Medical Art

Saç Ekimi

“Keller daha karizmatik olur” veya “maden olan yerde ot bitmez” densede saç kişiyi daha yakışıklı ve genç göstermektedir. Saç ekiminde sadece FUE yöntemi uygulanmalıdır çünkü FUT yönteminde sonuç genellikle beklendiği kadar güzel olmamaktadır. Tabiî ki FUE saç ekiminde de dikkat edilmesi gereken ayrıntılara dikkat etmek şartıyla FUT tan güzel olur yoksa sonuç FUT tekniğinden farksız olacaktır.

       Saç ekimindeki vazgeçilmez prensiplerim

Ömür boyu başın üstünde taşınacak bu saçlar ekilirken en önemli şeyin doğallık olduğu bilinmelidir.

 • Kökler 0.7 – 0.8 mm lik aletlerle alınmalıdır.
 • Kökler saatlerce vücut dışında bekletilmeden dakikalar içerisinde ekilmelidir.
 • 0.7-0.8 mm iğneler yardımıyla kanal açılmadan ekilmelidir.
 • Saç kökünün canlı kısmından asla tutulmamalıdır (bu kökü öldürebilir)
 • Ekim açısı bölgeye göre 40-55 derecelerle olmalıdır 80 derece ekip “yatık ektik” denmemelidir.
 • Özellikle 27 yaşından genç kişilere yakışacak en geride ön çizgi belirlenmelidir.
 • Beklenti doğru oluşturulmalıdır,kişiyi ikne etmek için abartılı vaadlerde bulunulmamalıdır.
 • Beklentisi karşılanmayacak kişiye ekim yapılmamalıdır.
 • Saç ekimi doktorun yapması gereken tıbbi bir girişimdir
 • Gereksiz kıllar olan göğüs ve sakal altı kıllar da ekimde kullanılmalıdır.
 • Alımda ve ekimde kullanılan uçlar kullan at uç olmalıdır.
 • Kişi daha fazla ekim yaptırmaya zorlanmalıdır.
 • Gelecekte olabilecek yenikayıpları karşılayacak yedek kök bırakılmalıdır.
 • Tepe bölgesinin horoz ibiği gibi görünmemesi için normalde olan döngü taklit edilmelidir
 • Şampuan,losyon ve bakım ürünleri gibi şeylerle kişi ek masraflara sokulmamalıdır.
 • Sonuç hakkında bilgi vermek için bilgisayar programları değil kişnin kendi kafasındaki diğer alanlardan örnek verilmelidir.
 • Her zaman kişiyle konuşulandan % 3-5 daha fazla ekim yapılmalıdır.
 • Yanık izine ekim gibi ayrıntılı uygulamalar  gereken hastalara “size saç ekilmez” denmemeli ben bu tür ekim yapmıyorum denmelidir.

Ödün vermeden uyduğum bu prensiplere uyulması halinde saç ekimiyle ilgili sorun yaşanmayacaktır.Bu prensipler dahilinde ekim yapılan bir kişide sorun çıkmasının tek sebebi kişinin ikna edici ama tümüyle fotoshop ürünü fotoğraflara bakarak abartılı beklenti oluşturmasından kaynaklanabilir.1000 kök ektiren bir kişi ek,lenlerin tamamı çıksa bile dökülmeden önceki haline dönmeyi beklerse ekilenlerin ancak % 10 kadarının çıktığı kanaatine varabilir.

Unutulmamalıdırki saç ekiminde amaç mutlu olmaktır abartılı beklentiye girilerek aynı sonuçtan mutsuz olmak yerine gerçekçi beklentiyle mutlu olmak daha doğrudur.

Saç ekimi konusunda daha detaylı bilgi ve saç ekim resimlerini incelemek isteyenler için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Saç ekimi aylarca da sürse yeterince araştırma yapılmadan karar verilmemesi gereken cerrahi bir uygulamadır.

Saç Ekimi     –     www.sacekimiresim.com


1.837 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Ekimi”


 1. İlhami diyor ki:

  Hocam, 2 ay önce saç ektirdim. Donör bölgede çok fazla açıklık var. Doktor şok dökülme dedi. Mezoterapiye başladık. Varmı böyle bir şok dökülme türü? Saç çıkartılırken fazla alınmış olmasından kuşkuluyum. Ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ayda belirgin düzelme beklenirdi ama sabırlı olmalısınız

 2. Emr diyor ki:

  Hocam merhaba; öncelikle tüm arkadaşların ve benim suallerimi hiç bıkmadan cevapladığınız icin size çok tesekkür ederim. ALLAH sizden razı olsun. Başta size ekim işlemimi yaptırmadığım için çok pişmanım, İNŞALLAH ikinci ekim işlemimi İstanbul’a gelip size yaptıracağım. Hocam ekim işlemi yaptıralı bugün itibariyle 15 gün oldu. Kickboks sporuyla profesyonel olarak uğraşmaktayım. İster istemez antreman esnasında kafaya sert darbeler alabiliyoruz. Saçlarımın zarar görmemesi adına, tekrar antremana nezaman başlayabilirim? Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  artık normal saçlarınızdan pek farkı yok çıkabilirsiniz.

