Medical Art

Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs

Kıl dömesi denilen pilonidal sinüs hastalığı daha çok 15-25 yaş gurubu genç erkelerde görülen bir hastalıktır. Kıllı ırklarda % 10 onlara kadar çıkabilmektedir. Bayanlarda daha az kıl olması ve bayanların hijyenine daha fazla dikkat etmesi sebebiyle bayan erkek oranı 1/12 civarındadır ve bayanlar genellikle hastalık ilerlemeden fark ederler. Bu sebeple bayanlarda tekrar ihtimalide oldukça düşüktür.

Kıl Dönmesi

Pilonidal sinüs oluşumunda bir çok görüş olsada en akla yatkın olanı enseden ve sırttan kalça arasına düşen kılın kalçanın sürtünme hareketiyle cildi delip cilt altına girdiğidir görüşüdür.Eskden doğuştan olduğuna inanılırdı ancak bu kabul görmemektedir.

Toplumun bu kadar sık rastlanan hastalık hakkında bilgilendirilmesi görülme sıklığını azaltacaktır,özellikle ailesinde kıl dönmesi olan veya fazla kıllı insanların bölge hijyenine biraz daha dikkat etmesi hastalığın oluşma sıklığını azaltacak en önemli etkendir. Her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinde de hastalığın oluşumuna engel olmak daha doğru bir davranıştır.

Kıl Dönmesi Korunma Yöntemleri

Hastalıktan korunmak için kuyuruk sokumu bölgesi her banyoda yıkanmalı her tuvalette yukardan dökülmüş olabilecek kıllar uzaklaştırılmalıdır.Benzer şekilde her tuvalette tahretlenirken o bölgenin temizlenmeside yararlı olacaktır.Bu uygulamalar ameliyattan sonra hastalığın tekrarlamasınıda engellmektedir.

Kıl Dönmesi Utanma Problemi

Kıl dömesinde bir diğer sorun tedavinin ertelenmesidir,tedavinin  ertelenmesi ağrılı bir durum olan kıl dömesi apsesine ve yeni kanallar açılmasına sebep olabilir,çok sayıda deliğin karınca yuvası gibi, artması hastalığın tedavisinide güçleştirmekte ve daha büyük bir ameliyat gereksinimi ortaya çıkarabilmektedir.Ameliyatın büyümesi tekrar ihtimalinide artıran bir etkendir.

Kıl Dönmesi Tedavi

Kıl dömesi tedavisin hali hazırda bir kısmı çok yapılmasada 8 çeşit ameliyat tekniği vardır.Ameliyat teknikleri birçok farklılık içerir bu farklılıkların getirdiği avantajlar yanında çeşitli dezavantajlarıda vardır.Kişi bunu araştırırken tekrar ihtimali ve işgücü kaybı konusunu çok iyi irdelemelidir.

Micro Sinüsektomi Ameliyatlar Arasında Devrim

Şu an uygulanan tedaviler arasında en az tekrarlayan yöntem micro sinüsektomidir.Micro sinüsektomide hastalığın tedavisi 10 dakika kadar sürmekte ve hasta işlem bitişi kendi imkanlarıyla klinikten ayrılıp işinin başına dönebilmektedir.

Pilonidal sinüsle ilgili halk arasında konuşulan kıl büyür,omur iliği sarar barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir çünkü hastalığa sebep olan kıllar yukardan dökülen köksüz kıllar,cilt döküntüleri ve elbise tozu gibi şeylerdir.

Kıl dönmesi hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında ayrıca detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

www.kildonmesitedavisi.com     –     www.kildonmesi.com.tr

 

 


243 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Kıl Dönmesi Pilonidal Sinüs”


 1. selma diyor ki:

  Vana Micro sunisektomi yapıldı içten estetik dikiş atıldı o zamanla eriyicekndediler bide dıştan attık onuda 12 gün sonra çıkarıcaz dediler ben yarın doktoruma gidicem ama ben son iki günde diğer beş güne rağmen daha fazla kanama var peçetenin yarısı kan oluyor çok korkuyorum önemli bişeymidir size göre ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hiç önemi yok size söylenen uyuglamaları yapın

 2. selma diyor ki:

  Meraba ben ameliyat olalı 12 gün oldu bu hafta sonu dikişlerim alınıcakmış Micro sunisektomi oldum ben ama Bi altı gün önce orayı kurularken bir ip parçası geldi bana dikiş koptumu bilmiyorum ama hergun sabah temizlediğimde kan görüyorum orda fazla değil ama doktoruma gitmeden önce size danışmak isterim çünkü ilaçların bitti ben öğrenciyim çok fazla oturunca hala canım yanıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  mikro sinüsektomi ameliyatında ya hiç dikiş olmaz yada 1 tane dikiş olur size yapılan farklı bir yöntem olabilir

