Medical Art

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs

Kıl dömesi denilen pilonidal sinüs hastalığı daha çok 15-25 yaş gurubu genç erkelerde görülen bir hastalıktır. Kıllı ırklarda % 10 onlara kadar çıkabilmektedir. Bayanlarda daha az kıl olması ve bayanların hijyenine daha fazla dikkat etmesi sebebiyle bayan erkek oranı 1/12 civarındadır ve bayanlar genellikle hastalık ilerlemeden fark ederler. Bu sebeple bayanlarda tekrar ihtimalide oldukça düşüktür.

Kıl Dönmesi

Pilonidal sinüs oluşumunda bir çok görüş olsada en akla yatkın olanı enseden ve sırttan kalça arasına düşen kılın kalçanın sürtünme hareketiyle cildi delip cilt altına girdiğidir görüşüdür.Eskden doğuştan olduğuna inanılırdı ancak bu kabul görmemektedir.

Toplumun bu kadar sık rastlanan hastalık hakkında bilgilendirilmesi görülme sıklığını azaltacaktır,özellikle ailesinde kıl dönmesi olan veya fazla kıllı insanların bölge hijyenine biraz daha dikkat etmesi hastalığın oluşma sıklığını azaltacak en önemli etkendir. Her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinde de hastalığın oluşumuna engel olmak daha doğru bir davranıştır.

Kıl Dönmesi Korunma Yöntemleri

Hastalıktan korunmak için kuyuruk sokumu bölgesi her banyoda yıkanmalı her tuvalette yukardan dökülmüş olabilecek kıllar uzaklaştırılmalıdır.Benzer şekilde her tuvalette tahretlenirken o bölgenin temizlenmeside yararlı olacaktır.Bu uygulamalar ameliyattan sonra hastalığın tekrarlamasınıda engellmektedir.

Kıl Dönmesi Utanma Problemi

Kıl dömesinde bir diğer sorun tedavinin ertelenmesidir,tedavinin  ertelenmesi ağrılı bir durum olan kıl dömesi apsesine ve yeni kanallar açılmasına sebep olabilir,çok sayıda deliğin karınca yuvası gibi, artması hastalığın tedavisinide güçleştirmekte ve daha büyük bir ameliyat gereksinimi ortaya çıkarabilmektedir.Ameliyatın büyümesi tekrar ihtimalinide artıran bir etkendir.

Kıl Dönmesi Tedavi

Kıl dömesi tedavisin hali hazırda bir kısmı çok yapılmasada 8 çeşit ameliyat tekniği vardır.Ameliyat teknikleri birçok farklılık içerir bu farklılıkların getirdiği avantajlar yanında çeşitli dezavantajlarıda vardır.Kişi bunu araştırırken tekrar ihtimali ve işgücü kaybı konusunu çok iyi irdelemelidir.

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukardan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

www.kildonmesitedavisi.com     -     www.kildonmesi.com.tr

 

 


224 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs”


 1. Ismayil diyor ki:

  Hocam merhaba.Sizce erkeklerin yüzde kaçının kıl dönmesi olma olasılığı var ? Tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  % 7 civarı

  • Ismayil diyor ki:

   Kil donmesi hastasiyim ve ben simdi 7% in icindemiyim ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   ne kadar önemli bir soru sormuşsunuz
   kutlarım sizi :)

 2. Ferit diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben mikro sinusektomi ameliyyati olmak istiyorum.Siz Azerbaycana geliyormusunuz yoksa sadece Istanbulmu ??? Lutfen cevap verin.Tesekkurler.

  Op.Dr.Atilla KAYA
  sadece istanbuldayım

 3. Fuat diyor ki:

  Hocam merhaba.Yorumlara bakiyorum herkes sislik,apse diyor.Bende sislik yok sadece kuyruk sokumuma pecete koyuyorum ve 1 saatdan sonra yuzerinde sivi ve ya su gibi birsey oluyor.Kan veya agri yok ama ben yinede uyurken sirtustu uyumuyorum ve cox fazla oturmuyorum.Apse nedir ? Herkes yaziyor apse partlamasi falan cok korkuyorum…Simdi ben ne yapmaliyim ? Birde hastalik cokmu ilerlemis ? Tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunlar ilerlediğini göstermez ama tedavi olmazsanız ilerleyebilir, yöntemleri iyi araştırın

 4. nihat diyor ki:

  hocam merhaba bugün mayene oldum kıl dönmesi var dedi dr. 4-5delik var dedi ameliyat olman gereklli dedi ama tamamen iyileşmen 1 ayı bulur dedi. araştırırken sizin tedavi yönteminizi gördüm şehir dışından gelecem mikro sinüsektomi tedavisi olmak istiyorum bu tedavi yöntemi ile gerçekten bi kaç gün içerisinde normal işime dönebilirmiyim acaba.şimdiden tşk hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  aynı gün işinize dönebilirsiniz

