Medical Art

Anal Hematom

Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anal hematom

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta neden pıhtı toplanır ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.

 


92 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Anal Hematom”


 1. Selen diyor ki:

  Hocam hic ikinmiyorum diskilamam cok rahatlasti ancak sadece tenis antremanimdan sonra cikiyor. Doktorum anal hematom dedi ancak agrisi ve sisligi 10 gun oldu gecmedi guvenemedim tromboze hemoroid olabilirmi yani girip cikiyor bu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikiside kendiliğinden 4-6 haftada düzelir

 2. Selen diyor ki:

  Hocam merhaba, profosyonel tenis oyuncusuyum. Uzman doktora gittim cok ikinmaktan anal hematom olusmus kendiliginden gecer dedi. Antremani biraktim 5 gun dinlendim ve gecti. Ancak zorunluluktan antremana basladigim zaman ayni yer yine morlasti. Ameliyat olmak istemiyorum ancak her tenis oynadigimda bu cikicakmi nolur bir tavsiye verin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tenis değil ıkınmaktandır

 3. hangisi diyor ki:

  Hocam 2 gün önce tuvalete ciktim, ikinma vs. Olmadan herşey normaldi. Hemen ardindan evde agir isler vardi egil kalk kaldir onları yaptim 1 saat sonra şişlik hissettim müthiş bir agri ile sagi solu komple sis yumusak görüyorum dun mor gibiydi bugün ten rengine yakin gibi bu nedir. Tromboze hemoroid mi anal hematom mu ne yapmaloyim? Müdahale edilmezse kalici bir durum veya yer etme gibi bir durum olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha önceden hemoroid varsa tromboze hemoroid olabilir yoksa anal hematomdur

 4. birol diyor ki:

  hocam merhaba dıs basur ve anal hematom arasında nasıl bır fark vardır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en önemli 10 farkımı yazayım yoksa tüm farkları yazmamı istermisiniz

 5. semih diyor ki:

  Hocam anal hematomda şişliklerin bi an önce geçmesi için yapılabilecek bişey yok mu?
  Herhangi bi ağrım sızım yok sadece şişliklerin hemen geçmesi istiyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boşaltılabilir

 6. Mastor diyor ki:

  Hocam iyi günler kolay gelsin bir şikayetim var yardımcı olursanız çok sevinirim doktora gidecek güvencem şuan bulunmuyor. 1 ay önce şöyle bir problem yaşadım makatımda tuvalet alışkanlığıda düzensiz sanrım fazla ıkınma v.s bir kanama oluştu makat ucunda korktum haliyle ertesi gün korkarak ihtiyacımı giderdim yaparken cam kesiği gibi bir sızlamanm oluştu bepanthen vardı kullandım geçti iyi oldu. 2 gün önce bir kaşntı ve sızlamayla tuvalete gittim bi prblem olmadı sonrasında biraz kaşntı oldu biraz fazla sudan çatlak olştuğunu düşndüm ertesi günde makat dışı ağzında bir şişkinlik oluştu hafif bir morartı mevcut sanrım ağrı yapıor oturunca ağrıyor ateş terleme kasıyor yani hocam gine bepanthen ve fucudin antiçbytk. krem kullandım bugün şişlk devam etmekde elimde olan bir merhem ilaç daha var sayın hocam. “Hirudioid forte kremi ” kullanmalıyımyıım sorunum hemariod mi hematom mu bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim çok yazdım lütfen bağışlayın…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olmuşa benziyor, Türkiyedeki tek ilaç rectoderm onu araştırın

 7. Berkay diyor ki:

  Merhaba hocam,

  Anüs bölgesinin dışında nohut büyüklüğünde bir şey var. Tek şikayetim arada sırada kaşıntı olması. onun dışında herhangi bir şikayetim yok ALLAH’a şükür. elimde dokunduğumda oynatabiliyorum. tuvalet yapmada sıkıntım yok. bu şey nasıl geçer yoksa hep orda duracak mı. hastaligim nedir. ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4-6 haftada kendiliğinden düzelir, anal hematomdur

 8. aliveli diyor ki:

  Hocam ne kadar beklemem gerekir. Agri ne zamana gecer hastalik tam olarak ne zamana gecer. Bide tuvaleti yaparken klozetimi alaturkayimi onerirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı 5-10 günde şişlik 5-6 haftada geçer,tuvalet farketmez ıkınmayın yeter

 9. aliveli diyor ki:

  Hocam onceden anal hematom olmustum kendilinden gecti daha sonra yani 2gun once tekrar cikti tivaletimi yaparken fazla ikinmadim ama tuvaletten çıkınca aciyi hissettim ve sisligin olustugunu farkettim. Oncekinden biraz daha buyuk oval sekilde koyu kirmizi mor tarzda renkli. Makatin bitigisinde yururken ve otururlen agri yapiyor sizce nedir ne zaman ve nasil gecer
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yine aynısı olmuşsunuz kendiliğinden geçer

  • aliveli diyor ki:

