Medical Art

Anal Hematom

Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anal hematom

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta neden pıhtı toplanır ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.

 


119 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Anal Hematom”


 1. Ali diyor ki:

  Hocam anal hematomda pıhtı toplayan bölgede kanama oluyor ne yapmamı önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kendiliğinden düzelir

 2. oğuz diyor ki:

  yaklaşık 1 haftadır makatın 1-2 cm sağında ufak bir şişlik var dokunuca acıyor ama ağrı kanama vs yok sadece kaşıntı oluyor oda bazen acaba nedir (Geçenlerde Büyük Tuveletimi yaparken Biraz Zorlamıştın ondan olabilirmi ? )
  Op.Dr.Atilla KAYA
  zorlanmadan anal hematom olmuştur

 3. busra diyor ki:

  Doktara gitmeme gerek varmi bir sorun olusurmu peki
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok gerekli değil zaten giderseniz anal hematom olmasına rağmen % 95 ihtimalle hemoroid deyip hiç işe yaramayacak hemoroid ilaçları yazarlar.

 4. busra diyor ki:

  Merhaba benim makat bolgemde deligin yan tarafinda nohut buyuklugunce yumusak bir sislik var daha once kabuzdum cok zorlamisti beni ondan olabilirmi agri flan yapmiyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet ıkınma sonucu pıhtı toplanmıştır

 5. melisa diyor ki:

  Hocam Merhaba, bundan 3 hafta once diskimi yapmakta zorlandim ve cok fazla ikindim cok fazla hemde . Sonra ishal oldum . Bugune kadar diskimi zor yaptim . Bugun diskimi yaptiktan sonra elimle yikarken bi parcayla kan gelfi parçanın ne oldugundan emin degilim mercimek den kucuktu hemen doktora gitmelimiyim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet her kanama mutlaka anoskop muayenesiyle izah edilmelidir

 6. dogukan diyor ki:

  hocam makatta mercımek buyuklugunde ıcı sert bır sey var kanama fılan yok ne olabılr bu ve ne yapmam gerekıyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ıkınmyla pıhtı toplanmıştır

 7. Salih Bayger diyor ki:

  merhaba hocam,
  Dun gece tuvaletimi tutmak durumunda kaldim ve bugun tuvalete ciktigimda ikinirken birden sertce cikinca canim yandi ve tuvalet kagidinda cok az kan gordum. Aksam yine tuvalete ciktigimda kan gordum ve krem surmek icin parmagimla yokladigimda yarim santim kadar iceride derinin altinda oynayan bir yumru tespit ettim.

  Sizce hemen bir doktora gozukmek gerekir mi yoksa belli bir sure kendi kendine gecmesini mi beklemek yerinde olur?

  Yardimlariniz icin cok tesekkurler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1-2 hafta bekleyin düzelmezse muayene olun
  ilaçların pek faydası olmaz

 8. şuursuz45 diyor ki:

  hocam merhaba bende birkaç gün önce bu rahatsızlık yok du fakat rahatsızlık önce sınden 2-3 haftadır kabızlık dışkıda sertleşme vardı ve son gun dışkılama yaparken acı hissettim ve fazla ıkınmışta olabilirim sonra kaşıntı oluşmaya başladı ve nohut büyüklüğünde kitle oluştu ilk başta internet sitelerinden baktığımda hemoroid sandım fakat bu sitedeki yorumları okuyunca anal hematom olabiliceğinide düşünmeye başladım sizce bu nerdir anal hemotomsa hangi ağır kesiciyi öğreniyorsunuz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroid yıllar içinde olur
  anal hematomdur

 9. yusuf14444 diyor ki:

  Merhaba hocam bende de nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu analın dış kısmında ilk başta hemoroid sanın 2-3 gün krem sürdüm fakat etkisini göremedim yaşam kalitemi kısıtlamıyor fakat dışkım yumuşak bile olsa yaparken acı hissediyorum ve dışkılamadan sonra anal içinde 4-5 dk lık sızlama oluyor sonra geçiryor sizce ne olabilir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom veya anal fissür olabilir

