Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α -  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


331 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. burak diyor ki:

  Hocam yasim 18 bu hair forte iceriginde finanstred varmis yinede kafaya sikinca kan yoluya yan etki yapmazmi bide ben 10mg biotin aliyorum 5 e indirmelimiyim zarari varmi fazlasini almamin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç kökünde dht oluşumunu engelleyen procapil diye bir madde var finasterid olsaydı bilirdim,biotini 10 mg almanızın sakıncası olmaz

 2. DOĞAN diyor ki:

  Hocam,kabak çekirdeği,soya,brokoli,ısırgan,keçiboynuzu,yeşilçay gibi doğal dht inhibitörlerini ilaç şeklinde değil de doğal olarak tüketsek etkisi olmaz mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yakında su da DHT yi engeller diye duyarsam şaşırmayacağım :)
  bunların hiçbirinin dht oluşumunu engellediği yönünde bilimsel çalışma yok ama internette bu tür bilgi çok.

 3. burak diyor ki:

  Hocam yasim 18 genetik saclarim dokuluyor hairforte kullaniyorum yanindada 10mg biotin sorum ise 10mg fazlami yan etki yparmi 5 mg ye dusuruyummu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sorun olmaz 10 mg da kullanabilirsiniz,biotinin fazlası idrarla atılır zarar vermez

 4. Bora diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  23 yasindayim. Benim sikayetim saçtan ziyada sakalla ilgili. Sakallarım sık olmamakla birlikte güçsüz bir yapıya sahip ve özelliklede bogazımın her iki tarafındada sakalın hic cikmadiğı yerler mevcut. Bu durum psikolijik olarak beni fazlasıyla rahatsız ediyor. Cildiyeye gittim. Sakal kıran yada hormanal bir durum olmadığinı söyledi doktorum. Bana xpecia erkek tablet yazdı. Yanlız bu ilacla ilgili yazılanların tamamı saçla ilgili. Sakal icinde bir faydası olabilir mi ? Tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içinde keratin olduğu ve sakalın yapısı damkeratin olduğu için fayda edebilir ama sakalda çok fazla değişim beklememek lazım bence

 5. DOĞAN diyor ki:

  Merhaba hocam , iki yıl minoksidil kullandım çok etkili olmadı ,yaklaşık üç aydır shenmin ve hairforte kullanıyorum şakaklarda çok az kapanma oldu ;ama saçım çok fazla kırılıyor.İkisi de dht yi bloke ettiğine göre dökülme sebebi diğer androjenler mi, tedavi olarak başka öneriniz var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç kırılması farklı sebeplerle olur biotin veya l-sistin eksikliği de olabilir.

 6. miniay diyor ki:

  bölgesel dökülme yok hocam genel olarak dökülme var
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o zaman kadın tipi dökülmedir ve sprey kullanmanızın anlamı olmaz,xpecia veya benzeri tablet kullanın

 7. ismail diyor ki:

  hocam ama dökülen saçlar her yerden döküldü gece çalışıyorum gün ışığı görmüyorum başka ne sebepden olabilir ki son 5 ayda döküldü hep çıkar mı dökülenler acaba..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 ay çok erken doğru tedaviyle büyük oranda geri kazanabilirsiniz.

 8. miniay diyor ki:

  merhaba hocam.saçlarımda uzun süredir dökülme sorunu var,kan testi hormon testleri herşey yolunda.dökülen kalın telli saçların yerine tüy gibi saçlar ince saçlar çıkıyor ve büyümeden onlarda dökülüyor.saçlı deride gözle görülür açılma oldu.ne önerirsiniz ? saygılarımla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülme alanını da belirtmelisiniz önmü,üstmü yoksa tüm kafadamı

 9. mehmet diyor ki:

  hocam 1 aydır xpecia tablet önerileriniz dpğrultusunda günde iki tane kullanıyorum ama bir aydır herhangi bi değişim olmadı saçlarım halen eskisi gbi hızlı dökülüyo..ne zaman kesin sonuç alırım tam olarak…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tüm bilimsel saç ürünlerinde 3 ayda sonuç beklenir ama bölgesel bir ürün de eklemeniz gerekebilir

 10. ismail diyor ki:

  hocam öncelikle çok sağolun.ben aralıkın 17 gece çalışmaya başladım gündüz hep uyudum ve saçlarım dökülmeye başladı demir eksikliğindenmiş ve bunu daha yeni öğrendim.hep xpcia önerdiniz banada faydası olurmu dökülen saçlarım çıkarmı yaşım 22 çıksada ne aralıkta çıkar sevgi ve saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkeklerde demir eksikliğine bağlı dökülme neredeyse hiç görülmez xpecia dan yarar görürsünüz.