   Hocam bugun 4.gun tuvaletimi yaparken agri artiyo otururken ve yururken agriyo kendimi kasinca agriyo. Sisligin makattan tarafında morunsu kan lekesi tarzinda bisi var bi sıkıntı olur mu ? Yuzustu falan yatinca rahatliyorum ama normal otururken agri yapiyo. Sizce nedir nasil gecer
   Op.Dr.Atilla KAYA
   beklerseniz düzelir ama boşaltılırsa hemen rahatlarsınız

 10. aysel diyor ki:

  iyi günler hocam 33 yaşında 2 çocuk annesi bayanım makatımın kenarında sivilceye benzer bir sertlik var bazende sıkıyorum içinden bişey çıkmıyor ne olabilir acaba. tehlikelimidir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dibi iltihabı olabilir

 11. beed diyor ki:

  Hocam ben 5 gün önce büyük abdestim sırasında çok fazla ikindim ve canım çok yandi ikinmanin kötü olduğunu bildiğim halde. Daha sonra makamın çevresinde yuvarlak morumsu renkte yumuşak bir şey oluştu ilk gün ağrısı oldu ama daha sonra ağrısı gün geçtikçe azaldı suan çok az var. Ama ondan sonra tuvalete girdiğimde tuvalet sonrası o şişlik çıkıyor diskimda bir kaç damla kan oluyor sanırım. sizce bu nedir hemoroid mi anal hemotam mudur herhangi bir yürüme zorluğum yada aşırı derecede ağrım yok
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor

 12. cansu diyor ki:

  İyi gunler hocam dun sabahtan makatımda bir şişlik oluştu ve şu an çok şiddetli ağrım var yurumeye ve oturup kalkmaya zorlanıyorum tuvaletimi yaparken ağrım oluyor ayrıca 9 aylık hamileyim sancılarım başlamak uzere doğumdan önce tedavi olmalımıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  doğum sonrasına erteleyin

 13. acil diyor ki:

  hocam 5-6 gün önce aşırı ıkınmadan dolayı galiba anal hematom oluştu.Fındıktan daha büyük bir yapıdaydı.2 gündür ağrı sızı yok kesinlikle bitti.Boyutuda çok ufaldı ama o şeyin üstünde bi pıhtılama var çok koyu kırmızı renkte arada kanama yapıyor o pıhtıdan merhem kullanmalımıyım veya önerebileceğiniz ilaç varmı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ilacın faydası olmaz

 14. ahmet diyor ki:

  Hocam birgün önce güvercin yumurtası büyüklüğünde bir şişlik oluştu ve hala duruyor.Sert ve düz bir şişlik.Birkaç yıl öncede olmuştu ama bu kadar büyük değildi.Sorun ne olabilir.Yürümekte bile zorlanıyorum.Ne kadar sürede geçmesi beklenir ve ağrıyı azalmak için ne tavsiye edersiniz.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı çok şiddetliyse boşaltılabilir değilse bekleyin 4-6 günde azalır
  anal hematom olabilir

 15. semih diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba hayırlı işler diliyorum
  Hocam 2 ay önce makatımda şişlik vardı kendiliğinden geçer dikkate almadım ve ıkınmanın zararlı olduğunu bilmiyordum ve devam ediyordum 4 hafta önce geçmediği için baktım ve birkaç tane morluk olduğunu gördüm tuvaletimi yaparken ıkındım ve kan geldi tuvaletten sonra biraz yanma pluyor (arada bi) bide geçen dışkımda çok az bi kan vardı çok nadir olarak kaşınma oluyor bide tam o şişliklerin olduğu yerde değilde kuyruk sokumunun biraz altında ağrı oluyor bu nedir acaba?
  Şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımı sunuyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematoma benziyor ama kanamanın izahı ve kesin teşhis için anoskop muayenesi gerekri

 16. Ali diyor ki:

  Hocam merhaba dediklerinizden anladığım kadarıyla bendede anal hematom olabilir dün oldu ama ağrı yapıyo peki bunun kendiliğinden geçmesini beklemek yerine kendimiz bisey yapabilrmiyi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ağrı olduğunda boşaltıyoruz

  • Ali diyor ki:

   İğneyle batırıp bosaltcazda iltihap felan olabilirmi?
   Op.Dr.Atilla KAYA
   kirli alan olduğu için iltihap kaptırabilirsiniz.

 17. Hikmet diyor ki:

  Hocam merhaba 17 yaşındayım dünden beri makatımın yanında bir ağrı var baktım 2 tane biri nohut diğer ondan küçük büyüklüğnde siyah şişlik var büyük abdestimi yaparken ağrı olmuyo ama dokununca felan ağrıyo bunun sebebi nedir ve kendiliğinden geçermi yoksa bi tedavi uygulanabilirmi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta pıhtı toplanmasıdır kendiliğinden geçer

 18. semih diyor ki:

  Hocam bazen dışkılarken canım acıyor ve dışkımda çok az kan oluyo ama sadece dışkımda peçetede olmuyor bide dışkılanmamı tam olarak yapamıyorum ve morluklar dışkılanma sonrasında şişiyor normal zamanda şiş değil çok çok küçük oluyor normal zamanda. Siz benim hastalığuma anal hematom demiştiniz bunlar anal hematomda olabilicek şeyler mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet bunlar olabilir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

bebek