“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle berbat olmaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

  Saç ekimini bıraktım ve sebebini konu sonunda yazdım ama bu sayfayı okuduğunuza göre hala araştırma aşamasındasınız demektir ve prensiplerim diye yazdıklarımı iyi öğrenip görüşmeye gittiğinizde hepsini olmasa da çoğunu tek tek sorup ikna olmalısınız.

  Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim çünkü dünyada böyle bir uzmanlık alanı yoktur ve insanları aldatmak için uydurulmuş bir ünvandır. Lise mezunu bir yardımcı personele patronu tarafından saç ekimi uzmanı denmesi onu uzman yapmaz, patronunu sahtekar yapar.  Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonuçlarının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısı önemli olan ekimlere devam ediyorum. Ekime ilk başladığımda kendime söz vermiş ve “ya her kökü kendim ekerim ya bırakırım,işi yardımcılarıma yaptırıpta saç ekim yapıyorum demeyeceğim” demiştim. Sözümü tuttum ve bıraktım.

Bol saçlı günler dilerim 🙂

    Paylaş

Saç Ekimi için 3.362 yorum yapılmış


Doruk

Merhaba hocam saç ektireli 5.gün oldu. Ekilen yerde kaşıntı harici problem yok fakat donör bölgemde çok yanma, acı, kaşıntı, ağrı gibi bir durum var. Geceleri hala uyku uyuyamıyorum. Sadece ekilen bölgeyi yıkamam söylendiği için orayı ellemiyorum. 10.günden sonra komple yıkamam söylendi. Donör bölgesinin iyileşmesi için ne yapmam gerekiyor? Bu acı daha ne kadar sürecek herhangi bir ilaç kullanılabilir mi? Sadece ilk gün pansuman yapıldı. Bir problem oluşmuş olabilir mi yoksa bu normal bir durum mu? Yardımcı olursanız sevinirim
.Op Dr Atilla Kaya
ekim bölgeside donor bölgede yıkanabilir.donor bölgeden çok sık alım yapıldıysa travmatiz olmuş olabilir.donor bölgede iyileşmeyi hızlandırmak için bepanten plus kullanabillirsiniz

Fatih

Hocam merhaba
Sac ektirdikten sonra sac alinan bolgolerde olan saclarim dokuldu bu normalmidir
Op Dr Atilla Kaya
değildir.alım esnasında kıl kökleri hasarlanmış demktir

Fatih

Hocam selamlar,
4gün önce ekim yaptırdım (14/10/2016). Şu anda 2 kez yıkama yapıldı. bugün kendim yaptım yıkamayı ama losyon tam çıkmadı kafamdan , elimle de fazla baskıyla ovalamak istemiyorum, kuruladım kaldı öylece. 2620 greft ekim yapıldı madende fazla ürün olmadığından. seyrek saçımın aralarına ve önlere atıldı. kafamdaki kırmızı kan lekeleri nasıl gider, yıkarken zorlamak istemiyorum. Kökler artık yerleşmişmidir ? Teşekkürler.. Fatih
Op Dr Atilla Kaya
henüz erken.12-15.günlerde normal yıkama yapabilirsiniz

Murat

Hocam ekimden sonra şok dökulmeyi önlemek için hangi ilaçları kullanmamızı onerirsiniz ve bu ilaçlar şok dökulmeyi yüzde kaç oranında engeller Son olarak ekim yapıldıktan kaç gün sonra kullanmaya baslayabiliriz
Op Dr Atilla Kaya
hairforte yada minoxil sprey kullanabilirsiniz.3.gün ilk yıkamadan sonra başlarsanız %90 lara kadar etkili olur.beraberinde xpecia tablet alabilirsiniz.

Musti

Hocam merhaba saç ektireli 22gün oldu dökülme yavaş yavaş başladı gibi şimdiden sonra b7 kullanabilir miyim ve de saç tellerim ince bunun için ne onerirsiniz
Op Dr Atilla Kaya
evet kullanabilirsin.ama dökülmeyi önlemez.çıkan saçların kalitesinin artmasına yardımcı olur

Ömer

Hocam kolay gelsin… 15. Gunden sonra dokulen saclar sok dokulmenin basladiginin isaretimidir… Ayrica 15. Gunden sonra sac telimizi cimbizla koparsak koke zarar vermis olurmuyuz…
Op Dr Atilla Kaya
evet.cımbızla kılı çekmek kıl kökünü hasarlandırır

eser53

syn hocam kolay gelsin xpecia yanına ilaveten saw palmetto yada isoflavon hap daha kolay sonuç almamısı sağlar mı?
Op Dr Atilla Kaya
xpecianın içeriğinde isoflavon var zaten gerek yok.dışardan almana

Kenan

Merhabalar hocam yaklaşık 39 gün önce saç ektirdim kendimde sağlık personeli olduğum için hastane içinde bone takıyorum saç alınan yerleri kamufle etmek için ve dökülmeler mevcut bu normalmidir yoksa bone ye bağlı bir dökülmemidir aydinlatirmisiniz hocam saygılar
Op Dr Atilla Kaya
dökülme normal ama çokda boneli dolaşma

kudanil