Saç ekimi ve saça dair her şey kitabını yazarken ayrıntılı bir şekilde araştırdığım saç dökülmesi ve tedavisi hakkındaki tüm bilgileri bu sayfada ayrıntılı bir şekilde yazdım.
Ayrıntıyı okumak istemeyenleri için genel olarak özetlemek gerekirse şu söylenebilir;Bölgesel olarak sprey formunda ürün kullanılacaksa saç dökülmesine özel geliştirilen procapil maddesini içeren spreylerden biri tercih edilebilir.Tablet olaraksa iki öneride bulunabilirim ya saç vitamini olarak bilinen B7 vitamini alınabilir yada B7 vitamin yanısıra diğer saç kalite artırıcı maddelerde içeren xpecia tablet kullanılabilir.Bunlara ek olarak yüzlerce ürün sayılabilir ama ben saç ektiğim ve “şimdilik ekime gerek yok” dediğim seyrelmelerde procapil içeren spreylerden birini ve xpecia tablet  öneriyorum.

Ailevi saç dökülmesi (Androjenik alopesi (AGA), erkek tipi ):

Her iki cinstede görülen genetik kodlarla taşınan bir dökülme tipidir.Erkeklede görülen saç dökülmelerinin % 95 ini,kadınlarda görülen saç dökülmelerinin % 50 sini bu tip dökülme oluşturur.

Kadın ve erkeklerde ortaya çıkan sebebi tam olarak aydınlatılmış bir tür saç kaybıdır. Saç kaybının en sık sebebi androjenetik alopesi (AGA)erkek tipi de denmektedir. Foliküllerde androjenlerin yani erkeklik hormonlarının sebep olduğu bir kalite kaybı (minyatürleşme) vardır. Yaşla birlikte foliküllerin androjenlere karşı duyarlılıkları artar. Klinik olarak şakaklar ve tepe ( sentroparietal ve/veya frontotemporal) bölgelerindeki kıllar progresif olarak kısa, renksiz, ince vellüs kıllara dönüşür, yani kayıp aniden değil aylara yıllara yayılma şeklindedir.

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α –  redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür.

Androjenler vücut kıllarında anabolik etki yaparken saçlı deride genetik olarak duyarlı bölgelerde toksik etki yapar. Kafa derisinde iki grup folikül vardır: tepede androjenlere duyarlı foliküller, arka ve yanlarda androjenlerden bağımsız foliküller. Erkek tipi kellik (male pattern alopecia) ilerleyici, simetrik ve diffuz bir dökülmedir. Saçlı derinin ön tarafından başlar. Saçlı derideki follükülerin DHT ye duyarlılığı farklıdır, Ön ve tepedeki follüküler DHT ye duyarlıdır.

Duyarlı bölgelerde androjenlerin etkisi ile anagen fazın süresi kısalır, kıl folikülünün büyüklüğü azalır ve telogen kıl dökülmesi meydana gelir. Androgenleri bu etkisi testesteron hormonunun 5 – α – redüktaz enzimi tarafından daha etkin olan Dihidrotestesteron’a (DHT) dönüşümü ile olmaktadır.

Ailesel saç dökülmesi sebebi bilindiği için en yüksek başarıyla tedavi edilen dökülme tipidir.Uygun tedavilerle % 90 lardan fazla başarı elde edilebilmektedir.

DUPA

Diffuz un patterned allopecia ( D.U.P.A ) kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş bir saç dökülme tipidir.Türkçeye ;sebebi tanımlanamayan yaygın saç dökülmesi olarak çevrilebilir.Kelimelerden de anlaşılacağı üzere ailesel dökülmede olduğu gibi değildir sebebi tam izah edilememiştir ve kafanın ön,üst ve tepe bölgesinden değil her tarafından dökülme vardır.DUPA kadınlarda daha sık olmakla birlikte her iki cinstede görülmektedir.

Başörtüsü ve şapka saç dökermi

Bilimsel çalışmalarla tespit edilen dökülme sebepleri arasında başörtüsü ve şapka gibi saçlı deriyi kapatan aksesuarlar sayılmamaktadır. Halk arasında baş örtüsünün saçı dökmesini saçın hava alamaması şeklinde izah eden  bir görüş olsa da bilimsel olarak izahı mümkün değildir.

Baş örtüsü döker diyenlerin iddiası şu şekildedir;

-Saç hava alamaz

-Gözenekler tıkanır

-Saçın kan dolaşımını engeller

Bu üç görüş de doğru değildir şöyle ki ;

İlk okulda öğretilen deri oksijen alır görüşü sadece o yaş gurubuna bir şeyleri anlatabilmek amacıyla söylenir. Aslında deri asla oksijen veya hava alamaz insan derisinin böyle bir yeteneği yoktur..

Saçın gözenekleri içerden dışarı doğru salgıların çıktığı küçük deliklerdir ve dışardan bir şeyle kapatılması bu salgının çıkışını engellemez yani gözeneklerin tıkanması diye bir şey söz konusu değildir. Daha çok kozmetologların insanları ikna etme amacıyla kullandığı bilimsellikle ilişkisi olmayan yanlış bir görüştür.

