Doktor Atilla Kaya   Klinik Adresi   TelefonTürkçede kıl dönmesi denilen pilonidal sinüs hastalığının en sık daha çok 15-25 yaş gurubunda görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlarda görülme sıklığının on katı civarıdır yani kabaca erkeklere özgü bir hastalıktır denilebilir. Kadınlarda az görülmesinin bir diğer sebebi bölge hijyenine daha çok dikkat etmeleridir.  18-22 yaş gurubunda görülme sıklığı % 10 lara kadar ulaşabilmektedir. Kuzey ırklarında çok daha seyrektir bunun en önemli sebebi erkeklerin de vücut kılı miktarlarının az olmasıdır.

Pilonidal Sinüs

Kıl Dönmesi Nedenleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi en önemli sebep kıllı olmaktır, ikinci sırada bölge hijyenine daha az dikkat etmek vardır yani kalçaların arasını temizleme alışkanlığı olmayanlarda daha sık rastlanır. Bunların dışında anatomik olarak kişisel yatkınlık olabilir; bazı kişilerde kuyruk sokumu alanında doğuştan küçük çukurlar olur, gamze denilen bu çukurlarda delik oluşur ve buradan cisimler girer. Bir diğer anatomik sorun ise bu bölge derisinin zayıf olmasıdır. Zayıf olan deri daha çabuk delinir ve kılların girişi daha kolay olur.

Davranışsal neden olarak fazla oturmak ve kaykılarak oturmak hastalığın oluşmasında sebep olarak görülür.

Yaygın olarak kuyruk sokumundaki kılların neden olduğu düşünülmektedir ancak bu yanlış bir bilgidir. Sinüsten çıkan kılların ileri teknik incelemelerinde bunların % 98 kadarının enseden dökülenler olduğu görülmüştür. Yani asıl sorun enseden dökülenlerdir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Genellikle ciddi bir belirti vermez, bu konuda yapılan bir bilimsel çalışmada Amerika’da askeri kışlada yapılan taramada askerlerin % 12 sinde hastalık olduğu ancak bunların % 70 kadarında hiçbir şikayet olmadığı görülmüştür. Belirti verenlerde şu bulguların birine veya hepsine rastlanabilir

– Delik, bir veya birden fazla gözle zor görülecek kadar ince veya parmak girecek kadar geniş olabilir ama hastalığın olmazsa olmazıdır.

– Akıntı; vücudun deri altındaki yabancı maddelere karşı yaptığı bir salgıdır.

– Kanlı akıntı sinüsün ezilmesine bağlı olarak tahrişi ile ortaya çıkar, seyrektir.

– Şişlik, badem şeklinde ve büyüklüğündedir, mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar büyük te olabilir.

– Kötü koku, akıntıya ve iltihaba bağlıdır

– Kuyruk sokumunda tahriş, akıntının yaptığı doku hasarıdır.

– Ağrı sıklıkla hafif düzeydedir, apse gelişirse dayanılmaz düzeylere varabilir.

– Açık yara, bazen delik değil 3-4 parmak genişliğinde yara olur

– Deliğe yarısı girmiş serbest kıllar

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Mutlak engellemek mümkün değildir ancak hastalığa yakalanma ihtimali çok düşürülebilir. Bunun için şu önlemlere dikkat edilmelidir;

– Kuyruk sokumu bölgesi her banyoda basınçlı duşla yıkanmalı ve lifle silinmelidir

– Tuvalette ense ve sırttan dökülmüş kılları uzaklaştırmak için tuvalet kağıdı yukarıdan da geçirilmelidir.

– Kıyafet değişimlerinde bölge elle yada ıslak mendille temizlenmelidir

– Atlat gibi üst iç çamaşır külotun dışına sallandırılmalı içine konmamalıdır böylece yukardan dökülenler kalçaların arasında birikemez.

– Epilasyon, bölge kıllarının temizlenmesi yukarıdan dökülen kılların orada takılmasını engeller ve daha rahat hijyen sağlar.

Engelleyemedinizse en kısa sürede tedavi olmalısınız çünkü ertelediğiniz sürece hastalığınızın ilerlemesine sebep olursunuz.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Fenol, formik asit ve gümüş nitrat gibi çeşitli ameliyatsız yöntemler denense de bu yöntemler kısmi klinik düzelme sağlar ancak temel sorun olan sinüs alınmadığı gerçek anlamda bir tedavi değildir, daha çok geçiştirme uygulamalarıdır.

İlaçla tedavi mümkün değildir. İlaç gibi lanse edilerek piyasada satılan pilonol adlı bir ürün rahatlatma bile sağlamayacak ve tedaviye asla kalitesi olmayacak piyasa ürünüdür.