 3. can diyor ki:

  hocam 1 ay önce size ameliyat oldum ama 3 tane delik var ameliyat yerinde kapanmadı sık sık duş alıyorum bir de tam anlamıyla üstüne oturamıyorum bazı günler ağrı ve acı oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  temizlikle kapanır ama kontrole gelirseniz değerlendiririm

 4. Umut diyor ki:

  hocam şimdi dikkatli baktım ve toplu iğne ucu kadar delik var bir tane ,sıkınca delikten kanlı bir sıvı çıkıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönemsdir mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 5. Umut diyor ki:

  hocam ben 2014 haziran ayında size gelip kıl dönmesi ameliyatı olmuştum bugün kuyruk sokumumu temizlerken peçete de hafif kan vardı ve bölgeye baskı yapınca hafif ağrı oluyor neden olmuş olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cilt hasarı olabilir, temiz tuttuysanız tekrar ihtimali çok düşük, gelirseniz değerlendiririz

 6. can diyor ki:

  hocam micro sinüsektomi ameliyatı oldum 2 hafta önce dış dikişler alındı 4-5 tane delik var tedavi bölgemde ne zaman kapanır norma bir durum biraz korktum görunce.kolay gelsin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  önemli olduğunu sanmıyorum ama kontrole gidin

  • can diyor ki:

   hocam microsinüsektomi işleminden 1 hafta sonra bende iltihap oldu yıkama önerdiniz dün kontrole geldim gümüş çubuğuyla işlem yaptınız.sabah kalktığımda çok akıntı geldi ve şişlikler var gibi akıntı devam ediyor ameliyat olalı 20 gun oldu ne zaman biter akıntı bastırınca acıo yara
   Op.Dr.Atilla KAYA
   bir dikiş verdı onu aldığım için akıntı olabilir, yeterince yıkarsanız 1-3 haftada düzelmesi beklenir

 7. Baki diyor ki:

  Hocam merhaba öncelikle kolay gelsin.. Hocam benim yaklaşık 3 yıldır kıl dönmesi rahatsızlığım var 3 defa apse yaptı her seferinde boşalttırdım henüz ameliyat olmadım son 1 haftadır apse yapmamasına ve kızarıklık şişkinlik olmamasına rahmen agrı ve yanma yapıyor aynı zamanda uyuşma oturamakta zorluk cekıyorum…bunun nedenini öğrenmek istiyorum sonuçta iltihaplaşma oluşmamış… Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bazen ezilmeyle de ağrı olabilir.mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun çünkü her apse hastalığı biraz daha ilerletir

 8. mustafa diyor ki:

  hocam ben yozgattan yazıyorum bundan 4 sene önce kıl dönmesi teşisi kondu korktum gitmedim, şimdi 3 cm içinde toplam 3 delik var mikro yöntemi bana uygunmudur cevabınızı bekliyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet uygundur yapabiliriz

 9. mustafa diyor ki:

  hocam merhaba bende bir cok kisi gibi aynı dertten yakınıyorum doktora gittim ameliyat dedi bir delik buyuk ama altinda 4 delik var ameliyat icin cagirdi gittim sabah yanina cagirdi acil gorusmem lazim dedi korku sardi tabi beni babamla gittik soguga allerjim oldugu icin ben yapamam dedi isterseniz yaparim ama risk almak istemiyorum dedi babamda yaza yapsak olurmu dedi sıkınti olmaz dedi doktor. bir hafta boyunca yarayi yukardan yaranin ustunden iki parmagimla iterek apseyi akitiiyordum ysu an orada 25 cm uzunlugunda iltahapla kapli kıl çıkti ve yesil mukus tarzinda bi cikti bolge temiz ve tirasliydi gecen hafta ameliyat olacagim icin temizlemistim o bolgeyi. sizce bunun nedeni nedir ve nasil ameliyat olabilirim ortam sicakligi 24 derece yukarisi olan ortamda olabilirmiyim soğuğa alerjim oldugu icin ve yaza kadar ameliyat olmasam cok sıkıntı olurmu
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu dönemde hava soğuk değil ki ameliyatınızı yapabiliri

 10. abdullah diyor ki:

  Merhaba hocam, yaklaşık bir yıl önce sizin muayenenize geldim apse var dediniz ve bana bir ilaç yazdınız. İlaç bittikten sonra apse biterse gelin ameliyat yapalım demiştiniz. Ne mübarekse o günden bugüne hep iltihaplı kan akıyor ve durmuyor. Şişiyor patlıyor ardı ardına devam ediyor. Duydumki Kadıköy’de de yer açmışsınız. Hangi günler orada oluyorsunuz? Ayrıca mail adresime yazmış olduğunuz ilaçları tekrar yazar mısınız? Biran önce artık kurtulmak istiyorum bundan. Şimdiden teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım unutmuşsunuz ben size “apse geçtikten 2 ay sonra gelin ameliyat edeyim” demiştim :)
  ben Kadıköyde değilim Dr.Ali Rıza bey sorununuzu çözer