Saçın kan dolaşımının engellenmesi saça zarar verebilir ancak başörtüsü asla bu kadar sıkılamaz, sıkılacak olsa kişi kendi boğulur.Aynı şey şapka ,bere veya türban içinde geçerlidir.

Tüm bunların yanında kişi başını kapattığı için saç ve saçlı deri hijyenine dikkat etmezse bakımsızlıktan olumsuz etkilenme olabilir.Bu durumda saçı döken örtü değil bakımsızlıktan kaynaklanan kirlenmedir.

Bu konuda yapılan istatistik çalışmalarında başörtüsü takan bayanların saç dökülme problemi örtmeyen bayanlardan daha fazla değildir.

Özetle başörtüsü, türban, şapka, bere ve kep gibi saçı kapatan giysilerin saçı dökmek gibi bir etkisi yoktur. Mutlaka bir fark olacaksa saçların kapatılması saçı; güneş ışınları, toz, kir, soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkilerden koruyarak fayda bile sağlayabilir.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin yarısı erkek tipi dökülmedir.Erkek tipi dökülme kadında olduğunda da sebep yine aynı şekilde erkeklik hormonu olan DHT dir.DHT erkelerde olduğu gibi kadında da testosterondan oluşturulur.Kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi ön,üst ve tepe kısmından olur diğer dökülme sebeplerinde dökülme tüm kafada eşit dökülme şeklindedir.Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tedavisi erkeklerdeki gibi yapılır ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli sorun hamileliktir.

Kadınlarda görülen saç dökülmesinin diğer sebepleri ;

Bu dökülmelerin çoğu telogen effulium denilen tiptedir ve genellikle tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir.

-Kansızlık (anemi) ;oldukça sık konulan bir teşhistir ama bu teşhislerin büyük çoğunluğu hastayı ikna etmek amaçlı üretilmiş gerçek olmayan teşhistir ve tedavisi saç dökülmesini durdurmaz.

-Stres ;yaşanacak ağır stresler saç dökülmesi sebebi olur.

-Doğum ;doğum esnasındaki stres,kan kaybı ve hormonal değişimler saç dökebilir

-Hamilelik ;kadın vücudu üzerinde ağır bir strestir bu stres,hamilelik sebebiyle ortaya çıkan kansızlık ve beslenme alışkanlığının değişmesi.

-Guatr ;iki tipi vardır hormonun düşük olması (hipotiroidi) durumunda saç kalite kaybeder,parlaklığını yitirir,soluklaşır ve kökten dökülme olur.Hormon fazlalığı (hipertiroidi – zehirli guatr) bu durumda dökülem değil daha çok kırılma vardır,saçlar incelmiştir daha küçük travmalarla saçlar kırılır.

-Hormonal bozukluklar ;diğer endokrin hastalıkları

-Östrojen azlığı ;kadında kadınlık hormonunun azalması dökülme sebebi olabilmektedir.Bunun en tipik örneği menapozda saç dökülmesinin artmasıdır.

-Ağır diyet ;kilolu kadınların katı diyet uygulaması beslenme bozukluğuyla saç dökülmesine sebep olabilir.

-Yanlış bağlama ;saçların arkada toplanırken gergin bir şekilde bağlanması kalıcı dökülmeye sebep olabilir.

-Yanlış uygulamalar ; sık boyama,perma,sık dişli tarak kullanımı saça zarar verebilir.

Kadınlardaki saç dökülmesi tedavisinde sebep göz önünde bulundurularak yapılır.

Masturbasyon saç dökermi

Masturbasyon yani kendi kendini tatmin etmek kişide herhangi bir hormonal değişikliğe sebep olmaz,bu sebeple saç dökülmesi probleminde sebep olarak düşünülemez.Bilindiği gibi erkek tipiş dökülmede en önemli sebep kişinin DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.Gerek testosteron miktarı gerekse bu hormonun zararlı formu olan Di Hidro Testosteron (DHT) hormonu miktarı saç döüklmesi sebeibi değildir.Saç dökülmesinde önemli olan kişinin  DHT ye karşı duyarlı olmasıdır.

Saç kökünde zara görmeye sebep olacak DHT almaçları olan insanlarda saç dökülmesi olur DHT almacı olmayan kişide hormon düzeyi yüksek dahi olsa saç dökülmesi olmaz.

Masturbasyon bu hormonların düzeyini ve bu hormonlara karşı duyarganlığı değiştiren bir şey değildir.Bu sebeple masturbasyon yapmak saç dökülmesine sebep olmaz ,masturbasyon yapmayı bırakmakta var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Buna benzer şekilde cinsel ilişkide saç dökülmesiyle ilgili bir davranış değildir.Sık cinsel ilişki saç dökülmesine sebep olmaz ,cinsel ilişkiyi seyreltmek var olan saç dökülmesini durdurmaz.

Akla gelen bir diğer soru ise saçları dökülen insanların cinsel gücüdür.Saçı dökülenlerin cinsel gücünün yüksek olduğuna inanılır bu inanışta gerçek değilidir.Yapılan bilimsel istatistiklerde saç dökülmesi olanların cinsel ilişki sıklığının dökülmesi olmayanlardan farklı olmadığı görülmüştür.

