Medical Art

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs

Kıl dömesi denilen pilonidal sinüs hastalığı daha çok 15-25 yaş gurubu genç erkelerde görülen bir hastalıktır. Kıllı ırklarda % 10 onlara kadar çıkabilmektedir. Bayanlarda daha az kıl olması ve bayanların hijyenine daha fazla dikkat etmesi sebebiyle bayan erkek oranı 1/12 civarındadır ve bayanlar genellikle hastalık ilerlemeden fark ederler. Bu sebeple bayanlarda tekrar ihtimalide oldukça düşüktür.

Kıl Dönmesi

Pilonidal sinüs oluşumunda bir çok görüş olsada en akla yatkın olanı enseden ve sırttan kalça arasına düşen kılın kalçanın sürtünme hareketiyle cildi delip cilt altına girdiğidir görüşüdür.Eskden doğuştan olduğuna inanılırdı ancak bu kabul görmemektedir.

Toplumun bu kadar sık rastlanan hastalık hakkında bilgilendirilmesi görülme sıklığını azaltacaktır,özellikle ailesinde kıl dönmesi olan veya fazla kıllı insanların bölge hijyenine biraz daha dikkat etmesi hastalığın oluşma sıklığını azaltacak en önemli etkendir. Her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinde de hastalığın oluşumuna engel olmak daha doğru bir davranıştır.

Kıl Dönmesi Korunma Yöntemleri

Hastalıktan korunmak için kuyuruk sokumu bölgesi her banyoda yıkanmalı her tuvalette yukardan dökülmüş olabilecek kıllar uzaklaştırılmalıdır.Benzer şekilde her tuvalette tahretlenirken o bölgenin temizlenmeside yararlı olacaktır.Bu uygulamalar ameliyattan sonra hastalığın tekrarlamasınıda engellmektedir.

Kıl Dönmesi Utanma Problemi

Kıl dömesinde bir diğer sorun tedavinin ertelenmesidir,tedavinin  ertelenmesi ağrılı bir durum olan kıl dömesi apsesine ve yeni kanallar açılmasına sebep olabilir,çok sayıda deliğin karınca yuvası gibi, artması hastalığın tedavisinide güçleştirmekte ve daha büyük bir ameliyat gereksinimi ortaya çıkarabilmektedir.Ameliyatın büyümesi tekrar ihtimalinide artıran bir etkendir.

Kıl Dönmesi Tedavi

Kıl dömesi tedavisin hali hazırda bir kısmı çok yapılmasada 8 çeşit ameliyat tekniği vardır.Ameliyat teknikleri birçok farklılık içerir bu farklılıkların getirdiği avantajlar yanında çeşitli dezavantajlarıda vardır.Kişi bunu araştırırken tekrar ihtimali ve işgücü kaybı konusunu çok iyi irdelemelidir.

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukardan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

www.kildonmesitedavisi.com     -     www.kildonmesi.com.tr

 

 


208 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs”


 1. cem aydinoglu diyor ki:

  Slm hocam. Kuyruk sokumunda findik buyuklugunde 5-6 aydir sislik var. Gecen yaz ayinda bazen akinti yapiyordu ama simdi akinti yok. Doktora gittim 1ufak delikli kil donmesi dedi. Hocam sizin ameliyat yonteminiz devlet hastanelerine gore daha kisa ve basit gibi gorunurken dvlet hastanelerinde neden deger gormuyor. Acik ve kapali ameliyata sizin yonteminiz kiyas edilirse hastaligin tekrar etme olasiligi nedir. Hocam sskliyim ameliyat kac tl. Ben bartindan gelmeyi dusunuyorum. Ama benim icin onemli olan hadtalagin tekrar nuksetmemesi .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapılan devlet hastaneleri var, % 3 civarı tekrarlama ihtimali var,840 tl

