Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir.
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir.
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır (bu kökü öldürebilir)
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” denmemelidir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikne etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır.
 • Kişi daha fazla ekim yaptırmaya zorlanmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


2.313 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. Samet diyor ki:

  Hocam sacim bide.bastirinca aciyor sac.tellerim kafami.acitiyor bide dupa.tipi.dokupmeyse.eger prp tedavisi yapilabilir mi egzemadan.kaynaklimi.b
  ilmiuoruk.ama.sacim cok.dokuluyor her tarafdan dupaya prp.yapilirmi.hocam.yarai.olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama varsa saç dökülmeniz egzama nedeniyle olabilir.saçınızdaki acımada bundan kaynaklanabilir.bu nedenle egzamayı tedavi etmelisiniz öncelikle.eğer egzamayı tedavi ettiğiniz halde dökülme devam ediyorsa o zaman saç dökülme durumunuza göre tedavi alırsınız.ama şu anda saçınızı desteklemek için xpecia alabilirsiniz.egzema içinde dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanabilirsiniz.tedaviniz bittikten sonra seboderm şampuanı haftada en az iki kez kullanmaya devam edin ki egzema atakları yaşamayın

 2. bekir diyor ki:

  Peki hocam bu saç nezlesi ne zamana kadar sürecek
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç nezlesi geçsede sık nükseder bu yüzden hep dikkat etmek zorundasınız

 3. kadir diyor ki:

  Hocam merhaba saç ektirleri 2,5 ay oldu. Saçlar da yavaş yavaş çıkmaya başladı. Hatta şok dökülmeden etkilenmeyenler ekildikleri günden beri uzuyorlar, 2,5-3 cm oldular.
  Yalnız 2-3 gündür gribe yakalandım ve yüksek ateşim vardı.Bugün banyoda normalde elime neredeyse hiç saç gelmezken baya bir saç teli geldi. Hocam yüksek ateş buna sebep olur mu? Geçici midir? Köklere zarar vermiş midir.
  Hair Forte, 10 mg biotin ve finasteride alıyorum. Losyonlara pek bel bağlamama rağmen sizce faydası oluyor mudur hocam hair forte’un? Saç köklerini güçlendirir mi?
  Son olarak, vertex bölgesi şok dökülmeden etkilenmedi. Çok az kayıp oldu, ancak belirgin bir uzama da yok. Sizce hiç uzama olmayacak mı? Çok sağolun hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  geçicidir.köklere zarar vermez.spreyler lokal olarak kanşlanmayı arttırır ve direkt kıl köküne etki eder kullanabilirsin.hairforte un içeriğindeki oleanoik asit dht nin kıl kökünü etkilemesinide önler

 4. Samet diyor ki:

  Hocam sac sokupmesinin egzemadan mi.dupadan.minolduhunu.nasil anlariz.benim.saclarim.firca.gibi.olsu.uzamiyor.kabuk.kanuk.tum.kafam.komple.kabuk.sislikler.var.kizariklar var dupaysa dupa.tipine.prp yapabilirmiyiz hocam.lutfen.yardim.edin.lutfen
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle dermatologla görüşüp tanı koydurun ezbere görmeden herhangi b,şi yapılamsı doğru olmaz

 5. Samet diyor ki:

  hocam benım sorunum ne hala anlamadım egzema belirli bolgelerde var sacım uzamıyor ve her yerden dokuluyor sacım dupa olması ımkansızdır dımı sacımda kepek cok dermovate surdum yaralarım gecıyor konozol kullanıyorum ama sac dokulmem durmuyor elıme mınık mınık saclar gelıor kendı uzun sacımdan daha kucuk yenı cıkan saclar dokuluyor anlamadım ben lutfen bı yardımcı olun dupa mıdır bu egzemadan dolayımı ama ensemde egzema yok orada dokuluyor ve uzamıyor sacımın hıc bır yeri
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin yada xpecia tablet almanızı öneririm.eğer egzamaya bağlı ise saçlarınız ihtiyacı olan maddeleri alacağı için dökülmenin durması beklenir.

 6. erdal diyor ki:

  hocam vereceğiniz cevaplar için teşekkürler hocam sac ektireli 70 gün oldu.
  kafamı yanlislik la is yerinde çarptım ekim yaptırdığim yerde bi bölgede şişti kanama olmadı acaba sorun olurmu.

  teşekkür ederim vereceğiniz cevap için. .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz yeterince zaman geçmiş.ilk 3-5 günde olsaydı sorun olabilirdi

 7. bekir diyor ki:

  Peki hocam saç nezlesi saç dökermi ? Dökerse bu saçlar geri çıkarmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökebilir.geri gelir ama takip edin dökülme artmışsa biotin kullanabilirsiniz

 8. Ahmet diyor ki:

  Hocam Merhabalar Ben 16 Yaşındayım Banyodan Her Çıktığımda Lavobada Saçımı Kuruturken 10 15 Tel Kadar Saç Görüyorum Bunlar Sıkıntı Yaratırmı Ayrıca Bu Dökülmeler Bayadır Var Yerine Yenisi Çıkıyor Farkındayım Ama Yerine Çıkan Tellerde Dökülüyor Lavobadaki tellerin yarısı kısaysa yarısıda uzun yeni çıkanlarda mı Dökülüyor Bana Bir Zararı Olurmu Lütfen Yardımcı Olun Strese Girdm !
  Op.Dr.Atilla KAYA
  16 yaş erkek tipi dökülme için erken bir dermatologla görüşüp dökülme nedenini araştırmanı öneririm

