Medical Art

Saç Dökülmesi

Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA)):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılmamış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA) dır. Foliküllerde androjenlerin indüklediği bir minyatürleşme vardır Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak sentroparietal ve/veya frontotemporal bölgedeki kıllar progresif olarak kısa, pigmentsiz, ince vellüs kıllara dönüşür.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni bilinmeyen bir hastalıktır.Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında en başarılısı kortizon enjeksiyonudur ve % 90 lardan daha yüksek oranda düzelme sağlanır.Krem uygulamalarında bu başarı % 70-80 ler düzeyindedir.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır.Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 


1.084 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Saç Dökülmesi”


 1. ali diyor ki:

  Merjaba hocam saç spreyi kullaniyorum saçlarım dökülüyor dökülen saç geri cıkarmı.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  erkek tipi dökülmeniz varsa çıkmaz.farkdeceğiniz düzeyde dökülme varsa bu spreye değil başka nedenlere bağlıdır.nedeni tespit etmelisiniz

 2. garnett diyor ki:

  Hocam merhaba.Saçımda 1-2 seneden beri aralıklarla seberoik dermatit oluşuyor.Tam olarak geçmedi hiçbir zaman.Konazol şampuan ve dermovate losyon kullandım.Şu an şampuanı bıraktım dermovate ve rupafin kullanıyorum arada bir.Egzemanın etkisi ne kadar var bilmiyorum ama saçlarımda da dökülme var ve giderek seyrekleşiyor.Minoxil forte %5 spreyden kullandım sanki etkili gibi oluyordu ama egzemayı arttırdı bu seferde.Ne önerirsiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dermatitin şiddetine göre haftada 2-4 defa dermotto losyon kullanın.climbazol içeren seboderm şampuan kullanın.daha sonra seboderm şampuan kullanmaya devam ederseniz ataklardan korunmuş olursunuz.minoxil sprey kullanmayın .dermatit şikayetinizi arttırır.10 mg biotin kullanabilirsiniz

 3. Şeyma diyor ki:

  Merhaba hocam ben 22 yaşındayım saclarım aşırı dökülmeye başladı cildiyeye gittigimde tahlillerimde tsh ım yüksek cıktı ve b12 düsük diger hersey normal bana shen min önerdi siz xpecia öneriyorsunuz ilk 1 aydan sonra xpecia ya gecmemde bi sorun olur mu 3 ay kullanmam gerektigini söylenişti. Ayrıca endokrinoloji de gittim FREE t4 1.6 ve tsh ım 8,68 cıktı bana 25mcg levotiron verdi bunları kullanırsam saç dökülmem durur mu sizin önerrceginiz başka birsey var mı? Sağolun
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hormonlarınızı dengelerseniz durur.saçınızın kalitesini arttırmak için xpecia tablet kullanabilirsiniz,içeriği zengin

 4. burak diyor ki:

  hocam yakı otu dht engelleme özelliği varmıs sac forumlarında duydum zaten prostat hastalarına veriyorlarmıs sizce nedir bu yakı otu iyi gelirmi gerçekten
  Op.Dr.Atilla KAYA
  :( bilemeyeceğim

 5. burak diyor ki:

  merhaba hocam. son 6 aydır saçım dökülüyor saçlarım çok inceldi ve saç diplerine bastırınca ağrı oluyor. 5 ay önce doktora gittim mevsimsel dedi fakat hiç bir düzelme olmadı. saç diplerinde açılma görülmüyor fakat saçlarım çok inceldi ve seyreldi. neden olabilir ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  öncelikle kan değerlerinizi araştırmanızı ve herhangi bir patoloji varmı tespit edilmesini öneririrm.bazı hastalıklarda kan ,endokrin vb sistemlerdeki hastalıklar saç kalitesini etkiler.şimdilik 10 mg biotin başlayın.test sonuçlarınız çıkınca tekrar görüşelim