 11. DOĞAN diyor ki:

  Merhaba hocam,bir makaledeJaponlar’ın bir araştırmada bin kadar fitokimyasalı test ettikten sonra en etkili saç çıkarıcı olarak elmadan elde edilen procyadin maddesini buldukları ve bu maddenin saç çıkarmada minoksidilden iki kat daha etkili olduğu söyleniyor.Androgenetik alopesinin asıl nedeninin dht değil tgf beta one adlı bir enzim olduğu ve bu procyadin b-2 dimerinin bu enzimi inhibe ettiği anlatılıyor.Bu bilgiler doğru mudur ve procyadin minoksidil ve procapilden etkili olabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidille karşılaştırmalı çalışmasını okumadım ama farklı bir yollar kökü büyüten bir madde,Tğrkiyede satışı yok bildiğim kadarıyla

 12. Ahmet diyor ki:

  Hocam Allah sizden razı olsun! Buraya girip bu süreç içerisinde yaşadıklarımı yazmam gerekiyor diye düşündüm. Size borçluyum en azından bir yorum yapıyım dedim.
  Bilgi almak için sizi Facebook’da eklemiştim. Size saçlarımın resmimi gösterip ne kullanıyım diye mesaj atmıştım. Siz de bana xpecia tablet ve hairforte kullanın dediniz. Ben ayrıca Proscar kullanmalıyım diye eklemiştim, siz hayır demiştiniz. Ben de xpecia tablet ile spreyi aldım. O zamandan bu yana 1.5 ay geçti. Saç dökülmem durdu! Yan taraflarda da hafifçe tüylenme gerçekleşiyor. 1.5 ay öncesinde elimi başıma attığımda mutlaka saçlar geliyordu. Her uyandığımda yatağımda-yastığımda onlarca saç teli oluyordu. Şimdi olmuyor, şaşırıyorum. Elimi kafamda deli gibi gezdiriyorum saç gelmiyor. Saç gelmeli diye inatla bir daha elimi gezdiriyorum, gelmiyor! Saç dip ağrıları da artık hiç olmuyor. Eskiden çok fena ağrıyordu. Özellikle tepe kısmı.. Saç dökülmem durdu, gözle görülür bir şekilde net olarak söylüyorum bunu. Keşke saçlarım seyrekleşmeden biraz daha erken davransaydım. Yine de iyi bir zamanda müdahele ettim. Çok sağolun hocam..
  Yalnız muhtemelen Hairforte spreyin yaptığı kötü birşey var. 3. günden sonra başım çok kötü kaşınmaya başlamıştı. Bir sonraki gün baktım ki kepek yapmış. 10 gün boyunca saçlar oldukça fazla kepekliydi şu an azalmaya başladı.. İnanın hiç sorun etmiyorum bu kepek olayını, zaten azaldı. Saç dökülmem durdu daha ne istiyim. Uzun bir süre daha kullanacam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  memnun olduğunuza sevindim
  çakma demesinler diye musadenizle malinizi ekliyorum istemeszseniz kaldırırım
  dark-magician1 @ hotmail.com

 13. Ertan diyor ki:

  Tekrar merhaba hocam, Xpecia tableti ve Hairforte sprey’i aldım; bir haftadır kullanıyorum. Saçlarım şu an 3 – 4 numara kesilmiş durumda, saçlarımı ayna karşısında çok yakından incelediğimde çok küçük sarı tüyler görüyorum. Kendi kendime düşündüm; acaba saçlarımı usturaya mı vurdursam? Bir faydası olur mu? ya da tam tersine saçlarım için olumsuz bir etki yapar mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  usturaya vurmanın olumlu yada olumsuz etkisi olmaz

 14. esra diyor ki:

  merhaba sıtenıze tesadufen rastladım. doktorum androgenetıık alopesı teshısı koymustu .tek basına mınoxil ve vitamın kullandım . dökulme yi azaltması durdurması harıcı bır faydasını görmedımm . tansıyon ve halsızlıkle ılgılı rahatsız oldum bıraktım .5 senedır saclar aynı .çok seyrek paylasıımınz ıcı n cok tşkler. yarın bu urunler alıp denıcemm .umarım etkı edebılırr bana. tşkler

