Medical Art

Anal Hematom

Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anal hematom

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta neden pıhtı toplanır ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz.

 


102 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Anal Hematom”


 1. kemal diyor ki:

  hocam merhaba..

  önceden nadiren tuvalet esnasında kanama meydana gelirdi ama herhangi bir ağrı falan yoktu..2 gün önce sabah yoğun ağrı ile uyandım..Anüs bölgesinin dışında önceki gün olmayan nohut büyüklüğünde bir şişlik vardı..ağrı kesici attım ve sıcak su oturma banyosu denedim..şişlik biraz azaldı..tuvalet esnasında sızlama var ama kanama olmuyor..fakat tuvaletten sonra kan rengine yakın iltihabımsı,kötü kokulu bir sıvı akmaya başladı..oturup,kalkarkenki ağrı ilk güne nazaran hafifledi..sizce anal hematom mudur ve nasıl bir tedavi önerirsiniz..saygılar..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet bu bulgular anal hematomda olur

 2. deniz diyor ki:

  Meraba doktor bey,
  ben 20 yaşındayım ve kabızlık problemim var(kullandığım bir ilaçtan dolayı). 3 hafta önce tuvaletimi yaparken belirli bir yerde bi acı hissettim sonra yarım saat sızladı geçti, sonra iyileşir gibi oldu ama ne zaman kabız olsam aynı yer çok acıyor, normalde bi problem yaşamıyorum hiç kanamam olmadı ve tuvaletten sonrada acımıyor. sizce ne olabilir kendiliğinden düzelir mi tedavi mi olmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olabilir ona göre tedavi alın düzelebilir

 3. duygu diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar ben 16,5 yasındayım benim makatımda pembemsi et gibi bir sey yani tam et değil ne olduğunu bilmiyoru. Acı, ağrı, kaşıntı ve kanama yok dokunduğumda da acımıyor bu sey ne anlamadım ıkınmanın kötü bir sey olduğnu biliyorum bazen ıkınıyorum ama artık ıkınmamaya çalışıyorum bu nasıl gecicek yoksa hep mi orda durcak anlamadım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeni çıktıysa geçer

 4. Adem diyor ki:

  Hocam bende de anal hometam (serçe parmak çapında) doktora gittim boşaltilmasi verekiyor deyip opera yaptı ancak opera dan sonra ağrilarim dahada arttı ve hometamın çapı daha da büyüdü ve içi gene tekrar doldu.. Daha da acılmaya başladı ve 2 gun oldu hala geçmedi.. Cevap verirseniz sevinirim…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yeniden ıkınıp yeniden kan toplanmasına sebep olmuşsunuzdur başka türlü izah edilmez

 5. Musa diyor ki:

  İyi günler hocam, makatın iç bölgesinde mercimek büyüklüğünde bir şey var sivilce gibi dışkılama sırasında ,dokunulduğunda ve dışkılama sonrası bir süre ağrıyor. Ayrıca bazen durup duruken makatta sızlama ve yanma oluyor, yumuşak dışkıda o bölgenin ağrısının yanında birde yanma hissi oluyor. Anal hematom mudur, kendisi geçer mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha çok erken dönem fissüre benziyor

 6. HAKAN diyor ki:

  Sayın hocam,1 hafta önce ıkınma sonrası anüs çevresinde 2 adet şişlik oluştu.1 haftadır 0,5-1 cm aralığında şişip azalıyor.anal hematom sanırım.daha önce de oluşmuş ama 4-5 gün içinde geçmişti ama daha küçük yüzeyseldi.ıkınmadan tuvaletimi yapmaya çalışıyorum.pıhtının boşaltılması sonrasında kesi ne kadar sürede iyileşir.şişiliğin boşaltılmasından sonra kılcal kanama devam edermi.ayrıca sıcak oturma kılcal kanamayı artırmazmı?ağrılarım biraz azaldı.ama devam ediyor.ne öneririsiniz?saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bekleyin düzelir

 7. Hakan diyor ki:

  Sayın hocam,Ikınmaya bağlı anal hematom oluştu iki adet.daha önce de oluşmuş 3-4 günde geçmişti bukez 1 haftadır yarım samtimle 1 santim arasında inip tekrar şişiyor ıkınmamaya çalışıyorum.pıhtının boşaltılması sonrası kesik ne kafar sürede düZelir acaba.boşaltıldıktan sonra kanama devam edermi.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kesik 1 haftada düzelir
  genellikle kanama olmaz

 8. Ramazan diyor ki:

  Hocam 17 yaşındayım makat bölgesinde nohut tanesi kadar bir şişlik meydana geldi.İlk önce sivilce sanıp sıktım.Sivilcenin içindeki gibi beyaz bir şey geldi.Şimdi ise o şişlik kızardı sarı beyaz yeşilimsi gibi bir sıvı geliyor.Anal hematom olabilir mi ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal apse olabilir

 9. Tevfik diyor ki:

  Anusün yanında önce küçük olan sonra daha da büyüyen bir şişlik oluştu kanser olabilir mi
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kondilom olabilir

 10. Teodor Kasab diyor ki:

  Hocam,makatın hemen yanında sivilce büyüklüğünde bir şişlik var.3-4 aydır bu aynı şekilde duruyor.İlk farkettiğimde şişliği patlatıp,kanın biraz dışarı çıkmasını sağladım.Dediğim gibi 3-4 aydır aynı şekilde duruyor.Ikınırken,yürürken veya otururken herhangi bir ağrı bulunmuyor.Sadece parağımla biraz bastırınca ağrıyor.Ama ben bu şişiğin geçmesini istiyorum.Yani sıcak su tedavisindan bahsediliyor acaba onu uygulasam geçer mi? Saygılar…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  faydası olma

