Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA), erkek tipi ):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan sebebi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA)erkek tipi de denmektedir. Foliküllerde androjenlerin yani erkeklik hormonlarının sebep olduğu bir kalite kaybı (minyatürleşme) vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak şakaklar ve tepe ( sentroparietal ve/veya frontotemporal) bölgelerindeki kıllar progresif olarak kısa, renksiz, ince vellüs kıllara dönüşür, yani kayıp aniden değil aylara yıllara yayılma şeklindedir.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni kesin izah edilememiş ama vücudun kendi köklerine zararlı madde üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş kıllı alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir, hatta tüm kafayı yada vücuttaki tüm kılları tutabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Kortizonun tüm uygulamalarında olduğu gibi ciddi yan etkileri olabilir, deriyi inceltebilir. Başarısı % 80 civarındadır yani kullanan 100 kişiden 80 tanesinde kabul edilebilir düzeyde iyi sonuç alınır.

Türkiye de çok yaygın olmasa da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan SADBE ( Squarik Asit Di Butil Ester) ve DPCP (Di Phen Ci Pron) saçkıranın sebebi olan maddelerin oluşumunu engelleyerek etkili olur. Zararlı madde oluşmadığı için etkili sonuç alınır. SADBE tedavisinde başarı oranı % 95 ler düzeyindedir, DPCP farklı bir madde olmasına rağmen yaklaşık aynı başarıyı gösterir. DPCP de tek istenmeyen durum kişinin genetik yapısını bozmasıdır (mutajenik etki) çocuklarda asla kullanılmamalıdır.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Saçkıran tedavisinde ümit kesilmeden önce mutlaka squarik asit di butil ester denenmelidir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme (erkek tipi)

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


1.329 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. Özlem diyor ki:

  Hocam 3 yıl içerisinde ön kısımdali seyrelme başta olmak üzere şiddetli bir seyrelme oldu.saçlarımın dörtte üçünü kaubettim.aynı şekilde ailemdeki herkeste bölge bir sorun var. Genetik olduğunu düşünüyorum.özellikle saçlarımın ön bölgesi tamamen açılmış durumda. Size birkaç sorum olacaktı. saçlarımın ölmemiş olanlarını geri kazanabilmem mümkün mü ve hangi ürünü önerirsiniz. Minoxildil önerdiğinizi okudum.mesela hamilelil döneminde de kullanılabiliyor mu. Bırakıldığında daha şiddetli bir dökülme olmaz mı. bir de etkisinin % 70e düştüğünü ifade etmişiniz. Başka hangi ürünü tavsiye edersiniz.Ömür boyunca kullanmaya razıyım yeter ki 3 yıl önceki saçlarıma kavuşabileyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hamilelik söz konusu ise kullanamazsınız

 2. seyit diyor ki:

  Mrb hocam daha öncede yazmıştım değerli görüşlerinizi bizimle paylaşmıştınız bu defa da esirgemesseniz seviniriz teşekürler.
  3 ay önce hair forte spreye başladım ilk başlarda aşırı bir dökülme olsada şimdiyse %70 civarında durdu ama saçlarım hafif tüylenme olsa da gözle görülür bir sıklaşma yok yani hair forte ye başlamadan önceki halim kadar saçım yok ve bu benim sabırsızlandırmaya başladı
  Merak ettiğim 3 aya kadar daha iyi bir sonuç alman gerekiyor muydu yoksa bu 3 aydan sonramı daha etkili olacak tır hair forte ne yapmamı önerirsiniz
  İkinciside başka bir procapil içeren bir seruma geçiş yapsak ne olur örneğin %5 procapil içeren bir serum daha iyi sonuç vermezmi önereceğiniz bir ürün varmı ne yapmalıyım .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sonuçları bu dönemden sonra almaya başlayacaksın.bu nedenle bir süre daha devam etmeni öneririm