 9. birsen diyor ki:

  Merhaba hocam ben şu an minoxidil ilaç kullanıyorum ve doktorum kök hücre uygulaması yapacağını söyledi saçıma bu tür uygulamlar yapılırken sigara içmek herhangi bir sorun oluşturur mu sigarayı bırakmalı mıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sigara genel olarak dokuya kan akımını azalttığı için bu tür uygulamalar esnasında alınmaması tercih edilir

 10. sezgin diyor ki:

  Hocam merhabalar saç ektireli 32 gün oldu ağır sporlar yapabilirmiyim ayrı bir konuda ekimden sonra 32 güne kadar güneşten korunmak amacıyla şapka taktım artık takmasam sorun olurmu acaba kızarıklık yada sağlık sorunu gibi ilginizden dolayı teşekkürler…..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  istediğinz sporu yapabilirsiniz.şapka takmanıza gerek yok.

 11. mustafa diyor ki:

  Merhaba Sayın Hocam ben 7ay önce ektirdim seyrek diye 20 yaşındayım seyrek olan bölgeden biraz daha fazla yere ektiler ve 7 ayda istenen sonucu alamadım 1 sene bekle eski sıklına döner diyolar 2400 greft sizce dönermi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  siz seyrekliği farkettiğinizde kaybettiğiniz saç miktarı 20-40 bin kök arasıdır.bu nedenle 2400 greft çok bi sıkılık sağlamaz ama kamufle eder

 12. bekir diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar hocam banyodan sonra saçlarımı kurutuyorum ve kututtuktan sonra saç diplerinde yanma oluyor bu herkestemi oluyor yoksa ben de bir şey mi var yani hocam saç kuruttuktan sonra saç diplerinin yanması normal bir şey mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  normal değil.saç nezlesi olmuşsun.ısıl işlemlerden uzak dur.fazla sıcak suda kullanma.havlu ile yumuşak hareketlerle kurut saçını

 13. ruhi diyor ki:

  bugün sarımsaklı sampuan ve xpecia tablet aldım günde 2 kez mi 1 kez mi kullanmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia yı 2 defa alabilirsin

 14. tarik diyor ki:

  merhaba hocam.ben almanyadan,benim sac ekdireli 7 ay oldu3 ay önce ekilen saclar cok ince halde cikmaya basladi ve hale ayni sekilde kaldi,biotin kulaniyorum 10mg ve ayriyetden HGF sac losiyon kulaniyorum.zamanla kalinlasir ve uzarmi saclar??tesekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 yılda çıkışı tamamlanır.kalınlaşması 2 yılı bulabilir

 15. burak diyor ki:

  xpecia bırakınca bir zararı var mıdır dokulme vb yada karaciğere falan
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır yoktur.ama genetik tipte dökülmeniz varsa saçlarınız dökülmeye devam eder

 16. Yusufcan diyor ki:

  Atilla Hocam Merhaba Hocam Size Sadece 2 Sorum Olucak Saç Ekimi Yaptıralı 1 Yıl Oldu Ekilen Saçlarda Saç Evresi Oluyormu ? Mesela Bazen Ben Banyo Yaparken Yada Tararken Saçlarım Dökülüyor Sizce Bu Ekilen Saçlarmı ? Yoksa Saç Evresimi Yaşıyorum Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her saç teli yenilenir.ekilenlerde önceden varolanlarda.saç dökülmesi sorunu yaşayanlarda bu yenilenme daha kısa süreçlerde gerçekleşir.şu anda hem ekilen hemde önceden varolan saçlarınızda dökülme olması normal.

  • Yusufcan diyor ki:

   Cevabınız İçin Teşekkürler Hocam Birden Psikolojim Bozuldu Acaba Dedim Ekilen Saçlarım mı Dökülüyor Demekki Kendini Yeniliyor Sizin Sayenizde Xpecia Tablet Kulanıyorum Hocam Gerçekten İyiki Varsınız Çok Saolun Size Hergün Dua Ediyorum..

 17. hacı diyor ki:

  Slm hocam sac ekimi yapilali 4 ay bir hafta oldu tepe bolgesine ön taraflara sıklastirma yapildi ön taraf yüzde yüzü ikti arka tarafinda % 50 si cikmis durumda ama bi kac bolgede sac cok seyrek cikiyo 6 ayda hepsi cikarmi tşk.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tam anlamıyla çıkış 1 yılda tamamlanır.

 18. Burak diyor ki:

  Hocam yıllar önce fut ekimi yaptırmıştım 14 cm kadar saçımı kısa kestiremiyorum. şimdilerde şerit izini kapattırmak istiyorum. İzin üzerine ekim yapılırsa grefler tutar mı? Fut izine sakal göğüs kılından ekim yapılabilir mi? Ekilirse nasıl olur kısa kestirince belli olur mu? Beni bu konuda bilgilendirir misiniz hocam? Siz ekim yapıyor musunuz hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekim yapılabilir,tutar.vücut kıl ekilebilir.fakat vücut kılları daha cansız olduğu için tek seansta istenen kapatıcılık sağlanamaz ve doku sert olduğu için yeterince sık ekilemez bu nedenle 2-3 seans ektirmen gerekebilir.ben saç ekimi yapmıyorum

 19. sinem diyor ki:

  bunlar kesin çözüm olur mu her türlü şampuan denedim çünkü
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çözüm olması beklenir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

bebek