 2. doğan diyor ki:

  merhaba hocam izmirde yaşıyorum yakınımızdaki bir devlet hastanesine kıl dönmesi vakasıyla muayne oldum. doktor muayne ettikten sonra sivilcenin ortasında delik varmış ama şimdi kapanmış kendiliğinden dedi . ufak ve yeni daha dedi antibiyotik hap ve pomad krem verdi. bunu kullan 2 hafta sonra tekrar gel dedi. kullandım ve 2 hafta sonra gittiğimde iltihap kurumuş ve olumlu sonuç verdiğini söyledi. ameliyatlık bir durum olmadığını bunun daha çok masum olacak kadar taze olduğunu söyledi. devamlı pomad kremi kullanmamı ve belime ter bezi koymamı söyledi. tekrar etmesini istemiyosan bunlara dikkat et dedi. zaten bu 30-40 yaş arasında duraklama hatta durma evresine geliyomuş. hocam benim anlamadığım bu bende 10 senedir var hiç şikayetim olmadı ağrı sızı gibi ara ara akıntı oluyordu. nasıl daha yeni başlamış olabilir. siz ne dersiniz başka bir doktora muayne olmama gerek varmı yoksa doktorun dediği gibi ameliyatlık bir evrede değilmiyim aceba? şimdiden tşk ediyorum hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunları bir cerrah söylemiş olamaz çünkü tamamı aldığımız eğitime aykırı sözler
  mikro sinüsektomi yöntemini araştırın ameliyat olun,en azından işini seven bir cerraha muayene olun :)

 3. yucel diyor ki:

  hocam bende 5 yildır kıl dönmesi var uç defa aspe oluştu iki defa kendisi patladi bir defada doktor apseyi bosaltti amaliyat olmak istemiyorum micro sinüsectomi yöntemi uygulanir mi denizlide oturuyorum olur derseniz gelecegim yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderin değerlendireyim

 4. sercan artuç diyor ki:

  hocam kuyruk sokumumda kıl donmesi var toplamda 3 delik var ama 2 si cok kucuk bırısı ıse buyuk siigortalıı olarak çalısıyoorrum amelliyatt ücreti yaklasık olarak ne kadar tutar ve işimin basına ne zaman dönebiillirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl tutar
  10 dakika sonra dönebilirsiniz.

 5. Necdet Koçak diyor ki:

  Hocam ben 2 buçuk ay önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum. Yaram kapanmaya çok yakın tırnak kadar biryer kaldı ama hareket ettikçe ufacık kapanan yer hemen tekrar açılıyor. Bu küçük yere dikiş uygulanabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır o tarz yara dikilmez

 6. soner diyor ki:

  Merhaba hocam, kuyruk sokumumda sivilce var ve ara sıra intihap akıyor. sanırım kıl donmesi bu :) ben bu yontemle olmak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  karar vermeniz gerekiyor :)

 7. ibrahim diyor ki:

  Merhaba hocam mikro sinusektomi tedavisi ankarada varmi tesekkurler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  vardır araştırmalısınız

 8. Musa diyor ki:

  Merhabalar hocam, ben de kıl dönmesinden muzdaribim. Vücut geliştirme ve bisiklet sporuyla uğraşıyorum ve mikro sinüsektomi tedavisi olmak istiyorum acaba kaç gün spordan uzak kalırım? Selam eder, kolaylıklar dilerim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bir gün yeterli

 9. hidayet diyor ki:

  hocam mrh ama ben şehir dışından gelecem kıl dönmesi tedavisi için aynı gün içinde olabilirmiyim tedavi..teşekkürler…bide saglık güvencem var ama tahmini ücret ne kadar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet olabilirsiniz.
  kıl dönmesi ameliyatından sonra 10 dakika istirahat ettirip gönderiyoruz

 10. kadir diyor ki:

  slm hocam ben size burdurdan ulaşıyorum 1 seneye yakın kıl dönmesi uyluk kemiğimin orda bana acı vermekte bunu ameliyatsız tedevi ettiğinizi öğrendim bana bu tedavi olurmu olursa nasıl müracat yaparım yardımcı olurmusunuz saygılarımla….
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi kuyruk sokumunda olur uylukta olmaz

 11. caner diyor ki:

  sayın hocam bir sitenizde ameliyat 580 tl yazıyor.burada 840 tl acaba ben mi yanlış anlıyorum.sigortalı bir çalışanım ne kadara mal olur bu iş bana ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1 aralık itibariyle değişti

 12. Özkan diyor ki:

  Merhabalar Ekim ayında kuyruk sokumumda fark ettiğim şişlik nedeni ile muayene için Atilla hocam’a gittim. İltihabın kuruması ve tedavi için 2 ay sonra tekrar gelmemi istedi. 6 Ocak günü operasyon için tekrardan kendisine gittim. Bütün işlem sadece yarım saat sürdü ve hiç bir şey hissetmedim. Kendi aracımı kullanarak evime gittim. ilk 3 gün ufak sızlamalar oldu ama çok da durulmayacak şekilde değildi. Bugün tam 1 hafta geçti eski halime döndüm ameliyat olmamış gibiyim. Buradan Atilla hocam’a beni sağlığıma kavuşturduğu için teşekkür ederim. Ayrıca tüm medicalart çalışanlarına ilgi ve yardımlarından dolayıda teşekkür ederim. Uzun süre yatmak isteyemen ve aylar sürecek pansuman olmak istemiyorsanız. Bu yöntemi araştırmanızı tavsiye ederim.

