Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir.
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir.
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır (bu kökü öldürebilir)
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” denmemelidir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikne etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır.
 • Kişi daha fazla ekim yaptırmaya zorlanmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


2.405 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. Mehmet diyor ki:

  Hocam sac ekiminden 15 gun sonra kulak estetiği olacam genel anestezi yapılacak ekilen saçlara zararı olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz

 2. Onur Şen diyor ki:

  Ekilen veya yeni çıkan saçlara badem yağı gibi şeyler sürsek dökme yapar mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapmaz

 3. serdar b. diyor ki:

  Hocam benim saçım bebekken avuç içi kadar bir yer yanmış..bir hafta önce ekim yaptım..şı an sıkıntı yok..scar bölgesinin daha iyi tutması için bir öneriniz var mı?..doktor prp önerdi..prp yapayım mı..ne zaman başlayayım sizce..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanlanmayı arttırmak için minoxidil kullanabilirsin.kökler daha iyi beslenir

 4. ali diyor ki:

  hocam merhaba. bir kaç gün önce girdiğim bir kavgada saçlarım sert bir şekilde yolundu. o bölgede tekrar saç çıkar mı? kökler ölmüş müdür? saç ekimi gerekir mi? teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çıkması beklenir

 5. selim tufan saka diyor ki:

  Hocam merhaba bugün saç ekiminde 35.gün oldu.Kafamı çarptım ve küçük bir alanda kanama oldu.Saçlara zarar gelirmi.Saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gelmez

 6. Mehmet diyor ki:

  Selam hocam saç ekimi yaptıralı 10 gün oldu terlemek ekilen saçlara zarar verir mi .şapka takarken ister istemez ter akıyor .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  terlemek vücut ısısını dengelemek için fizyolojik bir olaydır.zarar vermez

 7. mehmet celik diyor ki:

  Hocam 2 gun once fue ile sac ektirdim. İlk sabah sac ekilen bolgede sari sivilar akmis ve kalktigimda baya baya bolge sari sivilar vardi. Alnima kadar akmisti.Kurumustu ve de. Acaba sebep nedir normal midir, kuruyan bolgelerde ve civarinda koklerde bi problem olabilir mi. Ekim yapilan merkez verilen sivilarin disari aktigini soyledi ama bu kadar akmasi ve rengi felan korkuttu ben
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal

  • mehmet diyor ki:

   Peki hocam su an o sariliklar kuru bi sekilde ekim bolgesinde . 10_12 gun dokunmuyorum o zaman. Sonra merkeze gidim aldiririm?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   3.gün ekim yaptırdığın klinikte yıkatabilirsin

  • mehmet diyor ki:

   Hocam 2 gun once fue ile sac ektirdim. İlk sabah sac ekilen bolgede sari sivilar akmis ve kalktigimda baya baya bolge sari sivilar vardi. Alnima kadar akmisti.Kurumustu ve de. Acaba sebep nedir normal midir, kuruyan bolgelerde ve civarinda koklerde bi problem olabilir mi. Ekim yapilan merkez verilen sivilarin disari aktigini soyledi ama bu kadar akmasi ve rengi felan korkuttu ben
   Op.Dr.Atilla KAYA
   normal.korkacak bişi yok

 8. halil er diyor ki:

  bir sorum daha olacak.egzema konusunda problemler yaşıyorum.önerdiğiniz şampuanı ve losyonu kullandım o bile kaşıntı batışma kızarıklıkta başarılı olmadı.38 gün oldu ekim yapılalı bu egzema yeni ekim yapılan köklere zarar verirmi.local sterodli losyonlar kullanabilirmiyim bu dönemde.onun ekim yapılan köklere zararı olurmu.teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzemanız varsa tedavi olduktan sonra saç ektirmeliydiniz.ekimi yapan hekiminizle görüşmenizi öneririm

 9. halil er diyor ki:

  38 gün önce ekim yaptırdım.12.gün kabuklar temizlendi.şok dökülme öncesi heryerde saç vardı ekilen yerlerde.3. hafta dökülme oldu.kendi saçlarım hızla uzadı 2 cm oldu ekilenler yeni yeni geliyor.fakat şakak bölgem seyrek geliyor.merakım şudur.kökler tuttuktan sonra şok dökülme peşine saçın çıkmama ihtimali varmı.yeterli düzenli antibiotik almama rağmen kıl diplerinde apseler oldu.cildiye uzmanı batikon ve bactroban krem önerdi.seboreik dermatitim var ve beni zorluyor.cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şok dökülmeden sonra ekilen kılların tamamının çıkması 1 yılı bulur.ve 2 yıldada normal kalınlığına ulaşır.seboreik dermatit nedeniyle tüm bu süreçlerde gecikme yaşayabilirsiniz.