Burada tek çelişkili durum saç dökülmesini durdurmak için hormon (finasterid) tedavisi alındığında cinsel isteklte azalma olmasıdır.Bu durum şöyle izah edilebilir;saç dökülmesini durudurmak için alınan finasterid diğer sistemlerde de olumsuz etki yaptığı için cinsel isteği azaltır,erkekte meme büyümesi ve sızlaması yapar,meni miktarını azaltır.

Masturbasyonun saç döktüğü inancının gelişmeside şu şekilde izah edilebilir;ergenliğe giren kişi yumurtalıklardan salgılanan hormonların etkisiyle cinsel istek duyar ve o yaşa kadar yapmadığı masturbasyon yapmaya başlar,cinsel dürtüye sebep olan bu hormonlar aynı zamanda saç kökünede zarar verdiği için saçlardada dökülme yapar.Yani kişi kendini engelleyip masturbasyon yapmasada bu hormonlar köke zarar vermeye devam eder

Guatr ve saç dökülmesi

Guatr hastalığı deyince tiroid organının hastalığı anlaşılır.Guatra bağlı saç dökülmesi telogen effulium sebepleri arasında en sık görülenidir.

Guatr saç dökülmesi açısından iki sınıfa ayrılır,bu ayrım hastanın hormon düzeyine göre yapılır.

Tiroid hormonların olması gerekenden düşük olması durumuna hipotiroidi ,tiroid hormonlarının normal değerlerden yüksek olması durumna hiper tiroidi yada zehirli guatr denir.

Guatra bağlı saç dökülmesi belirtileri ;

Hipotiridide yani hormon azalması durumunda hücre metabolizması yavaşlar,ciltte kuruma olur.Metabolizmanın yavaşlamasına bağlı olarak saç üretim hızı düşer ve dökülme olur,yağlanmanın azalması saçta mat ve sönük bir görünüme sebep olur.Saçın uzama hızı yavaşlamıştır.Bu tip guatra bağlı saç dökülmesine telogen effulium denir.Diğer telogen effulium sebepleri ve telogen effulium tedavisi ayrı incelenecektir.

Zehirli guatrda görülen saç dökülmesi daha farklıdır.Saçta kırılma şeklinde dökülme olur.Bu dökülmenin sebebi saçın dayanıklığının azalmasıdır.Saçlarda çabuk kırılma ve kırılarak dökülme dışında  çatallanma,parlaklığını yitirme,sönükleşme gibi bulgularda vardır.

Guatrdan olan saç dökülmelerinin tedavisi

Öncelikle asıl hastalık olan guatrın tedavisi yapılır.Hipotiroidi yani hormon düşüklüğü varsa dışardan hap olarak tiroid hormonları alınır.Zehirli guatr ( tirotoxikoz – hipertiroidi ) varsa bu zehirli hali düzelten ilaçlar kullanılır,zehirli guatr genellikle hormon düzeyi normale geldikten sonra ameliyat şeklinde yapılır.

Bu tip dökülmeler asıl hastalığın tedavisiyle büyük oranda durur ve eski dökülenler geri çıkar.Tedavinin gecikmesi halinde kökler fazla zarar gördüğünden geri çıkma ihtimali azalır.Guatr tedavisine başlandışında saça yönelik olarak günlük 2 mg B7 vitamini almak geri dönüş hızını ve saçın uzama hızını artırır.B7 vitaminiyle birlikte dökülme önleyici sprey (HGf , hairforte , promox vs) kullanmak dökülmenin daha erken durmasına ve yeniden çıkışta artış sağlar.

Saç DökülmesiTedavi

Ailesel saç dökülmesi saç dökülmeleri arasında % 95 oranla en fazla görülen saç dökülme tipidir.Saç dökülmesi normal bir durummuş gibi değerlendirilse de tedavi edilmesi gerekn hastalık gibi yaklaşılmalıdır.Saç dökülmesi tedavisi diğer hastalıklar gibi bilimsel ürünlerle tedavi edilmelidir.

Irsi saç dökülmesi sebebi net bir şekilde tesbit edilmiş bir dökülme tipidir ve tedaviside çok yüksek başarıyla yapılabilmektedir. Başarının yüzdesi kullanılacak ürün yada ürünlere bağlıdır ve uygun ilaç gurubuyla % 9o dan daha yüksek başarıyla tedavi edilebilmektedir.Tedavide önemli olan hangi ürünlerin nasıl kullanıldığıdır.

Ailesel saç dökülmesinde yüksek başarıyla kullanılan saç ürünleri;

Biotin (B7 vitamini):Saç vitaminidir kalite artışı sağlar bölgesel kullanılan ürünlere destek amacıyla kullanılır.Sorunun ciddiyetine gore günlük 2 mg – 5 mg olarak kullanılır.

Procapil;minoxidil gibi kökü uyarırken DHT oluşumunu engeller ve kök etrafında yaptığı bariyerle DHT nin zararlı etkisini azaltır.Tek ürün kullanımında % 92 oranında en yüksek başarı elde edilebilir.İlk 3 aydan sonra günde tek doz altı aydan sonra iki günde bir doz kullanmak yeterlidir ve bu kolay tedavi uygulaması hastanın tedaviye uyumunu artırmaktadır.

