Doktor Atilla Kaya   Klinik Adresi   Telefon

Türkçede kıl dönmesi denilen pilonidal sinüs hastalığının en sık daha çok 15-25 yaş gurubunda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda görülme sıklığının on katı civarıdır yani kabaca erkeklere özgü bir hastalıktır denilebilir. Kadınlarda az görülmesinin bir diğer sebebi bölge hijyenine daha çok dikkat etmeleridir.  18-22 yaş gurubunda görülme sıklığı % 10 lara kadar ulaşabilmektedir. Kuzey ırklarında çok daha seyrektir bunun en önemli sebebi erkeklerin de vücut kılı miktarlarının az olmasıdır.

Pilonidal Sinüs

Kıl Dönmesi Nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi en önemli sebep kıllı olmaktır, ikinci sırada bölge hijyenine daha az dikkat etmek vardır yani kalçaların arasını temizleme alışkanlığı olmayanlarda daha sık rastlanır. Bunların dışında anatomik olarak kişisel yatkınlık olabilir; bazı kişilerde kuyruk sokumu alanında doğuştan küçük çukurlar olur, gamze denilen bu çukurlarda delik oluşur ve buradan cisimler girer. Bir diğer anatomik sorun ise bu bölge derisinin zayıf olmasıdır. Zayıf olan deri daha çabuk delinir ve kılların girişi daha kolay olur.

Davranışsal neden olarak fazla oturmak ve kaykılarak oturmak hastalığın oluşmasında sebep olarak görülür.

Yaygın olarak kuyruk sokumundaki kılların neden olduğu düşünülmektedir ancak bu yanlış bir bilgidir. Sinüsten çıkan kılların ileri teknik incelemelerinde bunların % 98 kadarının enseden dökülenler olduğu görülmüştür. Yani asıl sorun enseden dökülenlerdir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle ciddi bir belirti vermez, bu konuda yapılan bir bilimsel çalışmada Amerika’da askeri kışlada yapılan taramada askerlerin % 12 sinde hastalık olduğu ancak bunların % 70 kadarında hiçbir şikayet olmadığı görülmüştür. Belirti verenlerde şu bulguların birine veya hepsine rastlanabilir

– Delik, bir veya birden fazla gözle zor görülecek kadar ince veya parmak girecek kadar geniş olabilir ama hastalığın olmazsa olmazıdır.

– Akıntı; vücudun deri altındaki yabancı maddelere karşı yaptığı bir salgıdır.

– Kanlı akıntı sinüsün ezilmesine bağlı olarak tahrişi ile ortaya çıkar, seyrektir.

– Şişlik, badem şeklinde ve büyüklüğündedir, mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar büyük te olabilir.

– Kötü koku, akıntıya ve iltihaba bağlıdır

– Kuyruk sokumunda tahriş, akıntının yaptığı doku hasarıdır.

– Ağrı sıklıkla hafif düzeydedir, apse gelişirse dayanılmaz düzeylere varabilir.

– Açık yara, bazen delik değil 3-4 parmak genişliğinde yara olur

– Deliğe yarısı girmiş serbest kıllar

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Mutlak engellemek mümkün değildir ancak hastalığa yakalanma ihtimali çok düşürülebilir. Bunun için şu önlemlere dikkat edilmelidir;

– Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda basınçlı duşla yıkanmalı ve lifle silinmelidir

– Tuvalette ense ve sırttan dökülmüş kılları uzaklaştırmak için tuvalet kağıdı yukarıdan da geçirilmelidir.

– Kıyafet değişimlerinde bölge elle yada ıslak mendille temizlenmelidir

– Atlat gibi üst iç çamaşır külotun dışına sallandırılmalı içine konmamalıdır böylece yukardan dökülenler kalçaların arasında birikemez.

– Epilasyon, bölge kıllarının temizlenmesi yukarıdan dökülen kılların orada takılmasını engeller ve daha rahat hijyen sağlar.

Engelleyemedinizse en kısa sürede tedavi olmalısınız çünkü ertelediğiniz sürece hastalığınızın ilerlemesine sebep olursunuz.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Fenol, formik asit ve gümüş nitrat gibi çeşitli ameliyatsız yöntemler denense de bu yöntemler kısmi klinik düzelme sağlar ancak temel sorun olan sinüs alınmadığı gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok geçiştirme uygulamalarıdır.

İlaçla tedavi mümkün değildir. İlaç gibi lanse edilerek piyasada satılan pilonol adlı bir ürün rahatlatma bile sağlamayacak ve tedaviye asla kalitesi olmayacak piyasa ürünüdür.

