Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α -  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


449 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. murat diyor ki:

  propecia saç serumu nasıl faydalimi nasıl durduru
  labilir dokulme
  Op.Dr.Atilla KAYA
  adı bile çalıntı
  uzak durun bu tür firmaların ürünlerinden

 2. Erkan diyor ki:

  hocam merhaba bende seryelmeler başlayınca dermotolog doktor x pecia ve hair fort verdi 3 haftadır kullanıyorum. gunde iki tablet -ikikere sprey(6sarkez) seklinde.
  sampuandan medet yok ama bioxcini bıraktım revingeni aldım bu sefer.
  elbetteki kan tahlili yaptırdım bi eksiklik yok.
  bu ilaçlara yorumunuz nedir.
  son sorum:sarımsak ısırgan çam biberiye badem yagı karısımı tavsiye etmişlerdi . onu uygulamalımıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaçları kullanın olumlu sonuç alma ihtimaliniz % 90 dan fazla

 3. murat diyor ki:

  II günler Atilla bey hair fortespreymi onerirsiniz yoksa propecia saç serumumu ne onerirsiniz genetik dokulmeye
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ismi bir uluslararası bir ilacın ismini veren bir sprey güven vermiyor
  siz krar vermelisiniz

 4. burak diyor ki:

  Hocam italya onayli klinik testlerle kanitlnmis tumer metinin reklamligini yapilan rephair hakkinda dusunceniz nedir ? Birde sakaklar icin hairforte mi etkilidir yoksa spectral dnc ve spectral rs mi tesekkurler hocam simdidn
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir zamanlar tanju çolak ta saçarının çıktığı şeklinde ciddi para kazanmıştı.
  elim değerse bir yazı ekleyeceğim o ürün için

  • burak diyor ki:

   Sakaklar icin hairforte iyimi hocam yoksa spectral dnc mi etkili olur
   Op.Dr.Atilla KAYA
   her ikiside iyidir,

 5. namik diyor ki:

  hocam 2 aydır 1/5 proscar kullanıyorum. jinekomasti gelişti. bırakırsam eski haline döner mi meme büyümem? yada proscara devam etsem bir süre sonra kendiliğinden düzelir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ayda jinekomasti gelişecek olsa bütün transsexüeller proscar kullanır. :)
  2 ayda jinekomasti olmaz yıllar içinde yavaş yavaş olur.

 6. ali diyor ki:

  hoca 21 yaşındayım saçlarım dhtden dolayı inceldi cansız bir görünüm aldı ve oldukça seyrekleşti daha önce minoxil kullandım ve faydasını çok görmedim dökülmeyi biran önce durdurman lazım bunun için baya araştrma yaptım ama xpecia mı kullansam yoksa propical içeren ürünle rmi adlarının çok duyulmamış olması beni düşündürüyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  adının duyulmuşluğuyal ilgilenmeyin içeriğne ve üreticisine dikkat edin.geçen sene hangi siteyi veya tv yi açsanız çam yağı reklamı vardı duymamak mümkün değildi piyasayı tokatlayıp çekildi

  • ali diyor ki:

   propical ürün olarak ne tavsiye edersiniz expcia tablet tek başına dhtyi engellermi bide cinsel açıdan sorun oluşturma olasılıg varmı ?? teşekurler
   Op.Dr.Atilla KAYA
   saw palmettonun özelliği cinselliği etkileyen tipini etkilememesi
   yine yanlış yazmışsınız :)

 7. yusuf ziya aşkın diyor ki:

  Hocam mrb. 3 aydır xpecia tablet ve hairforte sprey birlikte kullanıyorum.saçtaki kalite artışı hissedilir derecede.Fakat alnımda küçük tüylenmeler yaptı gibi.ilaçlara ara mı vereyim yoksa dozu azaltayımmı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  alnınza sürmemeye çalışın ara vermemelisiniz.
  yorumu görebilmeniz için onaylamam gerekiyor

 8. Ayşegül diyor ki:

  Iyı akşamlar atilla bey,
  58 yaşındayım,tepe ve arkada dökülme(yoğun)vardı.Eylül ayından itibaren menopecıa ve hairforte erkek kullandım.Dökülme azaldı ve önde çıkan saçlar var.Son iki aydır kullanmıyorum fakat yeniden başlamak istiyorum.Aynı şekide devam mı edeyim yoksa menopecıa yerine xpecia kadın veya erkek şeklinde değiştireyim mi?Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  menopecia siz yaş gurubu için daha iyidir

 9. mine diyor ki:

  merhabalar. hocam 4 aydır minoxidili düzenli kullanmama rağmen saçlarımın dökülmesini durdurmadığı gibi daha da arttırdı.bu tarz ilaçlar bireysel değişiklik mi gösterir. ürünü şimdi bıraksam daha da çok dökülme yaşarmıyım alıştırarak mı bıraksam ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidil kullanıcıların % 20 sinde hiç etki etmez

 10. kadir diyor ki:

  hocam nerhaba.ben 17 yasindayim ve sakaklarda açılma oldu bu 3 aydir ise saçımın her tarafında dökülme var ve tırnakta kırılma var. her duşta en az 30 tel saç elime geliyor. saçımda kasintida var.sizce hangi ilacları kullanmalıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte sprey ve xpecia tableti araştırın

