Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


706 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. seda diyor ki:

  Hocam merhabalar over kıst amelıyatından ve zehırlı guatr yanı hormon duzensızlıgınden dokulen saclarım vardı prp seansına ve minoxidil kullanmaya başladım eski saçlara kavuşur muyum ve ne kadar sure sonra tepemdeki boşluklardan kurtulabılırım ayrıca minoxidil tablet bırakıldıktan sonra saç dokulmeye devam eder mi? saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  minoxidilin tabletini duymadım spreyi kullanmayı bırakırsanız yeniden dökülür, prp ye boşa para vermeyim minoxidil çok daha etkilidir

 2. meryem diyor ki:

  Hocam seboderm kullansam olurmu.. egzama olduğunu düsunmuyorum ama .Kasintim yok sacede yağlanma ve dökülme var ergenliğimden beri. Bi ara sac derim cok az pul pul olmustu sonra gecti . Sampuandan dolayimi diye düsundum . Nude naturals kullaniyorum. bide baba tarafinda sac dökuĺmesi var..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlanmaya be kepeğe iyi gelir.

 3. Fahri diyor ki:

  Iyi günler hocam bi sorum olacak HP BİOTİN Ve Xpecia kullandığımızda cinsel isterige bir zararı olurmu ve sertleşme gecikir mı cevap verirseniz memnun olurum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikisinin de cinsel istek veya sertleşmeyle ilişkisi yok

 4. meryem diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Benim sacim yağli ve ince telli. Başimin üst bölgesinde seyrekleşme var.. acaba yağlanmadan dolayimi dökülüyor. Saclarim 2 günde yağlaniyor.. Doktora gittim kan testi yaptirdim bisey cikmadi..hangi tür şampuanlardan kullanmam lazim ? ? bana ne önerirsiniz tskler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yağlanma için en etkili madde climbaol, climbaol içeren şampuan kullanın 1-2 haftada dökülme durmazsa o aman dökülmeye yönelik ilaçlar ekleyin

 5. Seda diyor ki:

  Hocam.merhabalar over kist ameliyatindan sonra saclarim asiri dokuldu tepemde bosluklar olusmaya basladi bu saclar dr kontroluyle ilaclarla tekrar yerine gelir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet doğru tedaviyle hepsi olmasa da büyük oranda geri çıkar

 6. kerem diyor ki:

  hocam ben param olmadıgı icin xpecia yanında finanstred losyon kullanacaktım ama bir calısmada kafaya topikal surulen finanstreid kana karıstıgı ve aynı oral finanstreid gibi zarar yan etki gosterdigini gordum oral finanstreidle topikal finansterid hic bir farkı yokmuş kan dht seviyelerini dusuruyormus dogrumu hocam ? birde xpecia 5 sene daha piyasada dururmu hocam cevap icin tşkler hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aslında okuduklarınızın eksiği bile var çünkü hap olarak aldığınızda aldığınız finasterid miktarını net bilirsiniz ama bölgesel kullanımda bunu bilemezsiniz, yan etkisi aynıdır bu doğru.
  üretici firma saç ilaçları kousunda en güçlü firma bence uzun yıllar üretimi devam eder

  • kerem diyor ki:

   ooo hocam yan etki aynıysa genhair promox sprio losyon vs hepsi patladı hocam oral finanstreidle topikal ikiside aynı yan etkideyse hepsi bitti demektir hocam sac ilacları sitenizdeki ürün acıklamaları degisir hocam… xpecia uzun dönem satılacagına sevindim cevap icin tşkler hocam
   Op.Dr.Atilla KAYA
   sanırım yanlış anlaşılma oldu
   içeriğine belli bir oranda konulduysa ve bu sprey net bir miktar kullanılıyorsa kana karışan miktar da bilineceği için yan etki yapmayacak doz belirlenebilir.
   kana geçen miktar fazla olmamak kaydıyla bölgesel etkisi daha iyi olacaktır.
   önceki yorumum daha çok “proscarı sulandırıp kullansam nasıl olur” benzeri sorulardan kaynaklanan bir cevap, böyle bir karışımın yan etkisi çok olabilir.

 7. serif diyor ki:

  Hocam sac diplerim yagiı ve kepekli, genetik anlamda dokulmemde var. yaglanma için climbazol sampuan yanında procapi ve xpecia tablet kullanmamın sakıncası varmı. yada nasıl bir kombinasyon daha iyi olur. tesekkurler hocam..l
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar yeterli olur uygun bir kombinasyon

 8. burcu diyor ki:

  merhaba hocam.tiroid eksikligi kansızlık ve haşimatom var.alopesı var kafamda yakın 2 yerde önler ve tepelerim açılmaya basladı.dolgun gür saçlardan sonra bu durum psikolojimi bozdu.keza tiroid ve haşimato aşırı sinir ve ruh halimde degisimlere neden oldu.surekli aglama modundayım.bu hafta arkadasım cerrahpaşadan randevu almıs fakat size gorunmek isterdim.çok sey okudum.endokrinle kafayı bozdum herşeyi okumaktan.telogen effulim diye bir teşhis koydum hatta :) kökler ölmemişse tedaviyle 2 yıla gelir mi saçlarım.şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  asıl hastalığın tedavisiyle dökülmeye yönelik laç ta alırsanız büyük oranda geri çıkar

 9. mediha diyor ki:

  Hocam merhaba 2011 de zehırlı guatra yakalandım o zaman amelıyat oldum o dönem benım bu kadar saçım dokulmedı. 2014’dün nisan ayında still hastalıgına yakalandım ıltıhaplı romatızma tıpı 6 ay boyunca yogun ılaclar kullandım saçım düzgündü hatta çoğalmıştı eylul ayında ıse over kıst amelıyatı oldum o günden sonra saçlarım tepeden ve bir çok yerden açıldı ve artık dökülmeyı bırakın elime gelliyor hiçsaçım kalmadı ne yapmam gerekiyor…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu durum biraz kaşısık yakın takip gerekir