 3. celalettin diyor ki:

  s.a. hocam ben 23 yaşındayım yaklaşık 6 yıldır saşlarım dökülüyor şuanda yanlar tamamen ölü bu durum ailemdeki tüm erkeklerde var beni tanımayan insanlar 30 35 yaşlarında olduğumu düşünüyor bu durum sosyal olarak beni çok sıkıntıya sokuyor hatta yaşlı göründüğüm için öğrenim hayatımı tamamen bitirdim ama süreklide bu durumu düzeltecek çağreler arıyorum piyasadaki bir çok ürünü kullandım hiç bir fayda görmedim saç ekim uzmanı olduğunu idda eden bir şarlatanın muayinehanesine gittim bana tatmin edeci şeyler anlattı anlattığınız gibi olmadığında umudumun kıralacağını ve çektiğim sıkıntının bedelini parayla ödeyemiyeceği şekilde yansıtabileceğimi anlattım ve bana randevu verdiği gün tekrar saçımı inceledi bana saç ekemeyeceğini söyledi hocam gelip muayine olmak isterim normal bir görüntü olması benim için yeterli bu konuda beni tatmin edebilirmisiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence hiç gelmeyin benim işim ikna etmek değil, araştırarak kendiniz ikna olmalısınız

 4. Remzi uğurlu diyor ki:

  Atilla hocam saygılar hocam ben 8 gün önce saç ektirdim 5 gündürde Yıkama yapıyorum günde bir kere hocam hemen hemen her gün Ekim Bölgesi’ne değdiğim zaman elime ekim yapılan saç geliyor kabuk ile beraber bu normal mi yoksa tutmayan kökler mi bu sıkıntı yaratır mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  onlar köksüz kıllardır, kök olsa kanama olurdu

 5. coşkun diyor ki:

  Hocam merhaba oncelikle sorulari cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Benim sorum şu saç ektireli 2 bucuk ay oldu kafamda ozellikle yikamadan sonra belli olan deri degisimi gibi bisey var beyaz beyaz dokuluyo deri bu durum ne zaman geçer sizce normalmidir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekim sonrası cildin yenilenme hızı artar bunlar normal ve düzelir

 6. sadettin diyor ki:

  hocan ayırca bi sorum daha oalacak :) 7 günde deymemle alakalı mı bilmiyom yer yer cok az kanama var bu köklere bi zarar verir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  taze kansa kökler zarar görmüş olabilir

 7. sadettin diyor ki:

  hocam öncelikle kolay gelsin ekim yapılalı 7 gün oldu benim sorum elimle hafif olarak ekim bölgesine deymem veya sürtmem ekilen saçlara bi sıkıntı verir mi ve ekilen bölgedeki saçların tuttugunu nasıl anlarız
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tuttuğunu anlayamazsınız 10 günden sonra tuttuğunu biliriz.

 8. Emr diyor ki:

  Hocam merhaba saç ektireli 12 gün oldu fakat hala kabuklar aynı şekilde kafamda duruyodu. Bugün saçıma losyon sürüp 1 saat bekledikten sonra, deriyi şampuanlayıp yumuşattım ve kabukları tırnakla almaya çalıştım. Fakat kabukla birlikte saç kökleride elime geldi. Bunun bi zararı olmuşmudur? Ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  12 günden sonra arar görmemesi beklenir

 9. ata diyor ki:

  merhabalar hocam saç ektireli tam 15 ay oldu.saçların yüzde 70 çıktı gibi..ancak son 1 aydır yoğun bir şekilde dökülme var ve seyrelmeler fark ediliyor..ekilen saçın dökülmediğini biliyordum hiç ama benimkiler dökülüyor ..sebebi ne olabilir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dönem değişimi olabilir, eğer öyle ise geri çıkar

  • ata diyor ki:

   teşekkürler hocam..inşallah dediğiniz gibi olur..bir de aşırı yağlanma oluyor bu da dökülmeye etki eder mi ?
   5mg lık biotin kullandım 6 ay boyunca onu bırakınca yağlanmalar ve dökülmeler arttı..biotini bırakmamın etkisi olmuş mudur bu yoğun dökülme ve yağlanmada ?
   bundan sonra haftada 2 kez 10mg lık biotin alsam saça faydası olur mu ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   biotinin yağlı egzamada kullanılması gerektiği yönünde çok bilimsel çalışma var,

 10. alf20022 diyor ki:

  hocam merhaba …..saç ekimiin 52.ci günündeyim.kepeklenme oluştu..sabah sıcak suyla kepekleri temizleyeyim derken kızarıklık oluştu…köklere zarar verirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  52.günden sonra zarar görmez