 10. derya diyor ki:

  Hocam merhaba. Benim makat deligimin sol kisminda nohut büyüklüğünde şişlik var 1,5 ay oldu. Şişlik küçülür gibi oluyor ama geçmiyor. Roaccutane kullanıyorum bir gün cikiyorum ertesi gün tuvalete cikamiyorum kabizlik sorunu yasiyorum. Daha önce hic boyle bir sorunum olmadi. Kanama yok sadece iğne batmasi gibi agri oluyor. Şişlik et benine benziyor. Endişelenmiyorum ne yapmaliyim kendiliğinden geçer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  1.5 ayda geçmediyse artık geçmez, gelirseniz çözeriz

 11. cans diyor ki:

  Sayın hocam dün anusümde ara ara gıcık bi kaşinti oldu bugün sabah anüsümün biraz üst tarafinda nohut büyüklügünde şişlik farkettim ıkındıgımı hatirlamıyorum popomun üstüne oturdugumda acima oluyo dokundugumdada aciyor cevaplayablirmisiniz hocam şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematomdur kendiliğinden bir kaç haftada düzelir

 12. melis diyor ki:

  Merhaba hocam, anlattıklarınızdan anladığım üzere anal hematom hastalığı ile bir genel cerraha göründüm. Yanlış teşhis koyup hemoroid tanısı ile lazer yöntemi ile operasyon yaptı. Kan yoktu sadece ağrıyan sert nohut buyuklugunde hareket edebilen bir kitle vardı. Operasyonu olalı 1 hafta oldu. Cözemedigimiz bir kabızlık problemi yaşadığım için osmolak önerildi. Kullandığım gibi ishal oldum. Ve yine o agrılı şişlik çıktı. Fakat bu kez yan tarafta değil yukariya doğru. Ameliyatlı olduğum için ilaç kullanmam gerekiyor dışkının yumuşak çıkması için. Ama ilaçlar da ishal yapıyor bu hastalığa neden oluyor. Sadece 2 ölçek kullandım fazla değil. sebze yemekle kabizliktan kurtulamiyorum. Her yolu denedim. Dikişlerim yok. Ne önerirsiniz? Ayrıca bu çıkan şişligin ağrısı 6 gün kadar sürer demiştiniz. Ikinma ve kabızlık durumu devam ettikçe hastalık duzelemeyecegi için ağrı aylar sürer mi? Teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şurubun dozunu azaltarak normale çekebilirsiniz
  ıkınmazsanız tekrar ortaya çıkmaz

 13. xyz diyor ki:

  Sayın hocam;
  Öncelikle gerçekleştirdiğiniz hizmet için teşekkürü borç biliyorum…
  Bundan 4 5 ay kadar önce anal hematom oluştu.
  Ağrısı çok şiddetliydi bende boşaltmak için kolonyayla sildikten sonra enjektör iğnesiyle deldim. 3 4 damla kan akıp tekrar duruyordu. Birkaç defa delip boşaltmaya çalıştım fakat şişliği indiremedim. Tuvalette ıkınmamaya çalışmama rağmen şişlik halen devam ediyor. İğneyle deldiğim yerde ve makata yakın kısımda sivilce büyüklüğünde 2 küçük yara oluştu. Bunlar sızıntı ve kanama yapıyor. Sık sık ve her büyük tuvalete çıkışımdan sonra sabunla yıkayarak temizliyorum.
  Baticonla sildikten sonra hijyenik ped’ in üzerine fucidin antibiyotikli krem sürerek yaranın üzerine koyuyorum.
  Ped olayını günde 2 3 defa yeniliyorum.

