Medical Art

Anal Dermatit

Makat bölgesinin en sık görülen hastalıklarından biridir ve hastaların büyük çoğunluğu hemoroid olduğu düşüncesiyle başvurur ancak hemoroidle ilişkisi olmayan bir hastalıktır.Anal dermatit bir tür kurdeşendir ve makat bölgesininin en ağır ve en inatçı kaşıntı sebebidir.Kaşıntı dışında bir çok bulgu vardır.Çeşitli sebepler gösterilse de genellikle hastalığın nedeni kesin olarak ortaya konamaz.

Anüs bölgesinde egzema yapan sebepler ;
-Tititzlik; bölgeyi temizlemek için sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder
-Çeşitli gıdalar;Patlıcan ve domates,çikolata,baharat tüketimi(özellikle karabiber)

-Sentetik iç çamaşırı giymek.

-Pudra kullanımı (pudra allerjisi olanlarda)

Anal dermetit klinik bulgu ve belirtileri

-Anal bölgede özellikle geceleri artan kaşıntı.
-Anüs ve civarında ıslaklık düzeyinde nemlilik.
-Zaman zaman hafif kanama(kaşıntıyla olan tahrişten)
-Bölge cildinde kalınlaşma ve sertleşme.
-Ciltte oluklaşma şeklinde meme görünümü
-Çamaşırı kirletecek düzeyde akıntıya benzer salgı.
-Pis koku(dışkı kokusundan farklı)
-Yapısal değişiklik ve tahrişe bağlı hafif ağrı.
-Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar.
-Eşlik eden hastalıklar;fissür(çatlak),enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,d
sedef ve egzema.

Anüs bölgesi egzemaları teşhisi
Teşhis muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, koktuğu ve çatlaklar olduğu tespit edilir.
Anal dermatit tedavisi

Öncelikle neden ortadan kaldırılmaya çalışılır.Pruzon merhem anal dermatit tedavisi için üretilen tek üründür.Kullanmaya başlandığı gün kaşıntı ve ıslaklık azalmaya başlar ve ertesi gün şikayetler düzelmiş olur ama cildin düzelmesi 3-10 günü bulabilir.Alternatif olarak kullanılabilecek kortizonlu merhemler ciddi yan etkileri sebebiyle en son seçenek olarak önerilir.

Sebep engellenmediği sürece anal dermatit tekrarlar,tekrarlaması durumunda aynı tedavi uygulanabilir.Özellikle sıcak yaz aylarında terleme arttığı için ciltteki sorun ve şikayetler artabilir bu durumlarda merhem kullanmaya ek olarak bir parça tuvalet kağıdı kalçaların arasına konulmalıdır.Kalçaların arasına konan peçete bölgenin nemini alır,cildin sürtünmesini engeller ve havalanmayı artırır.

Yine yaz aylarında havuz ve deniden çıkınca ıslak şortla oturmak yerine şort değiştirmek doğru bir davranış olur.

 


101 Adet Soru & Yorum Yapılmıştır. “Anal Dermatit”


 1. Umut diyor ki:

  Merhaba Hocam, esenlikler dilerim.
  Yaklaşık 8 ay önce iç hemoroidlerim için band ligasyonu Girişimi yapıldı fakat dışarıda nohut tanesi büyüklüğünde bir meme halen duruyor. Yaklaşık 1 Yıldır kaşıntı ve yanma sorunum var. Özellikle biraz yürümeye başlasam kaşıntılar hemen Başlıyor, su ile hafif masaj yaptığımda anüs çevresine kaşıntılarım hafifletmeye Başlıyor. Kaşıntımın, acımın olmadığı gün yok yaşam kalitem çok düşük. Gittiğim genel cerrahi doktorları mantar kremi reçete edip gönderiyor. Derdim ne olabilir hocam tedavisi ne olabilir.
  Çalışmalarınızda Kolaylıklar dilerim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat bölgesi mantar çok seyrek olur, kaşıntının sebebi anal dermatit olabilir, şişlik hemoroiddir almak gerekebilir, gelirseniz dakikalar içinde alabiliyoruz

 2. Serkan diyor ki:

  Merhaba hocam
  Makatın 2cm altında gün içinde 1 kere veya 2 kere olmak üzere terleme ve kötü koku oluyor selpakla sildim sarımsı kötü kokulu az bi sıvı oluyor ve sonra su ile yıkıyorum kuruluyorum uzun bi süre olmuyor ne yapmam gerekli kime başvurmam gerek sizce bu nedir çözümü varmıdır çok canım sıkılıyor artık ? Teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayeneyle netleştirebilirz, fistül olabilir.