 10. Hakan diyor ki:

  Hocam finasteride hem prostat kanserine karsı kullanılırken yüksek dereceli prostat kanseri riskini arttırıyormus bilimsel makaleler var şüpeler hakkında bu sizce mümkünmü? Birde yaşlılarda dht artık etkisini kaybetmiyor mu azalmıyoröu nasıl dht yüzünden prostatları büyüyor? Birde 20 yasında aga yaşıyan biri gelecekte prostat kanseri riski taşır mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  AGa ile prostat kanseri ilişkisi yok
  DHT nin etkisi birikerek yaşlılıkta prostata sebep olur
  finasterid kanser ilişkisi biraz karışık

 11. ismail diyor ki:

  hocam ben yurt disinka kaliyorum benim sac derimde bir sizlama basladi ve 6 icinde sacimin % 60 kaybettim yan taraflardanda dökulme oluyor ve 6 aydir bas derimin ön ve arka tarafinda sizlama var kac doktora gittiysem bi sonuc bulamadilar hocam 6 ayda butun saclarin dokulmesi normalmi sac derimin sizlama sebebi ne olabilir ufak bosluklar halinde acilan sac derimde sackiran olabilirmi simdiden tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet saçkıran olabilir ama DUPA da olabilir

 12. erkan g diyor ki:

  hocam merhabalar. 4 aydır xpecia ve hairforteyi düzenli kullanıyorum. mucizevi bir etkisi yok ama ben yüzde 30 a yakın dökülme azalttıgını ve olanın kalite artısı sagladıgını söyleyebilirim. doz da azaltmayı dusunmuyorum. bir sorum var bu hairfort sacımda kasıntı ve ince ölü deri soyulması yapıyor görenler kepekmi var diyor. uzun süre yıkamazsam belirgin oluyor. ama normalde kepek sorunu yok.
  hairfortu günde ikikez kullanıyorum.
  yorumunuz nedir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu gurup ürünler saç kökünü uyarırken cildin yenilenme hızını da artırır bence kepek için etkili şampuan kullanarak devam eden

 13. hilal diyor ki:

  benim troit bezim çok çalışıyodu 11 yaşında tedavi görmeye başladım şimdi 16 yaşındayım dökülme azaldı ama şaç çıkmıyo napabilirim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  saç kalitesini artıran B7 vitamini kullanın

 14. Hayal diyor ki:

  Merhabalar doktor bey benim sacim 3 senedir dökülüyor aralıksız bazen cok bazende az dökülüyor.gitmedigin dermotolog doktor vs kalmadi.saclarim gur olmasaydi kel kalmıştım hic umursamiyorlar.tahlil yaptirdik hic bi sorun cikmadi. simdi saclarim cok azaldi umarim siz yardimci olursunuz.xpecia tablet kullansam bi yan etkissi olur mu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  biinen yan etkisi yok
  dökülme şiddetliyse sprey tarzı ürünle birlikte kullanmanız daha iyi cevap almanızı sağlar

 15. hakan diyor ki:

  Hocam bi kiside ciksin desinki bu procapil ise yaradi hic denk gelm hadi birda denk geldi o kadar form sitesi var tonlarda insan var bi kisi bile denk gelmedi buda insanda guvensizkik yaratio siz ne diyorsunz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  forum sitelerine bakıyorsanız binlerce kişinin mnoxidilin işe yaramadığını, daha fazla döktüğünü de okumuşsunuzdur.
  bu durumda geriye bir şey kalmadı :) çünkü etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış 2 madde var, ayrı bir kullanımı olan bir de finasterid var.
  ilaç yazarken izlenen yol bellidir bilimsel çalışmalarda alınan sonuçlara ve yan etkilere göre ürün öneririz.

 16. Bilal diyor ki:

  Hocam saçlarım inceldi doktora gittim çinko hap verdi saçarım 2 ayda gözle görülcek şekilde kalınlaştı 3.ayda tekrar inceldi çok masturbasyon yapmaktan çinko eksikliği olur mu spermin
  içinde 5 mg çinko varmış.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vücut onun çok daha fazlasını dengeleyebilir

 17. hasan diyor ki:

  hocam elseve içersine diana ve aldactone atıp losyon yapıp kullansak bi sıkıntı olurmu veya ne gibi sıkıntıları olur kullanan arkadaşlar su anlık herhangi bır sıkıntısının olmadığını soluyor sızden cvb alabılırmıyım ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dianada kadınlık hormonu var riskli olabilir, sorunu farkettiğinde geç kalınmış olabilir

 18. serhatt diyor ki:

  Bu folik asiti ne kadar zaman kullanmaliyim .bide saç kınasi saçı döker mi hocam ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  folik asit gebelik dönemi dışında pek gerekmez, bence aldığınız kutuyu kullanıp bırakabilirsiniz.

 19. kerem diyor ki:

  hocam proscr tek tablet 5 mg 50 ml losyona 10 tablet atacagım dogru anlamısmıyım….. birde sülün osmanı baktım google den ilk defa duydum adam galata kulesi tramvaylar saat kulelerini benim diye satıyormus :)
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet yazdığınız rakamlar doğru ama benim böyle bir formülüm ve önerim yok ha ona göre, ben sadece sizin düşüncenize rakamsal destek verdim.
  evet sülün Osmana inanıp Galata kulesini satın alanlar varmış, aynı bu günlerde 3080 ve 6800 saç çıkaran şampuanaları satın alanlar gibi :)

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

banteng