 10. Ali diyor ki:

  sevgiler sayın hocam
  bende saç ekiminden bir ay sonra kafamda sivilce çıkmıştı Sivilceyi sıktırmıstım hocam sert bir şekilde hatta kanadı biraz Şimdi 4. aydayım o sivilcyi sıktırdıgım bölgede sanki saç çıkmadı gibi.O bölgedeki saçlarım öldümü acaba? Cevap için teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sivilcenin nedeni kılın dışarı çıkmak için yolunu bulamamasıdır.çıkmayabilir

 11. cagri diyor ki:

  hocam merhaba . saç ektireli 2 hafta oldu kabukların hepsi döküldü ekilen saç dökülmeye başladı verici böllgede saç cıktı body sporunu yapmamda sakınca varmı psikolojik olarak spor yapamadıgımdan cok rahatsız oluyorum aşırı ağır antreman yapmadıgım sürece sorun olurmu ? yada en erken ne kadar süreyle yapmalıyım ? son sorum alkol kullanmamda sakınca varmı şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  spor yapabilirsin.alkol alabilirsin

 12. mehmet diyor ki:

  Hocam hayırlı ramazanlar ekim ypali 6 ay oldu %50si çıktı ilk aylarda diblerde kökler gözüküyor du şu an gözükmüyor yinede saç cikarmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 yıla kadar çıkması beklenir

 13. ahmet erdem diyor ki:

  Hocam minoxil uyguluyorum saçıma saç uçlarımı ve diplerimi çok kurutuyor nizorali 3 günde 1 kullanıyorum onun yanına her gün kullanabileceğim kurutmayan normal bi rahat bi şampuan önerirmisiniz birde panplusu doktor 3 ay kullanıcaksın dedi ben 2 ay kullandım ve az bisey daha var kutuda 10 adet felan kaldı daha devam etmedim iyice hepsini bitireyimmi yani saçlarım baya çıkıyor uzadılar bile birde panplus çok iştah açıyor bu doğrumudur
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sawpoo kullanabilirsin.saçla ilgili ciltten emilebilen birçok molekülü içeriyor

 14. yilmaz diyor ki:

  hocam ekimden 1 ay sonra ağırlık antrenmanlarıma dönebilir miyim ve beraberinde protein tozu gibi takviye besin ürünleri (supplement) kullanmamda bir sakınca olur mu?
  bir de BEPANTHEN PLUS diye bir krem var yara izi giderici deri yenilmesini hızlandıran, bu kremi saç köklerinin alındıgı bölgeye uygulayabilir miyim tesekkür ederim simdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanabilirsin.b.plusa gerek yok.kendiğinden düzelir hızla.çünkü saçlı deri en fazla kanlanan organlardandır

 15. Hilmi diyor ki:

  Selamlar sayın hocam 2 ay önce fue tekniği ile ekim yaptırdım.kafada sivilceler çıkıyor arada tek tük.bugün saçımı yıkadıktan sonra kuruladıktan sonra farkettım kafamda taze kan vardı.sivilce mi sebep oldu buna tam emin değilim.o bölgedeki saçları kaybettim mi acaba hocam endişeliyim :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçların çıkma döneminde bunlar olur normal

 16. yilmaz diyor ki:

  hocam ekimden 1 ay sonra ağırlık antrenmanlarıma dönebilir miyim ve beraberinde protein tozu gibi takviye besin ürünleri (supplement) kullanmamda bir sakınca olur mu?
  bir de BEPANTHEN PLUS diye bir krem var yara izi giderici deri yenilmesini hızlandıran, bu kremi saç köklerinin alındıgı bölgeye uygulayabilir miyim tesekkürler simdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  protein alabilir, spor yapabilirsiniz bepanthen e gerek yok

 17. kadir diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Ekim olalı 3 ay oldu. Baya saç çıktı, hatta bir kısmı şok dökülmeye uğramamıştı. Sizce daha da çıkar mı?
  Diğer sorum proscar, xpecia ve hairforte kullanmaktayım. Ancak bir arkadaşım hairforte ‘un yerli üretimi olduğunu Fransa’daki floxia adlı ürünün çakması olduğunu söyledi. Ona göre yerli olduğu için içindeki maddelere güvenilmezmiş, çoğu yoktur içinde dedi. Ancak floxia da hair forte’un iki katından fazla fiyatlı. Ne yapacağımı şaşırdım sizce hairforte ‘a devam edeyim mi yoksa diğerine mi geçeyim çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet daha çok çıkması beklenir. Hairforte un içinde procapile ek olarak diğer aktiflerde olduğu için tercih edilebilir boşverin arkadaşınızın Fransız komplexini :)

 18. hüseyin diyor ki:

  hocam 8 ayda %70 oranındaki saç çıkışı normal karşılanabilir mi?.Hiç bu şekilde hastalarınız oldu mu?.Bilgilerinize çok güveniyoruz hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Çok değişkendir 5 ayda hepsi çıkabilir 7 aya kadar hiç çıkmadan 9-10 ayda tamamı çıkan da oluyor. Yani kişiye göre çok değişir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

penyu