 5. Halil diyor ki:

  Hocam iyi günler, ben yurt dışında Hindistan’da çalışıyorum, bu yönetminiz burada tanınmamaktadır. Şu an ülkeye gelme imkanım bulunmamaktadır. Burada, Hindistan’da yönetminizi uygulayan meslektaşlarınız var mıdır ? Varsa irtibat bilgilerini alabilir miyim? Elimde olmayan nedenlerle zaman çok kısıtlı olduğu için soruyorum: eğer İstanbul’a gelebilirsem, randevü aldığım gün hemen bu ameliyata alınabilir ve tüm işlemleri tamamlayabilir miyiz? Teşekkür ederim. (Bu arada Hindistan’da iyi bir hastanenin bir doktoru 10dk’da ayağa kaldıracak bir doktor olmadığını söylediğinde; gururla Türk doktorlarına danışmasını söyleme onurunu yaşattığınız için ayrıca teşekkür ederim. )
  Op.Dr.Atilla KAYA
  benzer ameiyatlardan biri Bascom amelyatı adıyla sorgulayın yapan vardır

 6. fatih çetin diyor ki:

  hocam ben bugün 9 haziranda doktora gittim ve bende önceden kıl dönmesi varmış fakat yeni farkettik ve apse yapmış. doktor lokal anestezi verip apseyi temizledi fakat şişlik duruyor. fakat eskisi kadar oturmada sıkıntı olmuyor. şişlik ne zamana kadar düzelir. bu arada günlük pansuman yap dedi doktor. 1-2 hafta içinde tüm apse bölümü geçer sonra ameliyat olman lazım dedi. neler yapmalıyım yazar mısınız?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse düzelir sonra mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

  • fatih çetin diyor ki:

   bu micro sinüsektomi devlet hastanelerinde yapılır mı? araştırınca fiyatları çıktı 4 bin tl filan diyor herhalde onlar özel hastanedir.
   Op.Dr.Atilla KAYA
   mikro sinüsektomi yapan devlet hastanesi vardır araştırmalısınız

 7. ayse diyor ki:

  hocam ben 5 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum internetten böyle bir yazı okudum :
  ” İlki ameliyattan 15 gün sonra olmak üzere 3 ay boyunca her 15 günde bir tüm kalça ve anüs bölgesindeki kıllar, tüy dökücü kremler kullanılarak temizlenmelidir” bu doğrumudur gerçekten böyle bişey yapılmalı mı ve bir soru daha soracam doktor artık ihtiyaçlarımı gidermek için oturabileceğimi söyledi ama ben oturamıyorum dikişlerim patlar diye korkuyorum sizce ne yapmalıyım zaten 4 gün hastahanede kaldım ve 2 gün boyunca yataktan hiçbir şekilde kalkmadım doktor yasakladı şimdi yeni yeni yürüyebiliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyat alanını içeren 10 X 10 cm lik bölgeyi tıraş edebilirsiniz ancak aşırı kıllı değilseniz çok gerekli değil
  diğer sorularınızın cevabını doktorunuzdan almalısınız
  keşke mikro sinüsektomi yöntemini araştırsaydınız 10 dakika sonra oturabilirdiniz

  • ayse diyor ki:

   normalde sadece kalça arası kesilip temizlenir fakat benm kalça arası dışında sağ kalçamın üsünü de Z harfi şeklinde kesmişler bu neden olabilir ?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   flap ameliyatında Z şeklinde iz kalır

 8. selin diyor ki:

  ben 16 yasındayım kıl dönmesi teshısı kondu fucitec kullanıyorum ıltıhabım geçti , izmirde oturuyoruz babam asgari ücretle calışıyor 3 deliğim var buyutları cok buyuk degıl (sanırım cerrahım eylulde amelıyat olursun dedı) ameliyat olmak ıstemıyorum mıcro sinüsektomi bana uygun mu ? bırde ne kadar tutar?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınıza göre yapılabilir
  840 tl

 9. HALİL diyor ki:

  İyi günler hocam malatyadan yazıyorum. Kuyruk sokumunun hemen yan tarafında oluşan bi şişlik var ve cok agrı yapıyor. Kıl dönmesi olduguna eminim yanlız o şişligi nasıl patlata biliriz. İnternette kara merhem diye bilinen bi ilaçın ismini gördüm 2 gündür sürüyorum patlasın diye fakat patlamadı. Cerrahi olarak boşaltılmasındanda korkuyorum. Merhemin etkisini göstermesi için daha ne kadar beklemeliyim. SAYGILAR.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğrusu cerraha boşalttırmanızdır