 15. DOĞAN diyor ki:

  Merhaba hocam,bir sitede aldactone tablet ve diane35 birer kutu bir saç losyonuna doldurup erittikten sonra topikal biçimde günde iki kez kullanarak olumlu sonuçlar alınabildiğini okudum,kullanmayı düşünüyorum;ancak bu losyon kana karışıp vücuda zarar verebilir mi bir yan etkisi olur mu hocam?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  diana nın çok ciddi zararı olur kullanmamanızı öneririm

 16. YAKUP diyor ki:

  hocam merhaba,
  xpecia kullanmayı düşünüyorum fakat içeriğindeki İsoflavon 4mg ve Saw palmetto 300mg bu ürünleri araştırdığımda meme büyümesi gibi yan etkileri olduğu bilimsel veriler var görünmektedir. sorum şu bu dozlarda meme büyümesi gibi yan etki yapar mı? saw palmetto 160-320 mg arası bi doz günlük ihtiyaç için yeterli deniliyor? isoflavonda bu oran nedir? xpecia bayan tablette isoflavon yok saw palmetto oranıda yarı yarıya erke yerine bayan tabletten kullanabilirmiyiz?
  teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hangi bilimsel kaynaktan okudunuz bilmiyorum ama saw palmetto 3000 mg alındığında böyle bir yan etki görülmemiş Amerikada en fazla kullanılan procerin tablette 1500 mg saw palmetto var ,isoflavon un tedavi dozu 50 mg dır ve bu dozda hormon sorunu yaratmaz.siz okuduğunuz bilimsel sandığınız o kaynağı bırakın dünyanın güvendiği pub med den okuyun.erkek formunu kullanmanızı ve bu tür bilimsellikle hiçbir ilişkisi olmayan çok az bilgi sahiplerinin interneti kirlettiği bilgilerden uzak durun.

 17. kerem diyor ki:

  biotin kilo veya cinsel isteksizlik yapar mı yan etkisi var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır yapmaz,biotin zaten gıdalarla alınıyor

 18. Ertan diyor ki:

  Merhaba hocam, 30 yaşındayım, 25 – 26 yaşımdan beri saçımda dökülme vardı; iki sene önce minoxidil kullandım ama disiplinli bir şekilde devam etmedim, bir ay sonra bıraktım. Son iki senedir saçımla ilgili hiçbir ilaç, sprey…v.s. kullanmadım. Şu an saçlarım iki sene öncesine göre çok fazla döküldü, çok büyük açıklık oldu. Minoxidil’den sonra çok fazla dökülmeye başladı. Biraz geç kaldım ama zararın neresinden dönersem kardır diye düşünüp; kendimi tamamen motive edip disiplinli bir şekilde tekrardan saç tedavi yöntemlerine başlamak istiyorum. Önerileriniz doğrultusunda; Hairforte sprey (% 3 procapil) + biotin kullanmayı düşünüyorum. Bu tedaviye ek olarak önereceğiniz; sprey, tablet, şampuan…v.s. var mı?
  Teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuanın önemi yok,biotin yerine xpecia yı tercih edebilirsiniz.

 19. eyüp diyor ki:

  Hocam kepekle mücadelede(veya seboreik dermotit) saça zarar vermeden tavsiye edeceğiniz bir şampuan var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kepeğe en etkili madde climbazl dür climbazol içeren şampuanları araştırın

 20. volkan diyor ki:

  Atilla Bey,

  Öncelikle saç konusunda doğru bilgi bekleyen bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Bende 32 yaşında saç sorunu yaşayan biriyim. 6 ay önce 6 seans mezoterapi ve 2 seans PRP yaptırdım. belli bir süre faydasını gördüm fakat tekrardan dökülmeler ve açılmalar başladı. buradaki tavsiyelerinize istinaden 3 gün önce günde 2 kez xpecia tablet ve sadece akşamları hairforte spraye başladım yeterli midir umarım faydasını görürüm? Önerilerinizi bilimsel sonuçlara refere ettiğiniz için doğru yönlendirme yaptığınızı düşünmekteyim. Kimya mühendisiyim xpecia daki içerik maddelerinin mezoterapide bulunan içerik maddelerinden daha kuvvetli olduğu görülmektedir. Sürekli saç için gerekli maddeler kanla dolaşım sağlayarak ilgili yerlere ulaşabilmeki saç köklerinin beslenmesi gerçekleşsin. belirttiğiniz gibi mezoterapi deki kimyasalar kana nüfuz etmediği ve sadece deri altına nüfuz ettiği için etkisi çok kısa süre oluyor. tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

ayam