Tedavi ameliyatla yapılır, çok çeşitli ameliyat yöntemleri tarif edilmiştir, her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. İyi araştırıp doğru karar verilmeye çalışılmalıdır. Hastaneye gidildiğinden “men kıl dönmesi ameliyatı olmaya geldim” değil ne istediğiniz bilerek “ben şu yöntemle ameliyat olmak istiyorum” şeklinde yaklaşılmalıdır. Bunun için yeterli bilgi edinilmelidir. İnternet bilgi için vardır ve bu bilgi kullanılmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Zaman içinde çoğu terk edilen 40 tan fazla teknik tarif edilmiştir, günümüzde bir kısmı yaygın bazıları seyrek yapılan 14 civarı yöntem vardır. Hangi yöntemin size uygun olduğuna siz kendiniz karar vermelisiniz. Doktorunuz “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” sözünü inandırıcı bulmayın. Ameliyatı yapacak cerrah bunu başlamadan belirlemiş olur. Eğer size “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” diyorsa bilin ki o cerrah bir tek yöntem biliyor ve her hastasına aynı ameliyatı yapıyor, hastasını kaçırmamak için de böyle bir söylem ortaya koyuyor.

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

Klasik teknikler va çağdaş teknikler olarak iki sınıfa ayırabiliriz.

1-Klasik yöntemleri;

  • Açık bırakma
  • Yarı açık bırakma (marsupializasyon)
  • Doku kaydırma (genel adı flap yöntemidir 7-8 çeşidi vardır)
  • Primer kapatma
  • Karidakis ameliyatı

2-Çağdaş yöntemler

  • Mikro sinüsektomi
  • Pit picking
  • Bascom procedur
  • Sinüsotomi

Yukarıda bahsedildiği gibi bu yöntemlerin çeşitli olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Çağdaş ameliyatların en önemli avantajı yaralanmanın küçük olması sebebiyle daha az tekrarlaması ve hastanın aynı gün işine dönebilmesidir.

Tekniklerin ayrıntıları ilgili sayfalarda ayrıca ele alınacaktır. Benzer şekilde sıkıntılı bir dönem olan apse durumu da ayrı sayfada ele alınacaktır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse İlerler mi ?

Hastalığın ilerlemesi dışında sorun yaşanmaz. Şehir efsanesi olarak anlatılan kıllar omur iliğe dolanı, organları sarar gibi sözler gerçek dışıdır. Ancak yeni giriş delikleri ve yeni çıkış delikleri oluşarak daha ileri seviyelere taşınır. Özellikle orta hattan uzağa açılan delikler tedaviyi güçleştirir. Bu sebeplerle acil olmasa da çok vakit kaybetmeden sonuçlandırmak doğru yaklaşım olur

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukarıdan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar
https://www.ideaklinik.com/kil-donmesi-pilonidal-sinus.html
http://www.kildonmesiklinigi.comKıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hastalığı için 351 yorum yapılmış


Serkan

Hocam merhaba kuyruk sokumumda şişlik var biraz araştırdım sanırım kıl donmesi ara ara ağrı yapıyor İstanbul dışında oturuyorum uzun yoldan geleceğim için 1 gün içinde muayene olup ameliyat oluna bilinir mi?
Op. Dr. Atilla Kaya
Kliniğe girdikten 1 saat sonra tedavi olmuş bir şekilde geri çıkarsınız

Aa

Hocam merhaba 2.5 ay önce klasik yöntemle kıl dönmesi ameliyatı oldum dikişler alındıgında 3 delik vardı dr pansumanla kapanır dedi ancak kapanmadı şimdi de sarı akıntı ve peçeteyle bastırdıgımda kıl geliyor saglık ocagına gittim tekrarlamamış dedi ama biraz agrı oluyor antibiyotikli krem verdi onu sürüyorum ameliyat eden dr biraz sert oldugu için saglık ocagına gittim sizce tekrarlamış mıdır
Op.Dr.Atilla Kaya
2,5 ay tekrarlaması için erken ama bir başka genel cerrahi uzmanına görün.sık sık yıka ve kuru tut