 11. Selen diyor ki:

  Hocam hic ikinmiyorum diskilamam cok rahatlasti ancak sadece tenis antremanimdan sonra cikiyor. Doktorum anal hematom dedi ancak agrisi ve sisligi 10 gun oldu gecmedi guvenemedim tromboze hemoroid olabilirmi yani girip cikiyor bu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  her ikiside kendiliğinden 4-6 haftada düzelir

 12. Selen diyor ki:

  Hocam merhaba, profosyonel tenis oyuncusuyum. Uzman doktora gittim cok ikinmaktan anal hematom olusmus kendiliginden gecer dedi. Antremani biraktim 5 gun dinlendim ve gecti. Ancak zorunluluktan antremana basladigim zaman ayni yer yine morlasti. Ameliyat olmak istemiyorum ancak her tenis oynadigimda bu cikicakmi nolur bir tavsiye verin.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tenis değil ıkınmaktandır

 13. hangisi diyor ki:

  Hocam 2 gün önce tuvalete ciktim, ikinma vs. Olmadan herşey normaldi. Hemen ardindan evde agir isler vardi egil kalk kaldir onları yaptim 1 saat sonra şişlik hissettim müthiş bir agri ile sagi solu komple sis yumusak görüyorum dun mor gibiydi bugün ten rengine yakin gibi bu nedir. Tromboze hemoroid mi anal hematom mu ne yapmaloyim? Müdahale edilmezse kalici bir durum veya yer etme gibi bir durum olur mu?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  daha önceden hemoroid varsa tromboze hemoroid olabilir yoksa anal hematomdur

 14. birol diyor ki:

  hocam merhaba dıs basur ve anal hematom arasında nasıl bır fark vardır
  Op.Dr.Atilla KAYA
  en önemli 10 farkımı yazayım yoksa tüm farkları yazmamı istermisiniz

 15. semih diyor ki:

  Hocam anal hematomda şişliklerin bi an önce geçmesi için yapılabilecek bişey yok mu?
  Herhangi bi ağrım sızım yok sadece şişliklerin hemen geçmesi istiyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  boşaltılabilir

 16. Mastor diyor ki:

  Hocam iyi günler kolay gelsin bir şikayetim var yardımcı olursanız çok sevinirim doktora gidecek güvencem şuan bulunmuyor. 1 ay önce şöyle bir problem yaşadım makatımda tuvalet alışkanlığıda düzensiz sanrım fazla ıkınma v.s bir kanama oluştu makat ucunda korktum haliyle ertesi gün korkarak ihtiyacımı giderdim yaparken cam kesiği gibi bir sızlamanm oluştu bepanthen vardı kullandım geçti iyi oldu. 2 gün önce bir kaşntı ve sızlamayla tuvalete gittim bi prblem olmadı sonrasında biraz kaşntı oldu biraz fazla sudan çatlak olştuğunu düşndüm ertesi günde makat dışı ağzında bir şişkinlik oluştu hafif bir morartı mevcut sanrım ağrı yapıor oturunca ağrıyor ateş terleme kasıyor yani hocam gine bepanthen ve fucudin antiçbytk. krem kullandım bugün şişlk devam etmekde elimde olan bir merhem ilaç daha var sayın hocam. “Hirudioid forte kremi ” kullanmalıyımyıım sorunum hemariod mi hematom mu bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim çok yazdım lütfen bağışlayın…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissür olmuşa benziyor, Türkiyedeki tek ilaç rectoderm onu araştırın

 17. Berkay diyor ki:

  Merhaba hocam,

  Anüs bölgesinin dışında nohut büyüklüğünde bir şey var. Tek şikayetim arada sırada kaşıntı olması. onun dışında herhangi bir şikayetim yok ALLAH’a şükür. elimde dokunduğumda oynatabiliyorum. tuvalet yapmada sıkıntım yok. bu şey nasıl geçer yoksa hep orda duracak mı. hastaligim nedir. ne önerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  4-6 haftada kendiliğinden düzelir, anal hematomdur

 18. aliveli diyor ki:

  Hocam ne kadar beklemem gerekir. Agri ne zamana gecer hastalik tam olarak ne zamana gecer. Bide tuvaleti yaparken klozetimi alaturkayimi onerirsiniz ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı 5-10 günde şişlik 5-6 haftada geçer,tuvalet farketmez ıkınmayın yeter

 19. aliveli diyor ki:

  Hocam onceden anal hematom olmustum kendilinden gecti daha sonra yani 2gun once tekrar cikti tivaletimi yaparken fazla ikinmadim ama tuvaletten çıkınca aciyi hissettim ve sisligin olustugunu farkettim. Oncekinden biraz daha buyuk oval sekilde koyu kirmizi mor tarzda renkli. Makatin bitigisinde yururken ve otururlen agri yapiyor sizce nedir ne zaman ve nasil gecer
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yine aynısı olmuşsunuz kendiliğinden geçer

  • aliveli diyor ki:

   Hocam bugun 4.gun tuvaletimi yaparken agri artiyo otururken ve yururken agriyo kendimi kasinca agriyo. Sisligin makattan tarafında morunsu kan lekesi tarzinda bisi var bi sıkıntı olur mu ? Yuzustu falan yatinca rahatliyorum ama normal otururken agri yapiyo. Sizce nedir nasil gecer
   Op.Dr.Atilla KAYA
   beklerseniz düzelir ama boşaltılırsa hemen rahatlarsınız

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

siput