geçmeyeceği için çok anlamı yok.bu nedenle şampuanda önemli olan zararlı köpütücü,boya ,paraben içermemsidir önemli olan.siz bilirsiniz

Ahmet

Mereba hocam DHT nasıl biloke ederiz eyer dökülme genetikse hocam genetik olup olmadığını nasıl öğrenen bilirim dökülmenin ona göre önlem almak istiyorum yardımcı olursanız memnun oldum hocam
Op.Dr.Atilla Kaya
dermatologa görünebilirsiniz.yada her iki kulak üstünden çizgi çekildiği zaman üst tarafta kalan bölümde önce saçlarda incelme daha sonra dökülme oluyorsa genetik tip dökülmedir

Tolga

Hocam iyi günler benim sacımda egzama sorunu var sizin önerinizle dermotto ve seboderm kullanmıyorum 15 gündür haftada ıki defa hastalık epey düzeldi fakat iki üç yikamasam diplerde beyaz yaglanmalar oluyor acaba ayriyetten antifungal ilaçlarını kullansam faydası olurmu
Op.Dr.Atilla Kaya
haftada 3-4 defa uygulamaya geçin.

Ahmet

Mereba hocam bi sorum olacaktı ben bundan 10 önce prp yaptırdım saça ama hala etkisini görmedim prpnin etkisi ne zaman belli olur bana 4 sans dediler 1 şansı yaptırdım 10 olmasına rağmen saçların dökülüyor ne yapmam lazım prp saç dökülmesine çagremidir hocam birde saça iyi gelecek önereceniz bir şambuan varmı BN sebamed saç dökülmesine karşı şambuanı düşündüm sizce uygunmudur yardımcı olutsnuz sevinirim
Op.Dr.Atilla Kaya
saçla ilgili uygulamalarda 2 aydan önce olumlu cevap beklenmez.aslında genetik dökülmeniz varsa 4 defa yapılacak PRP nin bir anlamıda olmaz.çünkü günlük olarak hergün salınan DHT nin bloke edilmesi gerekiyor

Ahmet

Hocam merhaba

Sac ekilen alanda buyuk bir sivilce cikmisti, bende patlasmistim. Sac ektireli 4 ay oldu saclarimin cogu cikti ancak patlayan sivilce bolgeainde kucuk bir yuvarlak seklinde bosluk var, orda cikmadi. Ilerleyen donemlerde cikar mi yoksa bu seklide kalir mi?
Tesekkurler
Op.Dr.Atilla Kaya
o bölgedeki kıl kökleri enfeksiyondan etkilenmiş olabilir

Ali

Hocam ekim yapılalı 6 ay oldu .megamax ilacını kullansam saçlarım zarar görür mü ?
Op.Dr.Atilla Kaya
zarar görmez

Polat

Merhaba hocam. Ekilen saçlara ne kadar süre sonra eski saçlarım gibi rahat davranabilirim? Anlayacağınız “şunu yaparsam ekilen saçlarım zarar görecek, bu olursa ekilen saçlarımı kaybedeceğim ” gibi streslerden ne zaman kurtulabilirim?
Op.Dr.Atilla Kaya
15 gün sonra

burung