“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 hemşire bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini bıraktım.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.comSaç Ekimi için 3.188 yorum yapılmış


İSMAİL D

hocam saç ekimim çok önde olmuş demiştim ben başka yöntemler dediniz en sağlıklı yöntem hangisi olur sizce lazer ile yaktırmanın diğer köklere zarar vereceğini söylemişsiniz öneriniz nedir ben daha ekim yapalı bir ay oldu aşağı yukarı köklerin durumu belli alnımın içinde saç var yani…
Op Dr Atilla Kaya
saç dökülmesi sorunu yaşadığınız için bence doğru olan elle alım yapan bir merkezde o kılları aldırıp arkadaki açık alana ektirmeniz

Samet

Merhabalar hocam ben 20 gun once sac ekimi yaptirdim ve su an ki koklerin tamami tutmus mudur ? Son olarak su anki koklerin tamami sok dokulmeden sonra cikar mi?
Op Dr Atilla Kaya
yapılan tekniğe bağlı.kökler dışarda uzun süre beklemediyse tutmuştur

serkan

hocam 8.ayda sivilceler yeniden başladı normalmidir?
Op Dr Atilla Kaya
olmaması gerekir

gökhann

hocam ekilen saçlar deyil dökülen ben tekrardan ekim yaptıracak olsam enseden bi dea saç alın dı tekrardan aldırsam ense de açılacak ikinci ekimi nasıl yaptıra bilirim yine sıklaştırma olacak kafa kople cıplak deyil seyrek ikin ci ekim başarılı olurmu tekrardan dökülüp serekleşirmi bunu bilmek istiyorum yada biraz daha beklemelimiyim dökülecek olan saçlar hep döküldükden sonramı ikinci ekimi denemeliyim bunları merak ediyorum ilk yazdımda tam anlatamadım kusura bakmayın
Op Dr Atilla Kaya
beklesen daha iyi olur

Zaza

Bes gun once ekim yaptirdim bundan sonraki surecte negibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz saygilar
Op Dr Atilla Kaya
şok dökülmeyi önlemek ve varolan saçları korumak için sprey ve tabletleri araştırabilirsiniz

İSMAİL D

hocam ben saç ektirdim ön hat çizgisi çok aşağıya inmiş ve naturel değil ön hattaki bu yanlış nasıl düzeltilebilir. lazer ile naturel yapsam ön hattaki tekli kökler gidecek bu doğallığı bozar mı ve lazer başın ön hat kısmında zararlı olur mu öneriniz nedir.
Op Dr Atilla Kaya
laser etkilenmesini istemediğiniz köklerede zarar verebilir.bu nedenle başka yöntemleri araştrın

Emin

Merhabalar yaşım 21. Saçlarım ince telli ve genetik olarak babam baba tarafında kellik var. saçlarımı sürekli kestirdigim berber saçıma gittiğimde önler dahil ara makas attı ve saçlarım cansizlasti. 2 3 hafta sonra rahatsız olup 3 e vurdum ve tekrar uzadiginda sacimin önlerinde cok az sayıda saç kaldığını gördüm tuy gibi yanu.sadece 4 5 aylık sürede olması psikolojik olarak dagitti. berber değiştirdim ve saç analizi yaptirdim. lise hayati boyunca saçımı sabunla yikadigim için saç derimde tıkanıklık olduğunu söyledi seboderm ve hair Forte önerdi. yaklaşık 4 5 aydır kullanıyorum fakat bi değişim göremiyorum hala aynı ilerliyor. tam olarak bu durumu nasil duzeltebilirim size sormak istedim.
Op Dr Atilla Kaya
temelde başka bir sorun olabilir.bu nedenle hekime görünmelisiniz

serkan

hocam merhaba ben saç ektireli 8 ay oldu ikinci ayda sivilceler basladı 6.aya kadar surdu sonra 2 ay boyunca cıkmadı simdi yeniden basladı normalmi?
Op Dr Atilla Kaya
normal değil.ekimi yapan hekiminizle görüşmelisiniz

tolga

Hocam merhabalar ekimden 10ay gecti.ekim olan tarafin sag tarafi kepeklendi.nedeni nedir?ekilen saclara zarari olurmu sizce?biox in forte kullaniyorum.sampuani degistirip sacin dengesinide bozmak istemiyorum.simdilik hergun yikamaya gayret ediyorum.zamanla gecermi sizce?
Op Dr Atilla Kaya
dermatologa yada ekimi yapan hekiminize görünün.

gökhann

merhaba hocam ben iki sene önce saç ekimi yaptırdım saçım çok güzel olmuştu okadar sıkdıki araları bile görünmüyodu şu iki üç ay içinde çok aşırı derecede seyrekleşdi benim piskoloji alt üst oldu yine napacağımı bilmiyorum tekrardan ekim yaptırmayı düşünüyorum fakat bi ekim için arka tarafdan sac aldı lar birdaha alırlarsa ense bölgesi açılır sıklaştırma olacak kople açık deyil kafam saç kesimi yapılmadan ekim oluyor diyolr bazı kişiler doğrumudur bu bana yardımcı olun ltfen şaşırmış durumdayım allah kimseyi şŞIRTMASIN
Op Dr Atilla Kaya
ekilen saçlarınız döküldüyse bunun nedenini araştırmalısınız.çünkü enseden alınarak ekilen köklerin dökülmesi beklenmez

İbrahim

ekim sonrası oluşan sivilceler ne zaman kendiliğinden geçer,ben 4 ay önce saç ektirdim 1-2 tane sivilce kaldı başımda ?
Op Dr Atilla Kaya
3-6 ay sürüp geçer

Aylin

Hocam merhaba saçlarımı çok boyarım açarım çok oynadım saçlarımla 5 aydır hiç birşey yapmıyorum ama çok az uzadı kuaför saçın küsmüştür diyor böyle birşey mümkün mü
Op Dr Atilla Kaya
küsmek değilde saçın için gerekli maddeler azalmış olabilir.3-6 ay xpecia tablet kullanabilirsin.saç kaliten ve uzama hızı artacaktır

Emre.a

Hocam Slm.ekimimde 8.gündeyim şişlikler biraz uzun sürdü ve gecti.hocam lakin doğum çatlakları Gbi sac derimde izler oluştu…bu izler normalmidir?ve saclarımı yıkarken kökler deri ile birlikte geliyor bu ekilen köklermidir?
Op Dr Atilla Kaya
ödem tam çekilmediği için o çatlak görüntüsü olabilir.gelen kıllarda kırık kökü olmayan kıllardır sanırım

Mehmet

Merhaba hocam benim sac ekimin 40.gününde ve suan minnoxil yüzde 5 deri spreyi kullaniyorum saçlarımı 20 gününde dökülmeye başladı ve çok çabuk iylesti bunun sebebi ne tavsiyeriniz için teşekkür ederim hocam
Op Dr Atilla Kaya
yara iyileşme hızınız yüksektir.

badak