Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anal hematom

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta neden pıhtı toplanır ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz. http://www.medicalart.com.tr/anal-hematom-tedavisi.html

    Paylaş

Anal Hematom için 197 yorum yapılmış


Tolga

Hocam merhaba sizinde anlattiginiz gibi Makatta morumsu renkte nohut tanesi kadar şişlik var ve doktora gitmeden tek yolu sıcak su banyosu mudur?
Op Dr Atilla Kaya
sıcak oturma banyosu ve beslenme-tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.

Can

Bende de bi şişlik var anüs bölgesinde çok büyük değil illa doktorami gitmek lazım kendimiz yapamazmiyiz
op Dr Atilla Kaya
evet doktora gitseniz iyi olur.

Hasan

Merhabalar doktor bey. Benim 2-3 gun once makat civarinda bir sisligim oldugunu fark ettim. Agri yoktu fakat dokununca aciyordu. Bu dedigim 2-3 gun icinde biraz buyudu ve kendi kendine patladi(?) Ve icinden kan olmayan, beyazimsi bir sivi geldi. Daha uzerinden birkac saat gecti, kuculdu ama hala bir sislik var ve dokununca hafiften aciyor. Sizce nedir, kendiliginden gecer mi? Yapabilecegim bir sey var midir?
Op Dr Atilla Kaya
perianal apsedir.keşke 3. günde açtırsaydınız.kendi halinde patladığı ve tedavi geciktiği için fistül gelişebilir.bir genel cerraha görünün

Sefa

Hocam bugün hastaneye gittim ve ufak bi operasyon geçirdim çıktığımda galiba iğnenin etkisinden cok rahattım ama şimdi daha fazla agrım var ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
ağrı kesici alabilirsin,sıcak oturma banyosu yapabilirsin

babi