 3. Muhammet diyor ki:

  Hocam merhabalar ben 23 yaşındayım yaklaşık olarak 18 yaşından beri saçım dökülüyor ve bu aralar açılmayı iyice hissetmeye tabi buda psikolojimi etkilemeye başladı.Sizin tavsiye ettiğiniz ürünleri (hairforte sprey + xpecia tablet ) kullansak gerçekten bir etkisini görürmüyüm.Ailemin büyük bölümünde de kellik sorunu var.Cevabınız için şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 95 olumlu sonuç alırsınız

 4. Can Ziya diyor ki:

  Hocam,
  Yaşım 28, HGF spreyi 8 ay kullandım, iyi de sonuç aldım ancak 6. aydan sonra dökülme başlayınca 8. ayda kullanımı durdurdum. Oysaki içinde dht engelleyen maddeler de vardı. Minoxidil belli bir süre sonra etkisini kaybediyor nedense. Aynı durum Hair Fortre spreyde de olur mu sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Keşke sormadan bırakmasaydınız kullanmaya devam etseydiniz onların hepsi daha kaliteli olarak yeniden çıkacaktı, onun sebebi dönem değişimi ilacın etkisizleşmesi değil :) minoxidilin de etkisini kaybetmesi yıllar alır öyyle 6 ayda değil.

 5. mehmet diyor ki:

  hocam tüm normal saçlarda günlük değişim için en az ne kadar saç gidiyodur ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Tabiki en az sıfır saç kaybıdır

  • mehmet diyor ki:

   hocam günlük değişim miktarını sordum. saç dökülmesi olmayan birinde günlük değişim için en az ne kadar dökülür?hani günlük 100 tel normal diyolar ya
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Hiç dökülmeyebilir ama 100 tele kadar tedavi gerekmez gibi bir görüş var

 6. Melisa diyor ki:

  Merhabalar, sac dökülme problemim var.kan degerlerim normal.hormon degerlerime baktirdim fsh testesteronda normal peki dht hormonuna baktırmam gerekiyormuydu ? Saclarım 6 aydır dökülüyor. Inceldi.kulak yanlarımdaki saçlar cikmiyor.alın bölgem çıkıyor ama arka kısımda da sac dökülüyor çıkmıyor gibi.artık saçlarım kabarmıyor cok dökülüyor ne yapabilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  troid fonksiyonlarınada baktırın.neden tespit edilmeli ve ona göre tedavi almalısınız

 7. abuzer diyor ki:

  hocam 22 yaşındayım ailede genetik saç dökülmesi var ne önerrisinz saç tipim yağlı teşekürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.yağlanma içinde seboderm şampuan kulanabilirsiniz

 8. berk diyor ki:

  Slm hocam ben 16 yaşındayım bundan 2,5 3 ay önce hiç bişi yokken saçlarım aniden dökülmeye başladı ön arka yan ve üstten dökülüyorlar saçlarım yağlı kepekli sivilce benzeri şeyler cıktı bide kafa derimde yanma gibi ağrılar oluyor 6 farklı doktora gittim hepside farklı farklı şeyler söyledi en sonundakine gittiğimde hafif bir egzema var dedi konazol şampuan betasallic de momencum falan verdi dökülme baya azaldı günde 3,5 tane dökülüyordu ilaçalrım bitti yine gittim kan tahlili yaptılar bişi çıkmadı stres veya mevsimsel veya genetik dökülme olabilir dedi acayip kafaya taktım hocam baya seyreldi saçlar görüşlerinizi benden eksik etmeyin hocam biraz uzun oldu ama :)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama,sistemik hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir.16 yaş genetik dökülme için erken.dermatologla görüş saçlı deriyi değerlendirsin.bu arada saçını desteklemek biotin 10 mg başlayabilirsin.

