Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


731 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. pınar diyor ki:

  merhaba hocam benim sorunum son 3-4 aydır sac dökülmemi durduramamam.. saclarım 18 yasımdan beri sarıya boyatıyorum ama hiç bu kadar dökülmemişti.normalde ince telli ve az olmasada eskiden su anki durumdan daha iyi saclarım vardı :( su 3-4 aydır dökülme devam ediyor kan tahlilerime baktırdım ilkinde HGB/9.7, DEMİR SERUM/17, DEMİR BAGLAMA KAPASİTESİ/390, FERRİTİN/3.4, vitamin B12/297 cıktı. fakat doktorun vermiş oldugu demir hapı FERRO SANOL DUODENAL kullanıyorum iki aydır ama işe yaramıyor gibi :( ikinci kan tahlillerimde HGB/13.9, DEMİR SERUM/94, DEMİR BAGLAMA KAPASİTESİ/239, FERRİTİN/13.2, vitamin B12/340 cıktı. doktorum bana ferritin nin 40 olması gerikiyor demişti. fakat bn hergun sabahları greyfurt yiyiyorum kahvaltıda ise yumurta,dometes,peynir,limonlu cay v.s yani beslenmemdede yesil yapraklı öğunlere agırlık veriyorum.süt içiyorum hergun.ısırgan cayı ve yesilcay. kuru üzüm badem incir kayısı fln yiyiyorum. son 15 gundurge yatmadan 2 k. yogurda öğütülmüş keten togumu karıstırıp yiyiyorum. bide balık olarak sadece dardanel ton yiyebiliyorum :( üzüm pekmezi fln yani bunca seye ragmen dökülme azalmadı ve ve bende kaygı basladı psikolajik olarak korkmaya basladım :( bunun yanında sacıma hft da 2 veya 1 gun zeytinyaglı sarımsaklı yağ sürüyorum :( ve saclarım hala ince ve dökülüyor. genetik bi durum yok ailemde:((( sac sampuanı olarakta elseve onarıcı 5 kullanıyorum ve mavi su kullanıyorum krem yerine bu aralar… fakat hocam bana önerebileceginiz bi ilaç veya sampuan varmı :( birde gecen ay fln kafamın üst bölgesi saclı derim cok kasınıyordu ve sanki sac uclarım batıyor gibiydi bu ay azaldı gibi o sorunum arada bir oluyor:( saclarım cok ince telli ve kuru hocam ne olur bana bi cözüm yolu gösterseniz uzun oldu yazdıklarım ama her seyi anlatmak istedim cnk gercekten piskolajim bozuldu:( sacım yuzunden:( bakım yağları badem yağı, lavanta yağı kullandım ama nafile :( bn bu yağlara devam ediyimmi veya bırakayımmı. sarımsaklı zeytinyağ eskilerden beri iiy geliyor sac cıkarıyor diyorlar ama bnm sacım da henuz bi belirti yok gerce ay anca oldu surmem. eskidende sadece zeytinyağ kullanırdım. ve saclarım ince olmasına ragmen cok iyiydi bu sene ne olduysa kaybetmekten korkuyorum hocam simdiden tesekkur ederim :( ((((((( :(
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Bu kadar uzun yazılanları okuyamıyorum hemen siliyorum, sizinkine kıyamadığım için silmedim ,üzgünüm :(

 2. kerem diyor ki:

  Hocam iyi gunler.Ben ekimi yaptircagim tarihden 1 ay 10 gun sonra askere gideceğim. Internette bununla ilgili cok olumsuz görüş okudum.Sizce bi zarari olur mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zararı olmaz

 3. İbrahim diyor ki:

  Merhaba Hocam yaşım 19 ve guatr a bağlı saçlarım döküldü ve ön taraf seyreldi.Bu Guatr’a bağlı dökülen saçlarım geri gelir mi ? amcamlar, dayımlar, babam kimse de kel değil genetik bir dökülme yok dediğim gibi guatr a bağlı saçlarım dökülüyordu ve kan tahlillerim normal bu saçlar geri çıkar mı ? Guatr hastalıgım geçti biraz zaman mı gerekiyor çıkması için ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2-4 ayda çıkabilir çıkmazsa saç için ilaç kullanmalısınız

 4. anonim diyor ki:

  merhaba.benim çok fazla sormak istediğim ve öğrenmek istediğim şeyler var bu konu hakkında oldukça araştırma yaptım fakat bir uzmanla da görüşme ihtiyacı duyuyorum.saç dökülmesi için muayne yapıyormusunuz? yapıyorsanız randevu nereden nasıl alabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  nasılsa soracaklarınızı her doktor bilir, bana 150 TL vermenize gerek yok :)

 5. bugra diyor ki:

  Merhaba.yazılarınızı okudugum kadarıyla DHT sorunu icin en iyi cozum procapil.ben 4 aydır minoxil kullanıyorum sakaklarimda açılma mevcut ilk zamanlar dökülmeyi kesmişti ama sonrasında etkisini kaybeder gibi oldu.minoxili bırakıp procapil e mi gecmemi tavsiye edersiniz.birde hangi sampuani tavsiye edersiniz? Ben prominoxil kullanıyorum ama pek bir faydası yok gibi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  DHT yi engellemediği için minoxidil zamanla etkisini kaybeder, procapile geçebilir veya beraberinde xpecia benzeri tablet alabilirsiniz.

