Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


923 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. ozan diyor ki:

  Hocam meehabalar iyi calismalar hairforte spreyi kullandktn sonraki kasinti normalmidir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanlanma arttığı için normaldir

 2. yasin diyor ki:

  Selamlar hocam, yaşım 24 ve saç tellerim çok ince özellikle öndeki kısımlar çok ince telli ve seyrek. Şakaklarım çok açıldı. Bu zamanla yavaş yavaş oldu, önüne geçmek için çok ilaç, şampuan, sabun vs kullandım. Minoxil %5forte yi 2 sene kullandım hiç bir etkisi olmadı. Argan yağları, argan şampuanları, özel karışım yağlar hiç bir etki görmedim ve dökülmem hız kesmeden devam ediyor. Kan testlerimi yaptırdım ne kanımda nede demir seviyelerinde anormal bir durum yok. Proscar kullanmayı düşünüyorum. Sizce sonuç alabilirmiyim, kullanmam doğru olurmu. Bana tavsiyeleriniz neler neler yapmalıyım. Gerekirse özelden de görüşebiliriz hocam. Şimdiden teşekkür eder saygılarımı iletirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi kronik bir hastalık gibidir.ve her ilaç herkesde aynı etkinliği göstermeyebilir.bu nedenle farklı ürün denemeni öneririm.hairforte a başlayabilirsin içeriğinde saç dökülmesi ve saç beslenmesine yönelik bilimsel ve bitkisel maddeler mevcut.günde iki defa düzenli bir şekilde kullan ve xpecia tablet başla ilk 3 ay onuda iki defa al günde resimlerini çek ve sakla 3 ay sonra kıyasla .ürün değişikliği yapılabilir.düzenli kullanırsan sonuç alacağına inanıyorum

  • yasin diyor ki:

   hocam siz daha iyi bilirsiniz ama hairforte sprey önermişsiniz ama ben dışardan yapılacak bir müdahalenin benim saçımda bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Proscar 1/4 ve xpecia kullansam daha etkili olmazmı ? ikisini aynı anda
   Op.Dr.Atilla KAYA
   benimki öneri sen bilirsin

 3. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar hairfortenin minoxile avantajlari var dht baskilamasi gibi fakat yeni sac olusumu kıl kökü uyarmasindada minoxil gibi ayni etkiye sahipmi hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet hatta daha fazlasına.hairforte un içeriğindeki procapil apigeninle minoxil etkisini gösteriyor.biotinil tripeptidle kollajen ve keratinizasyonu arttırıyor ve oleanoik asitle 5 alfa reduktaz oluşumunu engellyerek DHT yi baskılıyor.sadece bu değil içeriğindeki yine saw palmetto ile dht yi bloke ediyor.bunun yanısıra biotin,vitaamin B5 ve diğer bitkisellerle desteklenmiş bir içeriği sahip.bu nedenle benim tercihm hairforte dan yana.ama bir ürünü önerdiğin zaman bir sürü dedikodu oluyor.bu nedenle ürün alırken mutlaka içeriğini araştırın.içerik zenginliğine bakın.çünkü her bir ürünün aynı zamanda kullanım maliyeti var.bu nedenle bir ürünün içeriği ne kadar zengn ve yeterli ise o markaları tercih etmeye çalışın.

 4. kerem diyor ki:

  merhaba hocam daha önce yazmıştım soru mu yayınlamışsınız.size yazdıktan sonra biha doktora daha gittim.saç dökülmem için 29 yaşındayım ve ailemde hiç kel yok babm 65 yaşında ve çok gür saçları var.benimse sorunum saçımın her tarıfından dökülme yaşamam doktora gittim kan tahlili yaptı her şeyin normal aktif bi dökülmen yok 30 yaşına gelmişsin sendeki kadar saç sokakta kimde var diye espiri yaptı bide.fakat ben tahlillere baktım ne hormon testi yapılmış,ne tiroid filan demire,b12,karaciğree filan bakmış.demem o ki benim saç dökülmem çok yoğun devam ediyor ve 6ay önce başladı.kendine skıntı etme hiç bi şeyde kullanma dedi bana doktor ensemden bile avuç avuç dökülüyor inceldi ve artık kurumaya başladı. yılan yağı şampuanı kullanıyordum daha beter yaptığı kansındayım.şimdi ben tekrar gidip başka bi doktora hormon testimi yaptırayım ne yapayım hocam yoksa direkt ürünmü kullanayım.saçlrım uzun kestirsem dökülme azalırmı şimdiden teşekkürler hocam sağolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet başka bir doktora git kan testlerini yaptır.birde saçlı derinin farklı açılardan yakın plan fotolarını çekip sakla ve 3 aylık dönemler halinde kıyasla en güzel bu şekilde değerlendirirsin dökülme olup olmadığı

  • kerem atalay diyor ki:

   teşekkürler hocam.kusura bakmazsanız bi şey daha soracağım.ben zaten kan tahili yaptırdımda. ayrıca ben söyleyecek miyim doktora hormon veya başka bi test mi yaptırmam lazım.hocam ben zaten dökülmenin farkındayımda doktor farkına varamadı herhalde çünkü avuç avuç geliyor.bide hocam günde bi pakete yakın sigara içiyorum bunun zararı olurmu doktor bi şey omaz dedide.teşekkür ederim kolay gelsin:)
   Op.Dr.Atilla KAYA
   dökülmeniz tepe kısımlarda kulak üzerinde ise ailesel AGA tipi dökülmedir.bunun için teste falan gerek yok.ama genel bir seyreklik ve dökülme sözkonusu ise o zaman araştırmak gerekir

 5. sevgi diyor ki:

  Hocam peki erkek tipi dökülmede minoxil mi daha etkilidir hair forte mu hangisini kullanmami önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxil sadece kanlanmayı arttırır ama hairforte un içinde bulunan maddeler çok zengin,procapil hem kanlanmayı arttırır,hem kollajen oluşumunu keratinizasyonu arttırır ve 5 alfa reduktaz sentezini engelleyerek dht yi baskılayan 3 molekülden oluşur.bunun yanısıra saw palmetto ,biotin,vit B5 yine saçın gelişimine ve beslenmesine katkı sağlayan diğer bitkiselleri içerir.ben hairforte kullanmanızı öneririm

 6. Harun diyor ki:

  Merhabalar hocam 15 yaşındayım ailesel saç dökülmesi var banyoda elime gelen bnm gördüğüm 20 25 tane gün içinde ise 10 15 tel dökülüyo normalmi teşekkürler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç dökülmesi için yaşın daha çok küçük

 7. Eray diyor ki:

  Merhabalar hocam yasım 20 minoxil kulanıyordum memmundum fakat reaksiyon gösterdiği için egzama yani bıraktım egzama için tedavi görüyorum dermatoloğum dökülme için alpacin şampuan verdi ama rephairi çok övüyolar sizce hangisini kullanmalıyım ve tedavi olduktan sonra minoxile devam edebilirmiyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  egzama olduysa tekrar başlaman doğru olmaz

 8. batunan diyor ki:

  Hocam yasim 16 13-14 yasindan beri sprey kullaniyorum son 5-6 aydir acaip dokuldu saclarim onu cok hafif acildi spreyi biraktim ama hala dokulmeye devam ediyor napmaliyim ? Bide dokulen saclar yerine cikarlarmi acaba
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yaşın küçük şimdilik biotin kullanabilirsin.

