Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


1.041 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. HASAN diyor ki:

  Hocam selamlar,
  4 ay önce saç ektirdim.tavsiyeniz üzere 3aydır günde 2 doz xpecia tablet kullanıyorum.
  2 doz kullanımı tek doza düşürmelimiyim?
  Revigen şampuan için öneriniz nedir? xpecia haricinde herhangi destek kullanımı yapmıyorum revigen şampuan kullanmayı düşünüyorum.
  teşekkürler hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  düşürebilirsin.şampuanda önemli olan boya,paraben gibi saça zarar veren kimyasalları içermemesi

 2. Elif diyor ki:

  Merhaba hocam saçımda saç kıran var yeditepe universitesi hastanesine gittim dermatalog bölümünde ki bir doktor bana elidel krem ve advantan krem verdi sizce bu sacımdakı sac kranı tedavı eder mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçkırana özel ilaç sadbe var eczanalerde bulabilirsiniz

 3. Sedef diyor ki:

  hocam 6 ay a kadar kullanın durmazsa o zmn dökulme bırakırsınız mınıksılı dednız peki pullnma olduğu için ben rahatsız olmdım 3 ay kullndım ama döklme durmamıştı peki 6 altı ayı tamamlarsam sonuçta saçımdakı pullnmadan rahatsız değilim ama orda bır reaksıyon var bu döker mı olumsuz bişy oluşr mu dökülüo ilaçla daha çok dökldü korkuyorum bu reaksıyon döklmeyı artrır mı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pullanmadan kepeklenmeden daha ileri bir reaksiyon varsa bırakmanızı öneririm.dökülme uyarılan kıl köklerinin uzama hızının artması nedeniyle minyatürleşmiş kılların dökülmesini ve sağlıklı kılların çıkışını hızlandırdığı için olur.önemli değil.dökülen saçlarınız daha canlı ve dayanıklı olarak geri geleelecektir

 4. ercan diyor ki:

  hocam bana doktor erkek tipi sac dokulmen var dedi günde 2 kere 5 fıs minoxil sprey ve gunde 2 kere pantogar verdi . minoxil kullanmaya cekiniyorum yazılanlar belli omur boyu kullanı diyorlar kesilince dökülür diyor tekrardan pantogar icin se her yerde gunde 3 kere kullanın dediler doktor 2 kere dedi ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genetik-erkek tipi dökülmede saçının varolmasını istediğin sürece lokal sprey ve tablet kullanman gerekir.ilaçları bırakınca dökülür.karar verip ona başlamalısın sıkılıp bırakacaksan hiç başlama

 5. halil diyor ki:

  Hocam ben 5 ay minoxil ve x pecia kullandım dökülmem durdu ama minoxil alerji yaptı daha sonra hair forte sprey kullandım oda aynı şekilde şimdi günde 1 tane xpecia ve 5 mg biotin kullanıyorum 2 günde 1 proscara başlayayım mı faydası olur mu yaşım 20 dayım ve babam kel şu an 2 günde 1 duş alıyorum ve 30 tel yastıktada 5 tel saç oluyor saçımda bir açiklik falan yok minoxili bırakaĺı 3 ay oldu öyle asiri bir dokulmede olmadı bundan sonra olur mu çok teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeniz genetik tipse devam eder bu nedenle saçınızızn kalmasını istiyorsanız korumaya devam etmelisiniz.proscar veya propecia da kullanabilirsiniz

  • halil diyor ki:

   Hocam bi gün proscar alsam ertesi gün sabah ve akşam xpecia alsam nasıl olur x peciaya başlayalı 6 ay falan oldu
   Op.Dr.Atilla KAYA
   deneyebilirsin.dökülmen devam ederse hergün alırsın

 6. HAKAN diyor ki:

  Hocam iyi günler ben 3 aydır hairforte ve xpecia kullanıyorum saçlarimda sıklaşma oldu benim iki sorum var 1)şu an ulaştığım sıklık maksimum sıklıkmıdır yoksa bir yıl boyunca günde iki defa kullansam saç sıklığı dahada artar mı?2)benim saçlarım kuru ve kolay kırılıyor bunun için be yapabilirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en az 6 ay devam etmen gerekir.artabilir.3.aydan sonra tek doza düşebilirsin.kırılmalar için 5 mg biotin alabilirsin.kuruluk içinde haftada 1 bademyağı ile bakım yapabilirsiniz

 7. nazlı diyor ki:

  yazdığım yorumu bulamıyorumm :/ o kadar çok yazan var ki 2 kere yazdım ikiside yok :/
  Op.Dr.Atilla KAYA
  :(

 8. nazlı diyor ki:

  doktor bana hp biotin 5 mg hap verdi ama korkuyorum vücuttada tüy çıkar diye genelinde öyle olmuş sanırım. ne zaman işe yaradığını görürüm çok fazla saçım dökülüyor ve bu egzamada geçmiyor :(((
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama için dermotto losyon ve seboderm şampuan kullanmanı öneririm.biotin kullanabilirsin

  • nazlı diyor ki:

   egzama ne kadar tedavi edilsede tekrar başlayan birşeymiş sanırım. biotin hap ne zaman etkisini gösterir ve ben sipariş ettim hapı ne zaman açken mi tokken mi kullanıcam bilemedim
   Op.Dr.Atilla KAYA
   evet egzama tedavi edilsede tekrarlayabilen bir durum.bu nedenle ben hastalarıma ataklardan korunmalrı için climabazol içeren seboderm şampuan kullanmalarını öneriyorum