Tedavi ameliyatla yapılır, çok çeşitli ameliyat yöntemleri tarif edilmiştir, her yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır. İyi araştırıp doğru karar verilmeye çalışılmalıdır. Hastaneye gidildiğinden “men kıl dönmesi ameliyatı olmaya geldim” değil ne istediğiniz bilerek “ben şu yöntemle ameliyat olmak istiyorum” şeklinde yaklaşılmalıdır. Bunun için yeterli bilgi edinilmelidir. İnternet bilgi için vardır ve bu bilgi kullanılmalıdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Zaman içinde çoğu terk edilen 40 tan fazla teknik tarif edilmiştir, günümüzde bir kısmı yaygın bazıları seyrek yapılan 14 civarı yöntem vardır. Hangi yöntemin size uygun olduğuna siz kendiniz karar vermelisiniz. Doktorunuz “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” sözünü inandırıcı bulmayın. Ameliyatı yapacak cerrah bunu başlamadan belirlemiş olur. Eğer size “hangi yöntemle yapacağımızı açtıktan sonra karar veririz” diyorsa bilin ki o cerrah bir tek yöntem biliyor ve her hastasına aynı ameliyatı yapıyor, hastasını kaçırmamak için de böyle bir söylem ortaya koyuyor.

Kıl Dönmesi Ameliyat Yöntemleri

Klasik teknikler va çağdaş teknikler olarak iki sınıfa ayırabiliriz.

1-Klasik yöntemleri;

  • Açık bırakma
  • Yarı açık bırakma (marsupializasyon)
  • Doku kaydırma (genel adı flap yöntemidir 7-8 çeşidi vardır)
  • Primer kapatma
  • Karidakis ameliyatı

2-Çağdaş yöntemler

  • Mikro sinüsektomi
  • Pit picking
  • Bascom procedur
  • Sinüsotomi

Yukarıda bahsedildiği gibi bu yöntemlerin çeşitli olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Çağdaş ameliyatların en önemli avantajı yaralanmanın küçük olması sebebiyle daha az tekrarlaması ve hastanın aynı gün işine dönebilmesidir.

Tekniklerin ayrıntıları ilgili sayfalarda ayrıca ele alınacaktır. Benzer şekilde sıkıntılı bir dönem olan apse durumu da ayrı sayfada ele alınacaktır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse İlerler mi ?

Hastalığın ilerlemesi dışında sorun yaşanmaz. Şehir efsanesi olarak anlatılan kıllar omur iliğe dolanı, organları sarar gibi sözler gerçek dışıdır. Ancak yeni giriş delikleri ve yeni çıkış delikleri oluşarak daha ileri seviyelere taşınır. Özellikle orta hattan uzağa açılan delikler tedaviyi güçleştirir. Bu sebeplerle acil olmasa da çok vakit kaybetmeden sonuçlandırmak doğru yaklaşım olur

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukarıdan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar
https://www.ideaklinik.com/kil-donmesi-pilonidal-sinus.html
http://www.kildonmesiklinigi.comKıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hastalığı için 345 yorum yapılmış


Uğur

Hocam iyi akşamlar bana kıl dönmesi tanısı konuldu fakat karaciğer enzimlerimden dolayı anestezi uzmanı ameliyatı erteletti. Fakat bende delik sayısında artış oldu apse yaptı. Şuanda apseden yana problem kalmadı boşaltıp antibiyotik tedavisi uyguladım. Bende şuanda 4 adet delik var bu yöntem baya iyi bir yöntem gibi fakat kafama takılan şey delikler arasında mesafe fazla ufak kesi atılıp bölge temizlenince çevre dokularda olmadığı veya kalmadığı nasıl anlaşılıyor ? Mesela komple keside etrafta hastalıklı doku varda temizlenebilir peki bu ufak keside hala kalıp kalmadığı, temizlenip temizlenmediği nasıl anlaşılıyor? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..
Op.Dr.Atilla Kaya
Kıl yumağını kapsülü ile birlikte çıkarıyoruzi, tabiki herşeyden emin oluyoruz.