 11. semih diyor ki:

  saçlarım ekim yaptıralı 2 sene oldu saçlarım orta bölgesı ve yanlarda seyrelme var ınce saçlarım dökulmeye musaı ve dokuluyo. .kuru oldugunda farkedılmıyo ama yaglandıginda saç derısı gôzukuyo.saçların yaglı bu arada. Blendax nane özlu sampuan kulanıyorum. Mırage saç tozu duydum önerırmısınz?ne yapmamı önerırsın hangı sampuan kullanmalıyım?saçlarim daha dolgun guclu gözukmesıni ıştıyorum. Ikıncı seans ne kadar gereklı ? Yardımlarınız icin tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2.seans gereksinimi sizin sıklık beklentinize bağlı
  mirage kullanabilirsiniz
  şampuandan çok beklentiniz olmasın lssre içerenleri kullanabilirsiniz.

 12. hakan diyor ki:

  Hocam merhaba saç ektireli 2 buçuk ay oldu yıkarken hala ekilen saçlarımdan dökülme oluyo şampuan olarak bebek şampuanı kullanıyorum zararı olurmu dönor bölgesindeki seyreklikler kapanırmı ve hala ekilen saçlar çıkmadı.Saçım için hiçbir ilaç kullanmıyorum ekilen saçların tamamı bu sekilde ilaçsız çıkmazmı.
  Ekimle alakası olmayarak son bi sorum olacak saçım ve alın bölgemde yağlanma oluyo öneriniz varmı.Şimdiden teşekkür ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yğlanmanın önemi yok
  ekilen saçlar 1 yıla kadar giderek artarak çıkar

 13. hakan yücelen diyor ki:

  Hocam selam.Sayfayı uzun zamandır takip ediyorum gercekten sıkılmadan bunalmadan bu kadar mesaja cevap vermek sabır ister allah sizden razı olsun.Benim sorum su ekimin 54. günündeyim.Kafamda en az 7 8 tane sivilce var bunların hepsini kendim sıkarak patlatıyorum.Malum bunlarda kabuklanıyor sonra.Bugün elim gitti ve sivilceden olusan kabukla oynadım ve cıkarttım fakat akabinde 4 lü ve uzun bir saç kökü gibi bişey geldi elime ve cok üzüldüm.sizde saç kökünü cıkartmıs olabilir miyim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet sorun derinse kökler gelebilir

 14. Tolgaaa diyor ki:

  merhaba hocam saç ekimi yaptıralı 9 ay oldu ama ekilen yerler çok seyrek bu nırmal mi gelişme olurmu hocam ilerki aylarda tşkler şimdiden.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1yıla kadar artış olabilir

 15. mustafa diyor ki:

  Slm hocam sac ektireli 105. Gun ve 4300 greft ekildi tepe bolgesine 1000 greft ekildi elici kadar tamamen acikti keldi tepe bolgesine bu greft yetermi tahmini ??ve suan itibari ile cikmaya yeni basladi sanki gec basladi hicbir ilac kullanmadim yani 3.5 ayda sormak istedigim kacinci ayda butun ekilenler cikmis olur tuyde olsa ne zman gelismeye daha sonra gelismeye baslar??? Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tamamının çıkması 1 yılı bulabilir
  yeterli bulmazsanız yeniden ektirirsiniz.

 16. kahraman diyor ki:

  Hocam Merhaba 65 gün oldu ekim yapılalı ve şok dökülme devam ediyor. .saçlarım kumral yapıda ama ekilen saçlar siyahtı ve saçlar belirli bir uzunluğa geldikten sonra dökülme şu şekilde oluyor : yarısı kumral yarısı siyah ve kumral tarafta kökü kesin bir şekilde görülüyor. .bu normal midir? Minyatüre mi oluyor o saç(lar)?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar normal saçlar gerçek halini 1 yılda alır

 17. adem diyor ki:

  aynen hocam ayrı bi adı var sizede selamı var aslm :)
  Op.Dr.Atilla KAYA

  :)

 18. süleyman erkan diyor ki:

  hocam merhabalar yeni bir ürün çıkmış rectiva diye bende merak ettim saç dökülmesini durdururmu lütfen yardım hocam kafada saç kalmadı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk defa duydum ayrıntılarını okumadığım için bir şey diyemiyorum inceleyince sacilaclari.com a yazı yazarım

 19. asik diyor ki:

  hocam merhaba
  rahatsiz ettim bir sorum olcaktida
  normalde ekilen saclar donor bolgeden gelior
  benim ekimim 6. ay oldu
  ekilen yerdeki saclarin birini cimbizla cektim bakmak icin
  sanki dikis ipligi gibi simsiyah
  diger donor bolgemdeki saclarla karsilastirdim normalde ayni olmasi lazimken
  biri dikis ipligi gibi diger donor bolgemdeki sac normal bir sac
  sizce bu duzelirmi? ekim bolgedeki saclarin yapisi donor bolgemdeki saclarla ayni degil
  kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı alandaki saç telleri arasında kalınlık farkı olabilir bu normal

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kecoa