 11. burak diyor ki:

  Hgf plusumu önerirsiniz hait forteyimi hocam ikisinden birisini alcam sakaklarda kalite artisi saglamak icin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte u tercih edebilirsiniz

 12. ÖZCAN diyor ki:

  Atilla bey. gerçekten zor durumdayım size tüm samimiyetimle yazıyorum. internette hakkınızda olumlu yorumlarda var olumsuzda çok. ben neden bilmiyorum size güveniyorum bir sürü yağ bakımı en etkili sabundur şampuandır kullandım durdum. bir süre saçım uzundu farkettim koruyorum saçları diye aldandım. şimdi kısacık ve artık saçlar iyce gitmiş demeye başladı arkadaşlar. benim sıkıntım uzun süre kullanım. bunun askeri var tatili var müsait olmadıgın zamanları var. bir de hair forte etki edicek mi o var. maddiyat var. 57 lira aylık feci bir para benim için. ne yapmalıyım kahroluyorum. saçlarım 2 sene önce güzel olmasa üzülmücem ama kurtarılabilecekken kurtaramıyorum ona yanıyorum. Bana bir şekilde detaylı yazın olmadı mailim yazılı ordan bana aktarın bir şeyler. geri cevaplarınızı mutlaka bekliyorum. iyi günler dilerim..

  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece kendinize yazacağımı sandığınızdan detay istemişsiniz ama buna imkan yok
  kendiniz detaylı araştırıp bir ürün belirleyin ve kullanın

 13. Bora diyor ki:

  Sayın hocam. Bir kaç farklı tedavi uyguladım ve eskisinden daha iyi saçlara sahibim. Benim sorum su. Yeni bir losyon alacağım. Fakat icinde biotin yok. 5000 lik natures bounty kapsullerim var. Kapsulun içindeki tozları losyona bosaltsam topikal olarak emilir mi? Eğer olursa 100 ml lik losyona 5000 lik kapsullerden kac adet koyayım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  madem karıştıracaksınız 10 mg lık tan karıştırın yoksa hamur gibi olur
  diyelim solusyon 1 ay gidecek 30 tane 10 mg tablet koyun

 14. yılmaz diyor ki:

  hocam selamlar 4 ay önce ekim yaptırdım yaklaşık 2800 adet ist da ekim ve süreç çok iyi geçti fakat benim anlamadım şu yazıları yorumları okuyorum ekimden sonra birçok insana doktorlar çeşitli ürünler vermiş yani vitamin vss benim doktorum sadece minoksilin 05 verdi sabah akşam sordum hap kullansak diye bana gerek yok diye söyledi dün itibariyle kontrele gittim minoksilini bırakmamı sebebi alarji yaptını bunun yerine bana COREGEN diye bir siprey söyledi bunu kullanmamı istedi fakat bunu eczaneler bile bilmiyor yani bulamadım .ayrıca kafamda sivilceler oluştu intahaplı cloocin diye antibiyotik verdi .rolon gibi sürmeli.benim sizden ricam ben ne yapmalıyım yani sizin önereceğiniz şampuan sprey vitamin gibi yardımcı olursanız sevinirim SAĞLICAKLA KALIN

  Op.Dr.Atilla KAYA
  10 mg lık B7 vitamin tabletlerinden günde bir tane alın yeterli

 15. namik diyor ki:

  Hocam proscarı bırakıp her gün 1 adet avodarta geçmeyi düşünüyorum. Ne dersiniz bu konuda?

  Op.Dr.Atilla KAYA
  5 kat madde alacağınız için yan etki riski çok artar

 16. Burak diyor ki:

  Hocam Merhabalar saçlarımda dökülme vardı zaten bu ara hızlandı
  xpecia kullanmıştım bi ay kadar fena degildi etkileri bıraktım şu an aynı sorunlar başladı
  xpecia hariç bi şey önerirmisiniz önerirseniz neden?
  dökülme tipi Irsi dökülme
  ben propacil ve xpecia yı beraber kullanmayı düşünüorum ???
  minoxidili tercih edicektim ama finestaridsiz alınırsa vücutta kıllanma yapabiliomuş bende vazgeçtim–
  yani xpecia+propacil nasıl?
  ayrıca prp tedavisi yaptırıyorum bi yan etkisi olurm mu ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düşündüğünüz iyi bir kombinasyon kullanın

 17. fatih diyor ki:

  tofacitinib citrat içeren ilaçla ilgili çokça haber var doktor bey. siz ne dersiniz bu duruma.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tofacitinib citrat sçkıran tedavisinde kullanılır norml saç dökülmesinde kullanılmaz

 18. erdem diyor ki:

  hocam merhabalar sizin kliniğinizde kıl dönmesinden ameliyat olmustum.araştırıken gene sizi buldum. bugun uroloji doktoruna görüştüm ergenlik çağından sonra vucuttaki testesteron seviyesini düşürmenin mümkün olmadığını söyledi.bu doğrumu acaba ?düşürülebilirse hangi ilaçlar kullanılır.hocam lütfen birazcık bilgilendirin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece testisler alınarajk düşürülebilir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kecoa