  • abdullah diyor ki:

   Merhaba hocam apse geçmedi. 1 yıl oldu neredeyse. Tam bitti derken yeniden başlıyor. Hafif şişik durumdayken alınamaz mı?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   bu tarz apse varken biraz gerilediğinde tedavi yapılabilir

 11. Hakan diyor ki:

  Selam Hocam…Hocam az once kil donmesiyle ilgili arama yapiyordum bazi doktorlar kansere yol acacagini soyluyor..Gercekten kanser olma ihtimali varmi ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yok diyecek kadar az, yada herhangi bir yerinizde kanser olma ihtimaliniz kadar

 12. Mehmet diyor ki:

  Merhaba atilla bey,

  13 haziran 2014 tarihinde kuyruk sokumumda bir ağrı hissettim, 37 gün sonra yani 20 ağustos günü (şişlik oluştuktan 2 gün sonra), genel cerraha ilk kez göründüm. Kıl döngüsü teşhisi konuldu.

  Doktorum; “sadece kıl döngüsü varken bir de apse oluştu, artık iki tane hastalığın var. Öncelikle apseyi yoketmeliyiz” yorumunu yaptı ve bana 1 hafta once (20 ağustos) Roxin, Voltaren ilaçları ile Terramycin merhemini, kullanmam için verdi. 24 ağustosta da apse patladı ve bugüne kadar akıntı devam etti. Bugün tekrar doktora göründüm, apsenin tam boşalmadığını ve apsenin hızlı akması için apse ağzının genişletilmesi için pansuman yaptırdı (Allah kimseye yaşatmasın böyle bir acı). Bugünden itibaren her gün hastaneye gidip pansuman olmam gerektiğini doktorum söyledi ve 1 haftadan uzun sürebileceğini de belirtti.

  Sonuç olarak durumum budur doktor bey. 1 haftadır araştırıyorum tüm teknikleri okudum, ameliyatlarını izledim, 100lerce hasta hikayesi okudum ve mümkün olan en tez zamanda, mikro sinusektomi yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi olmak istiyorum. İnşallah durumum, bu yöntemi uygulamaya müsaittir. Bildiğim kadarıyla apse, ameliyatta boşaltılıp tedavi edilebiliyor ve aynı seansta kıl mikro sinusektomi uygulamasına mani olmuyor. Resim vs isterseniz anında gönderebilirim. Doğrudan ameliyat için sizden en erken ne zaman tarih alabilirsem o zaman İstanbul’a geleceğim(Yarın da deseniz yarın bileti alıp gelebilirim). 24 yaşındayım, Kıbrıs’ta çalışıyorum, çalışma hayatım rapor ile durmuş vaziyette. Burada sigortam var ancak orada geçerli olacağını sanmıyorum. Doğrudan e-posta adresim ve telefon yolu ile iletişime geçmeyi umuyorum. Dönüşünüzü acilen bekliyorum. Çok teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  info @ medicalart.com.tr ye yazabilirsiniz.

 13. Hasan diyor ki:

  Hocam merhaba…Bu aksam ilk defa kil donmesi olan alani peceteyle temizlerken kan geldi…Hocam cok korkuyorum ameliyata kadar ne yapa bilirim ??? Ilk defa peceteye kan geldi…Cok korkuyorum hocam ne onerirsiniz ???
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinden kanama önemsiz bir durum telaşlanmayın ama ameliyat olun, mikro sinüsektomi yöntemi kolaydır korkmayın

 14. caliskan diyor ki:

  Merhaba hocam bugün ameliyat olalı 1 hafta oldu 6 dikiş var en alttaki dikişimda birazcık açılma var kanla karışık su geliyo yaranın içi beyaz renk acaba herhangi bi sorun olurmu.yara yeniden kaynarmı…şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  temiz tutarsanız kapanır

 15. Ismayil diyor ki:

  Hocam merhaba.Bende kil donmesi hastaligi var.Simdi ameliyyata kadar nasil koruna bilirim ? Mesela evde nasil dahada ilerlememesi icin koruna bilirim ? Tavsiyeniz nedir hocam ? Lutfen yardim edin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her banyo ve tuvalette o alanı teizleyin

 16. Ismayil diyor ki:

  Kil donmesi hastasiyim ve ben simdi 7% in icindemiyim ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ne kadar önemli bir soru sormuşsunuz
  kutlarım sizi :)

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

ikan