“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Bol saçlı günler dilerim 🙂

    Paylaş

Saç Ekimi için 3.337 yorum yapılmış


Yasin

Hocam merhaba ben yaklaşık olarak 20 gün önce saç ektirdim biotin içeren şampuan ve hap önerdiler fakat ben hapı almadım sadece şampuanı aldım ve kullanıyorum bunun haricinde eczaneden xpecia tablet alıp kullansam ekilen saçlara bir zararı olurmu şok dökülmeyi engellermi bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
şok dökülmeyi asıl sprayler önler xpecia azaltır.

serkan

hocam merhaba 3 eylül 2015 de saç ekimi yaptırdım çok tatmin olmadım ikinci ekimi yapmak için yeterli süre geçmişmdir sorumu yanlış anladınız tarih 3 eylül 2015 yani bir sene oldu biraz daha geçsinmi yoksa uygunmu
Op Dr Atilla Kaya
yapılabilir

dogukan

Merhaba hocam saç ektireli 15 gün oldu donör bolgede ensede kepek oluyor ve ensemde kızarıklık ve kaşıntı var sadece bir bölgede kızarıklık tahriş olmuş gibi acaba neden olmuş olabilir?
Op.Dr.Atilla Kaya
Her yerin kızarması beklenir belki o alandan fazla alınmıştır.

serkan

hocam merhaba 3 eylül 2015 de saç ekimi yaptırdım çok tatmin olmadım ikinci ekimi yapmak için yeterli süre geçmişmdir teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
şimdi şok dökülme başladığı için ekim yaptırman bence doğru olmaz,12-15. günlerde yaptırabilirdin.gecikmişsin.1 yıl beklemelisin

okan

Hocam merhaba

Saç ekiminden sonraki süreçte hangi şampuan ve hangi ilaçları kullanmalıyız ?
Op Dr Atilla Kaya
biotin ve saw palmetto içeren şampuan kullanabilirsin.xpecia tablet ,procapil yada minoxidil içeren sprey kullanabilirsin

yavuz

Hocam 10 ay once sac ektirdim .Ancak son 1 – 1.5 ayda ekilen saclarin yarisi dokuldu. (Omur boyu dokulmeme garantisi verilen saclar. ) Bu bir ay icerisinde Cataflam adinda kas gevsetici kullandim . Yan etkilerine baktim nedeni bu ilac olarak buldum . Ayrica saclarim zayifladi kucuk bir bolgede sackiran basladi. İlaci biraktim . Dokulen saclar tekrar cikarmi ? Yoksa kokler de olmusmudur. Tesekkurler
Op Dr Atilla Kaya
bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.xpecia tablet kullanabilirsiniz.saçkıran içinde tedavi almalısınız

Ct

Merhaba hocam sac Ekim’inin 12. Günündeyim ufak tefek kalan kabuklarla birlikte ufak ufak sac ta dökülüyor normal midir bu durum ? Tutmamış saçlar midir acaba ?
Op Dr Atilla Kaya
normal,şok dökülme başlamıştır

Ferhar

Merhaba Hocam,
Ben 4 gün önce ektirdim sackarimi. Ilk iki yikamada yapildi. Ama bugün biraz sogukta kaldim. Bu köklere zarar vermismidir.
Ayrica kafa derimde gerilmeler hissediyorum ve karincalanma sanki soyuluyormus gibi. Bu gibi durumlar normalmi
Tesekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
sorun olmaz.normal

Serdar

Merhaba hocam.Saç ekimimin 7. ayındayım. 2 saat kadar güneşe maruz kaldım ve saç derim kızardı.Acaba ekilen saçlarım zarar görmüş müdür? Ayrıca bu saatten sonra kafaya alınan orta dereceli darbeler ekilen saçlara zarar verir mi?
Op Dr Atilla Kaya
hayır zarar görmemiştir.etkilemez

Erol

merhaba doktor bey ben bundan yaklaşık 8 ay önce saç ekimi yaptırdım. saçlarım gür şekilde çıktılar ama ekim yapılmayan bölgelerde dökülme devam ediyor bana kullanmamı veya ne yapmamı tavsiye edersiniz? Teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsin

Murat

Hocam benim kafamda egzama var şu anda seboderm şampuan kullanıyorum 8 aydır biraz düzelme oldu ama hala böyle kepek gibi şeyler var bunun için dermotto kullansam sebodermle birlikte kalıcı olarak gecermi bu hastalık
Op Dr Atilla Kaya
dermotto kullanabilirsen.ataklarından korunmak içinde yıkanma sıklığına göre haftada 1-2 defa tam düzelme olduktan sonra seboderm şampuan kullanmalısın.

Tolga

Hocam benim saçlarım dökülüyor ön tarafları sadece kafamda birazda egzama var böyle toz gibi kepek şeklinde bunun için seboderm şampuan kullanıyorum sac dökülmesi içinde bir haftadır xpecia kullanıyorum günde 2 doz ama dökülme ler durmadı acaba ilaç ne zaman etkisini göstermeye başlar daha erkenmi
Op Dr Atilla Kaya
daha çok erken dökülmenin durması için.3 aya kadar dökülme devam edebilir

burak

Sn.hocam ekilen yan bölgede iri bir sivilce ćıkti.ben ellemiyorum fakat ucu dolmuş patlayacak gibi.olumsuz bir etkisi olur mu ekilenlere sivilcenin ? (2.ayim bitti)
Op Dr Atilla Kaya
ekilen kıl kökü dışarı çıkmak için yolunu bulamamış olabilir.kılın köküne zarar vermeden ucunu dışarı almaya çalışın

ayam