 3. arifemre diyor ki:

  Hocam merhabalar bende 1 sene önce ağrı ve yanma sebebiyle fissür teşhisi kondu hemoroid kremleriyle geçiltirildi ancak bu sene ağır bi ishal sonrası devam eden kabızlıkla gene başladı rectorem diye bi kremle bu ağrı çok az kaldı ancak tuvetten sonra temizlenmiyomuş hissi ve iç çamaşırımda devamlı kirlilik kaşıntı var ve pirinç tabesi kadar bi şişlik te mevcut yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrınız azaldıysa tamamen geçinceye kadar kullanın ağrınız geçtiğinde diğer şkayetlerde biter

 4. Mehmet kaşıkçı diyor ki:

  Merhaba hocam benimde makat bölgem terliyor çok hep iç çamaşırı kullanıyorum kaşıntı az yorumlardaki pruzon denilen ilacı kullanmam bir sorun oluştururmu. İlla muayene mi olmalıyım saygılarımla..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kullanın kullandığınız sürece raya kağıt havlu koyun ki nemi alsın, hastalığınız anal dermatit olabilir

 5. Serkan diyor ki:

  hocam bende de aynı şikayetler vardı.kaşıntı,akıntı,koku,çatlak…Samsun Tıp’ta Prof’a gözüktüm.Patoloji yapıldı ve mantar dedi.Fusicort merhem verdi ama geçmedi.Ayrıca ben Ülseratif Kolit (Pankolit) hastasıyım..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makat bölgesinde mantar pek olmaz, tahlilde çıksa da şüpheyle yaklaşırız. anal dermatit olabilir onu araştırın

 6. yunus diyor ki:

  Hocam merhaba benim sorunum 15 20 gün dür makattan akıntı geliyor çamaşır ıslatacak derecede arada bir de kasinti oluyor. Sebebi nedir ne tedavisi icin ne onerirsiniz teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta akıntı fistül düşündürür ama genellikle daha uzun süredir devam eden bir sorundur, muayene ile emin olabiliriz.

 7. lws lws diyor ki:

  merhaba Atilla Bey ..bundan 2 yıl evvel anal fistül deniyor sanırım makkatta çatlak sebebiyle ameliyat oldum o ameliyat öncesindeki en büyük şiyetim kaşıntımdı ameliyatla kurtulurum sandim..ama hiçte öyle olmadı ..şuan çok daha berbat durumda makatım çektiğim acıya dayanabiliyorum ama kaşıntı, akıntı, koku ve kaşıntı sebebiyle de olsa gerek kalpte çarpıntı ve bianda vucutta ateşin yükseldiği hissi oluşuyor.. şuan makatımda öncesinde siğil sivilce gibi ufak ufak çıkıntılar vardı ve onlarda felaket kaşıntı yapardı ama sanki artık et beni gibi olmus durumda normal makat görüntüsününde çok dışında bu durumun kesin çözüm yolu nedir lütfen yardımcı olun.. ne gece uykusu uyuyabiliyor nede gündüz aktivetelerimi gerçekleştiremiyorum bu sorun yüzünden.. gecesi gündüzü yok yani sürekli kaşınıyor sadece yüzeysel değil içte de hissediyorum kaşıntıyı..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sanırım muayeneyle karar vermek en sağlıklısı olur

 8. suna diyor ki:

  Hocam bende altı ay önce malatya apze oluştu doktora gittim bosalttı. Uzun bir süre iltihap akmaya devam etti ama sonra malatya ağrı ve kaşıntı başladı ve sarı renkli sıvı geldi bazense kanlı. Yeniden doktora gittim emar istedi fistül oluşmuş dedi ameliyat diyor. Bende şimdi yeniden apze oluştu ve yeniden bir ameliyat daha gecirdim ve fistül hala duruyor ilesmeyi bekledim yaram henüz yeni kapaaya başladı artık iltehap akmıyo ve yeniden ağrı oluşmaya başladı. Sizce hocam bu abze oluşumu fiztülden kaynaklanıyor olabilir mi. Amaliyattanda korkuyorum dışkı kaçırma ve gaz kaçırma riskinin olduğunu duydum kendimi çok kötü hissediyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim hocam.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fistülün ağzı tıkanırsa apse yeniden oluşur

 9. mehmet diyor ki:

  Hangi ilaçları önerirsiniz bunun için ne yemeli ne icmeli
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon merhemi araştırın
  acı, baharat ve turşuyu deneyerek tüketin bu yolla bulmaya çalışın

 10. mehmet diyor ki:

  Peki sayın hocam ben basur şikayetiyle hastaneye gittim basur vardı ameliyat ti da oldum ama sayın hocam doktor bana sende anal dermatit var demedi ama bende dermatit tin tüm bulguları var
  niye dememiş o zaman doktor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu konuda tecrübeli değilse gözden kaçablir

 11. mehmet diyor ki:

  Hocam saygilar öncelikle hocam bu anal dermatit parmak muaynesiylemi anlar genel cerrah uzmanı yoksa hocam şikayetler lemi teşhis koyat
  Op.Dr.Atilla KAYA
  gözle muayene yeterli olur

 12. mehmet diyor ki:

  Hocam anal dermatit tin ameliyat yatı varmı
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hayır ilaçla tedavi edilir