 13. nazan diyor ki:

  tabiki hocam mailimi ekleyebilirsiniz..
  saygılar.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  teşekkürler

 14. nazan diyor ki:

  Merhabalar,
  Uzun zaman kıl dönmesi sorunu yaşayıp, benim gibi ameliyattan korkanlara sesleniyorum.. bu sorundan kurtulmaya niyetliyseniz mutlaka Atilla hocama görünün. Vücudumda harita gibi bir iz olacağına, ufacık miniminnacık bir izle kurtardım:) Aslında operasyon izi falan bir yana en çok da iş gücü kaybı ve ağrıdan kurtuluyorsunuz. İlk ve ikinci gün az bir ağrı hissetim (ki ona da ağrı denmez), 3. gün gayet iyiyidim, ağrıdan eser kalmadı.Bu gün mikrosinüsektomi operasyonu olalı 10 gün oldu ve çok iyiyim. Bu sorundan muzdarip olan var ise kendinize iyilik yapıp bu yöntemi araştırın..
  Hocam, beni eski halime kavuşturduğunuz için size çok çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bende teşekkür ederim
  çakma yorum denmemesi için müsade ederseniz mailinizi eklemek isterdim :)
  mail izinle eklenmiştir
  ipek_aras83 @ hotmail.com

  • Çağrı diyor ki:

   Ameliyat ücreti ne kadar acaba benim sadece genel sağlık sigortasını yatırıyorum aylık 40 tl ameliyat olsam toplam kaç tl ucret ödemem lazım
   Op.Dr.Atilla KAYA
   840 tl

 15. dogan diyor ki:

  Hocam merhaba
  3-4 gündür sağ el orta parmagimin ust kisminda bir sislik var. Dokununca aciyor ve sicak. Iltahap var sanirim. Kıl donmesi olabilir mi bu bolgede? Kıl donmesiyse ne yapilabilir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  parmağın üstünde kıl dönmesi olmaz

 16. Ender diyor ki:

  merhaba hocam 1 ay önce kuyruk sokumu kemiğinin üstüne düştü maç sırasında ve düştüğüm yern biraz altında fazla kanama oldu doktora gittim düşme sırasında yara açmıs dedi pansuman yaptı ama 1 ay geçti o düştüğüm yere yüklendiğimde kanama ve akıntı oluyor orada küçük yara gibi bir şey var ne olabilir bu oturmakta sıkıntı yok ama o düştüğüm yere yüklendiğimde acı var kıl dönmesi olabilir mi ? eğer öyleyse istanbula gelmem zor diğer sağlık kuruluşlarnda micro sinüs yöntemi var mıdır güvenebilirmiyiz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anlattıklarınız kıl dönmesine benziyor,bir çok yerde yapılıyor sorgulamalısınız

 17. Ahmet diyor ki:

  Merhaba hocam ben ç.kalede oturuyorum istanbula gelmem zor diğer sağlık kuruluşlarında micro sinüs yöntemi varmıdır yani güvenebilirmiyiz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çanakkalede mikro sinüsektomi yapan yer varsa da bilmiyorum araştırmalısınız

 18. Ender diyor ki:

  merhaba hocam.Benim şöyle bir sıkıntım var.Bir akşam maç sırasında kuyruk sokumunun üstüne düştüm sert bi şekilde ve onun biraz altında kanama oldu arada akıntı oluyor doktora gittim düşme esnasında yara açmış orda dedi pansuman yaptı 1 ay oldu o düştüğüm yere yüklendiğimde yine kanama oluyor nedir bu sizce kıl dönmesi olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yara olsaydı 2 haftada iyileşirdi sizinki kıl dönmnesine benziyor,mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 19. adnan diyor ki:

  Uzun yıllardır kıl dönmesi problemim var, 45 yaşındayım. Uzun süredir sessiz duruyordu (3 yıldır) . Bir sinüs ağzı var. Son 3 gündür akıntısız ağrım var, mikro sinüs yöntemi uygulanabilir mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse değilse uygulayabiliriz

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

sapi