samet

Merhabalar Arkadaşlar kıldönmesi belasından kurtulmak için yıllardır araştırmadığım yer kalmamıştı en son klasik yöntemle ameliyat olacaktım neredeyse ama çok şükür güzel bir tevafukla Atilla Kaya hocamızı buldum.Bir çok şehirde böyle güzel bir cerahi metod yok. İstanbula ameliyat olmak için gittim.Mikrosinüsektomi yöntemiyle tereyağından kıl çeker gibi ameliyat oldum.Aylarca sürünmek yerine atlayın uçağa ve gidin ameliyat olun Türkiyenin neresinde olursanız olun gidin. İnanın bana böyle bir rahatlık yok.Ameliyat olduğum gün akşama kadar İstanbulu gezdim.Size dostane tavsiyem kıldönmesi sorununuz varsa hiç düşünmeyin watsapla o bölgenin resmini çekip gönderin hocamız inceliyor ve mikrosinüsektomiye uygun olup olmadığını söylüyor.Randevu alıyorsunuz gerisi çocuk oyuncağı.. Op.Dr. Atilla KAYA Hocamıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum inanın çevremdeki herkese anlatıyorum.Tereddüt dahi etmeyin gidin ve 15 dk da kurtulun bu sıkıntınızdan:)

ceren

Hocam kuyruk sokumunda carpmalar haric hher şişlik kötü birseyin habercisi midir
Op.Dr.Atilla Kaya
evet

Baki

Hocam 2 kez kıl dönmesi ameliyati oldum. 1. Ameliyatim yamalı sekilde oldu. Z harfi gibi iz kaldi. Tekrarladığı için 2. Ameliyatımı oldum. Bu sefer yara açık birakildi ve vücudumun yarayi kendisi tamamlayacagi söylenildi. 2 ameliyatimi 3 ay önce oldum ve suan yara yeri deri bağlamış durumda. Lakin birkac tane açılma oldu yarada acaba tekrarlamismidir Not: günlük yara yerini yıkayıp kuruluyorum. Ve cok terleyen bir vücudum var…
Op.Dr.Atilla Kaya
doktorunuza kontrole gitmenizi öneririm.tekrarlamış yada enfeksiyon gelişmiş olabilir

erhan

Merhaba kuyruk sokumum şişti carpmadigima eminim kil donmesi midir
Op.dr.Atilla Kaya
kıl dönmesi apsesidir.öncelikle apse tedavisi olmalısınız.1,5-2 ay sonra doku toparlayınca kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan önce sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrsinusektomi yöntemini araştırmalısınız

Uğur

Hocam iyi akşamlar bana kıl dönmesi tanısı konuldu fakat karaciğer enzimlerimden dolayı anestezi uzmanı ameliyatı erteletti. Fakat bende delik sayısında artış oldu apse yaptı. Şuanda apseden yana problem kalmadı boşaltıp antibiyotik tedavisi uyguladım. Bende şuanda 4 adet delik var bu yöntem baya iyi bir yöntem gibi fakat kafama takılan şey delikler arasında mesafe fazla ufak kesi atılıp bölge temizlenince çevre dokularda olmadığı veya kalmadığı nasıl anlaşılıyor ? Mesela komple keside etrafta hastalıklı doku varda temizlenebilir peki bu ufak keside hala kalıp kalmadığı, temizlenip temizlenmediği nasıl anlaşılıyor? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
Op.Dr.Atilla Kaya
Kıl yumağını kapsülü ile birlikte çıkarıyoruzi, tabiki herşeyden emin oluyoruz.

Deniz

Hocam merhabalar; Benim koltuk altımda ter bezi iltihabı sorunu var yıllardır. Sürekli içten ağrılı şişlikler çıkıyor ve bir süre sonra patlıyor. Geçenler de bacak aram da şişlik hissettim. Birden hızla büyüdü ve bâya şişti. Yürüyemez hale geldim. Acil servise gittim hemen ve 2 adet antibiyotik krem ve hap verildi. Daha once de bacak aram da kucuk şislikler cikti ve kendiliginden geçti. Simdi daha farkli bir durum yasiyorum.Acaba kıl dönmesi sorunu mu yaşıyorum, yoksa ter bezi iltihabı mı?
Op.dr.Atilla Kaya
nedenin tespiti için muayene etmek gerekir

Fikriye

Hocam nisan ayında kıl dönmesi ameliyati oldum tekrarından korkuyorum arada dikisli bolgemin alt kısmında hafif bir yanma ve kaşınma oluyo sizce tekrar ediyormudur.
Op.dr.Atilla Kaya
nüks etmiş olabilir.