 13. peri diyor ki:

  hocam merhaba. Benim daha önceleri makatımda aşırı kaşıntı oluyordu. 1,5 aydır da tuvaletimi yaparken makatımda ağrı acı otururken sızlama oluyor. Bir iki kez peçeteye kan ufak şekilde gelmişti. ama 1,5 aydır bir kanama olmuyor. Makatımın sol tarafında da nohut büyüklüğünde şişlik var. Kabızlık sorunuda çekiyorum. Pruzon merhem kullansam iyi gelir mi? Şişlik geçer mi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon daha çok kaşıntı içindir şişliğe etkisi olmaz

 14. capo diyor ki:

  Sayın hocam 6 7 aydır malum bölgede ve çatal çevresinde kaşıntılar kızarıklıklar pullanıp kabuk tutmalar oluşuyor. Pamuklu iç çamaşırı giyip her gün değiştirmeme rağmen geçmedi. Doktora gittim kaşıntı iç bi hap ve ıkı tane krem verdi kullanmaya başladıktan sonra geçti bırakınca yeniden başladı. Hiç bi koku kanama nemlilik yok tam tersi kuru çatşak ve beyaz beyaz pullanmalar var. Ne yapabileceğim hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim..
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ana dermait olabilir pruzon merhemi araştırın tabi olabilecek sebepleri de araştırın

 15. bayran diyor ki:

  mrb hocan yaklasik bir haftadir makatimda asiri yanma ve ağri oluyo ne olabilir yorumlarinizi bekliyom tskler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  makatta yanma ve ağrı çatlak veya ragad olduğunu düşündürür

 16. oktay diyor ki:

  Hocam merhabalar,
  yaklaşık 1 yıldır makat bölgesinde özellikle çevresi bazen de içinde şiddetli kaşıntı oluyor. Bu durum geceleri çok daha dayanılmaz oluyor ki uykudan uyandırıyor. Kaşıntı sonrası açık renkli kanama ve devamında ıslaklık oluyor. Islaklıkta koku yok ve neredeyse şeffaf. Kaşıntı o kadar dayanılmaz oluyor ki dokunduğumda elektriğe çarpılmış gibi etkiliyor ve durdurmanın imkanı olmuyor taki kanayıp devamında o ıslaklık oluncaya kadar. Ele gelen meme tarzında oluşumlar hissediyorum. Ayrıca bölgede kalınlaşma kabarma ve yapısal bozukluk gördüm.
  Ne yapmam gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim. Yonlendirmeleriniz doğrultusunda hareket edeceğim. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız anal dermatit denilen hastalığa benziyor

 17. murat diyor ki:

  hocam merhaba 2-3 gündür makatımda yanma oluyor sıcak havalarda daha da çok oluyor akşamları hiçbirşey hissetmiyorum makatta herhangi bir memede yoktur ne yapmam gerekiyor acaba serin havalarda birşey yok ama sıcak havalarda cok yanıyor sürekli yanıyor

  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olmuşsunuz yazın sık görülür

 18. arzu diyor ki:

  merhabalar 29 yaşındayım yaklaşık 1 makatımda hafif şiş bir meme var sadece ara ara kaşıntı yapıyor aynı zamanda basurum da var başta ona bağlı olduğunu düşünmüştüm ama son 2 gündür bu memecik çok canımı yakıyor iltihaplı bi görüntüsü yok fakat çok rahatsız edici bu nedir bana bir yol gösterin hangi bölüme muayene olmalıyım
  Op.Dr.Atilla KAYA
  genel cerrahiye muayene olun

 19. ker'm diyor ki:

  hocam iyi günler dermatoloji uz.. dr vermiş olduğu tanıya kanarak bende makatımda perional egzema olduğunu söyledi.ben daha önce bunun ne olduğunu bilmeden bir çok dr. gittim en son bu tanıya vardık.yaklaşık 7-8 yıldır ben bunu çekiyorum. inanılıcak gibi değil ama ne yazık ki çekiyorum makata aşırı kaşıntı kaşıntı sonrası kanama ve ağrı aklınıza gelebilecek ne kadar kortızon içerikli kremler ağrı kesiciler hepsi boş ben ecz. çalışıyorum ne kullanacağımı bilemiyorum son çare dermatoloji Dr. methetraxate tb kulanacağımı söyledi ben istemedim Pruzon merhem kullansam tedavi edermi ve nereden temin edebilirim BEN HATAYDA BİR ECZANEDE ÇALIŞIYORUM .ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ACİLEN CEVAP RİCA EDİYORUM
  Op.Dr.Atilla KAYA
  pruzon düzeltir ama sebebi bulmazsanız doğal olarak geri başlar anal dermatit sebeplerini araştırın ve hayatınızsan çıkarın

 20. Ahmet diyor ki:

  Merhaba hocam makatımda ve testislerimde 2 aydır kaşınma ve batma var önceleri sadece makatımda vardı sonra testislerimde de ortaya çıktı sizce bu ne olabilir ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal dermatit olabilir

Yorum Yap Soru Sor

Please note: Comment moderation is currently enabled so there will be a delay between when you post your comment and when it shows up. Patience is a virtue; there is no need to re-submit your comment.

banteng