Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA), erkek tipi ):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan sebebi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA)erkek tipi de denmektedir. Foliküllerde androjenlerin yani erkeklik hormonlarının sebep olduğu bir kalite kaybı (minyatürleşme) vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak şakaklar ve tepe ( sentroparietal ve/veya frontotemporal) bölgelerindeki kıllar progresif olarak kısa, renksiz, ince vellüs kıllara dönüşür, yani kayıp aniden değil aylara yıllara yayılma şeklindedir.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni kesin izah edilememiş ama vücudun kendi köklerine zararlı madde üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş kıllı alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir, hatta tüm kafayı yada vücuttaki tüm kılları tutabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Kortizonun tüm uygulamalarında olduğu gibi ciddi yan etkileri olabilir, deriyi inceltebilir. Başarısı % 80 civarındadır yani kullanan 100 kişiden 80 tanesinde kabul edilebilir düzeyde iyi sonuç alınır.

Türkiye de çok yaygın olmasa da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan SADBE ( Squarik Asit Di Butil Ester) ve DPCP (Di Phen Ci Pron) saçkıranın sebebi olan maddelerin oluşumunu engelleyerek etkili olur. Zararlı madde oluşmadığı için etkili sonuç alınır. SADBE tedavisinde başarı oranı % 95 ler düzeyindedir, DPCP farklı bir madde olmasına rağmen yaklaşık aynı başarıyı gösterir. DPCP de tek istenmeyen durum kişinin genetik yapısını bozmasıdır (mutajenik etki) çocuklarda asla kullanılmamalıdır.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Saçkıran tedavisinde ümit kesilmeden önce mutlaka squarik asit di butil ester denenmelidir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme (erkek tipi)

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

    Paylaş

Saç Dökülmesi için 1.888 yorum yapılmış


EMRE

hocam merhaba öncelikle hair forte spreyi uzun süredir kullanıyorum memnunum şakaklarımda kıllanmalar oldu hocam geleyim asıl soruma kafa derim kaşınıyo ve ilginç bi şekilde ensem kaşınınca elime 1-2 tel saç geliyor kullanabileceğim güzel bir şampuan varmı acaba bu kepeği kaşıntıyı giderebilecek bu yüzden dökülüyor saçım
Op Dr Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

emre

hocam merhaba.şöyle bir sorum olacak saçımın şakak kısımları döküldü (ailesel anne ve baba tarafında sadece şakak dökülme problemi var )yaşım 21.şakak kısımları yağlanıyor diğer yerlerde böyle bir sorun yok dökülmede yok.zamanla bu geçer mi bide sol şakakda ince ince tüyler var onlar ne zaman kaybolur?
Op Dr Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin
Hocam şakaklarımdaki yağlanma o kadar rahatsız edici değil zaten sadece şakaklarım yağlanıyor zamanla yaş arttıkça geçmesi beklenir mi ?(dayı amca baba dede abi şakak hariç dökülme yok) Bir de hocam eğer ki seboderm kullanırsam kalıcı mı geçer yoksa şampuanı devamlı kullanmak zorundamıyım?
Op Dr Atilla Kaya
yıkanma sıklığına göre haftada 1-2 defa kullanabilirsin.düzenli bu şekilde kullanırsan yağlanam azalır

emre

hocam merhaba.şöyle bir sorum olacak saçımın şakak kısımları döküldü (ailesel anne ve baba tarafında sadece şakak dökülme problemi var )yaşım 21.şakak kısımları yağlanıyor diğer yerlerde böyle bir sorun yok dökülmede yok.zamanla bu geçer mi bide sol şakakda ince ince tüyler var onlar ne zaman kaybolur?
Op Dr Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuan kullanabilirsin

bernan

Hocam merhabalar. Ben size geldiğimde saçımda saçkıran olmadığını ama genel bir seyrelme olduğunu söylemiştiniz, ki gerçekten de öyle. Özellikle ensede, kulak üstlerinde var. Alnımda (sol tarafta) da çok az bir seyrelme var. Babam kel bu arada, 51 yaşında şu an. Onun da benim şu anki yaşımdayken (22) başlamış dökülmeleri. Sizce benimki de ailesel midir, daha fazla dökülür mü ilerde, seyrek bölgeleri sıklaştırmak için yapılabilecek bir şey var mıdır, yoksa tek çözüm saç ekimi midir, saç ekilmeliyse kaç yaşına kadar beklemeliyim? Teşekkür ederim şimdiden, iyi çalışmalar dilerim.
Op Dr Atilla Kaya
ailesel gibi görünüyor.saç dökülmesine yönelik ürünler araştırmalısın

