Makatta pıhtı toplanması (anal Hematom)

Anal hematom

Anüs bölgesinde sık görülen ve nerdeyse tamamı hemoroidle karıştırılan bir hastalıktır.Makat hastalıkları (protoloji) konusunda birikimi az cerrahların bile sıkça hemoroid tedavisi verdiği görülür.Hastalık her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.Çocuklarda görülen makat bölgesindeki şişliklerin büyük çoğunluğu pıhtı toplanmasıdır.Hemoroid şikayetiyle başvuran hatta ameliyat önerilen hastalarımın yarısından fazlasının aslında hemoroid değil anal hematom olduğunu tespit ediyorum.

Makatta neden pıhtı toplanır ?

Pıhtı toplanmasının bilinen en sık sebebi fazla ıkınmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.Şişliğin büyüklüğü ıkınma miktarıyla ilgilidir.

Diğer pıhtı yoplanma sebepleri;

Normal doğum sırasında ıkınma

Yoğun ishal sebebiyle sık tuvalete gitme

Amipli dizanteri ye bağlı ıkınma

Fazla acı yemeye bağlı ıkınma

Makat çatlağı,ağrı sebebiyle boşaltma güçlüğü.

Anal hematom nasıl anlaşılır ?

Makatta şişlik ve ağrı en sık bulgudur,şişlik mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar bile olabilir.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket eder.

Ağrı;Şişliğin büyüklüğüyle doğru orantılı ağrı olur,hastanın normal hareketini engelleyebilecek düzeylerde olabilir.

Kanama;Pıhtı toplanan yerin cildi delinirse vişne çürüğü gibi kan pıhtısı boşalabilir.

Pıhtı toplanması hemoroidmidir

Hayır hemoroid farklı bir hastalıktır.Hemoroidde yıllardır sürüp gelen şikayetler varken anal hematomda normalde makatla ilgili bir şikayet olmamasına rağmen birden şişlik ortaya çıkar.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.

Tedavisi nasıldır ?

Tedavide temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en kolay yolu 1 dakikadan az süren ameliyatla içerdeki kirli kanı boşaltmaktır.Kan boşaltıldığı anda ağrı ve şişlik kaybolur.Diğer bir yaklaşımsa sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Sıcak su ağrıyı kısmen azaltır ama şişlik 5-8 hafta devam eder.Bölgesel olarak kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin hiçbir yararı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.Yüzüstü istirahat ta ıstırabı azaltabilir.

Korunma yolları ?

En doğru yaklaşım bütün hastalıklarda olduğu gibi oluşmasını engellemektir.Kabızlık engellenir ve tuvalette fazla ıkınılmazsa hastalık oluşamaz. http://www.medicalart.com.tr/anal-hematom-tedavisi.html

    Paylaş

Anal Hematom için 200 yorum yapılmış


Gamze

Merhaba hocam ben 21 yasindayim maalesef ki kac doktora gittiysem net bir cevap alamadim sinirsiz ilac doldu evim benim anüs bolgemde direk bacagimin yan kismina denk gelen yerde surekli sislik olusuyor ve cok agrili oluyor icerisi kan dolu oluyor ayni yerde iki yada uc tane cikiyor.. ucu belli olmadigi icin ilk gunler eziyet cekiyorum 5. Gunden sonra ucu cikiyor bende sıkıyorum iltihap karisik kan cikiyor icinden ve sislik mor renkte oluyor ve bu surekli bende olusuyor ablamda da oluyormus gecen gun anlatirken bende de oluyor takma dedi ama ben neyden kaynaklandigini ogrenmek istiyorum..
Op Dr Atilla Kaya
makat bölgesi hastalıkları birbiriyle çok karışır bu nednele muayene ile değerlendirmek gerekir

Sinan

Hocam size 3 sorum var.
1-1 hafta önce sislik belirdi ve ilk iki gün iyice şişti 3 gün pis kanı vücut atmaya başladı ve hala devam ediyor bu daha ne kadar devam edecek?
2-bir sislik daha var o sislik rahatsızlık verir mi?
3-tamamen normale dönmeme kaç gün var?
Doktora hiç gitmedim bu arada şimdiden teşekkürler.
Op Dr Atilla Kaya
muayene ile değerlendirmek gerekir.apse olabilir

Halil

Hocam 2gün önce farkettim anüs bölgesinde nohut tanesi kadar şişlik var dokununca ağrı yapıyor ama yürüyüp oturmama engel değil arada damla damla kan tanecikleri geliyor elime nedir acaba bu ? Ve ne yapmalıyım evde kendim geçirebilirmiyim?
Op Dr Atilla Kaya
kanama varsa en azından anoskopi muayenesi yapılıp kanamanın nedeni tespit edilmeli,basur çatlak gibi makat hastalıkları kanamaya neden olabilir ama bunun yanısıra kötü huylu oluşumlarda kanamaya neden olabilir.beklemeden muayene olun

Tolga

Hocam merhaba sizinde anlattiginiz gibi Makatta morumsu renkte nohut tanesi kadar şişlik var ve doktora gitmeden tek yolu sıcak su banyosu mudur?
Op Dr Atilla Kaya
sıcak oturma banyosu ve beslenme-tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz gerekir.

Can

Bende de bi şişlik var anüs bölgesinde çok büyük değil illa doktorami gitmek lazım kendimiz yapamazmiyiz
op Dr Atilla Kaya
evet doktora gitseniz iyi olur.

Hasan

Merhabalar doktor bey. Benim 2-3 gun once makat civarinda bir sisligim oldugunu fark ettim. Agri yoktu fakat dokununca aciyordu. Bu dedigim 2-3 gun icinde biraz buyudu ve kendi kendine patladi(?) Ve icinden kan olmayan, beyazimsi bir sivi geldi. Daha uzerinden birkac saat gecti, kuculdu ama hala bir sislik var ve dokununca hafiften aciyor. Sizce nedir, kendiliginden gecer mi? Yapabilecegim bir sey var midir?
Op Dr Atilla Kaya
perianal apsedir.keşke 3. günde açtırsaydınız.kendi halinde patladığı ve tedavi geciktiği için fistül gelişebilir.bir genel cerraha görünün

Sefa

Hocam bugün hastaneye gittim ve ufak bi operasyon geçirdim çıktığımda galiba iğnenin etkisinden cok rahattım ama şimdi daha fazla agrım var ne yapmalıyım
Op Dr Atilla Kaya
ağrı kesici alabilirsin,sıcak oturma banyosu yapabilirsin

naga