Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


876 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. tayanç ... diyor ki:

  oo süpermiş hocam bu yöntem kanal açılmadan yapılıyor değilmi hocam benim saçım seyrekleşti hafifi saç derim görünmeye başladı sizce sıkılaştırma yapılabilirmi … tşkler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapılabilir.var olanları korumaya yönelik vede son dönemde dökülen saçlarınızın geri çıkmasını sağlayabilmek için de ürün kullanabilirsiniz

 2. tayanç ... diyor ki:

  hocam 1 sorum daha olcak : perkutan tekniği ile saç ekimi hakkında ne düşünüyosunuz iğneyle ekim böylelikle saç kökleri zarar görmüyomuş seyrek saç için uygun bi ekim gibi sanki belli klinikler yapıyo sadece türkiyede sadece 3 yerde var bu ekim sizce nasıl olur ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ben son 10 yıldır o şekilde ekim yapıyorum zahmetli ama en iyi yöntem

 3. tayanç ... diyor ki:

  mrb hocam sorum : sawpoo ve biotinli b comlex şanpuanlarını kullanıyorum şuan ikiside saç derimde hafif yanma ve kaşıntı ediyor siz saçıma zarar verirmi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saçınızı fazla sıcak suyla yıkamayın, iyi durulayın

 4. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar benim genetik sac dokulmem var demistim ve sizin sayenizde xpecia tablet ve hairforte sprey kullaniyorum bi doktorla görüstum bunlari kullanarak engelledigimi doktor genetik dökülmeyi engellemek insan ömrünüde uzatmaya insanında ölmemesine benzer dedi hocam :) görüşünüz nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  :) söyleyecek söz var mı?

 5. barış diyor ki:

  hocam daha öncede yazmıştım genetik dökülme var bende minoxil kullandım 3 ay ve dökülme oranım baya azalmıştı ama daha sonra erkeksi hormonları öldürüyor cinsel hayata zarar verir diye duydum ve geri bıraktım şuan yine aşırı dökülüyor saçım sizce minoxil’in böyle bir etkisi olabilir mi son sorum ise hocam cinsel hayatı kesinlikle etkilemeyecek hangi tableti önerirsiniz cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler hocam…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxil zarar vermez.propecia,proscar gibi ilaçlar etkiler.biotin,xpecia gibi tabletler kullanabilirsin

 6. Muhammet diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  Uzun zamandır hairforte kullanıyorum kalite artışı noktasında etkisini yitirdiğini düşünüyorum. Hairforte spreye ilaveten xpecia tablet önermiştiniz ancak hap kullanımı bende tedirginlik yaratıyor. günde bir defa hairforteye HGF sprey eklememin kalite artışında olumlu etkisi olur mu ya da sadece HGF sprey mi kullanmamı önerirsiniz. ilginize teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hairforte a devam edebilirsin.xpecia tablet saçın yapı taşını oluşturan vitamin ve maddeleri içerir.sakıncası yok rahatlıkla kullanabilirsin.

 7. Harun diyor ki:

  Merhaba Hocam…15 yaşındayım elimi gün içinde saçıma attığımda 1-2 tel geliyordu
  Doktara başvurdum prozenic plus şampuan ile çinko ve benexol b12 vitaminleri verdi bu haplar bitince biotin desteği alsam sakıncası olurmu
  Bu arada ailedede kellik var ama doktor tedaviye 20 yaşında başlabiliriz dedi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dengeli ve yeterli beslenirsen çok sorun olmaz ama yüksek kaliteli farklı açılardan fotoğraflar çekerek tarihi de kaydedip albüm oluşturursan kendinde dökülmenin başladığı dönemi tespit edip tedaviye başlayabilirsin

 8. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar hocam ben isten dolayi sprey skmadgmi sizde aksam yatarken gunde 1 defa kullanin demistiniz ekstra bir zarari olmaz dimi hocam cunku ilk 3 ay 2 kullanim yazdigi icin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece cevap biraz gecikir istediğiniz sonuca geç ulaşırsınız

 9. Levent diyor ki:

  Hocam cevabınız için cok teşekkür ediyorum ama iki sorum daha vardı sanırım atladınız. Sizi sıkıyorsam kusura bakmayın. Ekim sonrası 17. Günde siyah yapısık kabuklar var hala ben sert müdahale etmiyorum zararı olur diye kendiliğinden cıkmasını beklememin zararı varmı. Birde hangi sampuanı tavsiye edersiniz ben ömür boyu kullanmak istiyorum. Ayrıca yağlı bir sac yapım var. Eksik olmayın…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kabuklar önemli değil.bepantolle yumuşatıp sonra yıkayabilirsiniz.artık kıl köklerinize bişi olmaz.saçlarınız yağlı ise seboderm şampuan öneririm

 10. barış diyor ki:

  hocam merhaba ben 24 yaşındayım bizde genetik bir saç dökülme var abim 31 yaşında ve şuan baya kel oldu benimde özellikle bu aralar aşırı dökülmeye başladı her elimi ettığımda 4-5 tane saç teli geliyor prominoxil şampuan kullanıyorum iki haftadır ama pek etkisini görmedim acil yardımınza ihtiyacım var ne yapmayallıyım ne kullanmalıyım lütfen bana yardım edin cevabınızı dört gözle bekliyorum !!!!!!!!!
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi tedavisinde şampuanın anlamlı bir yeri yok.sadece şampuanın saça zarar veren kimyasalları içermemesi gerekiyor ,şampuan da en önemli olan özellik bu (sls,sles,paraben,boya ,parfüm gibi)dökülme için genetikse ömür boyu minoxidil yada procapil içeren bir sprey ve saçı kaliteli hale getirecek tabletlerden kullanmanız gerekir.

