Doktor Atilla Kaya   Klinik Adresi   Telefon

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Bol saçlı günler dilerim 🙂

 Saç Ekimi için 3.631 yorum yapılmış


bülent

http://i.hizliresim.com/oj53Yq.jpg
http://i.hizliresim.com/LyMAYz.jpg hocam resimlerden bakıp saç dökülmemin başlayıp başlamadığını söyleyebilirmisiniz? Özelliklerde 1 resimde saç dökülmesinin başladığı yerde bir seyreklik görüyorum
Op.Dr.Atilla Kaya
saçlarınız seyrekleşmiş görünmüyor.ailesel ön çizginiz nasıl bunu bilemediğim için bu konuda yorum yapmam doğru olmaz

ismail

hocam şakaklarda doguştan gelen 1.5 cn lik bir boşluk var saç ekiminde kaç greftle kapatılabilir bu bölge
Op.Dr.Atilla Kaya
bu konuyu saç ekim merkezleri ile görüşmeniz gerekir.çevre saçlarınızın sıklığına göre çok değişir

Tolga

Hocam iyi günler ben 72 gün önce ön saç çizgisine 600 greftlik bir ekim yaptirmistm bir ay içinde yüzde doksan şok dökülmeye uğradı xpecia ve hairforte kullanıyorum ama şu an için pek bi gelişme göremiyorum çıkan saçlar var ama çok az ve saclarn kökleri bile görünmüyor tüylenme pek yok bunun için insan endişelendiriyor artık çıkmaz diye sizce durum normalde olması gereken gibimi
Op.Dr.Atilla Kaya
ekim sonrası saçların çıkışı 1 yıla kadar uzayabilir.daha siz yolun başındasınız çok erken sayılır

ERDINC ONEN

Merhaba Atilla bey. Ben 1.5 yil once ekim yaptirdim. Fena degil ama aredaki eski sac tellerim dokuluyor ve sikligi azaliyor. Belli bir bolge degil de yaygin olarak sac ekildi. Aralara siklastirma yapilabilirmi saclarima zarar vermeden acaba? Tesekkurler.
Op.Dr.Atilla Kaya
yapılabilir.ama kanal açılmadan ekim yapan merkezleri araştırmalısınız

Gökhan

Merhaba hocam
Saç ektireli 50 gün oldu ama doner bölge de ciddi derece açık lı var doktoruma sordum sıkıntı yok orası kusmuş diyo ileri tarihde düzelir dedi doğrumudur
Saygılar
Op.Dr.Atilla Kaya
inşallah söylendiği gibidir.genellikle donor alandan işin ehli olmayan kişiler yoğun alım yapıyorlar ve ne yazıkki çok kötü görüntüler ortaya çıkıyor

Zafer

Hocam merhaba saç derisinde kabuklanma oldu ekilen bölgeyi elimle hafif kazıdım kabukla birlikte saç telide geldi acaba köktenmi koptu veya tekrar çıkma ihtimali var mı
Op. Dr. Atilla Kaya
Kök içerde kalmıştır yoksa kanama olurdu

Yusuf

Mrb hocam öncelikle teşekkür edrim ben on bölgeye sac eğitirdim ve 50 gün oldu on sağ bölgede sol tarafa göre daha fazla dökülme oldu bu normal mi birde dökülen bölgeye dikkatli bakınca dökülen saçların koku gözükür mu yoksa deri altında olup çıplak gözle göremez miyiz ekilen saclar ne zaman çıkmaya başlar.
Op. Dr. Atilla Kaya
Farklı alanlarda farklı dökülme olabilir normal,kökleri göremezsiniz.

Tolga

Hocam ben sac ektireli 67 gün oldu 600 greft ekildi ön çizgi yarım cm kadar aşağı alındı hafif sıklastırmada yapıldı düzenli olarak xpecia ve hairforte kullanıyorum ufak ufak çıkan saçlar war ama her yerde değil bazı yerler ise hiç çıkmayacak gibi pürüzsüz tüylenme falan yok acaba bu normalmi çıkışlar sizce ne zamn hızlanir iyi günler
Op. Dr. Atilla Kaya
Evet normal çünkü süre kısa

Ahmet

Merhaba hocam ben 6 buçuk ay önce saç ektirdim ön bölgeye ama çok ince telli ve seyrek duruyor bu süreç normalmidir daha sora sıklaşırmı makinayla 2 ye veya üçe kessem sıklaşmaya yardımcı olurmu ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim
Op.Dr.Atilla Kaya
ekilen kıllar 1 yıla kadar çıkmaya devam edebilir,2 yıla kadar da kalınlaşmaya devam eder.sabırlı olmalısınız.makineyle kısa kesmek katkıda bulunmaz

ular

>