Türkçede kıl dönmesi denilen pilonidal sinüs hastalığının en sık daha çok 15-25 yaş gurubunda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda görülme sıklığının on katı civarıdır yani kabaca erkeklere özgü bir hastalıktır denilebilir. Kadınlarda az görülmesinin bir diğer sebebi bölge hijyenine daha çok dikkat etmeleridir.  18-22 yaş gurubunda görülme sıklığı % 10 lara kadar ulaşabilmektedir. Kuzey ırklarında çok daha seyrektir bunun en önemli sebebi erkeklerin de vücut kılı miktarlarının az olmasıdır.

Pilonidal Sinüs

Kıl Dönmesi Nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi en önemli sebep kıllı olmaktır, ikinci sırada bölge hijyenine daha az dikkat etmek vardır yani kalçaların arasını temizleme alışkanlığı olmayanlarda daha sık rastlanır. Bunların dışında anatomik olarak kişisel yatkınlık olabilir; bazı kişilerde kuyruk sokumu alanında doğuştan küçük çukurlar olur, gamze denilen bu çukurlarda delik oluşur ve buradan cisimler girer. Bir diğer anatomik sorun ise bu bölge derisinin zayıf olmasıdır. Zayıf olan deri daha çabuk delinir ve kılların girişi daha kolay olur.

Davranışsal neden olarak fazla oturmak ve kaykılarak oturmak hastalığın oluşmasında sebep olarak görülür.

Yaygın olarak kuyruk sokumundaki kılların neden olduğu düşünülmektedir ancak bu yanlış bir bilgidir. Sinüsten çıkan kılların ileri teknik incelemelerinde bunların % 98 kadarının enseden dökülenler olduğu görülmüştür. Yani asıl sorun enseden dökülenlerdir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle ciddi bir belirti vermez, bu konuda yapılan bir bilimsel çalışmada Amerika’da askeri kışlada yapılan taramada askerlerin % 12 sinde hastalık olduğu ancak bunların % 70 kadarında hiçbir şikayet olmadığı görülmüştür. Belirti verenlerde şu bulguların birine veya hepsine rastlanabilir

– Delik, bir veya birden fazla gözle zor görülecek kadar ince veya parmak girecek kadar geniş olabilir ama hastalığın olmazsa olmazıdır.

– Akıntı; vücudun deri altındaki yabancı maddelere karşı yaptığı bir salgıdır.

– Kanlı akıntı sinüsün ezilmesine bağlı olarak tahrişi ile ortaya çıkar, seyrektir.

– Şişlik, badem şeklinde ve büyüklüğündedir, mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar büyük te olabilir.

– Kötü koku, akıntıya ve iltihaba bağlıdır

– Kuyruk sokumunda tahriş, akıntının yaptığı doku hasarıdır.

– Ağrı sıklıkla hafif düzeydedir, apse gelişirse dayanılmaz düzeylere varabilir.

– Açık yara, bazen delik değil 3-4 parmak genişliğinde yara olur

– Deliğe yarısı girmiş serbest kıllar

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Mutlak engellemek mümkün değildir ancak hastalığa yakalanma ihtimali çok düşürülebilir. Bunun için şu önlemlere dikkat edilmelidir;

– Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda basınçlı duşla yıkanmalı ve lifle silinmelidir

– Tuvalette ense ve sırttan dökülmüş kılları uzaklaştırmak için tuvalet kağıdı yukarıdan da geçirilmelidir.

– Kıyafet değişimlerinde bölge elle yada ıslak mendille temizlenmelidir

– Atlat gibi üst iç çamaşır külotun dışına sallandırılmalı içine konmamalıdır böylece yukardan dökülenler kalçaların arasında birikemez.

– Epilasyon, bölge kıllarının temizlenmesi yukarıdan dökülen kılların orada takılmasını engeller ve daha rahat hijyen sağlar.

Engelleyemedinizse en kısa sürede tedavi olmalısınız çünkü ertelediğiniz sürece hastalığınızın ilerlemesine sebep olursunuz.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Fenol, formik asit ve gümüş nitrat gibi çeşitli ameliyatsız yöntemler denense de bu yöntemler kısmi klinik düzelme sağlar ancak temel sorun olan sinüs alınmadığı gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok geçiştirme uygulamalarıdır.