 11. hasan diyor ki:

  merhabalar hocam kolay gelsın hocam ben saç ektrdim yaklaşık bir sene olucak 6 ay shenmin tablet kullandım bunde bir kere maşallah saclarım iyi oldu 6 aydan sonra shenmini bıraktım saclarım dökülmeye başladı bende tekrar kullanmaya başladım suan dökülmeyi kesti günde bi adet kullanıyorum doktora gittim oda minoxsil forte 5 siprey verdi ikisinide bir arada kullansam bi sıkıntı olurmu hocam teşekur ederim şimdiden

  hocam bide bişey sorucam cildiyeci hocam shenmini sordum cilsel yönden sıkıntı yaradırmı diye bişey söyleyemem dedi internette arkadaşların yorumlarında gördüm bende cilsilligi olduruyor diye bende bi sıkıntı olmadı ama bende de sabah kendiliğinden önceden cilsel organım serleşiyodu şimdi o olmuyo ben istersem oluyo bu bi sorunmudur hocam şaşırdım detaylı şekilde bi cvp verirseniz cok memmun olucam çok saolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  istediğin sonuçları alıyorsan kullanmaya devam edebilirsin.her zaman her yan etki herkeste görülecek diye bir kaide yok.bazılarında görülür bazılarında görülmez kişinin hassasiyetine bağlı

 12. Levent diyor ki:

  Merhaba sevgili hocam Ben 17 gun once sac ektirdim .kabuklar 10 gunde dokulur diyorlar ancak Benım hala duruyor gerci azaldı ama siyah yapışık büyük kabuklu alanlar var azda olsa .ben onlara zorlama anlamında müdahale etmıyorum köklere zarar veririm diye.kendiliğnden çıkmasını beklememin zararı varmı? Doktorun verdiği haarex şampuan var kabuk dökme aşamasında .sonrasında istediğini kullanabilirsin dedi siz hangi şampuanı önerirsiniz ?birde 2. Ayda rogaine foam kullanmayı düşünüyorum ne kadar süre kullanmalı ve nasıl kullanmayı kesmeliyim.? Cok cok teşekkür ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  spreye ilk yıkamadan sonra başlayabilirdiniz böylece şok dökülme azalırdı.aynı zamanda ekilen saçlar haricinde kendi cansızlaşmış minyatürleşmiş kıllarınız varsa kullandığınız ürünle onlarda canlanacağı için sadece belli bir süre değil sürekli kullanabilirsiniz.size kalmış ama en az 6 ay kullanmalısınız

 13. nihat doğan diyor ki:

  hocam sawpalmetto tableti alsam işe yararmı ama sadece bu ) xpacea gibi değil içeriği sadece swpalmetto işe yararmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yetersiz kalır

 14. ali diyor ki:

  merhaba hocam ben alt ay once saç ektirdim doktorun verdiği tablet pek ise yaramadı gibi minoxil %5 deri spreyi kullandım faydası oldu sonra doktorum neden kafana göre iş ypıyorsun deyip tekrardan biotin kullanmamı onerdi ben simdi minoxil %5 deri spreyi ile hp biotin kullansam zararı olurmu? ve sebamed sampuanı iyimi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanabilirsin.

  • ayyildiz diyor ki:

   Hocam minoxil %/5 deri spreyi ile medbiotin/5mg/tableti ayni anda kullana bilirmiyim ? Zarari olurmu? ( sac ektireli alti aydan fazla.oldu? )
   Op.Dr.Atilla KAYA
   kullanabilirsin.keşke ilk yıkamadan sonra başlasaydın şok dökülmeyi yaşamazdın

  • ali diyor ki:

   Birbirine ters tepmez dimi hocam
   Op.Dr.Atilla KAYA
   sorun neydi ki :)

 15. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalara hairforte spreyin gun icerisinde kafamizda komple kalmasinin herhangibir sakincasi varmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yok kalması daha iyi olur

 16. ozan diyor ki:

  Hocam sacimda asiri yaglanma ve kepek var seboderm sampuan aldm bunun icin ne kadar sure kullanmalayim ve kasintida var kazidikca sacla birlikte gelio
  Op.Dr.Atilla KAYA
  DermoTTO losyonda almalısın ve kullanmalısın.seboderm günlük kullanıma uygundur.istediğin sürece kullanabilirsin

 17. Bayram taş diyor ki:

  Hocam sorumu silmişsiniz benim gerçekten bu saç işini kafaya taktım hocam saçım ince ve hızlı büyüyor şakaklar hafif seyrek 16 yaş 8 9 çekişte saçımı 1 2 tane geliyor banyoda vs. Yerlerde dökülmüyor bide saç şekillendirici sprey kullanıyorum anne babada dökülme var sayılarda yok amcalarda bazılarında var saçım dokulurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dökülebilir.kozmetiklerdende uzak dur

  • Bayram taş diyor ki:

   Peki hocam şimdi anne baba da kellik var diğe bu illaha dökülcek anlamınamı geliyor
   Op.Dr.Atilla KAYA
   hayır gelmez bazen dökülmeyebilirde herşeye hazırlıklı olmak lazım.hangi genden etkilendiğini şu an bilemeyiz

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

siput