  • buğra diyor ki:

   procapile ile ilgili internette minoxidil kadar geniş bir bilgi yelpazesine ulaşamadım malesef.siz procapile in minoxidil den daha etkili olduğunumu düşünüyorsunuz?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   uzun vadede daha iyi olduğunu düşünüyorum

 6. ilker diyor ki:

  Hocam iran mali minoxidil ve xpecia kullaniyorum.çok faydasinida gormuyorum..iran mali minoxidil kafamda kalinti birakiyor fazlasiyla.siCe etkili bir ürün mu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kaşıntı önemli değil
  olumlu cevap almanız beklenir

 7. burak diyor ki:

  Hocam iyi gunler benm sorum sac ile iligli degil ama yanitlarsanz cok memnun olurum supradyn pharmaton gibi vitamin haplari boy uzatirmi kemikleri gelistirirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir insanın boyu anne karnındayken bellidir

 8. eda diyor ki:

  hocam merhaba,
  roacutanne ı bıraktıktan sonra şiddetli saç dökülmesi yaşadım ve tahlillerde hiç bi problem gorulmedi doktorum minoxil %2 verdi başlangıç aşamasında dökülmeyi arttırıyor ancak benim belli açıklıklarım yok homojen bir dökülme. acaba spreyi saçımın diger bölgelerine de sıktığım için mi bu dökülme? başladığıma pişman oldum açıkçası dökülme duracak mı , ne yapmamı önerirsiniz? teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslınca öncesi danışsaydınız dökülmede artış ihtimali az oln daha etkili ürün önerirdim
  ama devam etmeniz önerilir

 9. Sebahattin diyor ki:

  Merhabalar hocam, proscar 4 parçaya bölerek kullanıyorum. 4 parçayı hava almayan plastik kutuda muhafaza ediyorum. Acaba parçalar hava aldığı için etkisini yitirir mi? 1 parçayı yutup diğer 3 parçayı atmalımıyım. Yoksa etkisi bozulması için 4 gün çok az bir zaman mı ? Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  plastik kaba koymasanız 4 ay beklese yinede bozulmaz

 10. gulnar diyor ki:

  Hocam birdaha sizi narahat edirem ama bir wey daha sormak istiyirem.kafamin orta hissesinde cox kucuk bi dugun var ve men onu arawtirmadan minoxidil istifade edirem. Biraz bas agrilarimda olur :(
  Ama bu losyon isime yaradi)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet baş ağrısı yapabiliyor ama çok rahatsız etmiyorsa devam etmeniz önerilir

 11. ahmet diyor ki:

  hocam merhabalar yaşım 20 olmasına rağmen saçlarım baya bi döküldü şakaklar 4 cm yakın açılma var saçlarım aşırı yağlanıyo..bana uygun ilaç önerebilirmisiniz teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben hairforte sprey ile pecia tablet öneriyorum araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

 12. Emr diyor ki:

  Hocam merhaba; eşimin HIPOTEZ TİROİT’e bağlı saç dökülmeleri var. Doğumun 4. Ayından itibaren saç dökülmeleri başladı. Yaşı 33 hergün levatiron 75 mg ilaç içiyor. Genelde önlerde saçlarının şakak kısımlarında açılmalar var. Çok üzülüyor ve piskolojikman biraz etkilendi. Sn Atilla hocam; Bayanlar için Xpecia tablet kullansa faydası olurum veya yanında başka ilaçlarla veya spreylerlr takviye yapalımmı. Siz nasıl bir kombinasyon önerirsiniz. Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  arkalarda ve ensede dökülme yoksa erkek tipi olabilir yani guatr kaynaklı olmayabilir.erkek tipiyse o ilaçların erkek tipini tercih etmeli.sprey olarak hairforte sprey var onu araştırın

 13. Ahmet diyor ki:

  Hocam bioxinin forte %5 in minoxidili çinden mi geliyor? Minoxil’i mi bioxini mi tavsiye edersiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ikisi de Çinden geleni kullanıyor, bence farkları yok

 14. gulnar diyor ki:

  Hocam ben minoxidil 2% kullaniyorum.birakirsam kelmi olucam?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Başladığınız gün nasılsanız o güne dönersiniz.

 15. murat diyor ki:

  hocam selamlar Minoxidil içine finasterit(proscar ) katmak yada şampuana finasterit(proscar ) katmak yararlı olurmu finasteritin ağız yolu ile alınmasından oluşan yan etkiler oluşurmu?
  teşejür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuana koymanızın anlamı olmaz, minoxidile koyacağınız finasteridin dozunu ayarlayamayacağınız için etkisi yetreersikalabilir veya fazla gelip yan etki yapabilir. binde 1-2 civarı koymalısınız

 16. musa diyor ki:

  hocam merhabalar. sacimda dökülme ve asiri kepek var doktor telovium sampuan ve konazol şampuan verdi bunları her banyoda sirayla kullanmami söyledi sizce dogrumu devam etmelimiyim şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  konazol işe yarar telovium boşa para vermeyin kendi şampuanınızı kullanın

 17. can diyor ki:

  merhaba benim saclarim dokuluyor neredeyse 1 aydir tepe kisminda biraz acilma var ve sacin on taraflarinda lutfen yardimci olurmusunuz kesin geentik midir ama yazin buyuk bir strest yasadim ondan kaynaklanabilir mi? birde DHT hormone kanda belli olur mu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dht hormonu tahlilde velli olmaz
  genetik dökülme olabilir

 18. yusuf diyor ki:

  Hocam aşırı masturbasyon çinko eksikliği veya vitamin eksikliği yapar mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir deli çukura taş atarmış 40 akıllı onu çıkarmaya çalışırmış, birileri yazmış böyle anlamsız bir yazıyı ama doğruluk payı yok

 19. eren diyor ki:

  hocam benim saç derimde aşırı yağlanma ve kabuklanma oluyor saçımı kazıtığım halde yağlanma devam ediyor öneriz için teşekürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  climbazol içeren şampuan kullanın düzelir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

ikan