İlaçla tedavi mümkün değildir. İlaç gibi lanse edilerek piyasada satılan pilonol adlı bir ürün rahatlatma bile sağlamayacak ve tedaviye asla kalitesi olmayacak piyasa ürünüdür.

Tedavi ameliyatla yapılır, çok çeşitli ameliyat yöntemleri tarif edilmiştir, her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. İyi araştırıp doğru karar verilmeye çalışılmalıdır. Hastaneye gidildiğinden “men kıl dönmesi ameliyatı olmaya geldim” değil ne istediğiniz bilerek “ben şu yöntemle ameliyat olmak istiyorum” şeklinde yaklaşılmalıdır. Bunun için yeterli bilgi edinilmelidir. İnternet bilgi için vardır ve bu bilgi kullanılmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Zaman içinde çoğu terk edilen 40 tan fazla teknik tarif edilmiştir, günümüzde bir kısmı yaygın bazıları seyrek yapılan 14 civarı yöntem vardır. Hangi yöntemin size uygun olduğuna siz kendiniz karar vermelisiniz. Doktorunuz “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” sözünü inandırıcı bulmayın. Ameliyatı yapacak cerrah bunu başlamadan belirlemiş olur. Eğer size “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” diyorsa bilin ki o cerrah bir tek yöntem biliyor ve her hastasına aynı ameliyatı yapıyor, hastasını kaçırmamak için de böyle bir söylem ortaya koyuyor.

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

Klasik teknikler va çağdaş teknikler olarak iki sınıfa ayırabiliriz.

1-Klasik yöntemleri;

  • Açık bırakma
  • Yarı açık bırakma (marsupializasyon)
  • Doku kaydırma (genel adı flap yöntemidir 7-8 çeşidi vardır)
  • Primer kapatma
  • Karidakis ameliyatı

2-Çağdaş yöntemler

  • Mikro sinüsektomi
  • Pit picking
  • Bascom procedur
  • Sinüsotomi

Yukarıda bahsedildiği gibi bu yöntemlerin çeşitli olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Çağdaş ameliyatların en önemli avantajı yaralanmanın küçük olması sebebiyle daha az tekrarlaması ve hastanın aynı gün işine dönebilmesidir.

Tekniklerin ayrıntıları ilgili sayfalarda ayrıca ele alınacaktır. Benzer şekilde sıkıntılı bir dönem olan apse durumu da ayrı sayfada ele alınacaktır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse İlerler mi ?

Hastalığın ilerlemesi dışında sorun yaşanmaz. Şehir efsanesi olarak anlatılan kıllar omur iliğe dolanı, organları sarar gibi sözler gerçek dışıdır. Ancak yeni giriş delikleri ve yeni çıkış delikleri oluşarak daha ileri seviyelere taşınır. Özellikle orta hattan uzağa açılan delikler tedaviyi güçleştirir. Bu sebeplerle acil olmasa da çok vakit kaybetmeden sonuçlandırmak doğru yaklaşım olur

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukarıdan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar
https://www.medicalart.com.tr/kil-donmesi.html
http://www.kildonmesitedavisi.com/
http://www.kildonmesi.com.tr/Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hastalığı için 323 yorum yapılmış


Erhan

Hocam merhaba,
bir buçuk sene önce kapalı pansumansız yöntemle ameliyat oldum. Ameliyattan bir sene sonra tekrar apse oluştu ve patladı. Şu anda bir delik var, o bölgede ve etrafında bazen hafif kaşıntı ve hafif batma tarzında acı oluşuyor. Mikro sinusektomi ile tedavi olabilir miyim, yoksa daha önce ameliyat olduğum için bu mümkün değil mi? Ayrıca ameliyatı 6 ay kadar ertelersem sıkıntı olur mu? Son olarak adana’ya klinik açma gibi bir planınız yok mu hocam?
Op Dr Atilla Kaya
Daha önce ameliyat olanlar mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olabilir.6 ay uzun bir süre değil temiz tutarsanız sorun olmayabilir