 10. murat diyor ki:

  mrh hocam kuyruk sokumumda şişkinlik ve ağrıdan dolayı doktora gitim 22.04.2014 tarihinde doktor apse ollduğunu bellirti ve kuyruk sokumu bölgesine 4- 5 adet uyuşturucu iğne vurulduktan sonra kesilerek apse temizlendi ve bana etol ford etodolak 400 mg ve 1000mg eferveson tablet verildi ve ameliyat olacağım söylendi ve ben çok tedirginim ilk apse oluşu sancılı bi dönem çekmek istemiyorum bilgilenidirirseniz sevirinim

 11. bilal diyor ki:

  Hocam kalcam in üst bölümünde ağrı vardı ve dün gece şişti annem bakarken de patladı içini tamamen boşalttı yine az şişlikler ayni yerde yine boşalttı neden olabilir çıban dediler ama annemler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi iltihabıdır

 12. feyzanur diyor ki:

  Merhaba ben 6,7 ay önce kıl Dönmesi ameliyatı oldum açık ameliyattı 3 ay kadar pansumana gittim yaramin kapanmasına çok az kalmıştı pansumanı bıraktım gitmedim ve yaram hala daha kapanmadi botikonla kendim yeniden pansumana baslasam kapanirmi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sıkça normal banyo yapıp orayı da yıkayın öyle daha çabuk kapanır kapanacaksa.

 13. Selim diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben 8 yıl önce klasik kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat 2 yıl sonra tekrarladı şuan hala devam etmekte sizin bahsettiğiniz bu pratik mikro yolla ameliyat olmak istiyorum öncesinden yaşadığım için klasik yolu tercih etmiyorum size foto göndersem bu konuda yardımcı olabilirmisiniz şehir dışından geleceğim için aynı günde hallolurmu iyi çalışmalar diliyorum.

 14. cem aydinoglu diyor ki:

  Slm hocam. Kuyruk sokumunda findik buyuklugunde 5-6 aydir sislik var. Gecen yaz ayinda bazen akinti yapiyordu ama simdi akinti yok. Doktora gittim 1ufak delikli kil donmesi dedi. Hocam sizin ameliyat yonteminiz devlet hastanelerine gore daha kisa ve basit gibi gorunurken dvlet hastanelerinde neden deger gormuyor. Acik ve kapali ameliyata sizin yonteminiz kiyas edilirse hastaligin tekrar etme olasiligi nedir. Hocam sskliyim ameliyat kac tl. Ben bartindan gelmeyi dusunuyorum. Ama benim icin onemli olan hadtalagin tekrar nuksetmemesi .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapılan devlet hastaneleri var, % 3 civarı tekrarlama ihtimali var,840 tl

 15. doğan diyor ki:

  merhaba hocam izmirde yaşıyorum yakınımızdaki bir devlet hastanesine kıl dönmesi vakasıyla muayne oldum. doktor muayne ettikten sonra sivilcenin ortasında delik varmış ama şimdi kapanmış kendiliğinden dedi . ufak ve yeni daha dedi antibiyotik hap ve pomad krem verdi. bunu kullan 2 hafta sonra tekrar gel dedi. kullandım ve 2 hafta sonra gittiğimde iltihap kurumuş ve olumlu sonuç verdiğini söyledi. ameliyatlık bir durum olmadığını bunun daha çok masum olacak kadar taze olduğunu söyledi. devamlı pomad kremi kullanmamı ve belime ter bezi koymamı söyledi. tekrar etmesini istemiyosan bunlara dikkat et dedi. zaten bu 30-40 yaş arasında duraklama hatta durma evresine geliyomuş. hocam benim anlamadığım bu bende 10 senedir var hiç şikayetim olmadı ağrı sızı gibi ara ara akıntı oluyordu. nasıl daha yeni başlamış olabilir. siz ne dersiniz başka bir doktora muayne olmama gerek varmı yoksa doktorun dediği gibi ameliyatlık bir evrede değilmiyim aceba? şimdiden tşk ediyorum hocam
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bunları bir cerrah söylemiş olamaz çünkü tamamı aldığımız eğitime aykırı sözler
  mikro sinüsektomi yöntemini araştırın ameliyat olun,en azından işini seven bir cerraha muayene olun :)

 16. yucel diyor ki:

  hocam bende 5 yildır kıl dönmesi var uç defa aspe oluştu iki defa kendisi patladi bir defada doktor apseyi bosaltti amaliyat olmak istemiyorum micro sinüsectomi yöntemi uygulanir mi denizlide oturuyorum olur derseniz gelecegim yardimci olursaniz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye fotoğraf gönderin değerlendireyim

 17. sercan artuç diyor ki:

  hocam kuyruk sokumumda kıl donmesi var toplamda 3 delik var ama 2 si cok kucuk bırısı ıse buyuk siigortalıı olarak çalısıyoorrum amelliyatt ücreti yaklasık olarak ne kadar tutar ve işimin basına ne zaman dönebiillirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  840 tl tutar
  10 dakika sonra dönebilirsiniz.

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

babi