Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α -  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


508 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. efe diyor ki:

  hocam defne ve bittim sabunu dökülmeye etki etmez mi. şampuan yerine kullansam. sampuanlardaki sles SLS türevleri gerçekten zararlı mı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülmeyi durdurduğunu yazanlar oluyor
  aslında o kadar zararlı değil

 2. şekip diyor ki:

  hocam dökülen saça jöle sürmek dökülmeyi hızlandırır mı lütfen cevaplayın.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır etkilemez

 3. hakan diyor ki:

  Hocam merhaba.2 aydır biotin dermoskin losyonuyla,solgar biotin 1 mg hap kullanıyorum.Maalesef gözle görülür bir değişme olmadı.Tavsiyeleriniz nelerdir yaşım 26 bu arada xpecia kullansam nasıl olur sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandıklarınız daha çok kalite içindir dökülmeye hiç etki etmez

 4. ayhan diyor ki:

  hocam 23 yaşındayım 2 aydır xpecia kullanıyorum saçlarım çok ince telli ve seyrek yararını görmeye ne zaman başlarım birde kepek sorunum aşırı derecede mevcut kaşıdıkça saçlarım kırılıyor kopuyor sizce ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kepek için climbazol içeren şampuan kullanın
  ilaçların etkisi 3 ayda ortaya çıkmaya başlar

 5. ertac diyor ki:

  merhabalar hocam ben aralık ayından beri xpecia kullanıyorum aşırı dökülme azaldı fakat seyrek bölgelerde çoğalma başlamadı hala açıklıklar gözle görülüyor ne kadar daha sabretmem lazım yada ne önerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullandığınız sürece etkisi giderek artar aslında ek olarak bölgesel ürün de kullanabilirsiniz.

 6. hasan diyor ki:

  Merhaba atilla hocam yabanci ve turk sac forum sitelerinde ketokonazol icerikli sampuanin dht yi baskiladiginna dair calismalar varmis sactaki biriken dht yi yemizliyormus ama haftada 1 kullanmak lazimmis sik kullanim saca zarar verdigini soyluyorlar benim sacim yagli hairpharma nin seboderm sampuanini kullansam iceriginde ketokonazol es climbozale maddesi var ve gunluk kullanima uygunmus kafamdaki yagi alirmi sac dokulmesine etkisi varmidir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ketokonazol veya climbazol ün DHT yi engellediği yönünde bilgi bulamazsınız
  yabancı sitelerde yazması doğru olduğunu göstermez

 7. sinan diyor ki:

  Merhaba hocam.tavsiyeniz üzerine xpecia tablet aldım.yalnız kokusu çok kötü.kusura bakmayın kötü bir benzetme olacak ama hayvan ölüsü gibi.sahte olma ihtimali olabilirmi.yoksa zaten kokusu öylemi.cevap yazarsanız sevinirim.kolay gelsin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne yazıkki bu gurup ürünler biraz kokuludur abartmayın yutun gitsin :)

 8. burak diyor ki:

  Hocam 18 yasindayim ama dokulme gunde 4-5 tel ama genetik dedi doktor babam kel amcam tarafi kel hic sansim yok xpecia baslasam zarari olurmu korumak istiyorum hic yoktan bana onereciginiz bisey varmi korumak icin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4-5 tel dökülme için ilaç kullanmaya gerek yok

 9. EMRE diyor ki:

  hocam haırforte sprey ve xpecia aldım ilk kullandım ama yıkadıgımda aşırı bi dökülme oldu normalmi yada bi öneriniz varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir süre dökülmede geçici artış olabilir ama ilk kullanımda olması akla yatkın değil fazla dikkat ettiğinizdendir

 10. turgay diyor ki:

  hocam merhaba ben 27 yaşındayım uzun süre 4-5 ay kadar androjen içeren proviron isimli ilaç kullandım vücut geliştirme yaptığım için ama 10 gün önce saçlarımın tepe kısmından daha kelleşme denilemez ama açıldığını fark ettim ilacı bıraktım tahlillerimde herhangi bir aksi sonuçta çıkmadı peki bu saçların kısa veya uzun sürede geri gelmesi mümkünmüdür
  Op.Dr.Atilla KAYA
  provirona bağlıysa kesince 2-4 ayda geri çıkar

 11. cenk yavuz diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba. Ben yaklaşık 1,5aydır sabah rogaine foam gun ortası revigen şampuan ,aksam açık bolgeye tretın sonra sonra tekrar rogaine foam, gunde 1 adet propecia yatarkende biotin 1mg kullanıyorum. Alnım ve tepe noktası acılmıstı. Su an tuylenme var saç çıkışı olmadı bunlara ek bi ürün onerır mısınız yoksa yeterlımı. Dokulmem genetık bu arada.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biotinin düşüklüğü dışında iyi bir kombinasyon ve başka bir şeye gerek yok sadece biotini 10 mg a çıkarabilirsiniz çok daha iyi olur

 12. burak diyor ki:

  Hocam xpecia tableti 18 yasindakilerede oneriyormusunuz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  18 yaş saç dökülmesi için erken o sebeple öncelikle dökülme varmı ve sebebi nedir onu bulmak lazım yoksa kullanılabilir.