 9. sevgi diyor ki:

  Hocam ben hair forte bayan kullanıyorum bende erkek tipi dökülme var erkek için olanını kullanSam daha etkili olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gerek yok

 10. murat diyor ki:

  Procapil + biotin (hairforte sprey) kombinasyonunda procapil için ilaç ismi verebilir misiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  procapil içeren hairforte sprey ve biotin tablet yada xpecia tablet alabilirsin

 11. tarık diyor ki:

  Hocam normal birinde günde kaç saç teli dökülmelidir birde ışıklı ortamlarda başın tepesinin 2 yanında seyreklik var fakat saç dökülmesi yok saçım kısa o yüzden olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  70-100 kıl normal kabul edilir.kısa olduğu için dökülmeyi farketmiyor olabilirsiniz

 12. Alp diyor ki:

  İyi günler Sayın hocam ,
  Saç ektirenlere minoxil kullanmayı tavsiye ediyor saç ekimi yapan yer..Bunun mantiğı ne ola ki? Ayrıca; ekilen saçlar da minoxil kullanmazsan dökülür mü?
  Saygılarımla
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şok dökülmeyi azaltır,beslenmeyi artırır kıl kökünün ve var olan saçlarınızında dökülmesini önler

 13. Ahmet diyor ki:

  Hocam 13 yaşında günde ne kadar saç dökülmesi normal? Birde saça wax sprey kullanmak zararlı mı? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  wax spreyi saç diplerine uygulama ve uyguladığın zamanda günlük yıkamalısın saçını

 14. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar hairforte yaklasik 1 aydir kullaniyorum feci dökulme yapti bunun baslarda normal oldugunu soyluyosunuz peki hocam ben bundan sonra kullanmasam bu 1 ay icinde döktugu saclami kalcam yani o ilk baskarda dokulen saclarim sprey kullanmazsam bir daha geri cikmazmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilaç uygulaması ile birlikte hızlı dönem değiştirerek dökülen saçlar tabiiki geri gelir.

 15. Mürsel diyor ki:

  Ayrıyetten hocam başka bir doktora gittiğimde bioderma node kepek için şampuan verdi,konazol şampuanınıda diğer bir doktor reçeteye yazdı konazol haftada iki üç kez kullanılması tavsiye edildi diğer zamanlarda biodermanın şampuanını kullansam sıkıntı olurmu konazolu uzun süre devam etmem sorun oluştururmu,. birde işimden dolayı saçlarım çok kirleniyor ne yapıcam hocam sürekli ikilemde kalıyorum lütfen yardımcı olun sizin tavsiyeleiriniz çok önemli benim için ….teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  söylediğiniz şampuanlar günlk kullanıma uygun değil.kuruluk yapar.günlük kullanıma uygun üretilmiş olan climbazol ve zinc pyrition içeren seboderm şampuan kullanabilirsiniz

 16. Mürsel diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar

  Dermatoloğa gittim saç dökülmem için ve sürekli tekrarlayan kepek sorunum vardı
  Doktorum bana konazol şampuan betasalic losyon , minoxil%5forte sprey ve medo biotın verdi …
  Hocam şampuanda paraben içeriyor kimyasal ,,,hocam size zahmet bunlar hakkında değerli yorumlarınızı alabilirmiyim…çooooook teşekkkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kepek sorununu hallet.bunun için bitkisel kökenli DermoTTO yu haftada 2-3 defa saçına uygulayabilirsin.climbazol ve zinc pyrition içeren günlük kullanıma uygun seboderm şampuan kullanabilirsin.bu şikayetlerin düzeldikten sonra minoxile başla

 17. Ahmet diyor ki:

  Ben 13 yaşındayım. Uzunken saçım gayet normaldi. 17 gün önce saçımı sıfıra vurdurdum ışıklı ortamlarda saçımın dipleri gözüküyor ensede fazla gözükmüyor ama önlerde gözüküyor. Saçlarımı ovuşturduğumda gün içerisinde 100 saç dökülüyordur fakat saçlarımla oynamadığımda günde 30 kadar dökülüyor ışık vurunca saçlarımın tepesi daha azmış gibi gözüküyor. Ailem normal diyor fakat taktım kafama. Sizce normal mi ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ailesel özelliklerin değerlendirilmeli.13 yaşında saç dökülmesinin nedeni anemi ve başka sistemik hastalıklardır araştırlması gerekir

 18. ozan diyor ki:

  Hocam merhabalar iyi calismalar hairforte ve minoxili surekli kullanirken en fazla kac gun bosluk olursa etkinligini yitirir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en fazla 1 hafta

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

monyet