Finasterid (Propecia-proscar);dökülmenin asıl sebebi olan DHT yi baskılar tek başına % 70 etkilidir,hap olarak alındığında cinsel isteği azaltabilir.günde bir defa 1 mg kullanılır.Daha fazla kullanılması yan etkisini artırır.

Dutasterid (Avodart);DHT yi baskılar % 78 etkilidir ve cinsellik yan etkisi finasteridden azdır.Günde bir defa 0.1 mg kullanılır.Finasteride benzer ama yan etkisi daha azdır.

Minoxidil;Kıl kökünü uyararak anagen fazını uzatır saç dökülmesi tedavisinde% 80 etkilidir.günde 2 defa kullaanılmalıdır ancak beraberinde finasterid alınmazsa zamanla etkisi giderek azalır ve dökülme artar.Minoxidilin bir digger sorunu ise vücut kıllarında artış yapabilmesidir.Minoxidil ömür boyu günde 2 defa kullanılmalıdır,bırakılırsa 1 ay sonra şiddetli bir dökülme başlar.

Çinko;eksikliğine bağlı dökülme çok seyrek görülür.Diğer tedavilere ek olarak verilebilir.

Etinliği bilimsel olarak kanıtlanmış tedavi kombinasyonları;

Minoxidil + finasterid ; Başarılı kombinasyonlardandır,minoxidil kökü uyarırken dökülme sebebi olan DHT finasterid tarafından engellenir.Bu kombinasyon için rogain sprey + propecia tablet kullanmak % 92 başarı sağlanabilir,Bu kombinasyonun en önemli sorunu propecianın hormonlar üzerinde olan yan etkisidir.Erkeklik hormonunu değiştirdiği için cinsel istekte azalma,memelerde büyüme ve sızlama yapabilir.

Minoxidil + biotin;% 80 olumlu sonuç alınır ancak DHT engellenmediği için zamanla etkinliği azalır.

Procapil + biotin (hairforte sprey); % 92 olumlu sonuç alınır,saç kökünü DHT den koruduğu ve DHT oluşumunu engellediği için etkisi zamanla azalmaz.Sadece kullanıldığı alanda etkili olduğu için cinsellik üzerinde yan etki oluşturmaz.Minoxidilde görülen zamanla etkileşme sorunu görülmez.

Bu ilaçlar dışında piyasada var olan yüzlerce bitkisel saç ürünlerinden ve reklamlarda abartılı vaadlerde bulunan şampuanlardan herhangi birinin saç dökülmesini durdurma etkisi yoktur.Bu sebeple gereksiz yere para harcanmamalı ve gereksiz beklentilere girilmemeli bilimsel ürün kullanılmalıdır.

Saçkıran tedavi

Saç kıran tıbbi adıyla allopecia areata nedeni kesin izah edilememiş ama vücudun kendi köklerine zararlı madde üretmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Saçkıran vücudun her yerinde ( saçlı deride, kaş, kirpik ) görülebilirr. En geniş kıllı alan olduğu için en sık saçlı deride görülür.

Saçlı deride yuvarlak alanlar şeklinde dökülme olur hastalar bunu para şeklinde diye tarif eder.Saçkıran alanı bir tane veya çok sayıda olabilir, hatta tüm kafayı yada vücuttaki tüm kılları tutabilir.

Saçkıran hastalığında nadiren tüm saçlı deride kıl kaybı olabilir. Hatta hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir buna allopecia universalis denir.

Nedeni bilinmeyen diğer hastalıklar gibi saçkıranında tedavisi net değildir.Daha önce denenmiş tedavi yaklaşımları uygulanır.

Saçkıranda hiçbir tedavi yapılmasa bile hastaların yarısında saçlar kendiliğinden çıkar burada kişinin inancının etkili olduğu düşünülmektedir.

Halk arasında yaygın olrak bilinen ve kullanılanlar arasında ilk akla gelen sarımsak sürülmesidir.Sarmısak sürüldüğü alan cildini tahriş eder ve o bölge kanlanmasını artırır.Kanlanma arttığı için kökün beslenmeside artar ve saçlar yeniden çıkar.Sarmısak gibi cildi tahriş ederek etkili olan salisilik asit benzeri madde içeren kremler de kullanılır.

Bu tür uygulamalardan sonuç alınamadıysa yada ilk fark edildiğinde daha etkili tedavi yöntemi olan kortizon /steroid ) uygulamaları yapılır.Kortizon yaygın şekilde krem olarak kullanılır.Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine kortizon enjeksiyonu yapılır.

Kortizon enjeksiyonu dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır.Daha çok depo kortizonlar kullanılır.Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Kortizonun tüm uygulamalarında olduğu gibi ciddi yan etkileri olabilir, deriyi inceltebilir. Başarısı % 80 civarındadır yani kullanan 100 kişiden 80 tanesinde kabul edilebilir düzeyde iyi sonuç alınır.