 13. Burak diyor ki:

  Hocam yasım 19 xpecia tablet kullanımı sakal cıkısında bi sorun yaratırmı saw palmetto var icinde bir kisinin cevabında 1 bölgesel ürünlerin sınırı yok ama ağızdan alınan saw palmetto 19 yasından sonra demişsiniz ben bu xpeciayı 19 dan sonramı kullanmalıyım simdi kullansam sakal cıkmama gibi durumla karsılırmıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  19 yaşında zaten sakal çıkmış olması gerekirdi hala çıkmadıysa onu araştırın öncelikle

 14. Kaaan diyor ki:

  hocam merhaba benim sadece tepede dökülme başladı kan tahlilinde b12 vitamini çok düşük çıktı cildiye doktoru b12 eksikliğindendir diye soyledi sizce de ondan mıdır? 1 aydır xpecia tablet kullanıyorum saçlarımda kalite artısı oldugunu görebildim ama açılan kısımla ilgili bi gelişme yok henüz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  B12 eksikliği aslında çok seyrek görülür onların çou laboratuar hatasıdır çünkü B12 depoları 3 yıl dayanabilir.başka bir laboratuarda baktırın normal çıkabilir.
  1 ay çok erken bir süre

 15. erkan diyor ki:

  hocam mrb xpecia tabllet hakkında bazı internet sitelerinde işte dr atilla o firmayla çalıştıgı için övüyo etkisini bilen yok fin die bi güvensizlik ortamı yaratılmaya çalısıyor buda insanların kafasını karıstırıyo. çünkü bu konu üzerinden o kadar insan kandırılarak menfaat sağlandıki siz ne diyorsunuz bu konuda ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bence hangi ilaç olursa olsun ve kim önerirse önersin içeriği ve içeriğindeki maddelerin bilimsel verileri araştırılmadan alınmamalı.insanların bunu yapmak yerine bu tür yorumlarını anlamak mümkün değil her doktor inandığını reçete eder bu kadar basit bence

 16. kerem diyor ki:

  hocam selamlar 1)brescia universitesi 2013 de vampir tedavisi denen sac sorunu olanın kanını alıp trombositleri ayrsıtırıp kafa derisinin kel bolgelerine enjekte ediliyormus kellige cozummus hocam bu bildgimiz prp lazer vs aynımı farklımı yeni bişeymi hocam ?? 2)bir diger gelisme ise abd alman hollandalı bilim adamları sacların beyazlamasını engelleyen hatta beyazlayan sacı eski rengine ceviren bir ilac bulmus biyoloji dergisinde yayınlanmıs ama henuz ilacı vs cıkmamıs hocam bu iki gelisme hakkında bilginiz nedir ne dusunuyosunuz hocam??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vampir tedavisi dediğiniz PRP dir ve para vampiri gibi kişinin cebindeki paraları almak dışında bir şeye yaramaz. :)
  Bahsettiğiniz ilaç çalışması devam ediyor ama daha çok beyazlamayı durdurma şeklinde etkili olacak

 17. hamza diyor ki:

  hocam mrb. xpecia tabletin bir yan etkisi varmıdır uzun süreli kullanımda birde içersinde genetik dökülmeyi engelleyen hangi madde vardır birz bilgi verirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saw palmetto var uygun dozda olduğu için etkisi yeterlidir, saw palmettonun yan etkisi olmadığına dair çok yayın var

 18. Hasan diyor ki:

  hocam dr.meral sasoglu unu folixir ürünüe hakkında ne düşünüyorsunuz geçen show tv de cıktı dünyada tekmişler yan etkisiz ilaç dedi folixir tabletmi xpeciamı kararsız kaldım xpecia hormonu baskılar mı sıkıntı yaratmasın teşekkürler şimdidien
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eskiden 3 ayda bir çıkıp türk doktorun icadı haberi yapardı bir süre ara vermişti demek yine başladı :)
  ben xpecia reçete ediyorum karar sizin içeriklerini ve bilimsel desteklerini inceleyip karar verin

 19. samet diyor ki:

  hocam dupa tipi saç dökülmesinin nedenleri nelerdir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  DUPA sebebi bilinmeyen saç dökülmesi kelimelerinin ingilizcesinin baş harfleri :)

 20. levent diyor ki:

  Hocam topikal kullanıyorlar ve çoğu finasterid kullanıp yanetki gören kişiler hepsi yanetki yok diyor nerdeyse günde kafaya sürülen yarım aldactone yarımda diane35 hapı yani bunlar mı Bülent Ersoy yapacak ? Yorumunuz biraz acımasız ve fazla direkt değil mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  diananın erkekteki yan etkisi finasteridle kıyaslanamz bir seviyede olur çünkü dianada kadın hormonu var, aldacton finasteridden daha az yan etki yapar

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

siput