Furkan

Hocam kafamın arkasında kırmızı ben var bastırınca ağrı yapıyor, bazende yapmıyor bi tehlikesi olabilir mi
Op Dr Atilla Kaya
büyümeden tedavi ettirseniz iyi olur.tehlikeli olup olmadığını muayene ile değerlendirmek gerekir

Mert

Hocam yanlış hatırlamıyorsam bundan 2 ay önce ki bi cevabınızda xpecia uzun vadede cinselligi etkiliyo iktidarsızlık yapıyo demiştiniz kullanmamak mantıklı değil mi bu durumda
Op Dr Atilla Kaya
böyle bişi söylemem mümkün değil.çünkü xpecia içeriğinde kimyasallar yok sadece bitkisel

Cem

Merhaba Hocam 29 yaşındayım. şakaklarımda dökülmeye bağlı seyrelme var. 1 ay once xpecia alip kullanmaya başladım günde 2 defa. Ancak saç dökülmemde artış oldu va daha da seyrekleşti. Xpecia tablete devam etmeli miyim..ek olarak biotin kullanmam fayda sağlar mı? Teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
xpeciaya bağlı dökülme olmaz.saç dökülmesine yönelik ürünler kullanıldığı zaman öncelikle minyetürleşmiş kılların dökülmesi hızlanabilir ve daha uzun ömürlü sağlıklı saçlar yeniden gelir

Aras

Hocam merhaba. Saclarimda son bir yilda seyreklesme basladi. Xpecia ve sawpoo sipariş ettim. Biotin 5 mg kullanmaya basladim on gun önce. Biotin ve xpeciayi birlikte kulanmali miyim ?
Op Dr Atilla Kaya
kullanabilirsin

Bilge Kurt

Merhaba, yapılan tahliller neticesinde demir eksikliğim varmış, saç dökülmem 3 aydır çok yoğun,
günlük 80 mg tardyferon+22 mg çinko pikolinat alıyorum, saç dökülmemi ne kadar sürede durdurur? durması için ek olarak minoxil saç spreyi kullansam mi? demir eksikliği nedeniyle giden saçlar
uzun vadede demir depo dolduğunda geri çıkar mı ?
(HGB 12 g/dL, Demir 100 µg/dL , Ferritin 20,08 ng/mL)

tşk ler
Op Dr Atilla Kaya
aneminiz düzeldiğinde dökülme durur fakat saç kalitesini arttırmak,çıkışını hızlandırmak için ürün kullanabilirsiniz

burak

hocam saç kalitemi artırmak için biotin (kaç mg ) mi alıyım yoksa pan plus veya priorin mi ne önerirsiniz xpecia dışında
Op Dr Atilla Kaya
biotin 5 mg kullanabilirsin

cemil

Hocam saclarimda acayip kaşıntı oluyor bunla beraber kaşıyınca tırnaklarim beyaz seylerle doluyo dokulmede var bunun yaninda
Op Dr Atilla Kaya
climbazol içeren seboderm şampuan kullanmanızı öneririm.15 günde düzelme olmazsa dermotto losyonuda kullanıma eklemelisiniz

oğuz

Hocam saçlarım koparak dökülüyo yağlanma da oluyo ve her banyoda da çok dökülüyo şuan cok fazla belli degil döküldüğü ama tamamen dökülneden ne gibi önlemler almaliyim ne tür sampuanlar kullanmaliyim. Bir de ellerim çok fazla terliyo bunun saç dökulmesine etkisi olabilir mi ? Teşekkürler
op Dr Atilla Kaya
yağlanam için seboderm şampuan kullanabilirsiniz.koparak dökülmede biotin eksikliği söz konusudur.biotin almanızı öneririm

ayşe

hocam genetik değil her trftn döklmem var ama kan değerlerimde norml döklmem durmadı ama tüylenmeyi niye yaptı yan etki midir olumlu etkı mıdr bu. ayrıca kaşlarımın üstunde de tüylenme yptı buda bni teretütte bırktı npmalıyım devam etmelı mıyım ilaça spreye alrjım var kullnmıyrum
Op Dr Atilla Kaya
tüylerde zaman içinde kalite artışı olur.