Türkiye de çok yaygın olmasa da dünyada çok yaygın şekilde kullanılan SADBE ( Squarik Asit Di Butil Ester) ve DPCP (Di Phen Ci Pron) saçkıranın sebebi olan maddelerin oluşumunu engelleyerek etkili olur. Zararlı madde oluşmadığı için etkili sonuç alınır. SADBE tedavisinde başarı oranı % 95 ler düzeyindedir, DPCP farklı bir madde olmasına rağmen yaklaşık aynı başarıyı gösterir. DPCP de tek istenmeyen durum kişinin genetik yapısını bozmasıdır (mutajenik etki) çocuklarda asla kullanılmamalıdır.

Saçkıran tedavisinin temelini stresle mücadele oluşturmalıdır.Tedavinin başlangıcında hasta saçkıranın düzeleceği konusunda ikna edilmelidir.Var olan stresin üstüne birde saçkıranın getirdiği estetik sorun stresi dahada artırmakta ve sorun dahada büyüyebilmektedir.Bu sebeple yoğun stresi olan kişilere rahatlatıcı ilaçlarda verilebilir.

Saçkıran tedavisine rağmen 1 yıl boyunca saç geri çıkmadıysa bu durumda aynı tedaviye devam etmenin anlamı yoktur.Dökülme alanına saç ekimi planlanmalıdır.Saçkıran tedavi edildikten sonra aynı yerde veya ayrı yerlerde yeniden saçkıran olma ihtimali vardır. Daha önce tedaviye cevap veren saçkıran tekrarladığında yine tedavi başarısı çok yüksektir.

Saçkıran tedavisinde ümit kesilmeden önce mutlaka squarik asit di butil ester denenmelidir.

Bayan tipi saç dökülmeleri

Erkeklerde saç dökülmesi % 98 oranında aileselken kadınlarda sebepler çok değişik olabilmektedir.

Ailesel dökülme (erkek tipi)

Erkeklerde oluşan sebeple ortaya çıkar ve dökülmelerin % 50 kadarını teşkil eder,tedavide erkeklerdeki dökülmeye benzer şekilde saç kökünü uyaran ve bölgesel olarak DHT yi bloke eden procapil içeren spreylerden biri tercih edilmelidir,tedavide başarı oranı % 92 ler düzeyindedir.procapilin alternetifi minoxidil i,çeren spreyler olabilir ancak minoxidil DHT yi bloke etmediği için başarısı % 70 ler düzeyinde kalmakta ve etkisi aylar içinde azalmaktadır.

Kadın tipi dökülme (allopecia totalis);

Kafanın her yerinden dökülme vardır tedavide başarı şansı daha düşüktür.Procapil veya minoxidil içeren spreyler kullanılır.Başarı şansı % 50-60 civarıdır günlük 2 mg B7 vitamini (biotin) eklenmesi başarı şansını artırır.

Diğer sebeplerle dökülmeler

Bu gurup dökülmeler daha çok bayanlarda görülür.Guatr,anemi,hamilelik,ağır diyet durumlarında görülen saç dökülmeleridir.Tedavide öncelikle asıl sebep ortadan kaldırılmalıdır.Buna ek olarak günlük 5 mg B7 vitamini almak saçların geri çıkmasını hızlandırır ve kalite artışı sağlar.

Bayan tipi dökülmeler erkek tipi dökülmelerden daha yavaş seyreder ama kadın için daha rahatsız edici bir sorundur.

Menopoz Dönemi Saçta Dökülme; Menopoz döneminde yumurtalıklar görev yapamadığı için kadınlık hormonu üretmez ve erkeklik hormonu erkeklerdeki gibi baskın duruma geçer bir sebep bu hormon dengesindeki değişim diğer sebep ise yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesinin çok yavaşlamasıdır. Tedavisinde bu dönem dökülmeleri için geliştirilen menopecia tablet kullanılmaktadır.

Saç dökülmesi destek platformundanda yararlanabilirsiniz: http://www.sacdokulmesitedavisi.net

 Saç Dökülmesi için 2.012 yorum yapılmış


Mine

Merhaba hocam bayanım ve ön teoe bölgemde aşırı açılma oluştu ayrica 7 ay önce menopoza girdim.1 ay expecia bayan kullanıp expecia erkek formuna geçiş yaptım.Yeterli olur mu?Hairforte tarzı saç ürünlerini kullanamıyorum çünkü hergün seyreklikten dolayı toppic kullanıyorum.Başka ne tavsiye edersiniz ön tepe bölgem çok açıldı
Dökülen saçlarım ön tepe bölgemdeki açıklık Menopecia sayesin de dolgunlaşır mı?Dökülen kısımlar dan saç çıkar mı?Hairforte tarzı sprey kullanmam mı gerekiyor mu
Op Dr Atilla Kaya
günde 2 tablet menopecia kullanabilirsiniz.hairforte kullanmanız daha kısa sürede daha iyi sonuç almanızı sağlar

eda

merhaba hocam
Benim saçlarım çok dökülüyor. Bir bayan olarak Erkek tipi dökülme teşhisi kondu. Testestoronum yüksekti ama 3-4 yıldır normal bu seferde DHT yüksek çıktı.çok ürün kullandım minoxidil falanda onlarında faydası eh işte zaten minoxidili bırakınca ömrümün en çok saç dökülmesini yaşadım.. ayrıca seboreit dermatit var. önerdiğiniz üzere seboderm ve dermotta alacağım ancak ilaç olarak biotin mi xpecia mı almalıyım? daha önce xpecia erkek için olan hapı kullandım ama bi fark göremedim
Op Dr Atilla Kaya
egzamanız varsa sprey kullanmazsınız.egzamayı azdırır.xpecia tableti 2 doz kullanın