  Şimdi Hocam;
  Yaptığım pansuman işlemi doğru mudur?
  Yaraların iyileşmesi ve şişliğin inmesi için önerileriniz ne olur?
  Teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal hematom bu kadar uzun sürmez başka sorun olabilir
  makat bölgesinin pansumanı sıkça yıkamaktır, yaptıklarınızın gereği yok

 14. Elif diyor ki:

  İyi günler hocam ben 20 yaşındayım 1 hafta önce ıkınarak tuvaletimi yaptım ve çok acıdı bir haftadır tuvaletimi yaparken çok acıyor ama sonra geçiyor ve karnımda ağrı gibi kasılmalarda oluyor 1 sene önce de böyle bir şey tekrar etmişti ve geçmişti şişlik çok fazla değil hematom mu fissür mü anlayamadım bir de şişlik pembe gibi yardımcı olur musunuz napmalıyım teşekkürler.. Ve doktora gitmeye çok utanıyorum gidebilecek durumda da değilim ne zamana kadar geçmezse kronikleşir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikisi de olabilir 2 haftada düzelmezse muayene olun

 15. Cevdet diyor ki:

  Hocam merhaba, bende bugun tekrar bir sureden sonra anal hematoma cikti (ara ara oluyor). Biraz sizi var, agri kesici kullanmamin bu sızıya bir faydasi olur mu? Ayrıca sicak suda oturma da yapiyorum ama agri kesicinin etkisini ogrenmek istiyorum. Saygilarimla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı kesici sızıyı azaltar

 16. mehmet diyor ki:

  sn hocam merhaba…

  ıkındığımı falan hatırlamıyorum ama;
  makatın sol yanında deri altında nohut büyüklüğünde ( sert ve kaygan)bir şişlik oluştu..
  çok az belli belirsiz bir acı var…yanma hissi gibi…
  (eşimin dediğine göre koyu renkli mercimekle nohut arası bir şişlik)

  anal hematom mudur?
  eğer anal hematomsa bir öneriniz var mı?
  .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  büyük ihtimalle anal hematomdur ve kendiliğinden düzelir

 17. Cengiz diyor ki:

  Hocam merhabalar10 gün önce kıl dönmesi ameliyatı odlsum bugün dikisleri aldiracaktim ama dikisler hemotom olmuş yarın gel dediler dikise bi zararı olurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hematom basıncı artırdığı için zararı olabilir zaten o sebeple dikiş alımı ertelenmiş yara açılabilir düşüncesiyle

 18. kemal diyor ki:

  hocam merhaba..

  önceden nadiren tuvalet esnasında kanama meydana gelirdi ama herhangi bir ağrı falan yoktu..2 gün önce sabah yoğun ağrı ile uyandım..Anüs bölgesinin dışında önceki gün olmayan nohut büyüklüğünde bir şişlik vardı..ağrı kesici attım ve sıcak su oturma banyosu denedim..şişlik biraz azaldı..tuvalet esnasında sızlama var ama kanama olmuyor..fakat tuvaletten sonra kan rengine yakın iltihabımsı,kötü kokulu bir sıvı akmaya başladı..oturup,kalkarkenki ağrı ilk güne nazaran hafifledi..sizce anal hematom mudur ve nasıl bir tedavi önerirsiniz..saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet bu bulgular anal hematomda olur

 19. deniz diyor ki:

  Meraba doktor bey,
  ben 20 yaşındayım ve kabızlık problemim var(kullandığım bir ilaçtan dolayı). 3 hafta önce tuvaletimi yaparken belirli bir yerde bi acı hissettim sonra yarım saat sızladı geçti, sonra iyileşir gibi oldu ama ne zaman kabız olsam aynı yer çok acıyor, normalde bi problem yaşamıyorum hiç kanamam olmadı ve tuvaletten sonrada acımıyor. sizce ne olabilir kendiliğinden düzelir mi tedavi mi olmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir ona göre tedavi alın düzelebilir

 20. duygu diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar ben 16,5 yasındayım benim makatımda pembemsi et gibi bir sey yani tam et değil ne olduğunu bilmiyoru. Acı, ağrı, kaşıntı ve kanama yok dokunduğumda da acımıyor bu sey ne anlamadım ıkınmanın kötü bir sey olduğnu biliyorum bazen ıkınıyorum ama artık ıkınmamaya çalışıyorum bu nasıl gecicek yoksa hep mi orda durcak anlamadım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeni çıktıysa geçer

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

kucing