Mert tayfan

Hocam ben 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyati oldum buyuk abdestimi yaparken bır kısım kıllar cıktığını fark ettim atamadım kılları ordan bir sorun olur mu teşekkürler
Op.Dr.Atilla Kaya
kıl dönmesi ameliyatının anüsteki kıllarla bir ilgisi yoktur

tuğba

hocam iyi günler. kırıkkalede hemşireyim bende kondilomlar mevcut ve tedavi olmak istiyorum. uzaktan geleceğim için günübirlik işlemleri halledebilirmiyiz.
Op Dr Atilla Kaya
evet halledebiliriz

hakan

Mrb hocam kuyruk sokumumda kıl dönmesi var benim 1 senedir şuan makatla penis arasinda olan yumusak dokuda şişlik oldu otururken yürürken aciyo kıl dönmesimi sizce oda
Op Dr Atilla Kaya
o apse olabilir.muayene olmalısın.apse ise geciktirmeden açtırmalıısn.ayrıca kıl dönmenide tedavi ettirmelisin

Enes

Hocam.Bende ameliyat olacağım.Çok korkuyorum.Gün boyu bunu arastirdim.Herkes gayet basit gectigini soyluyor ama psikolojik olarak inanmak istemiyorum.Çok kötü ağrı olur mu ameliyat sırasında lütfen beni kandırmayın 😀
Op Dr Atilla Kaya
Uyuşturduğumuz için hiç duymuyorsunuz ki 🙂

Cansu

Merhaba. 2 ay önce kuyruk sokumumda çok ağrı vardı 20 gün falan sürdü kıl dönmesinden şüphelendim ve genel cerrah doktoruna gittim devlet hastanesine. Muayene olduğumda iltihap dedi ve antibiyotik kullandım 20 gün sonra tekrar kontrole gel dedi. Kontrole gittiğimde kuyruk sokumumda iki tane siyah nokta gibi delik olduğunu ve kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ameliyattan çok korkuyorum şuan ağrım falan yok ama ilerler diye de korkuyorum. Günlerdir bu yüzden ağlıyorum kendimi tutamıyorum. Ne yapmam gerekiyo en iyi ameliyat hangisidir. Devlet hastanesinde olursam kapalı ameliyat yaparız dedi. Bilgi verir misiniz. Ağrısız acısız en iyi ameliyat hangisidir
Op Dr Atilla Kaya
gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.

hasan

ben 3 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum ancak hiç büyük abdestimi yapmadım daha dikişler atar die cekiniyorum ne önerebilirsiniz?
Op.Dr. Atilla KAYA
gelince mecburen yapacaksınız 🙂
fazla germeyin

Furkan

Merhaba. Temmuz ayının başında kıl dönmesi ameliyatı oldum belden aşağısını uyuşturularak hatta ameliyattan sonra 15 gün sadece yüz üstü yatmıştım ama şuan dokturum yine tekrarladı dedi ve yine ameliyat dedi şimdi bu ameliyat yerine mikro tedavi yöntemi varmış ufak bir kesit alanıyla uygulanan bu tedavi bana uygulanabilirmi ?
Op Dr Atilla Kaya
Büyük ihtimalle uygulanabilir
ideaklinik @ gmail.com a fotoğraf gönderin değerlendirelim

Tarık

Hocam benim sorum şu: Mikro sinüsektomi yöntemi ile yapılan ameliyatın ardından antibiyotik tedavisi gerekiyo mu? ve eğer gerekiyosa antibiyotiği ”zoretanin” adlı akne ilacı ile almanın bir sakıncası var mıdır?
Op Dr Atilla Kaya
gerekmez

zuhal

kıl dönmesi hastalığında korunma yolları nelerdir. Mikrosinüsektomi yöntemini çok avantajlı ama nüks oranı nedir
Op Dr Atilla Kaya
Bölgeyi temiz ve kuru tutmak korunma için en etkili uygulama
Mikro sinüsektomide yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali de düşük % 3-4 civarıdır.

Özkan

Ankara da muayane ucreti ne kadar ??
Op Dr Atilla Kaya
kıl dönmesi muayenesi ücretsizdir

Ayşe can

Atilla hocam iyi günler bana iki yıl önce kıl dönmesi teşhisi koydular .kristal yönetimini uyguladılar ama işe yaramadı.a ameliyatı da erteledi hep Bu arada bugün bi arkadaşımın babası ameliyat olmuş hocam belinin orta kısmına kadar kesmişler doktor bağırsaklara ilerlediğini söylemiş .ameliyat sonrası fotoğrafını gördüm su an soktayim..ben de microsinusektomu ile ameliyat olup bu çileden kurtulabilirmiyim acabaaa .
Op Dr Atilla Kaya
Kristal fenolün işe yaramadığı biliniyor, gerçek tedavi değil
Klasik yöntemler zordur, mikro sinüsektomi yöntemini araştırın

babi

>