 9. can diyor ki:

  Hocam iyi gorevler, iyi bayramlar. Bi sorum olacakti, minoxili kafama surdukten bi sure sonra kafamda uyusmalar basliyor hafif-orta derecede. Normal midir yoksa ilaci kesmem mi gerekir? Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilacı kesmeniz gerekir

 10. Osman diyor ki:

  Hocam 1 aydir xpecia tablet kullaniyorum dokulmem dahada artti ne yapmaliyim ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia tablet ki günde 2 tablet kullanmak koşuluyla saç dökülmesini %70 oranında engeller.lokal etkili procapil yada minoxidil içeren spreyle birlikte kullanıldığında bu etkinlik %98 e çıkar.ayrıca tedaviye başladıktan sonraki ilk 3 ayda saç dökülmesindeki artış normaldir

 11. burak diyor ki:

  hocam sacım yağlanıyor hergün yıkamak zorunda kalıyorum bu seboderm şampuan saç dökülmesine iyi gelirmi ve yağlanmaya günlük kullanıma uygunmudur.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlanmaya iyi gelir.ünlük kullanıma uygundur

 12. SEVİM diyor ki:

  selam hocam benim saç tipim kuru çok sık kuruluk olur dönem dönem olmaz .ne tip şampun kullansam da fayda etmiyor . nemlndiren yag içeren kullansam kavam yaglanıyor genede kırıklar gitmiyor digerini kullansam tarak işlemiyor saclarım gur ve kabarık bu aralar fark etti tararken çok dökülüyor ..daha dogrusu tarak cekiyormu yoksa dökülüyrm mu bile miyorum bir sampuan önerebilirmisiniz..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şampuan alırken içeriğinde zararlı kimyasallar,boya,paraben,koku olmamasına özen gösterin.kuruluk yaşadığınız dönemlerde haftada bir saçlarınıza badem yağı ile bakım yapın,sık yıkamayın.çok şampuanlamayın

 13. Ugur diyor ki:

  Slm hocam hayırlı aksamlar ben iki sene önce sac ekimi yaptırdım saçların cok guzel olmuş tu simdi sacimda dökülme var aşırı derecede sac rengimde değişti kumraldi simdi boz oldu toz gibi ayni ve cok cansız cok da kırılma var buna bi oneriniz varmı hocam cok kotu durumdayım ne olur kurtarın bu dertden beni
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil yada minoxidil içeren sprey ve xpecia tablet kullanabilirsiniz.

 14. Filiz altan diyor ki:

  Merabalar, birkac senedir saclarim surekli dokuluyo, kan degerlerimde normal cikti. Bazen iki farkli sampuan kullaniyorum. Ne yapabilirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kansızlık vb hastalıklar olabilir.araştırın ve ona göre tedavi alın

 15. Ali diyor ki:

  Alnı açık olmak kel kalma anlamına mı gelir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tabii burda açıklığın derecesi önemli

 16. polat tunca diyor ki:

  Erkek tipi sac dokulmesi tamamen durur mu hocam ? Benim dokulmem azaldi xpecia mi finasterid mi hocam bide ilaclari omur boyu mu kullanacaz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülme genetik tipte dökülmedir.saçlarını seviyorsan ömür boyu ilaç kullanman gerekir.yada saçlarını sevdiğin sürece.xpecia hem yan etkileri göz önünde bulundurunca hemde içerik olarak zengin

 17. ersin diyor ki:

  Hocam Merhabalar 23 yaşındayım ırsi saç dökülmesi alnım açılmış ne kulanmamı önerirsiniz

  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 18. ersin diyor ki:

  Hocam 23 yaşındayım saçımı yıkadığımda büyük oranda döküldüğünü görüyorum ve elimi saçıma attığıımda elime birçok saç geliyor alın bölgesi yavaştan açılmaya başladı tedavisi varmıdır

  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet doğru ilaçlarla % 95 dökülme durur incelmişlerde kalite artışı olur

 19. Necip diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar iyi bayramlar çoçugum 7 yaşında 900 gr ve premetüre bebek olarak dünyaya geldi son 4 yıldır ciddi bir dökülme sözkonusu saçlarında birçok ilaç denedik fakat olumlu gelişme olmadı.ne önerirsiniz kortizon şuan için doktoru uygulamak istemiyor.Çok caresiz kaldım bu konuda yardımınız olabilirmi?Saygılarımla,

  Op.Dr.Atilla KAYA
  Biotidinaz enzimi ve biotin düzeyine baktırın

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

naga