 9. sa diyor ki:

  hocam ben mınoksıl kullnıyorum bende pullnma yapmıştı 3 ay olmasına rağmen döklmem durmadı pullnmadan rahatsız olmadığım için devm ettım ilaca yanında gnluk 2 tblet xpecia da kullndım ama döklmede bı fark olmdı hatta daha fala dökldü döklmenın devam etmesnde pullnmanın etsi olmuş mudur kan tahlıllerım herşyım normldı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  asıl sonuçları bu dönemden sonra almaya başlarsın .6 ay kullan ve sonuç değişmiyorsa bırakabilirsin

 10. Kerem diyor ki:

  Hocam hairforte kullanımında 5. aydayım ama son 10 gündür saç dökülmem ürünü kullanmaya başladığım ilk aya döndü.Elimi her atmamda geliyor.İlk ayda böyleydi sonra düzelmişti.Hatta şakaklarımda saç çıktı ama dediğim gibi tekrar dökülme bşladı nedeni nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilk 6 aydaki değişimler için sabırlı olmanız gerekir.ilk başlarda yeni çıkan saçlarda dönem değişimi daha kısa sürede gerçekleşiyor.bu nedenle olabilir

 11. sedat diyor ki:

  hocam hairfortla xpeciayla saçlarım güzel bir kıvama geldi ama sürekli banyo yapamıyorum ve zaman ayıramıyorum bu yüzden artık hairfortu kullanmak istemiyorum sadece xpeciayla devam etsem saçlarım eskisi gibi dökülüp açılma olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  günde tek doz kullanmalısın

  • sedat diyor ki:

   hocam devam etmek istemiyom ama sadece xpecia kullansam açılma olur mu onu merak ediyorum ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   xpecia 2 tablet al o zamanve propecia başla

  • osman diyor ki:

   hocam hairfortu 7 aydır son 4 aydır da xpeciayla birlikte kullanıyorum sorunum şu hairfortu sürerken saçım 5 santimken 2 santimlik ufak saçlar dökülüyor saçımda bi açıklık vs yok ama endişelendiriyor bu nedir acaba?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   yeni çıkan saçların dönem değişimi daha kısa sürede olur.bu nedenledir

 12. huseyin diyor ki:

  merhaba hocam.ben 9 ay once sac ektirdim.hala saclarimi ektirdigim kisimda sivilceler cikiyor.bu normalmidir ve durdurmak icin ne yapmaliyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dışarı çıkmak için yolunu bulamayan kıl kökleridir.onları kökünü çıkartmadan kılın ucunu dışarı alırsanız kısa sürede düzelir

 13. Emr diyor ki:

  Hocam merhaba yaklaşık 2 yıldan beri proscar ı 5 e bölüp kullanıyorum. Bi ara bırakayım dedim ve sadece Xpecia kullandım fakat saçlarımda özellikle tepe bölgesinde gözle görülür açıklık oluştu. Daha sonrasında hemen yine proscar/5 başlamak zorunda kaldım. Aslında bu ilacı kullanmak istemiyorum göğüs uçlarımda büyüme yaptı. Birde sidik torbamda boşalma tam sağlanamıyor gibi tuvalete çıktıktan sonra yarım saat kadar sanki 1 kaç damla geliyor gibi oluyor bilmiyorum bunun yan etkisimidir. Namaz kıldığım içinde çok rahatsız oluyorum. Ama bırakıncada ciddi şekilde tepe bölgemde açılma başlıyor ilacı içince 6 ay içinde sanki dökülme yokmuş gibi kapanıyor.
  Şimdi sayın Atilla hocam; diyorumki hairforte sprey + minoxil forte + Xpecia kullansam acaba aynı proscar/5 etkisini görebilirmiyim. Aynı etkiyi görebilirsin derseniz… hairforte ile minoxil forte yi aynı andamı kullanmam gerekiyor. Kafama sürerken Birbirine karışsa olurmu? Nasıl kullanabilirim???
  Hayırlı akşamlar.
  Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte sprey + Xpecia ilk 3 ay günde 2 doz daha sonra günde tek doz şeklinde kullanabilirsin.aynı sonucu alman beklenir

 14. Muzaffer diyor ki:

  Hocam sacımın sadece sağ sakagında az dokulme vardı doktora gittim suan bisey kullanmana gerek yok ama kafana takıyosan minoxil sur dedi bende aldım yaklasık 1 aydır kullalnıyorum gunde 1 kere 3 püskürtme yapıyorum sağ sakagıma ama sacım dokulmesi cok arttı tepeleriöi seyreklestirdi gibi normal mi bu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülecek olanlar dökülmüştür.saçlarının 3 ay gibi bir sürede daha sağlıklı olarak geri gelmesi beklenir

 15. ismail diyor ki:

  Hocam merhabalar ben Minoksidil içerikli Bioxinin spreyini kullanıyorum. Xpecia tableti yanında kullanacağım Sperm sayılarında bi azalma hareketliliği azaltma vs.. gibi cinsel sorunlar yaşatırmı cocuğumuz olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpcianın bu tür yan etkileri yoktur.kullanabilirsin

 16. mustafa diyor ki:

  Hocam bu xpecia tabletin hormanell bir yan etkileri olmasından korkuyorum acıkcası
  Op.Dr.Atilla KAYA
  xpecia hormon içermez

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kucing