Deniz

Hocam merhabalar; Benim koltuk altımda ter bezi iltihabı sorunu var yıllardır. Sürekli içten ağrılı şişlikler çıkıyor ve bir süre sonra patlıyor. Geçenler de bacak aram da şişlik hissettim. Birden hızla büyüdü ve bâya şişti. Yürüyemez hale geldim. Acil servise gittim hemen ve 2 adet antibiyotik krem ve hap verildi. Daha once de bacak aram da kucuk şislikler cikti ve kendiliginden geçti. Simdi daha farkli bir durum yasiyorum.Acaba kıl dönmesi sorunu mu yaşıyorum, yoksa ter bezi iltihabı mı?
Op.dr.Atilla Kaya
nedenin tespiti için muayene etmek gerekir

Fikriye

Hocam nisan ayında kıl dönmesi ameliyati oldum tekrarından korkuyorum arada dikisli bolgemin alt kısmında hafif bir yanma ve kaşınma oluyo sizce tekrar ediyormudur.
Op.dr.Atilla Kaya
nüks etmiş olabilir.

Mert tayfan

Hocam ben 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyati oldum buyuk abdestimi yaparken bır kısım kıllar cıktığını fark ettim atamadım kılları ordan bir sorun olur mu teşekkürler
Op.Dr.Atilla Kaya
kıl dönmesi ameliyatının anüsteki kıllarla bir ilgisi yoktur

tuğba

hocam iyi günler. kırıkkalede hemşireyim bende kondilomlar mevcut ve tedavi olmak istiyorum. uzaktan geleceğim için günübirlik işlemleri halledebilirmiyiz.
Op Dr Atilla Kaya
evet halledebiliriz

hakan

Mrb hocam kuyruk sokumumda kıl dönmesi var benim 1 senedir şuan makatla penis arasinda olan yumusak dokuda şişlik oldu otururken yürürken aciyo kıl dönmesimi sizce oda
Op Dr Atilla Kaya
o apse olabilir.muayene olmalısın.apse ise geciktirmeden açtırmalıısn.ayrıca kıl dönmenide tedavi ettirmelisin

Enes

Hocam.Bende ameliyat olacağım.Çok korkuyorum.Gün boyu bunu arastirdim.Herkes gayet basit gectigini soyluyor ama psikolojik olarak inanmak istemiyorum.Çok kötü ağrı olur mu ameliyat sırasında lütfen beni kandırmayın 😀
Op Dr Atilla Kaya
Uyuşturduğumuz için hiç duymuyorsunuz ki 🙂

Cansu

Merhaba. 2 ay önce kuyruk sokumumda çok ağrı vardı 20 gün falan sürdü kıl dönmesinden şüphelendim ve genel cerrah doktoruna gittim devlet hastanesine. Muayene olduğumda iltihap dedi ve antibiyotik kullandım 20 gün sonra tekrar kontrole gel dedi. Kontrole gittiğimde kuyruk sokumumda iki tane siyah nokta gibi delik olduğunu ve kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ameliyattan çok korkuyorum şuan ağrım falan yok ama ilerler diye de korkuyorum. Günlerdir bu yüzden ağlıyorum kendimi tutamıyorum. Ne yapmam gerekiyo en iyi ameliyat hangisidir. Devlet hastanesinde olursam kapalı ameliyat yaparız dedi. Bilgi verir misiniz. Ağrısız acısız en iyi ameliyat hangisidir
Op Dr Atilla Kaya
gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.

hasan

ben 3 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum ancak hiç büyük abdestimi yapmadım daha dikişler atar die cekiniyorum ne önerebilirsiniz?
Op.Dr. Atilla KAYA
gelince mecburen yapacaksınız 🙂
fazla germeyin

Furkan

Merhaba. Temmuz ayının başında kıl dönmesi ameliyatı oldum belden aşağısını uyuşturularak hatta ameliyattan sonra 15 gün sadece yüz üstü yatmıştım ama şuan dokturum yine tekrarladı dedi ve yine ameliyat dedi şimdi bu ameliyat yerine mikro tedavi yöntemi varmış ufak bir kesit alanıyla uygulanan bu tedavi bana uygulanabilirmi ?
Op Dr Atilla Kaya
Büyük ihtimalle uygulanabilir
ideaklinik @ gmail.com a fotoğraf gönderin değerlendirelim

Tarık

Hocam benim sorum şu: Mikro sinüsektomi yöntemi ile yapılan ameliyatın ardından antibiyotik tedavisi gerekiyo mu? ve eğer gerekiyosa antibiyotiği ”zoretanin” adlı akne ilacı ile almanın bir sakıncası var mıdır?
Op Dr Atilla Kaya
gerekmez

zuhal

kıl dönmesi hastalığında korunma yolları nelerdir. Mikrosinüsektomi yöntemini çok avantajlı ama nüks oranı nedir
Op Dr Atilla Kaya
Bölgeyi temiz ve kuru tutmak korunma için en etkili uygulama
Mikro sinüsektomide yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali de düşük % 3-4 civarıdır.

