Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


656 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. mehmet diyor ki:

  Hocam sizin adınız hairpharma firmasıyla çok anılıyor. Bundan rahatsızlık duymuyor musunuz? Bu yüzden ne insanlarda bir güven sorunu oluşmuş gibi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  insanların bana güvenmesini beklemek bir sıkıntım yok, güven duyan duyar, duymayan duymaz.
  Cevabıma güvenecek kişi soru sorar cevabını alır, güvenmediği için soru sormayan beni bir soruyu cevaplandırmaktan kurtarmış olur :)
  yani anlayacağınız politikacı olmadığım ve kimseden oy istemediğim için birilerinin bana güvenmesi yada güvenmemesi umurumda değil

 2. hasan kagan diyor ki:

  Hocam gınko bıloba ve gıngseng kapsulu kullanıyorum hem hafıza hemde sac ıcın bır zararı varmıdır ve ayrıyetten cok halsız oldugum ıcın vıtamın hapı kullanmak ıstıyorum vıtamın ılacıyla gınko bılıoba gıngsengı kullanmamda sakınca varmıdıer kanı sulandıran ılaclarla kullanması yasakmısta vıtamın ılacı ıle kullansam sorun olurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır sakıncası olmaz

 3. Mertt diyor ki:

  Hocam iyi çalışmalar. Benim sorunum yağlanma, kaşıntı ve dökülme hocam hergün yıkamak zorunda kalıyorum. Sabah yıkıyorm akşam olmadan yağlanıyor ve kaşıntı yapıyor lütfen hocam yardımcı olurmurmusunuz. Bildiğiniz şampuan veys tedavisi varsa önerirmisiniz. Şimdiden çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  climbazol içeren şampuan kullanın düzelir

 4. hasan diyor ki:

  Hocam sıze bırsey sorcam bu ııkı soruyu yanıtlarsanz sevınırım .

  1- ben bu seene lys sınavına gırcem benım ıcın hayat sınavı fınasterıd unutkanlık gıbı yan etkısı yapıyormus forumlarda yapan kısıler varmıs xpecıa unutkanlık gıbı yan etkı yapablrmı

  2-bır kadın forum sıtesınde saw palmettoyu gogus buyultmek ıcın kullanıyorlarmıs xpecıa ıcındekı saw palmetto boyle bır yan etkı yapabılrmı kılo aldırma yaglanma gıbı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içindeki gingko biloba hafıza artımada kullanılır
  saw palmetto ne kadınlarda meme büyütme etkisi nede erkekte öyle bir yan etki yapmaz

 5. Bilal diyor ki:

  Hocam saçlarım inceldi ve cildiyeye gittim çinko magnezyum hapı verdi.2 aydır
  kullanıyom saçlarım biraz kalınlaştı ama eski haline dönmdi elimi saçıma atınca
  hala saç geliyor saçlarım ne zaman eski haline döner biotin alsam daha hızlı kalınlaşır mı
  bu arada tırnaklarımda zayıflamıştı kırılıyodu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotin diğerlerinden daha etkilidir bilikte ullanın

 6. burak diyor ki:

  Hocam peki bu hgf de buunan herbal finasterid yan etki yapmaz demi birde hair forte kfmda cok kepek yapti hgf de etki edebilirmi hair forte gibi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kepek cildin bir tür cevabıdır onun yapma ihtimali de var

 7. emre diyor ki:

  sayın hocam saç bakımı için oral olarak KORE GİNSENGİ çok övüyolar ne dersiniz…? güzel faydaları warmışş …yani tabi saça direkt olarak değilde bbiçok etkisinin yanında….hocam bide bi çok kanalda saçma sapan saç ilacı reklamları çıkıyo artık nefret etmeye başladık..adamlar resmen yalancı..bunlara karşı bi çare yokmu..neden ceza almıyolar…??? saygılar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazılan ceza elde edilen kardan çok düşük olduğu içi şarlatanlar cirit atıyor
  ginsengle ilgili bilimsel yayıngörmedim

 8. enes diyor ki:

  merhaba hocam. Yaklaşık iki aydır saçlarımın fazla döküldüğünü gözlemliyorum. Doktora gittiğimde başlangıç aşamasında egzama olduğunu öğrendim. 10 günlük tedaviden sonra doktor egzamanın büyük ölçüde geçtiğini söyledi. Diğer bir sorun da halsizlik . Kan testinde bas# 0,5 eos#0,11 dışında her şey normal. Halsizliğin demir eksikliğinden olduğunu düşünüyorum çünkü yakın geçmişte demir tedavisi almıştım ;ama ferritin 73 çıktı. Bugünse iltihabi durumlarda ferritin değeri normal çıkabilir diye bir bilgiye denk geldim. Bu bilgi doğru mudur hocam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  iltihapla feritinin ilişkisi yok

 9. burak diyor ki:

  Hocam bırde Hair Growth Factor dıye bır sprey gordum ıcerıgı nedır bunun onerırmısınız ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bitkisel içerikli bir ürün kullanılabilir içeriği fena değil

 10. burak diyor ki:

  Iyı gunler hocam yasım 19 haırforte kullanmaktayım damlalık 1ml kullanıyorum ama yetmıyor fazla kullanmanın zararı olurmu bırde hocam sıtelerde gezerken bu seferde ugur arslan reklamını oynadıgı natural world sac ılacı cıkarmıslar buda fos urun cam yagı rephaır gıbı galıba :)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıslatacak kadar kullanın miktarı biraz artırabilirsiniz.
  evet o da piyasayı vurup çekilecek ne yazıkki saf insanları kandıracak verilerde bulmuşlar
  sacilaclari.com da güzel bir yazı var

