“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir, herkes ne düşünür bilmem ama ben kendimden böyle biliyorum 🙂 . Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır, daha kalın uçlarla alım yapılırsa alım bölgesinde iz kalır ekim bölgesi doğallıktan uzaklaşır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir, oxijensiz kaldığı için 3 satten sonra köklerde ölüm başlar ve 8 saatte önemli bir kısmı ölür..
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir, kanal açılarak yapılan ekimde doğal açısını vermek oldukça zordur..
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır vücuttan çıkmış kıl kısmından tutulmalıdır çünkü kökün canlı kısmından tutmak kökü öldürebilir ve saçta dalga oluşturur.
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” demek hastayı aldatmaktan başka bir şey değildir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir yoksa ekilen kısmın arkası dökülürse vede ekilecek kök kalmazsa ön kısımda ekilmiş olan saçlar komik bir görünüme sebep olur.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikna etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır, beklenti yükseldiği ölçüde ekimden memnuniyetsizlik artar.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır, diğer deyimle para için hasta aldatılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir, eğer doktor ekimi bilmiyorsa ve hemşirelere yaptırtacaksa bunu yani alımı ve ekimi hemşirelerin yapacağı dürüstçe söylenmeli “ekip halinde ekiyoruz” yalanıyla hasta aldatılmamalıdır.
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır yani kolaycılık yapmamalı hastanın imkanları değerlendirilmelidir.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır, aynı aletler çok kişiye kullanılmamalıdır.
 • Daha fazla para almak için kişi daha fazla sayıda kök ektirmeye zorlanmalı, daha az ücret karşılığı ihtiyaç kadar yapılmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir, “beceremiyorum” dememek için hasta yanlış bilgilendirilmemelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki ekimde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler http://www.sacekimiresim.com/ sayfasına bakabilirler.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Bu prensiplere uyarak ekimin tümünü yardımcı sağlık personellerin yaptığı kliniklerle rekabet etmenin tek yolu 2 yardımcı personel bulup onlara ekim yaptırıp “saç ekiyorum” demekti ama yardımcılara ekim yaptırmak yerine ekimi bırakmak daha ahlaki geldiği için saç ekimini 2014 yılında bıraktım. Özellikle bu işi yaptırdıkları yardımcı personellere bu kişiler “saç ekim uzmanı” diye yutturmalarını da çok ahlaksızca buduğumu belirtmeliyim. Bunun yerine yardımcı personellerin hala beceremediği daha doğrusu sonularının iğrenç olduğu kaş, sakal, bıyık ve favori gibi ayrıntısi önemli olan ekimlere devam ediyorum.

    Paylaş

Saç Ekimi için 3.271 yorum yapılmış


Ali

Hocam iyi günler benim kafamda dikiş var bu bölgede dikiş atildiktan sonra kıl çıkmadı ben bu bölgeye saç ekimi yaptirabilirmiyim?
Op Dr Atilla Kaya
saç ektirebilirsiniz

Cengiz

Hocam merhaba..saç ekim yatıralı 7 ay oldu genelde çıkan saçta memnunum.yalnız şakak tarafı azda olsa seyreklik görüyorum,bu seyreklik ekilen saçların normal saçlar seviyesinde olmamasımı yoksa bir 5 ay daha beklemelimiyim ve daha saç çıkacak mı
Op Dr Atilla Kaya
tam sonucu 1 yılda görürsünüz

Mahir

Hocam Merhabalar şok dökülmeden sonra saçlar çıkarken kafada batmalar sancılar normal mi
Op Dr Atilla Kaya
daha önce hiç duymadığım bir sorun

Alpay

Hocam merhaba.Saç ekiminden ne kadar süre sonra derin dalış yapabiliriz.Normalde denize girme konusunda bilgi veriyorlar ancak bu konuda birşey yok.Dalış elbisesi başlığı ve basınç olayı olumsuz etkiler mi ?
Op Dr Atilla Kaya
10 gün sonra sakıncası yok ama ekilen saçların gelişiminde sorun oluşursa bunu bahane edebilirler bu nedenle doktorunuza sorun

Mustafa ulyar

Hocam iyi günler dilerim . 10 ay önce saç ekimi yaptirdim gayetde memnunum fakat bir miktar kök 4 5 aydır uzamiyor neden uzamiyor iilerde uzamaya baslar mi biotin tedavisine baslamalı mıyım prp yaptırmalimiyim beni yönlendirirseniz yardimci olursaniz çok sevinirim iyi çalismalar dilerim
Op Dr Atilla Kaya
biotin deneyebilirsiniz

Murat

Hocam merak ettigim bir konu var sac ekiminden sonra 3 gun cinsel iliskiye girmememiz oneriliyor acaba neden ?
Op Dr Atilla Kaya
aslında sakıncası yok ama ilk 3 gün korunma önemli

Mehmet

Hocam slmlar . Öncelikle bu kadar bizle ilgilendiginiz icin tskler.. ben sac ektireli nerdeyse 3 ay olacak.. saclarimin yanlarini makinayla alabilirmiyim?? Bide saclarim daha tam bir netlik vermedi cok deyisiklik yok yani.. ne kadar süre sonra saclar cikar??
Op Dr Atilla Kaya
istediğin gibi traş olabilirsin.bu ara anlamlı değişikliklerin başlaması gerekir.ekilen saçların çıkışı 1 yılda tamamlanır

tikus