selim

Hocam egzama veya kepek saç dökülmesi yapabilirmi saçlarım dönemsel çıkan bu kabuklanmalarda zayıflıyor baya derim görünüyor ..dökülen saçlar nasıl geri gelir doğal olarak bıraksam gelirmi ilaç kullanmakmı gerekmi …Ve hocam saçım kaşınma durumu ve çok çabuk yağlanıyor daha zayıf görünüyor ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
Doğrusu kendi haline çıkması beklenmez, ilaç kullanmalısınız

Kazım

Merhabalar hocam 28 yaşındayım son iki yıldır saçımda genetik dökülme var özellikle şakaklarında aşırı derecede kaybolma görüyorum ne kullanmalıyım bu konuda fazla bir bilgiye sahip değilim yardımcı olursanız çok bahtiyar olurum ihi çalışmalar
Op Dr Atilla Kaya
Ben hairforte sprey ve xpecia tablet reçete ediyorum; tek başına hairforte kullanırsanız % 80-85 ihtimalle dökülme durur incelmiş ve tüyleşmiş saçlarda kalite artışı olur ve beraberinde xpecia tablette kullanırsanız bu ihtimali % 95 lere çıkarabilirsiniz. Araştırıp kendiniz karar vermelisiniz.

Mehmet

Hocam merhaba ben 35 gündür alopecia sprey ve alopecia kapsül kullanıyorum saçlarım ince ince dökülmeye devam ediyor doğal mıdır bu ? Yeni saçların oluşması için ne kadar beklemeliyim ? Son olarak da alopecia ürünleri hakkında ne düşünüyosunuz kalitesine güveniyor musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Op Dr Atilla Kaya
Yeni saç oluşmasını beklemeyin çünkü böyle bir şey yok, yeni saç oluşmasını beklemek 33. diş çıkmasını beklemekten farksızdır, reklamlra inanmayın 🙂
Alopecia bu güne kadar hiç önermediğim ve kullananlardan memnun olan bir kişiye dahi rastlamadığım bir ürün

Serkan

Merhaba hocam,
Ben 26 yaşında çalışan birisiyim. Xpecia ve hairforte ye yeni başladım. Hap şeklinde olduğundan Xpecia tableti günde 2 kere tok karna alıyorum ancak günün 10 saati mesaide olduğum için hairforte yi sadece akşamları yatmadan önce 3-4 saat kafada kalacak şekilde kullanabiliyorum. Bu şekilde kullanmanın faydası olur mu yoksa illa hairforte yi de günde 2 defa kullanmak zorunda mıyız? Teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
Etkisini biraz daha geç görebilirsiniz ama önemsiz çünkü 3 aydan sonra zaten günde bir defa önerilir. Şöyle de yapabilirsiniz eve geldiğiniz anda kullanırsınız yatağa girmeden tekrar kullanırsınız.

Halil

Hocam seboreik dermatit im var 2 günde 1 kez aknetren kullanıyorum bunun yanında erkek tipi dökülmem var 2 günde 2 doz xpecia hap ve 1 mg hp biotin kullanıyorum günde 2 kez dermatit im için seboderm şampuan kullanmaya başladım lakin dökülmem çok arttı şampuanı birakmalimiyim ?
Op Dr Atilla Kaya
Bu ilaçlar içinde saç dökülmesi yapan sadece aknetrent tir, aknetrentin bu yan etkisinden korunmanın tek yolu günlük 10 mg biotin almaktır.

kadir

Hocam merhabalar ..Saçlarıma elimi attığım her anda tırnaklarımı deriyle temas ettirince hafif yağlı ve beyaz deri soyuluyor..bu egzama mı veya kepek sorunumu sizce dönemsel olarak sakal bıyığımda çıkardı ama saçta olası da başladı ..zeytinyağlı defne sabunu kullanmaktayım ..bu derisel kepek olayı deri dökülmesi yani kepek ama kalın cidden bu saçları zayıflatıyor galiba derimin üstündeki kıllar yok oluyor ama derimde siyah küçük noktalar var minoxil kullanmıştım 2 hafta bıraktım dün farkettim bu noktaları ama deri dökülüyor saçta dökülüyor ..minoxilmi döktü derisel kepeklermi anlamadım ..hastalık saçı döküyor mu hocam saçlarım seyrekleşti baya ne tavsiye ediyorsunuz ve bendeki olan bu durum nedir konazol haftada 1 sefer kullanmaya başlasammı saç dökülmesi neden olmuştur ilaçmı kepekmi veya egzamamı diyeyim moraller çok bozuk hocam sağolun..
Op Dr Atilla Kaya
Egzamaya benziyor, egzamada kepek sıktır