Yunus

Hocam piodinal sinus yöntemi ile ameliyat oldum.Hiç bir sorunum yok az akıntı var sarı doktorum normal dedi.
Yalnız o bölgeye epilasyon yapsam ilerde tekrarlarmi
Op Dr Atilla Kaya
pilonidal sinus ,kıl dönmesi hastalığının latince adıdır.hem o bölgeye hemde sırt bölgesine epilasyon yaptırırsanız tekrarlama ihtimalini azaltırsınız

bayrak imalatı

bilgilendirdıginiz icin tesekürler gecmis olsun herkeze

Ağabey azeri

Hocam Meraba ben azerbaycandan yazıyorum benim göbek bölgemde kıl dönmesi tehşisi konuldu ama ben ameliyatı türkiyede sizin yapmanızı isterim bana şahsi telefonunuzu ve hastane adresinizi yazarsanız sevinirim çok acil)
Op Dr Atilla Kaya
Göbekteki kıl dönmelerine % 98 ihtimalle ameliyat gerekmez, ucu mapuklu çubukla her banyoda derinlemesine temizleyin % 98 kendiliğinden düzelir ameliyat gerekmez.

Duygu

Hocam ben kil donmesi ameliyati oldum yaklasik 2 ay once ve dikisim duz 9 dikis vardi ve dikisler alindikdan sonra alt dikis bolumunde acilma oldu doktora gittim ref 125 ampul verdi bununla lansuman yap dedi ama halen daha iylesmedi ve cok kasiniyo ve son 5 gundurde pansuman yapmiyorum acik belki daha erken iylesir die ve suda deydirmiyorum benim tam olarak neyapmam lazim gercekden piskolojim bozuldu yardimci olursaniz sevinirim birde ozelde oldum eger doktor hatasiysa sikayetci olucam gercekden yardimci olursaniz sevinirim tskler simdiden.
Op Dr Atilla Kaya
doktor hatası olduğunu sanmıyorum.kıl dönmesi tedavinde kullanılan ameliyat tekniği önemli.klasik yöntemlerle yapılan tedavilerde açılma,iyileşmede gecikme vb durumlar çok sık görülür.bu birazda sizin yara iyileşme sürecinize kalmış.bu nedenle şikayetçi olmanıza gerek yok.siz sıkıntıya girersiniz

Kaan

Hocam 2.5ay oldu ameliyat olali kusura.bakmayin cok soru soruyorum ama ni delik var ve akinti var sizce tekrarladimi
Op Dr Atilla Kaya
2.5 ayda tekrarladığı söylenemez.

damla

meraba ben kıl dönmesinden ameliyat olalı 1 ay oldu ama o bölgede sarı sarı akıntı oluyor bazen kanıyor sıkıntı olur mu
Op Dr Atilla Kaya
yapılan ameliyat tekniğine göre iyileşme 2-4 ay sürebilir

Kaan

Hocam dikisim alındı fakat, bir tane dikişin olduğu yerden peçeteyle silindiğinde görülebilen bi kan geliyo yardım edin nolur korkuyorum…
Op Dr Atilla Kaya
Önemli bir şey değil ama yine de isterseniz kontrole gidin

Kaan

Peki duzgun otursam üzerine dikiş açılırmi? 20. Gune gidiyoruz dikisin alinmasindaki zaman
Op Dr Atilla Kaya
sorun yoksa açılması beklenmez

Haşim

hocam bu ameliyatın geciktirilmesinde bi sıkıntı olurmu? Olursa ne gibi sıkıntı olur ?
Op Dr Atilla Kaya
apse olışabilir.hastalığınız ilerleyebilir

Kaan

Hocam 12,13gun once ameliyat oldum dikisler alindi fakat alındığı bölgede nokta şeklinde açılma var bu tehlike mi yoksa normal bisey mi
Op.Dr.Atilla Kaya
normal değil ama tehlikeli de değil

Selin

Hocam bn felp yöntemi ile ameliyat oldum ve ordan biraz akıntı geliyo 2 3 gündür sizce sıkıntı varmıdır yaa 1 ay oldu ameliyat olalı
Op.Dr.Atilla Kaya
kapanması beklenirdi ama olabilir kontrole gitseniz iyi olur