Özkan

Ankara da muayane ucreti ne kadar ??
Op Dr Atilla Kaya
kıl dönmesi muayenesi ücretsizdir

Ayşe can

Atilla hocam iyi günler bana iki yıl önce kıl dönmesi teşhisi koydular .kristal yönetimini uyguladılar ama işe yaramadı.a ameliyatı da erteledi hep Bu arada bugün bi arkadaşımın babası ameliyat olmuş hocam belinin orta kısmına kadar kesmişler doktor bağırsaklara ilerlediğini söylemiş .ameliyat sonrası fotoğrafını gördüm su an soktayim..ben de microsinusektomu ile ameliyat olup bu çileden kurtulabilirmiyim acabaaa .
Op Dr Atilla Kaya
Kristal fenolün işe yaramadığı biliniyor, gerçek tedavi değil
Klasik yöntemler zordur, mikro sinüsektomi yöntemini araştırın

Isimsiz

Selam aleykum hocam bugun doktora gittim kil donmesi teshisi koydu igne yapti ve ilac yazdi 5 gunde iyilesirsin dedi ama internetten okudugum bilgilere gore kil donmesine ilacin faydasi yok yaziyor ben arabistanda yasiyorum burda micro sinusektomi uygulanmiyor sadece acik amelyat var. benim apsem daha yeni 3 gun oldu dokunmadigim zaman gozukmuyor bile hocam sorum su : erken teshis olduguna gore benim amelyatsiz kurtulma sansim varmi ? Tesekkurler
Op Dr Atilla Kaya
ameliyatsız kurtulma şansınız yok.kıl keseciğinin mutlaka çıkarılması gerekiyor.

Selcuk

Hocam ben 4 gün önce karydakis yöntemi ile amelyat oldum benim sormak istediğim amelyat yerimde hafif ağrı ve sızlamar oluyo bu normal mi hani dikişler mi patlayacak korkum var bide yurumede sakınca alırmı ve bu sızlamalar ağrılar normalmi doktorum burda olmadığı için soramıyorum yardım ederseniz sevinirim tesekkurler
Op Dr Atilla Kaya
ameliyat yerinde akıntı vb birikirse ağrıya neden olabilir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz.hareket ederken bölgeyi destekleyin

Ata

Merhaba hocam.
Ben 2014 ekim ayında kuyruk sokumumdaki apse yüzünden acil e zor yetişmiştim bir anda şişmiş ti. Ve apse yi aldılar o gün bir hafta istirahat ettim kendime gelmiştim.
Doktor bey bana iki üç hafta sonra gel iltihap geçince ameliyat olayina bakalım demişti. Bende işlerden dolayi gidemedim. Şuan yeniden kaşınma ve azcık şişlik başladı ne yapmam lazım şimdiden çok teşekkür ederim
Op Dr Atilla Kaya
tedavi olmanız gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip,apse yoksa uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz.apse varsa öncelikle apse tedavi edilmeli,yoksa iyileşme gecikir

Basri39

Merhaba hocam
Ben yaklaşık 1 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat tam bu sırlarda kuyruk sokumu tarafında tatlı kaşınmalar oluyor fakat ne bir şişlik nede bir iltihap akıntısı var sebebi ne olabilir teşekkürler…
Op Dr Atilla Kaya
kıl dönmeniz nüks etmiş olablir

Selin

Hicam bn 3 cü ameliyatimi alcam birincisi kapali cukuk bir ameiyatti 2.si geri kaydirma yöntemiydi ama bu yine tekraladi bni rahatsiz etmiyo bazenleri rahatsiz ediyo ama katron yag sürunce bni 1 ,2 ay rahaylatiyo iste jocam bn yoruldum ameliyat olmaktan ve bn üniversiteye gitmem greek kazandim ama ameliyat zorlar sizce olmalimiyim ve delik büyümüs malesef
op Dr Atilla Kaya
tedavini mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz.genel hijyenine dikkat edersen tekrarlamaz

Fikret

Merhaba hocam ben 15 yasimdayim ozel hastanede kil donmesi tedavisi olucam bende sislik yok toplu igne (renkli olan basinda top olan toplu igneler) basi kadar delik var surekli olmasada 2 gunde bir filan cok az serce parmagi tirnagimdan daha kucuk kan ve sari akinti geliyor sizce ne yapmaliyim ameliyat hic olmadim 15 yasimda oldugum icin cok korkuyorum yani ameliyattan lokal anestezi de hissediliyormu merak ettigim sorular sunlar yukarida soylediklerime gore sizin teshisiniz fikriniz nedir ve lokal anestezide hic hissedermiyim?
Op Dr Atilla Kaya
hissetmezsin.ama mutlaka mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olmanı öneririm

penyu