  • burak diyor ki:

   hocam dün istanbul eğitim araştırmaya gittim saçında egzama var dedi şampuan verdi. egzama saç döker mi ?
   Bir de kan tahlili istedi demir değerin 100 altıysa gel dedi. tahlil sonuçlarında demir değeri yazmıyor ferritin değeri 45 yazıyor. Bu değer normal mi ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   ferritin 45 olması normal (16-50 yaş Erkek: 15-200 ng/ml aralığında )egzama saçların beslenmesini bozarak dökülmeye neden olabiliyor.egzaman varsa sadece şampuan değil dermoTTO losyon şiddetine göre haftada 2-4 kez ve climbazol içeren seboderm şampuan kullanmanı öneririm.seboderm günlük kullanıma uygundur saçlarda kuruluk yapmaz.ayrıca saçını desteklemek içinde günde 10 mg biotin almalısın

 6. ozan diyor ki:

  hocam merhabalar iyi çalışmalar sprey bende yanetki yapiyo ve bırakmak zorunda kaldım yaşım 24 genetik saç dökülme var günde 2 adet xpecia tablet alsam sürekli kullanımda önüne gecemezmiyim hocam illa sprey şartı iyi calismalar
  Op.Dr.Atilla KAYA
  %70 oranında önlemesi beklenir

 7. emre diyor ki:

  hocam 5 sene önce minoxil önermiştiniz askerde iken 4 ay kullandım döndüğümde saçmı ektirdin dediler hatta saçımın rengi iyice koyulaşmıştı. kullanmadan önce sabah kalkınca yastığımda enaz 15-20 kıl olurken kullandıktan sonra 1 tane bile kıl görmedim. ama döndükten sonra bıraktım ve tekrar döküldü şu an çok kötü durumda %70 kelim diyebilirim. acaba hair forte kullansam düzelme olurmu.gözle görülür bir düzelme olmaz derseniz hiç başlamıyacağım.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Evet iyi cevap almanız beklenir, beraberinde xpecia tablet kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız

 8. Erdeğer diyor ki:

  Sayın hocam oğlumda alopesi areata teşhisi kondu tedavi olmakta ama dökülme devam etmekte saçlarını kaybetmeden Ekim veya bir başka tedavi yapılır mı bizi muyahanenizde ğörür müsünüz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ekimden önce ilaçları denemelisiniz
  squarik asit di butil ester adlı maddeyi araştırın

 9. iskender diyor ki:

  Merhaba hocam benim yaklasık 3 yıl once kazayla kafama camasır suyu döküldü ve son 6 aydir saçlarim cok fazla döküldü bunun camasir suyuyla alakasi varmi ve babamda hiç saç yok minoxil kullanirsam saclarim cikar mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Çamaşır suyuyla ilişkisi olduğunu sanmıyorum, hairforte spreyi araştırın

 10. mehmet gelen diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben 24 yaşındayım ve 18 yaşımda şakaklardan başlayıp alın çizgimi ve üst kısımdaki saçlarımı tamamen yok eden bir saç dökülmesi yaşıyorum.Babam dedem falan hepsi kel.Muhtemelen genetik bir dökülme. Dökülmenin ilk yıllarında hastaneye başvurdum ve profesör bana rogaine isimli bir ilaç tavsiye etti amerikadan getirtip bir süre kullanıp etkisini göremeyince bıraktım.1 yıl önce saç ekimi yaptırdım. Ön kısım iyi oldu ancak üst kısım hala çok seyrek.Arka tepedede açılma başladı. Bana önerebileceğiniz ekilen saçlara zarar vermeyip dökülen saçları canlandırabilecek yeniden çıkarabilecek ilaç vb tavsiyeleriniz nelerdir ben faydası olursa bir ömür ilaç kullanmaya razııyım .Son sorum Cerrahpaşa Tıp fakültesi saç kliniğine başvurmam faydalı olur mu şimdiden teşekkürler..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  O klinik daha çok saçkıranla ilgileniyor. Hairforte ve xpecia tableti birlikte kullanamnızı öneririm, araştırın bi

  • Mehmet gelen diyor ki:

   Soyledıgınız bu iki ilaç dökülen saçlarımı çıkarabilirmi tamamen ve günlük kullanım dozu falan nasıl olmalı
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Tamamen çıkarmaz ama dökülme süresine göre ciddi cevap alırsınız. sabah akşam uygundur