Nefise

Hocam bn ameliyat olalı 1 ay oldu ve ilk 10 gün sonra tüg Dökücü ile temizledik ve şimdi agda vursam sorun olurmu 1 ay oldu ameliyat alalı
Op.Dr.Atilla Kaya
Sorun olmaz

Haşim

Hocam merhaba benim 5-6 ay önce kuyruk sokumunda kıl dönmesi oldugu belirlendi. Bana antibiyotik haplar ile tedavi yapmaya çalıştı ve şişlik ve akıntı kesildi sonradan yine çıkmaya başladı. Bu sefer doktorum deri kaydırma tekniği yaptığı için sizin klinikte olmayı düşünüyorum. Şuanda kapalı yine ama içinde oldugunu biliyorum antibiyotik haplar verdigi için bende sarımsaktada antibiyotik var dedim bol bol sarımsak yedim o yüzden kapandı arkadaşımda amaliyat olmuş o bölgeyi ada mı yapıyoruz veya nasıl oluyor bide fiyatı kaç para olur 17 yaşındayım
Op Dr Atilla Kaya
840 TL ödersiniz
mikro sinüsektomiyönteminin ayrıntısını netten araştırın

HARUN

hocam merhaba ayın 27,28 gibi mersinden İstanbul’a gelecem kıl dönmesi teşhisim var.Akıntı şişlik vs hiç birşey yok sadece bel ağrısı şeklinde o bölge ağrıyor .Ameliyat sonrası kaç gün sonra tekrar araçlar dönebilirim.Teşekkür ederim iyi çalişmalar
Op.Dr.Atilla KAYA
kliniğimizde tedavi olursanız mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.tedaviden sonra istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz

Osman

Hocam merhaba ben 6 ay önce açık ameliyat oldum yaranın 3/2 si kapandı ben futbol oynuyordum fazla zorlamadan pansumanlı şekilde oynayabilirmiyim
Op.Dr.Atilla Kaya
sert düşerseniz zarar görebilir, doktorunza sormalısınız

Şükrü Polat

Hocam merhaba ben 1 yıl önce mikro senisektomi ameliyatı olmuştum İzmir’de şimdi tekrar ameliyat yapılan yerde beyaz şişlik var tekrar aynı ameliyat yapılabilirmi? Yada ameliyatsız bir tedavi uygulanabilirmi? Teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
ameliyatsız olmaz ama kolay uygulanan yöntemler olabilir

Fatih

merhaba hocam.
ben 1 sene önce kıl dönmesinden ameliyat oldum. bugün kalktığımda o bölgede bir ağrı var. ama baktım delik falan yok. yani akıntı falan hiç bir şey yok. lavaboda biraz fazla durdum ondan olabilirmi?
yoksa tekrarlamışmıdır? delik sonradanmı oluşur?
Op.Dr.Atilla KAYA
tek başına ağrı olması tekrarladığını göstermez ama muayeneyle emin olun bence

Nefise

Hocam bn ameliyat olalı 20 gün oldu ve dikişlerm falan alındı alt kısımda çok kaşıntı var aşırı kaşınıyor sizce neden sanki birazda akıntı var ama çok daha yeni deri kaydırma yöntemi ile ameliyat oldum sizce bunlar neden oluyor birde pansuman gerek yok dedi doktor biz yara iyi kapansın diye yapsak bişe olurmu lütfen yardımcı olun çok korkuyorum tekratladı diye çünki 2. Yi oldum
Op.Dr.Atilla KAYA
akıntıya bağlı kaşıntı olabilir.bu nednele sık sık yıkayıp kuru tutmaya özen gösterin

Selin

Hocam bnm dikişlerim alınalı 5 gün oluyo ama çok kaşınıyo arada bir sızlıyor sizce neden birde yaranın iyi kapanması için biz pansuman yapıyoruz doktor gerek yok dedi ama sizce bişe olur mu
Op.Dr.Atilla KAYA
hayır .sık yıkayıp kuru tutmak iyileşmeyi hızlandırır ve yaranın kirlenmesini önler.

kecoa