 11. hassan diyor ki:

  hocam mrb bazı kişiler minoxil fortenin içersine dutasteride hapı atarak yapılan karışım sayesınde çok güzel başarılar elde ettiğni soluyolar sizde katılması dogrumudur ve topikal olarak dutasteride sürülmesi bi yan etkiye yol açarmı cvblarsanız sevinirim?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sürülerek te kullanılsa yan etki değişmez
  hatta ağızdan alırken dozdan emin olabilirsiniz bölgesel uygulamada aldığınız dozu ayarlayamazsınız

 12. ilker diyor ki:

  hocam ben 19 yaşındayım bende ailevi saç dökülmesi var aslında 17 yaşında iken dökülmeye başlamıştı ve ön tarafta yanlar iyice döküldü bunun önüne geçebilir miyim procapil içeren ürünler kullanıcağım sizce bir faydası olurmu ya da kaybettiğim saçlarımın tekrar çıkma şansı varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaçlar ön tarafta çok etkili olmayabilir ama denemenizde yarar var

 13. Tolga diyor ki:

  Hocam, 5 ay kadar hair forte ve xpecia kullandım ama yaklaşık 1 ay ara verdim. Açıkçası maddi olarak zorluyor artık. Şu an sadece xpecia ve sawpoo şampuan kullanmak istiyorum. Sizce Hair forte kullanmazsam nasıl bir sıkıntı yaşarım? Hap şampuan artışı devam ettirir mi? Tşkler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başarı oranı % 95 lerden .5 75-80 lere düşebilir.

 14. ferhat diyor ki:

  hocam saclarımda seyrelme var xpecia tablet kullandım yorumlarınıza bakarak sorum şu bu ilacın herhangi bi yan etkisi varmı bide ömür boyu kulnıcakmıyım şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bilinen yan etkisi yok
  dökülme sebebi devam ettikçe kullanmanız gerekir

 15. Gönül B. diyor ki:

  Merhaba hocam. 28 yaşındayım. Kadınım. 4-5 aydır ciddi bir dökülmem var. Açılma yok ama seyrelme var. Testlerim normal çıktı. Demir biraz düşüktü ama doktor bu değerler için hap kullanmaya gerek yok dedi. Pan plus ve hairmd şampuan verdi. Ama pan plus saç dökülmeye faydalı değil diye okudum. Siz de xpeciayı daha çok önermişsiniz. Hangisini denemeliyim sizce? Farkı ne? Saç diplerimde de toplayınca çok acı oluyor nedense. Saçlarım kopuyor dipten bazen hissediyorum dokununca. Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  içeriklerini inceleyip kendiniz karar vermelisiniz

 16. Bilal diyor ki:

  Hocam ısırgan otunun saça faydası var mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydalı olduğunu yazan ama bilimsel olmayan yazılar var

 17. Mert diyor ki:

  Hocam iyi günler,
  Benim saçım her taraftan dökülüyor.Dökülmemesi gereken kulak arkası,ense bölgesi yerlerde.Kaş ve kirpiklerimde çok güçsüzleşti ne zaman kaşımı düzeltsem elime kaşlar geliyor.Saçım evveldende çok yağlanırdı anlayamıyorum.Kan testimde gayet normal geldi.Genetik dökülmemidir bu acaba?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik dökülme bu tarzda olmaz, araştırmaya devam etmelisiniz.

 18. mehmet emin diyor ki:

  Hocam ıyı aksamlar benım sorum sacım çok dukuluyor ne onerırsınız procapil sac dukulmeyı onler ve cıkarırmı tesekur ettım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet % 85 dökülmeyi önler ve tüyleşmişlerde kalite artışı sağlar

 19. emrah diyor ki:

  Hocam zorlamayla 4.seans ekim yaptırdım ortalama sene de bir toplam 3 sene oldu ilk ekimden bu zamana normalde saçlarım vardı önlerden biraz seyrekti eski halime döndüm gibi fakat biraz daha sıklaşması gerekiyor diye düşünüyorum.4.seans ekimde 1350 greft çıktı ensem biraz açıldı fakat yanlarım kuvvetli.en verimli yer ensenin ortasıymış 4 defa alım yapılsa oralardaki köklerin değeri düşer mi?Tutar mı kafaya nakil olsa?Yanlardan alım yapılsa ordaki kökler daha çok tekli mi oluyor?Teşekkür ederim Hocam?Bu arada iğne ile ekim yöntemini uygulattım en son saç naklinde?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yanlarla ensenin farkı alım daha zordur onun dışında belirgin fark yok. bu arada yapan bulabilirseniz sakaldanda ekilebilir

 20. kemal diyor ki:

  peki hocam aşırı stres,depresyon,psikolojik sorunlardan dolayı saç dökülmeleri;kafanın her tarafından mı saç dökülür,sadece başın üstünden de dökülebilir mi.ben dökülmenin psikolojik olabileceğini düşünüyorum.aşırı bir dökülme var maalesef
  Op.Dr.Atilla KAYA
  strese bağlı dökülme tüm kafadan olur ama üst ve tepeler daha çabuk seyrek görünür

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

siput