 11. Emrullah diyor ki:

  Hocam Merhaba, 30 yaşındayım. Genetik tepede saç dökülmem oldu. Şu anda 1 senedir saç dökülmesi olmuyor Fakat tepede olan saçlarım çok ince tüy gibi . Bu sebeple o bölge çok bariz açık gözüküyor. Bu konuda nasıl bir tedavi önerirsiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  İlaç kullanırsanız onlar canlanır yoksa bir süre sonra onlar da dökülür.Hairforte ve xpecia yı araştırın

 12. Iklim ada diyor ki:

  doktor bey kolay gelsin bir bayan olarak 6-7yıldır bu dökülme sorunuyla baş etmeye çalışıyorum seboroik dermatitim var birçok ilaç kullandım fakat bir dönem geçiyor bir dönem tekrar başlıyor önceden kabuklaşmalar vardı sımdı gectı fakat kaşıntı var temiz saç bile kaşınıyor ve dökülme başlıyor akabinde önlerimde yani kısımlarda ve tepemde seyrelmeler var dht hormonu yüzünden olabılır mı bunun için hangi ilaç yada spreyleri kullanmamı önerirsiniz hairforte ve xpecia tablet kullansam fayda görür müyüm
  Op.Dr.Atilla KAYA
  seboreik dermatitte her yerden dökülme olur,üstlerdeyse erkek tipi olabilir, faydalı olması beklenir

  • Iklim ada diyor ki:

   peki hocam temiz saçın kaşınıp diplerinde az da olsa yanmanın olması normal mi
   Hairforte spreyın erkek ve bayan olan formları var benım hangısını kullanmam gerekır bu durumda ne farkı var acaba
   Op.Dr.Atilla KAYA
   Yıkanma sonrası bunlar olabilir
   Kadın formunun içeriği biraz farklı, yoğun dökülme yoksa cinsiyetinize uygun olanı kullanın yoğun dökülme varsa erkek tipi kullanın

   • Iklim ada diyor ki:

    Hairforte spreyı dun aldım sürüldükten sonra en az 3 saat yıkanmaması gerekir diye belirtmiş bu benım normal saçımı yıkadığım vakte göre etkilemez değil mi ben 2 günde bır yıkıyorum saçımı bu kadar sure saçta kalırsa bi sorun teşkil eder mi acaba
    Op.Dr.Atilla KAYA
    etmez.en az 4 saat yıkanmaması gerekir maximum emilim için

 13. Burak diyor ki:

  hocam toppik kullanıyorum gözenekleri kapatırmı saç dökermi lütfen aydınlatırsanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır zararı olmaz

 14. ecem diyor ki:

  Merhaba hocam sorum şu ; dokulen sac kökü ne kadar zamanda ölür ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  net süre verilemez ama 8 ay – 2 yıl da çıkmadıysa ölmüş kabul edilir

 15. Erdeğer asal diyor ki:

  Oğlumda tüm vücudunda saç kaş kirpik dökülmesi var ne yapmalıyız çoğu tedaviler uygulandı iyileşme olmadı saç ekimi yapılır mı yaşı 19 lütfen bizi bilğilendirir misiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kök alınacak yer olmadığı için saç ekimi yapılamaz

 16. mustafa diyor ki:

  mrb hocam. Öncelikle hairforte sprey gunde 2 defa biotin 5 mg günde tek doz 3 aydır kullanıyorm.İlk başlarda dökülme çok oldu sonra durmuştu ancak şimdide dökülme aşırı olmaya başladı.dozları hiç değiştirmedim. ufak ufak pullanmalar oluyor ama pek belirsiz.diğer sorum saçlarımızı kısa kestirsek daha etjkili olurmu yada usturaya vurdursak.Bir diğer sorumda spreyi ve ilacı bıraktığımızda normal dökülmemiz jharicinde çok daha aşırı bir dökülmemi olur. Bende erkek tipi saç dökülmesi mevcut.Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  dönem değişiminden artış olabilir ama önemli değil geri çıkar,
  ilacı bıraktığınızda 2-4 ay sonra ilaca başlamadan önceki dönem gibi dökülme olur ve elde ettiklerinizi kaybedersiniz yani fazladan döküülme olmaz

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kalkun