necim

Hocam Merhabalar .genel bir sorun saç seyrelmesi yaşım 24 ..takıntılı değilim ama saçlarımdaki hafif açılmayla doktoruma başvurdum ve minoxil forte kullanmaya başladım ..yanlız prosedürmüdür nedir kendim bankacıyım ve yoğun iş tempom var 2 kere sürülmesi gereken ilacı 1 kere gündelik kullandım akşamları sür yat sabah saç yıka öyle bir rutin ..sorum şu ki 9 10 cmlik saç uzunluğu var üstlerde sürdüğüm her zaman ellerim full saçla doldu..ilaç etkisi midir nedir forumlarda genellikle minoxilin ilk başta çok ciddi saç kaybını yazdığı söyleniyor dökülenler çıkıyormuş..21. günde bıraktım bu korkuyla ama ciddi anlamda kullanmadan önceki saçlarımı arıyorum üst orta ve arka kısım baya sseyrekleşti ..bu moralimi baya bozdu ..dönemdenmi yoksa ilaçtanmıdır anlamadım ama minoxil iilk başta bu kadar döktüğü doğrumu ve bu döktüğü saçlar GERİ GELİR Mİ kullanmasam ilacı :/.. Proscar gibi propecia gibi tabletleri kullanmaktada çekingem var hormonsal ilaçlar genellikle zarar getiriyor ..ne yapmalıyım minoxilin uzun kullanımıda bi yerden sonra etkisini kaybediyor diyor hocam lütfen yardım edin genel bir cevaptan çok ciddi anlamda çevre forumlar insanların kafası karışmış durumda ahali için yardım bekliyoruzz..şimdiden çok teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
Minoxil DHT yi etkilemediği için zamanla etkisi azalır
İlk dönemde dökülmede artış olması alışıldık bir durum keşke bırakmayıp devam etseydiniz, dökülenler geri çıkar tedirgin olmayın ama zamanla yine dökülür

Ahmeet

Hocam xpecia tablet alıcaktım eczaneden hiçbir yerde bulamadım bende internetten alayım diyorum resmi sitesinde 60tl başka yerlerde 45 47.5 felan ucuz olanlardan alsam son kullanma tarihi veya çakması gelebilir mi hocam veya xpecia tablet satan güvendiğiniz bir eczane var mı online şimdiden teşekkür ederim hocam.
Op Dr Atilla Kaya
Eczacınıza söyleyin 1-2 saatte ecza deposundan sizin için getirtir.
İnternetten de alabilirsiniz.Ucuz satanlar çok sayıda alıp maliyeti düşürüp düşük karla satabiliyorlar, güvenle alıp kullanabilirsiniz.

Samet

Hocam minoxil’i bırakınca yoğun dökülme olduğu için ömür noyu kullanmamız gerektiğni söylüyolar peki hair forte spreyde bırakınca yoğun dökülme olur mu kısaca hocam spreyi bırakınca dökülme yaşamayacağım yararlı bir sprey var mı?
Op Dr Atilla Kaya
Her ikisinde de aynı şekilde elde ettiklerinizi kaybedersiniz çünkü dökülme sebebi hala vücudunuzda duruyor.

Hasan

Hocam 1 aydir minoxsil forte %5 ve xpecia tablet kullaniyorum simdilik iyi gidiyor acaba 2 3 ay sonra minoksil yerine hairforte kullansam naail olur yani birden minoxsili birakip hairforte baslasam sacta kotu bir sonuç yaratirmi?
Op Dr Atilla Kaya
Sorun olmaz

Hakan

Selamun aleyküm hocam ben minoksil’ in şaç köklerini etkileme yolunu öğrenmek istiyorum rica etsem açıklanabilir misiniz ?
Op Dr Atilla Kaya
Gelen kan miktarını artırır, kökü uyarır

Yalçın

Merhaba. Önceki yorum sığmamış. Biraz sadeleştiriyorum Sn. Hocam.
• Ailede genetik ve Ben 30 yaşındayım, saç dökülme sorunum var. 20’li yaşlarımda başladı. 3-4 yıl öncesine kadar dökülmeler çok azdı. Ancak son zamanlarda şakaklar ve ön iyice açılı. (Yaklaşık 1,5cm saçlarım geriye doğru gitti.) Ön ve tepe arasındaki saçlarım seyreldi.
• Dökülme olan bu bölgede banyodan 1 saat sonra bile yağlanma çok fazla. Yağlı saçlar için farklı şampuanları en az 1er ay denedim. Durulamada elma sirkesi kullandım. Ama yağlanma devam ediyor.
• İşim gereği, sürekli PC başında oturarak zaman geçiren biriyim. Tüm gece uyanığım. Uykum çok çok ağır. Sigara kullanıyorum, alkol çok nadir. Vücudum; göğüs, sırt, omuzlar, bacaklar vs. aşırı derecede kıllı. Kıllar siyah burgu gibi. (ve 2 defa pilonidal sinüs ameliyatı oldum.)
• 1-2 hafta önce Dermatolog gittim saç sorunumu belirttim. Kan testi istedi, sonuçların iyi dedi. Raporda olumsuz çıkanlar
Nötrofil % 36,3 (37 – 72), Lenfosit % 50,3 (20 – 50), Lenfosit # 4,16 (1 – 3,7)
ve bana • htt ps:// goo.gl/VNCcTp bu reçeteyi verdi. Reçeteye yeni başladım.
• Herhangi bir hormon veya vitamin testi istemediler.
HOCAM BEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM ? NE ÖNERİRSİNİZ ?
Op Dr Atilla Kaya
Önlerde fazla beklentiniz olmasın ama tepe kısmı için ilaç kullanmanız iyi olur

