“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim. Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonularının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısi önemli olan ekimlere devam ediyorum.

    Paylaş

Saç Ekimi için 3.252 yorum yapılmış


Yılmaz

Hocam merhaba saç ektireli 40 gün oldu menisküs ameliyatı olacağım bi sıkıntı olur mu kısa sürede tekrar anestezi uygulanması vücuda
Op Dr Atilla Kaya
sorun olmaz

bono

Hocam peki sakaldan saç ekimini düzgün yapan yerler var mıdır?Net üzerinden araştırma ne kadar sağlıklı?tutma oranının çok düşük olduğu söyleniyor.bir seansta kaç köke kadar ektirilebilir?teşekkür ederim.
Op Dr Atilla Kaya
bilemiyorum bunu sen araştıracaksın.kökler sağlıklı bir şekilde alındıktan sonra tutmama gibi bir durum söz konusu olamaz.

ORHAN

MERHABA SAYIN ATİLLA BEY.BENDENİZ 55 YAŞIMDA VE SAÇ EKTİRELİ 23 GÜN OLUYOR. DAHA EKİLEN SAÇLARDA HENÜZ DÖKÜLME OLMADI, BU NORMAL Mİ!.TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR.
Op Dr Atilla Kaya
şok dökülme herkeste olmaz.normal

aytaç

hocam ıyı gunler ben ekım yaptım ve dogal olarak 25 gun gectı dokulme basladı fakat kabukalrın arasıdaki sac tellerıne bakıyorum koklerı de var bır sıkıntı olur mu sizce ??
Op Dr Atilla Kaya
sok dökülmedir sorun olmaz

yücel

Hocam oncelikle çok tesekkur ederim kendi adima cevaplariniz için. Saç ekiminden bu gune tam 30 gun oldu şok dokulme yaşiyorum şu anda. Fakat dokulmeyip basimda duran yeni ekilen saçlar çok sert ve kuru gibi duruyor dokundugumda. Bu normalmidir yoksa tutmama olasiligi mi var.
Op Dr Atilla Kaya
tutmasalar şimdiye kadar dökülürdü.diplerinde iltihabi oluşum yoksa sorun yoktur

bono

sakaldan saç ekimi verimli midir hocam?
Op Dr Atilla Kaya
verimlidir.saça göre daha dolgun görünür

Yasin

Hocam 55 gün oldu ekim yaptıralı dün bişeye çok kızdım ve ekim yapılan ön bölgeye avuç içiyle baya sert bir şekilde vurdum kanama falan olmadı ama içerden kökler zarar görmüşmüdür hocam cvp çok merak ediyorum
Op Dr Atilla Kaya
görmemeiştir.yeterli süre geçmiş

Yılmaz

Atilla hocam yönlendireceğiniz bir yer var mı acaba
Op Dr Atilla Kaya
Op Dr Can İşlerle görüşebilirsiniz

halil

Hocam merhaba ben 10. Gunden sonra mecburen calismaya basladim kaynakciyim terlemeler oluyor kafamda isim geregi sıkıntisi varmidir
Op Dr Atilla Kaya
sorun olmaz

Cenk

Merhaba , saç ekiminden kaç gün sonra spor yapılabilir kafanın çok yoğun terlemesi sorun olurmu acaba ,
Ve yüzmek için nekadar beklemek lazım
Tşk edrm
Op Dr Atilla Kaya
ekim tekniği önemli bu nednele hekiminize danışmalısınız.

Yılmaz

Hocam bu konuda sizinle iletişime geçip size yaptırmak isterim mümkün mü acaba?
Op Dr Atilla Kaya
saç ekimi yapmıyorum

Yılmaz

Vücut kılından alıp o bölgeye ekim yaptırılabilir mi hocam çünkü tekrardan oradan alınabileceğini sanmam
Op Dr Atilla Kaya
yapılabilir

Vural

Hocam ekim yapılmış bir alana tekrar bir sıklaştırma operasyonu yapmak için ortalama minimum kaç ay geçmiş olması lazım
Op Dr Atilla Kaya
ekimden sonraki 15 günde yada 1 yıl sonra.15 günde şok dökülme başlar ekilen saçlarda tam olarak 1 yılda çıkması tamamlanır

Yılmaz

Hocam merhabalar kök alınan yerlerde 1 yıl olmasına ragmen izler var sanırım kök yok oralarda ama mesela saç kıran hastalığında da kök olmuyo ve sarımsak tedavisi ile geri geliyo kökler bu şekilde bir sarımsak tedavisiyle izlerden kurtulabilir miyiz ya da oraya ekim yapılır mı lütfen bir çözüm paylaşırsanız cok sevinirim.
Op Dr Atilla Kaya
sarmısak olmayan kökü etkilemez.bu nedenle boşuna kullanmayın.donor alan varsa ekim yaptırabilirsiniz

Memo

Hocam merhaba.. sacimi ektireni 2 aydan fazla oldu ben saclarimla cok oynuyorum yani ovma gibi, bi zarari olurmu??
Op Dr Atilla Kaya
olmaz

ali

Hocam iyi günler kolay gelsin. Ön saç çizgim “U” şeklinde rahatsız oluyorum ve dökülmüş gibi duruyor, saç ekimi ile düz bir saç çizgisi yapılabilir mi? Cevaplarsanız çok mutlun olurum hocam.
Op Dr Atilla Kaya
düz saç çizgisi kadınlara özgüdür.planını doğru yapmalısın

Ct

Hocam 1000 greftlik ekim ne kadar alana yeter on çizgiyi one cekmek icin yetrlimi ve arka tepeyi kapatmak icin
Op Dr Atilla Kaya
alın bölgesinin genişliği önemli,

Erkan

Hocam iyi günler kolay gelsin…saç ekiminden sonra çıkacak saçlardan önce sivilce çıkması şartmı yani sivilce çıkmadan da saçların çıkması mümkün mü ?
Op Dr Atilla Kaya
hayır şart değil.cilt yüzeyine çıkmakta zorlanan kıllar sivilceye neden olur

penyu