ayşe

hocam bn iki buçuk üç aydr xpeçia kullnıyorum saç dökülmem durmadı ama şkklrımda alnımda kaşlrımın üstünde tüylenmeler oldu bu olumlu bir etki mı yoksa yan rtki midr devam etmemi önerir misiniz tşklr.
op Dr Atilla Kaya
saç dökülme nedeniniz eğer genetik değilse durmaz.saç dökülme nedeninizi araştırın

Oğuzhan

Hocam ben saç çektirmeyi düşünüyorum daha önce bi defa daha ektirmistim kanal açılarak ekim yapısından ekilen saçlar bölgeyi kapatmakda yetersiz geldini düşünüyorum daha önce kanal açılmadan ekim yapıla bilir diye bi yazınızı okumuştum yanlış hatırlamıyorsam tabi kanalsiz saç ekimi yaptıra bilirmiyim hocam ikin ci ekim olacak gous kilariyla ekim olsa kesin sonuç alınır mı
op Dr Atilla Kaya
kanal açmadan ekim yapılabilir.daha sık ekim yapılabiliyor.fakat kanal açmadan ekim yapan klinik var mı araştırmalısın

Kaan

Merhaba hocam ben 22 yaşındayım 2 yıldır minoxil %5 i günde 1 kez kullanıyorum hair forte ve xpeciaya geçmemi tavsiye eder misiniz ve minoxilin etkisi %70-75 denmiş günde iki kez kullanıldığında ben bir kez kullandım bu olasılığı %35 e mi düşürüyor acaba minoxili bırakıp buna başlasam saç dökülmesi yaşar mıyım? Ve biraz alakasız olacak ama hocam benim saç teli yapım babama çok benziyor kendisinin tepe bölgesi ve şakakları açık ince telli ve sakal yapımızda aynı seyreklikte anne tarafımdan dayılarım ve dedem tam anlamıyla kel olmalarına rağmen saçları kalın telli ve sakalları tam buradan babama benzeyeceği anlamını çıkarabilir miyim saçlarımın dökülmesinin yoksa bunu bilmemin herhangi bir yolu yok mudur çünkü dayılarımın benim yaşıımda çok az saçları kalmış ve dediğim gibi minoxil kullanımım günde 1 defa şeklinde ve ayda 5-7 kez atladığım oluyordur yanıtınızı bekliyorum teşekkürler hocam
Op Dr Atilla Kaya
minoxil sadece kanlanmayı arttırıyor.bu bir süre sonra yetersi kalıyor.hairforte içeriğindeki procapil,vitamin ve diğer bileşenlerle hem kanlanmayı arttırıyor,hem kıl kökünde DHT sentezini engelleyerek DHT nin köke zarar vermesini önlüyor ayrıca kıl kökü çevresinde granülasyon dokusunu ve elastin sentezini arttırarak kıl kökünün korunmasını arttırıyor bu nedenle tedavideki başarısı daha iyi.xpecia ise saçla ilgili tüm bileşenleri içeriyor.daha kısa sürede kalite artışı sağlıyor

Bedirhan

Hocam xpecianin cinsel yasama olumsuz bi etkisi var mi
op Dr Atilla Kaya
içerik bitkisel kökenli olduğu için etkilemez

Bedirhan

Hocam gercekten basinizi cok sisirdim lütfen hakkinizi helal edin ama saclarima cok önem veriyorum ondan dolayi roaccatune seyreltmisti biotin cok sükür dökülmeyi durdurdu su anda günde 10mg kullaniyorum ve kuzenim aktarda calisiyo dogal bi losyon hazirladi onu kullaniyorum haftada 2 kez dalin bebe sampuani ile temizliyorum sonra,xpecia tablete baslamayi düsünüyorum saclarim tekrar ciksin diye yaninda günde 10 mg biotin aliyim mi yoksa sadece xpecia yeterli olur mu?
Op Dr Atilla Kaya
sadece xpecia yeterli olur

Kaan

Mrb hocam agacure sprey hakkında ne düşünüyorsunuz
Sizce başlasam sonuç alırmıyım?
Hair forte bende alerji yaptı 8 aydan sonra çok memnundum ama bırakmak zorunda kaldım sonra yine procapil içeren bir sprey kullandım bende alerjiyapmadı ancak Hair forte kadar etkili değil bende agacure ye geçmek istiyorum lütfen yardımcı olun şimdiden teşekürler
Op Dr Atilla Kaya
spreyler sizde allerjiye neden olabilir.bu nedenle deneyebilirsiniz.ben xpecia tablet kullanmanızı öneririm

penyu