Mehmet

Hocam merhaba 23 yaşındayım tepe bölgem baya açıldı.xpericia tablet kullansam işe yarar mı?ve sadece bu yeterli olur mu?tesekkürler
Op Dr Atilla Kaya
% 70-80 ihtimalle beklentinizi karşılar ama sprey ile birlikte kullanırsanız daha başarılı olur

mehmet

Merhaba Atilla Hocam,
Yaklaşık 1.5 sene önce yoğun saç dökülmesi başladı. Bunun üzerine doktora gittim, erkek tipi saç dökülmesi teşhisi ve yağlı egzama teşhisi koydu. Konazol şampuan ve minoxil spreyi önerdi. Minoxili birkaç ay kullandım etkisi olmaya başladı fakat yan etkilerini araştırdıktan sonra bıraktım. Bu konuda araştırmalarımın sonunda sizi buldum. Tavsiyeniz üzerine xpecia kullanmaya başladım, iyi ki de başlamışım. Yaklaşık 5 aydır kullanıyorum 6. kutuya yarın başlayacağım, saç dökülmesi neredeyse durdu. Merak ettiğim bir konu vardı, saç dökülme sorunu kaç yaşına kadar devam eder ya da kaç yaşından sonra etkinliğini azaltır. Şahsım ve yardımcı olduğunuz arkadaşlarım adına yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim kolay gelsin.
Op Dr Atilla Kaya
Doğrusu yaşlanıncaya kadar devam etmesi beklenir.

Hakan

AGA’ nın sebebinin periferal androjenizm (artmış hedef organ duyarlılığı) olduğu sanılmaktadır. Çünkü puberteden önce kastre edilenlerde (yumurtalıkları alınan erkek) ve 5 – α – redüktaz tip 2 eksikliği olan kişilerde androgenik alopesia görülmediği bildirilmektedir. Ayrıca 5 alfa redüktaz Tip 2 izoenzimi inhibe edildiğinde saçın yeniden çıktığı görülmüştür. Yukarıdaki yazınızda yumurtalıkları alına bir erkekte saç dökülmesinin görülmediģini yazmışsınız hocam. Minoksil % 5 deri spreyi demekki yumuttalıklara bi etkisi oluyor ve saç çıkarılmasını sağlıyor.Bu konuyu açıklayıcı bir şekilde anlatır mısınız hocam. Teşekkürler
Op Dr Atilla Kaya
Minoxil farklı bir yolla etkiler, kökü uyarır 5 alfa redüktazla ilişkisi yok

Alican

Hocam 25 yaşındayım doktora saç dökülmesi sebebi ile gittim. Bana b12 vitamini hair forte sprey ve sawpo şampuan verdi. Kullanalı bi ay oldu saclarim aşırı derecede dökülmeye başladı yanları iyicene açtı bu sprey önce tüy haline geliyor sac sonrada dokukuyur. Yahu böyle giderse saç kalmayacak kafamda neden böyle aşırı şekilde dökülüyor. Dökülen saçlar geri gelecek mi en önemlisi bırakırsam daha kötü olurmu saçlarım ?
Op Dr Atilla Kaya
Bilimsel ilaçların hepsi önce dökülmede artış yapar daha sonra dökülenler daha kaliteli olarak geri çıkar, süt dişinin düşmesine benzetebilirsiniz.

Halil

iyi günler hocam 20 yaşindayim benim saçım da yaklaşık 2 senedir dökülme var bununla birlikte saçimda yağlanma kabuklanma ve aşırı derecede kaşıntı var yaklaşık 4-5 hekime gittim seboreik dermatit ve erkek tipi dökülme tehşisi koydular yaklaşık 1 senedir xpecia tablet kullanıyorum günde 2 kez lakin dermatit için bu çare bulamadım climbozel içerikli şampuanlar kullandım işe yaramadı hekimlerin verdiği advatan’s losyon ve keterol şampuan kullandın dökülmemi arttırdı ve dermatit geçmedi beklozon losyon ve Selyum şampuan önerdiler yine bi işe yaramadı şuan Aknetrent hap kullanıyorum dermatitim devam ediyor başka bi çaresi varmı hocam ??
Op Dr Atilla Kaya
aknetrent kullanıyorsanız biotin takviyeside almalısınız.dermotto losyon kullanabilirsiniz

Trbz

Selamun aleyküm hocam ben 5 aydır minoksil % 5deri spreyini kullanıyorum güzel gidiyor şuanlık ancak çevremden duyduğum kadarıyla bu ilaç kısırlık veya iktidarsızlık yapıyormuş.bunu birkaç tane eczaneciye sordum bi kısmı doğruďur bir kısmıda böyle bir şey yok dediler bende arada kaldım gerçekten bu ilacın cinselliğe karşi böyle bir etkisi var mı biraz açık konuşursanız sevinirim hocam teşekkürler.
Dr Atilla Kaya
hiç ilişkisi yok

gajah